LG webOS | TEST | Jeden z najlepszych systemów w TV!
ThinQ AI Sztuczna Inteligencja
Technologia sztucznej inteligencji LG ThinQ to możliwość komunikacji z telewizorem za pomocą języka naturalnego. Zamiast wydawać konkretne komendy, możemy liczyć na rozumienie normalnej mowy. System webOS ThinQ AI posiada zdolność maszynowego uczenia się, więc z czasem coraz lepiej rozumie wydawane mu polecenia. Listę predefiniowanych komend znajdziemy od razu w systemie:
Jak widzimy są wśród nich polecenia, których wykonanie pilotem byłoby dużo bardziej skomplikowane i zajęło więcej czasu, a to tylko wierzchołek góry lodowej. W przyszłości planowana jest integracja z Asystentem Google, która pozwoli na sterowanie urządzeniami w otoczeniu (IoT).
Jak więc wygląda to w praniu? Jeśli chodzi o rozpoznawanie języka polskiego to szło naprawdę dobrze, choć czasem telewizor LG za bardzo starał się spolszczać wyrazy. Mam wrażenie, że technologia Google jest w tej chwili lepsza pod tym względem. Jednak jak już wiemy na telewizorach w języku polskim póki co jej nie znajdziemy. Być może w momencie integracji sprawa ulegnie poprawie.
Niemniej polecenia były wykonywane bardzo sprawnie i szybko. Jeśli rozważyć same wstępnie zaprogramowane komendy to myślę, że można by powiedzieć, że technologia działa idealnie, ale… to już było wcześniej chociaż w nieco prostszej formie. Sprawdźmy, czy TV radzi sobie z nieco udziwnioną wymową. Zacznijmy od “Dawaj Netflix!” czyli włączmy Netflixa prosto z głównego menu telewizora.
I właśnie tutaj zadziałało maszynowe uczenie się ekranu. Za pierwszym razem telewizor wcale nie chciał zrozumieć co do niego powiedziałem. Jednak już za drugim razem popularny serwis wideo się włączył. Sytuacja powtarza się wiele razy gdy wydajemy jakieś polecenie po raz pierwszy. Zatem nowy telewizor będzie całkowicie inaczej reagował niż po np. miesiącu użytkowania. Wtedy powinien bez problemu reagować na potoczny język a nie ten recytowany z podręcznika.
Kolejne przykłady związane z żądaniem różnych akcji:
Wybór źródła obrazu “Włącz HDMI 3”:
Wyłączenie ekranu (ale nie telewizora!) “Wyłącz ekran”
Włączenie konkretnego kanału z DVB-T “Włącz TVN Style HD”
Włączenie elektronicznego przewodnika po programach “Program telewizyjny”
Wywołanie odtwarzacza multimedialnego “Włącz zdjęcia i filmy”
Jak więc widać, nie trzeba wypowiadać dokładnie tego co jest napisane w menu. Telewizor po czasie uczy się jak mówimy do niego i wykonuje poprawnie polecenia nawet gdy brzmią one całkiem inaczej niż np. nazwy w menu.
(68334)
Dobrze by było mieć możliwość synchronizacji zakładek w Webos,z windowsem,lub androidem,oraz instalacji samodzielnie przegladarki internetowej z mikrofonem.
Kiedy wsparcie Google Home dla WebOS 4.5 ???