Home Testy Telewizory OLED LG LG OLED B9 | TEST | Następca kultowego cenowo telewizora OLED na 2019 rok
LG OLED B9 | TEST | Następca kultowego cenowo telewizora OLED na 2019 rok

LG OLED B9 | TEST | Następca kultowego cenowo telewizora OLED na 2019 rok

117.78K
12

System webOS z technologią sztucznej inteligencji ThinQ AI

Od kilku lat firma LG rozwija swoją koncepcję systemu operacyjnego, zwanego webOS. Dotychczas platforma nosiła numery. W najnowszej odsłonie, jaką znajdziemy w B9, system nazywa się webOS ThinQ AI. AI to skrót od sztucznej inteligencji (artificial inteligence), która już od zeszłego roku, zapowiadana jest jako największa systemowa innowacja. Zanim jednak przejdziemy do omawiania tej funkcji, zacznijmy od ogólnego spojrzenia na platformę webOS. Jest to jeden z naszych ulubionych systemów operacyjnych, który dzięki zamkniętej budowie działa bardzo stabilnie , a możliwości które oferuje są bardzo duże. O samym systemie pisaliśmy już dużo, więc wystarczy odszukać na portalu. Poniżej trzy najważniejsze linki na ten moment dla tych, którzy chcą dokładnie zgłębić możliwości webOS. Test całego systemu na rok 2018 oraz prezentacja wideo wybranych funkcji. Następnie omówimy funkcje, które pojawiły się w tym roku.

webOS 3.0 co nowego

Co nowego w 2019 roku?

Główne menu webOS jest na ten moment dopracowane do granic możliwości. Pod ręką mamy wszystkie aplikacje i funkcje dostępne w belce w formie kolorowych zakładek. Zmianą na ten rok jest możliwość całkowitej ich personalizacji. Możemy już nawet dodawać konkretne kanały z YouTube czy inne ulubione treści. Poniżej przykład jak ułożyliśmy sobie nasz portal oraz inne związane z testami telewizorów:

System webOS 2019 SM9800 NanoCell OLED test

System webOS 2019 SM9800 NanoCell OLED test

Każdy telewizor z webOS zyskał nowy ekran o nazwie “Panel domowy”. To miejsce gdzie zagregowano wszystkie potrzebne informacje na temat podłączonych urządzeń zarówno do telewizora jak i tych w całym domu (IoT). Chodzi np. o lodówkę, pralkę czy oczyszczacz powietrza. Z poziomu telewizora możemy nimi sterować na ile pozwala oczywiście system i funkcje danego urządzenia:

System webOS 2019 SM9800 NanoCell OLED test

System webOS 2019 SM9800 NanoCell OLED test

System webOS 2019 SM9800 NanoCell OLED test

System obsługuje oczywiście dźwięk w Dolby Atmos oraz DTS:X. Dzięki HDMI 2.1 pojawiły się stosowne opcje:

System webOS 2019 SM9800 NanoCell OLED test earc dolby atmos

System webOS 2019 SM9800 NanoCell OLED test earc dolby atmos

Na koniec warto wspomnieć, że choć interfejs B9 nie różni się od swoich starszych braci, to działa nieco wolniej, ze względu na mniejszą ilość pamięci RAM w procesorze Alpha 7 niż w Alpha 9 (model C9 i wyższe).

Sztuczna inteligencja ThinQ

Technologia sztucznej inteligencji LG ThinQ to możliwość komunikacji z telewizorem za pomocą języka naturalnego. Zamiast wydawać konkretne komendy, możemy liczyć na rozumienie normalnej mowy. System webOS ThinQ AI posiada zdolność maszynowego uczenia się, więc z czasem coraz lepiej rozumie wydawane mu polecenia. Listę predefiniowanych komend znajdziemy od razu w systemie:

Jak widzimy są wśród nich polecenia, których wykonanie pilotem byłoby dużo bardziej skomplikowane i zajęło więcej czasu, a to tylko wierzchołek góry lodowej. W przyszłości planowana jest integracja z Asystentem Google, która pozwoli na sterowanie urządzeniami w otoczeniu (IoT).

Nie omieszkałem przetestować jak sprawdza się w chwili obecnej AI i jeśli chodzi o rozpoznawanie języka polskiego to szło mu naprawdę dobrze, choć czasem za bardzo starał się spolszczać wyrazy. Mam wrażenie, że technologia Google jest w tej chwili lepsza pod tym względem. Jednak na telewizorach w języku polskim póki co jej nie znajdziemy. Być może w momencie integracji sprawa ulegnie poprawie.

Niemniej polecenia były wykonywane bardzo sprawnie i szybko. Jeśli rozważyć same wstępnie zaprogramowane komendy to myślę, że można by powiedzieć, że technologia działa idealnie, ale… to już było wcześniej. Sprawdźmy, czy TV radzi sobie z nieco udziwnioną wymową. Zacznijmy od “Dawaj Netflix!”

I to nie stanowiło dla telewizora problemu. Poprawnie rozpoznał zdanie i włączył aplikację Netflix. Efekt fajny, aczkolwiek w tym przypadku prościej pewnie byłoby wcisnąć po prostu klawisz na pilocie. Z użytkowego punktu widzenia dużo ciekawsze byłoby, gdyby AI potrafiło np. uruchomić konkretny serial w Netflixie, ale niestety tak złożonej komendy TV nie jest jeszcze w stanie przetworzyć.

