Home News Które telewizory LG z oferty na 2021 otrzymają porty HDMI 2.1 i co obsłużą? Sprawdzamy modele OLED, QNED i NanoCell
Które telewizory LG z oferty na 2021 otrzymają porty HDMI 2.1 i co obsłużą? Sprawdzamy modele OLED, QNED i NanoCell

Które telewizory LG z oferty na 2021 otrzymają porty HDMI 2.1 i co obsłużą? Sprawdzamy modele OLED, QNED i NanoCell

1.87K
2

Kilka dni temu LG ogłosiło wprowadzenie nowych telewizorów 4K i 8K OLED i NanoCell oraz otwarcie zupełnie nowej serii: QNED MiniLED. Jednocześnie otrzymaliśmy sporo informacji dotyczących obecności w odbiornikach na 2021 rok portów HDMI 2.1, które tym razem mają być obecne w całej linii produktowej. Co jednak ze wsparciem dla poszczególnych technologii dla graczy? Oto wszystko, co już wiemy!

Telewizory LG OLED, QNED i NanoCell 2021 – lista modeli z HDMI 2.1

Nowe serie telewizorów LG na 2021 rok obejmą modele OLED, zupełnie nowe QNED MiniLED oraz NanoCell. Kluczowa informacja dla graczy posiadających lub myślących o zakupie konsol PS5, Xbox Series S/X i kart graficznych NVIDIA GeForce RTX 3000 jest taka, że porty HDMI 2.1 znajdą się w każdym nowym telewizorze koreańskiej firmy.

LG wprawdzie zdecydowało się na objęcie nowym standardem całej oferty na 2021 rok, ale nie oznacza to, że każdy wybrany przez nas telewizor obsłuży komplet technologii składających się na HDMI 2.1. Zebraliśmy dla Was wszystkie znane nam już oficjalne informacje dotyczące obsługi 4K120, VRR, ALLM i eARC. Można jednak z prawie całą pewnością założyć, że miejsca z informacją “nie ujawniono” zamienią się w “dostępne”.

Poznajcie telewizory LG OLED, QNED MiniLED i NanoCell na 2021 rok! Jaśniejsze ekrany, OLED 83" - co jeszcze wiemy po konferencji?
Telewizory LG OLED 2021; fot. LG

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Modele telewizorów LG 2021 HDMI 2.1 (4K120Hz) VRR ALLM eARC
LG 4K OLED A1
brak nie ujawniono nie ujawniono nie ujawniono
LG 4K OLED B1 dostępny dostępny dostępny dostępny
LG 4K OLED C1 dostępny dostępny dostępny dostępny
LG 4K OLED G1 dostępny dostępny dostępny dostępny
LG 8K OLED Z1 dostępny dostępny dostępny dostępny
LG 8K QNED99 MiniLED dostępny brak dostępny dostępny
LG 8K QNED95 MiniLED dostępny brak dostępny dostępny
LG 4K QNED90 MiniLED dostępny dostępny dostępny dostępny
LG 4K QNED85 MiniLED nie ujawniono nie ujawniono dostępny dostępny
LG 8K NANO99 NanoCell  dostępny nie ujawniono dostępny dostępny
LG 8K NANO95 NanoCell  dostępny nie ujawniono dostępny dostępny
LG 4K NANO90 NanoCell  nie ujawniono dostępny dostępny dostępny
LG 4K NANO85 NanoCell  nie ujawniono dostępny dostępny dostępny

Jak widać, najlepiej wyposażone będą nowe modele LG OLED. Każda z serii, o których istnieniu już wiemy, otrzyma kompletne wsparcie dla HDMI 2.1. VRR (Variable Refresh Rate), które jest jedną z najważniejszych funkcji, nie otrzymają za to telewizory 8K QNED MiniLED – tę opcję dostaną posiadacze nowych modeli 4K. Najwięcej znaków zapytania mamy w przypadku modeli NanoCell – LG oficjalnie nie wspomniało jeszcze o obsłudze sygnałów 4K w 120 klatkach na sekundę. Świetną wiadomością jest natomiast obsługa VRR w modelach 4K: NANO90 i NANO85. Powinny to być całkiem korzystnie wycenione telewizory, więc możemy mieć do czynienia z dobrymi kandydatami na TV dla graczy pod nowe konsole i karty graficzne.

