LG OLED BX | TEST | Szukasz taniego OLED TV do filmów i konsoli nowej generacji lub PC z HDMI 2.1? To coś dla Ciebie!
- Wygląd
- Testy syntetyczne
- Matryca, zalecane ustawienia w LG OLED BX
- Kalibracja, odwzorowanie barw (SD i Full HD)
- Skalowanie SD, obróbka cyfrowa
- Kontrast i Czerń
- Jasność, praca w warunkach dziennych
- Odwzorowanie ruchu – przełom w OLED
- Obsługa Ultra HD / 4K
- Kąty widzenia
- Granie na konsoli i PC
- System webOS z technologią sztucznej inteligencji ThinQ AI
- Jakość dźwięku
- Podsumowanie i ocena
Matryca, zalecane ustawienia w LG OLED BX
Matryca
LG OLED BX wykorzystuje 120Hz matrycę OLED WRGB własnej produkcji. Posiada ona rozdzielczość 4K i strukturę zbliżoną do paneli w ubiegłorocznych telewizorach. Pod tym względem trudno doszukać się różnic nawet na przestrzeni kilku ostatnich lat. Panele OLED po prostu osiągnęły chwilowo swoją maksymalną sprawność i potrzeba jakiegoś przełomu technologicznego, np. połączenia z kwantową kropką, lub przesunięcia tranzystora pod element emitujący światło, by nastąpiła jakaś realna zmiana.
Zalecane ustawienia
W LG OLED BX, ustawienie „Kino”, „Ekspert”, oraz nowy tryb “FILMMAKER” jest tym, które zapewnia najlepszą jakość obrazu, w myśl zgodności ze standardami studyjnymi. O trybie film maker, czyli trybie zgodnym z intencją autora, znajdziecie więcej w temacie: Filmmaker Mode – wiemy jak nowy tryb działa na telewizorach LG. Pozostałe, wymienione przeze mnie tryby miały od dawna dokładnie ten sam cel, więc w praktyce nie różnią się od siebie. Tryb filmowca (FILMMAKER MODE) gwarantuje dodatkowo fabrycznie wyłączony overscan, oraz upłynniacz. O ile pierwsze jest oczywistym ruchem, tak pozbawienie telewizora upłynniacza nie każdemu będzie odpowiadać. Sugeruję więc dostosować sobie tryb “Kino”.
Tryby ISF Ekspert przeznaczone są do profesjonalnej kalibracji obrazu, która ma za zadanie wyeliminować wszystkie przekłamania kolorów. Certyfikacja przez firmę ISF zapewnia kilka rzeczy. Mianowicie:
Jeśli mowa o konfiguracji we własnym zakresie, to ważna jest także zmiana kilku ustawień. Zacznijmy od przywrócenia poprawnych proporcji, by obraz nie jest obcinany na brzegach:
- Obraz -> Proporcje ekranu -> Skanuj -> Włączone
Kolejnym elementem będzie wyłączenie funkcji redukcji szumów, która to rozmywa głównie detale obrazu:
- Obraz -> Opcje obrazu -> Redukcja szumów /MPEG -> Wyłączony
Warto też zajrzeć do menu upłynniacza (TruMotion) w ustawieniach opcji. Wybór: własny, z suwakiem De-Blur na 10 minimalizuje smużenie, następnie możemy ustawić pożądaną płynność w filmach suwakiem De-Judder. Wedle własnych upodobań w zakresie od 0 do 10. Pożądaną jasność telewizora uzyskamy suwakiem “Oświetlenie OLED”.
(35559)
Ja mam OLED obraz super, ale już trzeci raz padła matryca w ciągu trzech lat. Maskara. Moja wina bo oglądam TV. Reklamacja nieuznana pierwsze dwa razy było ok. Odradzam OLED Philips
tutaj sie nie zgodzę że wypalenia to pojedyncze wypadki, w moim wypadku w obydwu OLEDach wystąpiły problemy z wypaleniem matryc a po drugie wśród moich 7 znajomych posiadających TV OLED wystąpiły podobne problemy dlatego nie można pisać że są to pojedyncze wypadki bo nie są a dla mnie taka konkluzja śmierdzi na odległość
A jaka jest twoja wiarygodność, anonimie z internetu? Może pracujesz dla Samsunga? Mam dużo znajomych, ale mało który posiada telewizor OLED. A większość po prostu się nie zna, nie chwali i raczej nasze wspólne spotkania nie polegają na oglądaniu TV… Co nie zmienia faktu, że trudno znaleźć mi wśród nich 7 posiadaczy OLED. Nie z powodu zamożności (w domach jest po kilka LCD wysokiej często klasy), a choćby samej popularności technologii. I rozsiewanych przez takich jak ty typów plotek, że “ło panie, OLED to się zaraz wypali”… 😉 Natomiast wśród kolegów z branży znam wielu posiadaczy OLED i ci doskonale… Czytaj więcej »
Posiadam od 3,5 roku model 55c7 i też byłem święcie przekonany, że to bzdury z tymi wypaleniami. A tu w lutym tego roku zobaczyłem znaczek cartoon network, napis netflix w prawym dolnym rogu i ślady po grze minecraft. Nadmienię, że tv jest używany do grania i oglądania filmów, kablówkę oglądają tylko dzieci. Wypalenia są widoczne w zasadzie tylko na planszach testowych i przy odpalaniu gry minecraft( kolor czerwony). W codziennym użytkowaniu tego nie widać. Pomimo tego następny tv i tak będzie oled, chyba że wymyślą coś lepszego.
Ja mam OLED i nie zgadzam się z opinią o ogladaniu TVinfo lub TVN24 . Każdy kanał ma logo i to się wypala na matrycy. Jedynie filmy bez żadnych znaczków można oglądać. Mam OELD i trzeci raz matryca jest wypalona. Kupiłem Philips ( matryca LG). W instrukcji dopisali ze max 10 minut można oglądać statyczny obraz !!!!!!
yamata ale żeś zabłysnął głupotą. Oledy się nie wypalają idź farmazonie stąd lepiej.
Potwierdzam u mnie też wypalenie matrycy ( trzy razy – dwa razy wymienili) trzecia reklamacja odrzucona. Złe użytkowanie .
Może trzeba zawiadomić odpowiedni urząd o braku informacji o ograniczeniach w oglądaniu TV na OLED. Inni chociaż nie bedą mieli problemów .
Warto czekać na LG OLED C1 czy lepiej CX, nie ma jeszcze porównań, z tego co dotychczas pokazano różnią się tylko: pilotem, procesorem i wersja LGwebOS.
To mój pierwszy TV OLED, korzystam z niego od 3 miesięcy i jestem bardzo zadowolony. Szkoda, że recenzja pojawiła się tak późno od premiery tego modelu ale utwierdziłem się w przekonaniu, że to był dobry zakup.
Uważaj na matrycę. przeczytaj pkt. o ochronie matrycy w instrukcji. Wypalają się matrycei nie podlegają reklamacjom.