Koniec tematu wypalania OLED TV? Philips znalazł rozwiązanie!
Na minionych właśnie warsztatach Philipsa w Amsterdamie, miałem okazję zobaczyć wiele ciekawych prezentacji i wykładów związanych m.in z telewizorami i technologią Philipsa. Jednym z nich był temat trwałości i wypalania się telewizorów wykonanych w technologii OLED, który co jakiś czas wraca jak bumerang na usta potencjalnych kupujących.
Jak działa OLED TV?
Technologia OLED w której produkowane są obecnie wysokiej klasy telewizory, charakteryzuje się niezwykle wysoką jakością obrazu. Wszystko ze względu na sposób generowania obrazu gdzie kluczową rolę odgrywa czerń. Jej temat w telewizorze można porównać do silnika w samochodzie. Jest to najważniejsza, fundamentalna cecha obrazu, klasyfikowana najwyżej w skali wpływu na postrzeganą jakość. Możemy mieć wszystko najlepsze – wierne barwy, dużą jasność i nieskazitelną ostrość, ale bez odpowiednio dobrej czerni nie będą one robiły wrażenia. Pod tym fundamentalnym względem nie ma więc lepszego wyboru niż ekran OLED – niezależnie sterowany każdy piksel sprawia, że uzyskujemy perfekcję czerni. Dzieje się tak ponieważ OLED posiada tyle tzw. stref podświetlenia co pikseli, czyli całe 8 294 400.
Co z wypalaniem i trwałością OLED?
Nie ma jednak produktów idealnych a temat, który jest dość często podnoszony na forum w dyskusjach to trwałość i wypalanie się telewizorów OLED. O obu zagadnieniach napisano już chyba wszystko przez ostatnie lata. Czego bym tutaj nie napisał to zawsze będzie to podlegać dyskusji. Nie można na pewno zaprzeczyć, że temat nie istnieje jednak moim zdaniem jest mocno przesadzony i nie może równać się nawet w części do tego co działo się z plazmami. Ale jest i zdarzają się przypadki, że na telewizorze po długim czasie użytkowania, pozostać może ślad np. logotypu danego kanału. Takie przypadki są odnotowywane raz na jakiś czas np. na naszym forum w postaci zdjęć. Producenci jednak cały czas walczą z tym tematem i wprowadzają odpowiednie systemy, które mają zapobiegać wyświetlaniu się statycznego obrazu. Dlatego właśnie, nie ma zbyt często przykładów, że komuś wypaliło się coś na telewizorze OLED.
Patent Philipsa na wypalanie?
Jednak jeden ze sposobów, który przedstawiła mi kilka dni temu firma Philips jest naprawdę przełomowy i może totalnie zabić omawiany problem. I co ciekawe, do jej wynalezienia przyczynił się… unikalny system Ambilight, który stosuje firma Philips w swoich telewizorach. Jednak tym razem odwrócono jego działanie. O co chodzi i jak to działa? Poniżej możecie zobaczyć film z prezentacji na której widać jak telewizor analizuje na podstawie wyświetlanej grupy statycznych kolorów gdzie znajdują się logotypy czy inne nieruchome elementy obrazu.
Po dokładnej analizie, obraz w tych segmentach jest lekko przyciemniany co jak oznajmił dyrektor strategii i planowania produktu, Danny Tack, redukuje prawdopodobieństwo wypalenia się obrazu w 95%. Poniżej możecie też zobaczyć jak to wygląda w przypadku mniejszych logotypów. Pomysł wydaje się genialny jednak póki co możliwy tylko do zastosowania z telewizorach Philips. Co o tym sądzicie?
Więcej na temat marki Philips i OLED TV:
- Co nowego u Philips TV i Audio na 2020 rok? | WIDEO | Pierwsze wrażenia po konferencji!
- OLED TV: według testów HDTVTest problem wypalania jest przesadzony
- Nowe telewizory OLED Hisense odporne na wypalanie matrycy
(55538)
Kupiłem oled 65 po miesiącu padła matryca. Czarny pionowy pasek. Po wymianie matrycy okresowo włancza czyszczenie w wymuszeniem restartu,i tak na około. Serwis z bydgoszczy pomału rozkłada rence. Brawo, to te nowe technologie. Rok 2024 rozpoczyna się oglądaniem na monitorze kompuyera. Masakra, 1,5 roku użytkiwania 3miesiące w serwisie
No właśnie. Philips. Po 3 lata użytkowania ich TV Oled mam powypalane matryce w miejscach gdzie są paski informacyjne stacji. Po prostu widać ” ramki “. I żadne glębokie czyszcenie zgodnie z instrukcją trwające 80 nic nie zmienia, nie mowiąc o czyszczeniach 6 min które sam wlącza system. To jest proszę Państwa techniczny BUBEL. Kropka !
Omijac szerokim łukiem telewizory philips oled 55. Telewizor zaraz po upływie gwarancji zaczął gubić kolory. DZwonilem na serwis i wogóle nie byli zdziwieni. Słabo jak na sprzet za 8000 tys.
PHILIPS równo 2 lat czyli po gwarancji na środku ekranu pos9002 philipsa wielka plama wypalona w miejscu gdzie z tyłu ma całą elektronikę. Dodatkowo w pandemii telewizja śniadaniowa pasy na dole wypaliła. 3 tyś rocznie za tv to trochę dużo. Mój pierwszy i ostatni OLED.
