Home Fachowa publicystyka i artykuły Jakie telewizory MiniLED zobaczymy w sklepach w 2021 roku i ile będą kosztować? Przyglądamy się modelom od TCL, LG i Samsunga!
Jakie telewizory MiniLED zobaczymy w sklepach w 2021 roku i ile będą kosztować? Przyglądamy się modelom od TCL, LG i Samsunga!

Jakie telewizory MiniLED zobaczymy w sklepach w 2021 roku i ile będą kosztować? Przyglądamy się modelom od TCL, LG i Samsunga!

7.68K
6

W tym roku na rynku zadebiutuje całe mnóstwo telewizorów LCD z innowacyjnym podświetleniem MiniLED. Tę technologię znamy już z modeli od TCL, natomiast w najbliższych miesiącach dołączą do nich propozycje od LG (QNED) i Samsung (Neo QLED). Poniżej podsumowujemy całą naszą wiedzę o tych telewizorach, a na końcu wyjaśniamy, o co ta naprawdę chodzi w technologii MiniLED.

TCL MiniLED z technologią OD Zero

Zaczynamy od TCL, ponieważ jest jest to pierwszy producent, który zdołał w prowadzić na rynek konsumencki telewizor z matrycą MiniLED – stało się to w 2019 roku. Podczas wirtualnych targów CES 2021, chiński producent ujawnił trzecią generację ekranów stworzonych przy użyciu tej technologii. Bazuje ona tym razem na technice, którą firma nazwała OD Zero, a która pozwoliła drastycznie wyszczuplić telewizora.

OD Zero odzwierciedla odległość pomiędzy warstwą podświetlenia MiniLED, a warstwą rozpraszającą wyświetlacza LCD, która została teraz zredukowana do 0 mm, tworząc zdaniem producenta ultracienki moduł podświetlenia o wysokiej wydajności.

TCL ujawnia nową generację telewizora MiniLED - kolejny krok w ewolucji ekranów LCD to technologia OD Zero!
Schemat konstrukcji ekranu telewizora MiniLED z technologią OD Zero w zestawieniu z QLED TV; fot. informacje prasowe

Pierwszym modelem, który wykorzysta usprawnioną technologię MiniLED, będzie C825. Nie usłyszeliśmy jeszcze za wiele o jego specyfikacji, ale TCL utrzymuje, że dzięki zastosowaniu opisanego powyżej nowego rozwiązania telewizor zapewni bardzo wysoką jasność, lepsze niż wcześniej kolory, precyzyjny kontrast i bardziej precyzyjną reprodukcję obrazu. Wiemy też, że matryca będzie się cechować częstotliwością odświeżania 120Hz. Tradycyjnie też nowy MiniLED TV od TCL będzie wykorzystywał tysiące malutkich diod, zostanie wyposażony w regulowane w czasie rzeczywistym lokalne strefy wygaszania, a także w zupełnie nową konstrukcję soczewek, co ma zapewnić lepszy kontrast.

Cenę modelu C825 powinniśmy poznać w najbliższym czasie.

Telewizor TCL 4K MiniLED trzeciej generacji; fot. informacje prasowe

Kabel HDMI MagicLink 2.0

LG QNED MiniLED

LG ujawniło cztery modele telewizorów LCD z podświetleniem MiniLED na 2021 rok. Będą się nazywać QNED i wbrew doniesieniom nie zastąpią serii NanoCell, która będzie funkcjonować równolegle z nimi. Telewizory QNED będą dostępne z panelami 4K i 8K. W ofercie znalazły się dwa modele 8K: QNED99 i QNED95, a także modele 4K: QNED90 i QNED85. Modele o najwyższej rozdzielczości otrzymają ten sam procesor co najnowsze telewizory OLED – Alpha 9 czwartej generacji.

Pojawienie się telewizorów QNED Mini LED  będzie stanowić dla konsumentów atrakcyjną propozycję. Po raz pierwszy w modelach LG jednocześnie zastosowano technologie kropek kwantowych oraz NanoCell. Zaawansowane podświetlenie LED pozwala też zwiększyć kontrast i uzyskać głębszą czerń. Co więcej, częstotliwość jego odświeżania wynosi 120Hz, co pozwala na płynne i bardziej naturalne odwzorowanie ruchu.