Które telewizory LG z oferty na 2021 otrzymają porty HDMI 2.1 i co obsłużą? Sprawdzamy modele OLED, QNED i NanoCell
Telewizory LG QNED MiniLED na 2021 rok; fot. LG

Pozostaje jeszcze pytanie, czy wszystkie wypisane funkcje będą dostępne w nowych modelach już na premierę. Czekamy też na informacje dotyczące kompletu wariantów rozmiaru, w jakich dostępne będą TV OLED, QNED MiniLED i NanoCell. Będziemy Was informować na portalu, jak tylko trafią do nas konkretne informacje.

Jakie nowe funkcje oferuje HDMI 2.1?

Port HDMI 2.1 pozwala spełnić wymogi przepustowości 4K (do 120 FPS) obsługiwane przez PlayStation 5 oraz Xbox Series X i 8K (do 60 FPS), jak również obsługuje następujące funkcje:

Variable Refresh Rate:

Mechanizm używany w grach, gdy nie wyciągają pełnego klatkażu (np. 60 FPS), eliminujący rozrywanie się ramek obrazu, minimalizujący opóźnienia i dostosowujący częstotliwość odświeżania, tak, aby zachować płynność. Przykładem VRR jest AMD FreeSync (lub NVIDIA G-Sync). VRR jest obsługiwany przez Xbox Series X. Ma też zostać wkrótce dodany do PS5.

promocja samsung qled q80r do grania konsola xbox one s w zestawie VRR

Auto Low Latency Mode (ALLM)

Funkcja, która pozwala telewizorowi automatycznie przełączyć się w tryb „Gra”, gdy wykryje włączoną konsolę przez HDMI. Tę funkcję obsługują obie konsole nowej generacji od Sony i Microsoftu.

promocja samsung qled q80r do grania konsola xbox one s w zestawie ALLM

Quick Media Switching (QMS):

Natychmiastowa zmiana trybu wyświetlania obrazu bez opóźnienia (np. przy włączeniu VRR)

Enhanced Audio Return Channel (eARC):

Usprawniona wersja protokołu ARC, który pozwala na uproszczenie podłączenia urządzeń audio do telewizora. Oprócz tego, że wystarczy nam wyłącznie jeden kabel HDMI pomiędzy amplitunerem a telewizorem. Wraz z CEC, dzięki ARC możemy kontrolować jednym pilotem zarówno telewizor, jak i soundbar / amplituner (a także nawet konsolę). eARC wspiera wyższe przepustowości, a także gwarantuje idealną synchronizację dźwięku i obrazu, jak również nie potrzebuje CEC do parowania się z telewizorem.

 

Test HDMI kabel MagicLink 2.0

Czy potrzebuję nowego kabla?

Generalnie tak, ale tylko w przypadku gdy będziemy chcieli włączyć rozdzielczość 4K w 120Hz lub 8K w 60Hz. Wtedy rzeczywiście trzeba zakupić kabel 8K, który jest oznaczony zieloną naklejką certyfikacji “forum HDMI”. Takie kable dopiero pojawią się na rynku a wszystkie, które są obecnie sprzedawane nie mają gwarancji, że taki sygnał zostanie pomyślnie przesłany.

certyfikat hdmi 2.1

Wszystkie inne funkcje pochodzące od HDMI 2.1, czyli opisywany VRR, ALLM czy eARC mogą bez problemu działać na kablu HDMI 2.0 z pomarańczowym certyfikatem “forum HDMI”.

Przeczytaj więcej na temat kabla HDMI 2.0 z funkcjami HDMI 2.1:

Kabel HDMI MagicLink 2.0

 

Źródło: LG, opracowanie własne


Więcej na temat telewizorów firmy LG:

(1874)

0 0 głos
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Gronek
Gronek
3 lat temu

A jaka jest szansa, że pojawi się coś z NanoCell/QNED w rozmiarze 48 jak C1 albo 42 bo słuchy mnie doszły o takim i aby miał takowy wszystkie te bajery co mają OLEDy czyli VRR 4K 120Hz i zero obaw, że po 12 godzinnej sesji grania coś się wypali. Ja wiem, że są też monitory dla graczy ale już z 10 testowałem i tą wylew żółci i ogólnie ta tragiczna matryca nadaje się tylko do kosza, aż szkoda oczu. Swoją drogą zastanawiam się który może być lepszy pod kątem obrazu i zalet dla graczy typu ghosting i czas reakcji matrycy… Czytaj więcej »

Stiepan
Stiepan
3 lat temu

Ciekawe co z dostępnością i ceną oled 48″ w Polsce.

2
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x