LG wprowadza Magnit – wielkoformatowy, bardzo jasny ekran MicroLED 4K do kina domowego i biznesu
Firma LG wprowadziła właśnie na rynek zapowiadany wcześniej Magnit – oparty na technologii Micro LED wielkoformatowy ekran biznesowy, zaprojektowany z myślą o najwyższej jakości i jasności obrazu.
LG Magnit to potężny ekran MicroLED o rozdzielczości 4K i wysokiej jasności
LG Magnit, którego nazwa pochodzi od słów “magnificent” i “nit” (jednostka miary luminancji), wprowadzony został do sprzedaży na najważniejszych rynkach w Azji, Ameryce Północnej i Europie. O tym produkcie pisaliśmy już wcześniej, przedstawiając go jako 163-calowy telewizor bazujący na technologii MicroLED. Okazuje się, że zakres zastosowań modułowego modelu jest znacznie szerszy.
Technologia MicroLED jest w pewnym sensie podobna do OLED – obie zasadzają się na kontroli barw i jasności na poziomie pojedyncznego piksela. W MicroLED chodzi przede wszystkim o przestrzenie pomiędzy środkowymi punktami pikseli. Im mniejsze, tym bardziej precyzyjne ekrany można zbudować. W zapowiedzianym przez Koreańczyków modelu 4K, odległość pomiędzy środkami dwóch sąsiadujących ze sobą pikseli wynosi 0,9 mm, co umożliwiło stworzenie wielowymiarowych ekranów złożonych z modułów o rozdzielczości 640×630 pikseli.
Magnit cechuje się szczytową jasnością wynoszącą 1200 nitów. Ekran wykorzystuje inteligentny procesor Alpha 7, który został zaadaptowany z telewizorów LG. Rozpoznaje on, analizuje i optymalizuje treści przy użyciu technologii głębokiego uczenia się, poprawiając w ten sposób jakość obrazu. Ponadto Magnit wspiera HDR10 i HDR10 Pro, czyli autorskie rozwiązanie LG do przetwarzania sygnałów HDR za pomocą ulepszonego, dynamicznego mapowania tonów.
Poszczególne panele tworzące różne rozmiary ekranów Magnit mają wymiary 600 x 337,5 x 44,9 mm. Łączą się one ze sobą, dzięki czemu technicy mogą szybko montować wielkoformatowe wyświetlacze w miejscu ich przeznaczenia. Nowy ekran MicroLED od LG to zapewnia w dużej mierze bezkablowy montaż – z tyłu wyświetlaczy jest tylko kilka kabli łączących moduły ze sterownikami systemowymi i siecią zasilającą. Dodatkowo zaimplementowano w nim technologię Wireless Data Transfer (bezprzewodowy transfer danych) i platformę smart LG webOS służącą intuicyjnemu zarządzaniu.
Magnit będzie jednak również funkcjonował – tak jak to pierwotnie zasłyszeliśmy – jako luksusowy telewizor do kina domowego o przekątnej 163 cali i rozdzielczości 4K. Jego bezpośrednią konkurencją na rynku będzie wykonany w tej samej technologii Samsung The Wall, który zdaje się być jednak zdecydowanie bliżej statystycznego konsumenta, oczywiście przez wzgląd kwestię finansową – jest znacznie, znacznie tańszy od rozwiązania LG. Oficjalnych cen nie podano, zależą one bowiem od wariantu i przeznaczenia.
Technologia MicroLED jest wciąż astronomicznie droga. Ale to może się wkrótce zmienić
Ze wszystkich zgłoszonych w historii patentów dotyczących technologii MicroLED, aż 40% zostało zarejestrowanych w 2019 roku. Nie wszystkie zostały opracowane przez przedsiębiorstwa zajmujące się panelami do telewizorów, niemniej jednak to właśnie one stanowią obecnie największy odsetek całości – aż 30% na tle dziewięciu różnych kategorii zastosowań.
Prym w stawce państw chcących rozwijać i wykorzystywać MicroLED wiodą niezaprzeczalnie Chińczycy. W ubiegłym roku pochodzące z tego kraju firmy opracowały i zgłosiły aż 450 patentów, w tym znany bardzo dobrze w branży koncern BOE może się pochwalić liczbą 150 patentów.
- PRZECZYTAJ TAKŻE: Kiedy microLED upowszechni się w telewizorach? Analitycy odpowiadają
Technologią MicroLED nie od dziś interesują się giganci branży telewizorów. W ostatnich latach swoją aktywność w tym sektorze zwiększyli tacy gracze jak właśnie LG i Samsung czy Sharp. Dla tych, którzy jeszcze nie wkroczyli na rynek OLED (Samsung) lub dopiero zaczynają się na nim skupiać (Sharp), MicroLED stanowi pole do rozwoju alternatywnych ekranów nowej generacji i kuszącą okazję do pozostania w topie producentów. To z kolei doprowadzi zapewne wkrótce obniżenia kosztów produkcji i cen na rynku konsumenckim.
Firma analityczna IHS Markit przewiduje, że telewizory MicroLED będą dostępne na rynku na masową skalę w 2026 roku.
Źródło: https://www.avforums.com/news/lg-launches-magnit-micro-led-display.17974
Więcej na temat produktów firmy LG:
- LG OLED i NanoCell TV z HDMI 2.1 – sprawdzamy, czy potrzebujemy już teraz taki port i co zyskamy w gamingu?
- Flagowy telewizor 120Hz 4K LG NANO913 | TEST | Dobra cena, duże możliwości dla konsol i PC z HDMI 2.1!
- Nagrody EISA 2020-2021 przyznane! Poznajcie najlepsze produkty w kategoriach Kino domowe – Home Theatre
- Nowa seria ultrasmukłych telewizorów LG OLED GX dostępna w sprzedaży! Sprawdzamy gdzie i za ile
- Takiej ceny nie widzieliśmy na LG OLED B9 od kilku miesięcy! Duża promocja na telewizor premium z HDMI 2.1. Gdzie?
- LG wprowadza wsparcie dla FreeSync Premium do telewizorów OLED 2020. Oferują teraz najszerszy zakres technologii VRR
- LG OLED GX – Testujemy jak zbudowany jest pierwszy na świecie tak smukły OLED z elektroniką w telewizorze
- LG OLED CX | TEST | Przełom w telewizorach OLED związany z odwzorowaniem ruchu – prawie jak realne 200Hz!
- LG uważa format HDR10+ za zbyteczny. Dlaczego?