Które telewizory LG z oferty na 2021 otrzymają porty HDMI 2.1 i co obsłużą? Sprawdzamy modele OLED, QNED i NanoCell
Telewizory LG QNED MiniLED na 2021 rok; fot. LG

Podświetlenie Mini LED firmy LG zawiera prawie 30 000 miniaturowych diod LED. Ich zastosowanie znacznie podnosi poziom maksymalnej jasności, a w połączeniu z 2500 strefami wygaszania i zaawansowaną technologią lokalnego wygaszania pozwala na osiągnięcie kontrastu 1 000 000:1. W rezultacie możliwe jest uzyskanie wysokiej jakości obrazu HDR o wyjątkowo dużym kontraście i głębokiej czerni, a także szerokiej paletę barw i dużej dokładność odwzorowania kolorów.

LG zdecydowało się w 2021 roku na objęcie wszystkich nowych serii telewizorów, także QNED, standardem HDMI 2.1. Nie oznacza to jednak, że każdy wybrany przez nas telewizor obsłuży komplet technologii składających się na ten standard. Zebraliśmy dla Was wszystkie znane nam już oficjalne informacje dotyczące obsługi 4K120, VRR, ALLM i eARC w TV QNED. Można z prawie całą pewnością założyć, że miejsca z informacją “nie ujawniono” zamienią się w “dostępne”.

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Modele telewizorów LG QNED 2021 HDMI 2.1 (4K120Hz) VRR ALLM eARC
LG 8K QNED99 MiniLED dostępny brak dostępny dostępny
LG 8K QNED95 MiniLED dostępny brak dostępny dostępny
LG 4K QNED90 MiniLED dostępny dostępny dostępny dostępny
LG 4K QNED85 MiniLED nie ujawniono nie ujawniono dostępny dostępny

Dat premier i cen nowych telewizorów LG QNED MiniLED na razie nie podano. Debiutu poszczególnych serii spodziewamy się na wiosnę.

Pierwszy unboxing i spojrzenie na LG QNED MiniLED 8K i LG OLED z podnoszącym jasność w HDR panelem evo! Jak się spisują na żywo?
LG QNED MiniLED 8K z bliska; fot. Unbox Therapy/YouTube

Samsung Neo QLED MiniLED

Najważniejsza nowość w portfolio koreańskiego producenta dotyczy oczywiście telewizorów QLED, które po raz pierwszy w historii zostaną dodatkowo wyposażone w technologię MiniLED! Tym samym technologia QLED wchodzi na wyższy poziom. To możliwe dzięki zastosowaniu nowego źródła światła Quantum Mini LED, którym precyzyjnie steruje technologia Quantum Matrix i niezwykle wydajny procesor obrazu Neo Quantum, zoptymalizowany dla Neo QLED. Dzięki technologii kropek kwantowych, pokrycie barw w Ultra HD (DCI-P3) ma być pełne i wynosić 100%.

Jako pierwsi w Polsce poznaliśmy nowe telewizory Neo QLED MiniLED 2021! To będzie rok nowych technologii obrazu - zdradzamy pierwsze szczegóły!
fot. Samsung

Oficjalnie nowe telewizory Samsunga będą się nazywać Neo QLED, a poszczególne modele otrzymają przed nazwami serii symbole “QN”. Producent zapowiedział, że wsparta mocą wspomnianego procesora nowa technologia QLED, zapewni jeszcze lepszą jakość obrazu, skupiając się szczególnie na zwiększeniu jasności i poziomu kontrastu dla każdej sceny, niezależnie od warunków otoczenia. Już nie możemy się doczekać do pierwszych testów i pomiarów w naszej redakcji! To może być przełom w technologii LCD, na który czekamy od dawna.

Technologia zastosowana w telewizorach Neo QLED zwiększa skalę luminancji do 12 bitów z zastosowaniem 4096 kroków. Sprawia to, że ciemne obszary są ciemniejsze, a jasne – bardziej rozświetlone, dzięki czemu obraz cechuje większa szczegółowość, a wrażenia HDR są jeszcze bardziej wciągające.

Jako pierwsi w Polsce poznaliśmy nowe telewizory Neo QLED MiniLED 2021! To będzie rok nowych technologii obrazu - zdradzamy pierwsze szczegóły!
fot. Samsung

Spore zmiany dotkną też w tym roku oczywiście designu nowych flagowych telewizorów Samsung. Nowe modele będą jeszcze smuklejsze – wedle zapewnień producenta do granic możliwości – a sercem telewizorów będą niemal kompletnie pozbawione ramek ekrany Infinity Screen. Już w 2020 roku firma pokazała, że ten temat ma opanowany do perfekcji a telewizory z najwyższych serii właściwie wyglądają jakby składały się z samego ekranu. Robi to przede wszystkim ogromne wrażenie, gdy telewizor zawiesimy na ścianie.

