Kino domowe czy Soundbar? Jak wybrać? Jakie kryteria?
Soundbar czy kino domowe?
Rozwój kin domowych obserwujemy od wielu lat. Rynek ten jest bardzo rozbudowany a na półkach możemy znaleźć naprawdę wiele modeli. Spełniają one różne wymagania. Są to modele bardzo rozbudowane, posiadające wszystkie najnowocześniejsze systemy oraz grające na wysokim poziomie jak również kina proste mające spełnić podstawowe wymagania.
Weźmy np. model Sony BDV-N9200W. Kino to ma właściwie wszystko co może być tylko potrzebne potencjalnemu użytkownikowi. Zaczynając od wielokanałowego systemu 5.1 (tylne głośniki bezprzewodowe!), który jest na tyle mocny by nagłośnić sporej wielkości pokój a kończąc na bogatym wyposażeniu jak odtwarzanie płyt Blu-ray, radia, wszelkiej maści plików multimedialnych czy technologii przesyłu NFC. Kupując takie kino dostajemy wszystko na pokładzie aby cieszyć się wysokiej jakości rozrywką. Nie musimy też posiadać właściwie żadnej wiedzy podczas zakupu i doboru komponentów. Wszystko co trzeba dostajemy w kartonie ze sprzętem. Wystarczy ustawić i podłączyć. Rok temu miałem przyjemność testować poprzedni model i naprawdę dał radę mimo, że do takich zestawów byłem na początku bardzo sceptycznie nastawiony. Jednak szczegóły moich wrażeń z odsłuchu znajdziecie TUTAJ.Podpowiem tylko, że zdanie mocno zmieniłem. Czasy się zmieniają a producenci kin domowych nie śpią.
Kino domowe Sony BDV-N9200W
Kilka lat temu obok kin domowych na półkach sklepowych pojawiły się listwy głośnikowe. Mowa oczywiście o soundbarach często uzupełnianych bezprzewodowym subwooferem. Tak jak w przypadku kin domowych tak i tutaj mamy różne modele. Najprostsze z nich cechują się niższą mocą oraz prostymi funkcjami jednak najbardziej zaawansowane potrafią dać z siebie naprawdę wiele a oprócz tego są naszpikowane podobnymi dodatkami jak kina domowe (wyłączając jednak odtwarzanie fizycznych dysków Blu-ray). Ogromną zaletę takiego rozwiązania jest praktycznie całkowity brak kabli! Aktualne soundbary łączą się bezprzewodowo z telewizorem jak również listwa głośnikowa także łączy się bez kabla z dedykowanym subwooferem. Idealnie rozwiązanie dla fanów porządku z kablami! Jedyne co musimy zapewnić dla każdego z urządzeń to oczywiście prąd.
Do niedużego pomieszczenia bardzo ciekawie prezentuje się model Sony HT-CT370 Mimo, że nie jest to bestia z najwyższej półki to i tak posiada sporo możliwości. Tak naprawdę względem większych braci wszystko rozchodzi się o moc zestawu chociaż i tutaj mamy do dyspozycji sporo mianowicie 300 W. Zaletą jest też szybkie podłączenie oraz praktycznie brak zabawy z kablami. Dzięki takim technologiom jak NFC i Bluetooth® użytkownik może korzystać z bezprzewodowej strumieniowej transmisji plików.
Jeżeli ktoś jednak ma większe pomieszczenie ale przy tym bardzo ustawne to warto zainteresować się zaawansowanym soundbarem, który dzięki dużej mocy będzie wstanie bez problemu nagłośnić nawet duży pokój. Dobrym przykładem będzie model 4.1 Samsunga HW-H750, który nie tak dawno dla Was testowałem. W jego przypadku ciekawostką jest użycie wzmacniacza lampowego (ocieplenie dźwięku). Innym modelem wartym uwagi będzie bardzo mocny soundbar Sony 4.1 HT-ST7. Jego moc oscyluje w granicach 450W. Oprócz tego jest ponadprzeciętnie wyposażony np. w aż 4 złącza HDMI. Dzięki temu bez problemu podłączymy odtwarzacz Blu-ray, konsolę czy np. dekoder satelitarny.
Samsunga HW-H750
Sony HT-ST7