Źródło: https://hdtvpolska.com/koniec-tematu-wypalania-oled-tv-philips-znalazl-rozwiazanie/
Kupiłem w 2018 roku w wakacje najwyższy model Philipsa, 65″ za 11k z kalibracją w cenie … i oczywiście tydzień temu zauważyłem poziome pasy, tam gdzie znajduje się menu Cyfra+. Pięknie k….wa. Regularnie włączałem z ręki usuwanie pozostałości obrazu, a tu takie coś. Oczywiście pasy zrobiły się centralnie na środku, więc bardzo to przeszkadza. Jutro dzwonię do serwisu, czy dostanę jakąś sensowną ofertę naprawy tego po gwarancji.
Brawo dla inżynierów.
M.in. świetnie zaprojektowali mojego philipsa, żeby po 4 miesiącach od zakończenia gwarancji, zaczęła siadać matryca (poziome linie czarnych pikseli).
U kolegi rok po gwarancji siadło podświetlenie matrycy ( tutaj trochę im nie wyszło jeżeli chodzi o czas zepsucia tv), bo nie przewidzieli że diody potrzebowałyby lepszego odprowadzania ciepła.
słabe, na filmie widać że nie przyciemnia tylko loga, a jeszcze obszar w około i powstaje nie potrzebny cień- wyglada to źle.
Philips i jego kolejne bdzury! Dla tych, co wciaz maja jakiesz problemy z wypalaniem u OLED-ow. Juz na CES 2019 byl zaprezentowany prawdziwy HIGH END OLED telewizor, PANASONIC serii GZ2000, ktory jest nie tylko najlepszym filmowym telewizorem, ale posiada najwyzszy poziom jasnosci, najwieksza ilosc nitow w HDR i … NO IMAGE RETENTION!!!Od kilku miesiacy posiadam referencyjny zestaw PANASONIC 65GZ2000 + PANASONIC UB9000 i nic lepszego w jakosci obrazu w tej chwili na rynku nie istnieje … Telewizor oczywiscie posiada matryce od LG, ale jest to panel Professional Edition na specjalne zamowienie PANASONIC-a. Po “tuningu” inzenierow PANASONIC-a otrzymala matrycja specjalna opatentowana… Czytaj więcej »
DUŻA JASNOŚĆ w “oledzie” Hmm… Co się stało z tym portalem
Jednym słowem patent polega na “pogorszeniu” jakości obrazu żeby zmniejszyć prawdopodobieństwo wypaleń matrycy? Przyciemnianie i tak już ciemnych matryc oled. A co z powidokami?
Ale to przyciemnianie elementów stałych ma też LG więc o co to halo?
Dokładnie. Lg ma to od dawna i jak wszyscy wiemy problemu to nie rozwiązuje. U philipsa przeciez będzie tak samo – dmuchanie banki mydlanej żeby sprzedaż nakręcić i tyle.
LG ma przyciemnianie tylko loga stacji, a nie pasków informacyjnych, które robią mnóstwo szkody.
To nie rozwiazanie, to tylko proteza…
Co do wypalenia mam LG OLED B7, dałem za niego 2200 euro 3 lata temu, i już po półtora roku miałem wiele plam, Pan przyjechał wymienił matrycę okres gwarancji się zakończył minęło aż pół roku od wymiany a tu już na lewym górnym rogu widać plamę. Więc LG ma coś kiepskie te matryce albo ja mam pecha 2 w ciągu 2.5 roku.
Dlaczego cały ekran /fragment ekranu dookoła logo jest ciemniejszy a nie tylko logo?
A ja mam wrażenie, że w moim CO od LG też jest podobna opcja
A dlaczego tylko w telewizorach Philips? Rozumiem że mają na to jakiś patent…
Dobrze rozumiesz, na razie Ambilight jest dostępny tylko w TV Philips. Aż do czasu wygaśnięcia patentu.
Patent rok temu został przedłużony 😉
Ogólnie patentem na niewypalanie oledow czy to tv czy telefonu jest nieużywanie cały czas pełnej jasności. Takie zabiegi to kosmetyka która ma pokazać klientowi że nasz jest lepsze.
U mnie LG OLED c7 wypalił się po 1.5roku używania. LG wymieniło bez problemu na gwarancji na C9. C9 już ma ten system do przyciemniania logotypów więc liczę na więcej niż 1.5 roku z tym TV.
Plazma 10 lat dzień w dzień używana do pc żadnych wypaleń
Philips rządzi 🙂
W czym?
W UK np.currys na Philips tv daje tylko 2 lata gwarancji
Sony czy LG 5 lat
A Samsung 5 lat i 10 na wypalenie ekranu
Więc czy rządzi?
Kumpel ostatnio kupił LG C9 i bawiąc się w ustawieniach widziałem tam opcje przyciemniania logo stacji (nie pamiętam dokładnie nazwy). Funkcja miała trzy stopnie mocy działania. Nie wiem czy zasada działania jest podobna, ale wychodzi na to, że Philips pierwszy o tym nie pomyślał.
Jeżeli dobrze rozumiem to każdy model poprzedni sprzed roku może cieszyć się ta funkcja, ponieważ to kwestia softu, a nie hardware. Right?
I Wy też? Najlepszy portal w dziedzinie.
Mam LG B9 – przygaszanie loga to opcja już od jakiegoś czasu. Można ustawić intensywność.