Home News Jest reakcja TVN S.A. na brak koncesji. „Kolejny bezprawny atak”
Jest reakcja TVN S.A. na brak koncesji. „Kolejny bezprawny atak”

Jest reakcja TVN S.A. na brak koncesji. „Kolejny bezprawny atak”

211
0

Po decyzji KRRiT o braku rozstrzygnięcia w sprawie koncesji dla programu TVN Style, reagują władze stacji. Zarząd nadawcy uważa, że to „kolejny bezprawny atak na amerykańskiego inwestora i wartości łączące nasze kraje”.

TVN Style bez koncesji. “To bezprawny atak KRRiT

Na posiedzeniu KRRiT 22 maja 2024 r. głosowanie w sprawie przyznania koncesji na kolejne 10 lat dla spółki TVN S.A. na nadawanie programu TVN Style pozostało nierozstrzygnięte.

“Struktura właścicielska TVN Warner Bros. Discovery nie budzi żadnych wątpliwości. Potwierdzają to wyroki sądów, liczne opinie prawne i decyzje KRRiT przyznające koncesje kanałom naszej grupy. Brak przedłużenia koncesji dla TVN Style i wypowiedzi szefa KRRiT są kolejnym bezprawnym atakiem na amerykańskiego inwestora i wartości łączące nasze kraje”napisał zarząd TVN S.A. w przesłanym PAP oświadczeniu.

Świrski zapowiedział szczegółową analizę struktury kapitałowej TVN

Szef KRRiT ocenił, żeprzyznanie koncesji dla programu TVN Style mogłoby wiązać się ze złamaniem polskiego i europejskiego prawa”, dlatego „struktura kapitałowa spółki zostanie poddana szczegółowej analizie przez niezależnych ekspertów”.

– Zgodnie z art. 35 ust. 3 ustawy o radiofonii i telewizji podmioty zagraniczne nie mogą posiadać (nawet pośrednio) więcej niż 49 % udziałów w spółce posiadającej koncesję w Polsce. Wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej zmieniono ustawę o radiofonii i telewizji w ten sposób, że zwiększono limit udziałowców spoza Unii Europejskiej w spółce posiadającej koncesję na rozpowszechnianie programu do 49%, a w przypadku udziałowców z Europejskiego Obszaru Gospodarczego do 100% – przywołano.

tvn style kanał logo

Telewizja naziemna – zasady przyznawania koncesji do zmiany? KRRiT jest przeciw

Ustawa medialna od kilku lat jest przedmiotem szeregu politycznych przepychanek. Na dodatek co rusz mówi się o nadchodzącej rewolucji, która miałaby albo całkowicie znieść abonament RTV, albo przekształcić zasady jego funkcjonowania i pobierania. Teraz z kolei pojawił się temat koncesji, które nadającym w naziemnej telewizji cyfrowej kanałom przyznaje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Koalicyjny rząd cały czas pochyla się nad nowym projektem ustawy mającej zaprowadzić spore zmiany w prawie telekomunikacyjnym – w tym w telewizji naziemnej. Jednym z elementów, nad którym prowadzone są rozważania, jest kwestia przyznawania koncesji na nadawanie. Obecnie KRRiT przyznaje licencje dla stacji telewizyjnych i radiowych na okres 10 lat. Wedle dyskutowanych założeń, ten okres miałby zostać w przyszłości skrócony.

Co więcej, koncesje dla poszczególnych stacji miałyby być wydawane w obrębie całych multipleksów zbiorowo, czyli na przykład komplet kanałów TV ulokowanych na ogólnopolskim MUX-3 otrzymałby koncesje na okres – dajmy na to – 4 lat i te koncesje wygasałyby w tym samym momencie. Kwestia ich przedłużenia pozostawałaby oczywiście otwarta, ale bez wątpienia byłoby to pole do wielu nagłych, radykalnych dla widzów zmian w składach multipleksów.

Źródło: WirtualneMedia


Przeczytaj więcej:

(211)

0 0 głos
Article Rating
Andrzej Tuchalski W redakcji odpowiada za treści związane z naziemną telewizją cyfrową, satelitarną oraz kablową. Prywatnie wielki miłośnik kotów oraz pływania.
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x