W 2019 roku doszła dość ważna funkcja a mianowicie… telewizor w końcu do nas przemówił. Jeżeli więc zapytamy o godzinę czy pogodę to nie musimy już czytać ale możemy wysłuchać informacji robiąc np. jakąś czynność w kuchni.

Test LG SM9800 NanoCell

A zatem czy technologia AI jest przełomem w obsłudze telewizora? Nie wiem czy posunąłbym się do aż tak śmiałego stwierdzenia. Z pewnością jest to krok w bardzo dobrą stronę, jednak brakuje lepszej integracji z aplikacjami dostępnymi w telewizorze (jak chociażby z Netflix’em). Najprawdopodobniej wiele w tym temacie zostanie uzupełnione, gdy system zostanie zintegrowany z asystentem Google. Jednak firmie LG należą się gromkie brawa za to, że jako jedyna w Polsce wprowadziła na start własny pomysł na AI, który działa w języku polskim. Domyślam się jaki to musiał być wyczyn patrząc na to co zrobiła konkurencja czyli nic na ten moment ;-).


ZOBACZ TAKŻE:LG TV AI ThinQ | TEST | Jak działa sztuczna inteligencja po polsku w LG?


Oglądanie telewizji i plików z USB

Telewizor posiada komplet tunerów (DVB-S/S2/T/C). Pozwalają one także na odbiór treści Ultra HD. Instalacja anteny jest bardzo prosta, jak wszystko inne w systemie webOS. Menu EPG, ma bardzo ładny design, aczkolwiek wejście w nie przerywa na chwilę seans. Wbudowany odtwarzacz plików „łyka” dosłownie wszystko i ma bardzo ergonomiczny interfejs:

LG bez zająknięcia współpracował także z serwerem DLNA zlokalizowanym w tej samej sieci lan. Bez problemu odtwarzał też filmy z dźwiękiem DTS.

(117778)

4 21 głosy
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

309
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

12 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Filip
Filip
4 lat temu

Krótkie pytanie: nowszy B9, czy starszy ale z wyższej pólki C8 ?

Mariusz
Mariusz
4 lat temu

Same pozytywne spostrzeżenia. Cienka ramka. Dobra jakość w full HDczyli to co zwykle się ogląda, NETFLIX też czy HBO GO. I to co mnie interesuje … Podstawa pod TV 53cm, na komode jak znalazł. Przymierzałem się do BRAVI. Kupię LG. Jak dla mnie bez wad

Dominik
Dominik
4 lat temu

Panowie a co z gradientami (color banding) czyli największa wada serii B? W B8 jest to naprawdę widoczne, w b9 podobno również a C9 sobie z tym lepiej radzi. Sprawdźcie to! Jest to wg mnie decydujące o dopłacie do c9

Mecedo
Mecedo
4 lat temu

Skąd wzięliście cenę 7500zł za 55″? Bo zakładam że nie z linku dołączonego do tej ceny?

bart
bart
4 lat temu
Reply to  Mecedo

Za około 7500 PLN można już kupić OLED 65 B9 już w kilku sklepach (z Ceneo).

Paweł
Paweł
4 lat temu

Skąd wy te ceny bierzecie w euro RTV 65 cali 7999

Kacper
Kacper
4 lat temu

Czegoś nie rozumiem. Z artykułu wynika że ten tv powinien być tańszy od oled c9 65″. A nie jest.
11499 PLN za b9 wg Was przeciwko 9050 PLN za c9 na stronie lg. O co chodzi?
Przy okazji czy oled65c9 to to samo co oled65c9pla?

Jakub094
4 lat temu

Fajny TV jednakże czekam na nowe TV od Panasonica bo jednak Panasonic to Panasonic. Może wreszcie zmienię swoją plasmę 🙂

Michał
Michał
4 lat temu
Reply to  Jakub094

Ja też chcę zmienić plazmę ale na oleda od LG. Moim zdaniem warto dopłacić do C9.

Robert
Robert
4 lat temu
Reply to  Jakub094

Słaby hdr do modelu z 2018 Ld C8,
C8 770 cd/m2
B9 540 cd/m2

c43
c43
4 lat temu
Reply to  Jakub094

Nie zmieniaj. Ja mam 9 letnią plazmę Panasonica i jak patrzę jak świecą Oledy w sklepie to odechciewa mi się zmiany, abyś nie zamienił siekierki na kijek..

Jakub094
4 lat temu
Reply to  c43

Własnie mnie też to trapi że jak widzę te modele np w moim telefonie mam amoleda lub u znajomego na oledzie od LG to takie fajne, mocne te kolory ale to nie jest natrualny obraz a obraz jak z jakiegoś filmu o czarach i magii. Wszystko takie kolorowe. Na plasmie jak odpalam film to widzę obraz jak by to był prawdziwy świat i liczę że ten nowy tryb filmmaker mode da mi takie kolory jak na plasmie. Czekam na testy tego trybu. Może i w C9 będzie ten tryb choć i tak najbardziej czekam na Panasa 🙂

12
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x