Kabel HDMI MagicLink 2.0

Telewizory Neo QLED 8K: trzy modele, które mają reprezentować złoty standard na rynku

Samsung zauważa kształtujący się powoli trend coraz szerszej obecności rozdzielczości 8K w streamingu, gamingu czy trasmisjach sportowych. Firma zapowiada, że modele Neo QLED 8K staną się złotym standardem w branży TV i ugruntują pozycję marki w sektorze premium. Rodzinę telewizorów Samsung 8K będą w 2021 roku reprezentować trzy serie:

  • QN700A – bazowy model premium z technologią upscalingu treści do rozdzielczości 8K;
  • QN800A – model premium, wyróżniający się smukłą budową i ultraszerokimi kątami widzenia;
  • QN900A – flagowy Neo QLED 8K z pozbawionym ramek ekranem Infinity Screen i rozbudowanym, zintegrowanym z telewizorem systemem dźwięku 6.2.2.
Samsung: jak zmieniały się telewizory producenta na przestrzeni lat? Ich design przeszedł prawdziwą rewolucję
Telewizory Samsung Neo QLED 8K będą kolejnym przełomem w jakości obrazu i wzornictwie

Ceny telewizorów Samsung Neo QLED MiniLED ujawnione

Implementacja podświetlenia MiniLED w nowych telewizorach Samsung będzie kosztować użytkowników. Wiedzieliśmy to już wcześniej, w końcu nowa technologia oznacza więcej stref wygaszania, czyli większą precyzję obrazu. Do tej pory jednak mogliśmy jedynie dywagować nad cenami telewizorów Neo QLED na 2021 rok. Wyręczył nas sam producent, podając kwoty, które mają obowiązywać w Szwajcarii.

Podsumowując to, co możecie zobaczyć w zamieszczonej niżej tabeli: na ogół będzie drożej, a różnice cenowe względem odpowiadających nowościom modeli z 2020 wyniosą pomiędzy 100 a 1 000 franków. Co jednak ciekawe, potanieją największe przekątne nowych TV Neo QLED 8K! Wariant 85″ modelu 8K QN900A spadnie względem Q950T aż o 2 000 franków! To prawdopodobnie kolejny sygnał, że ceny największych telewizorów 8K zaczynają powoli topnieć.

Telewizor Samsung Neo QLED; fot. Samsung

Najtańszy z ujawnionych wariantów z serii 4K – QN85A – ma kosztować 1 999 franków (około 8 400 złotych), jednak nie ma się co sugerować tymi cenami w odniesieniu do naszej waluty – będą się one znacznie różnić w zależności od regionu. Pamiętamy, że na sklepową premierę w kwietniu 2020 odpowiadający prawdopodobnie QN85A model Q80T kosztował 5 499 złotych.

Przyjrzyjcie się poniższej tabeli i wyciągnijcie własne wnioski. Tak będzie wyglądać sytuacja na rynku szwajcarskim w porównaniu z ubiegłym rokiem:

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Telewizory Samsung Neo QLED 2021 Cena (CHF) Cena modelu 2020 (CHF)
QN85A (MiniLED 4K)
QN85A 55″ 1 999 1 599 (Q80T)
QN85A 65″ 2 599 2 199 (Q80T)
QN85A 75″ 3 999 3 999 (Q80T)
QN85A 85″ 5 299 4 999 (Q80T)
QN90A (MiniLED 4K)
QN90A 50″ 1 999
QN90A 55″ 2 199 1 999 (Q90T)
QN90A 65″ 2 999 2 899 (Q90T)
QN90A 75″ 4 499 4 299 (Q90T)
QN90A 85″ 5 999
QN95A (MiniLED 4K)
QN95A 55″ 2 399 2 199 (Q95T)
QN95A 65″ 3 299 2 999 (Q95T)
QN95A 75″ 4 999 4 499 (Q95T)
QN95A 85″ 6 299 5 999 (Q95T)
QN800A (MiniLED 8K)
QN800A 65″ 4 299 4 499 (Q800T)
QN800A 75″ 5 999 5 999 (Q800T)
QN800A 85″ 7 999 6 999 (Q800T)
QN900A (MiniLED 8K)
QN900A 65″ 6 499 5 999 (Q950T)
QN900A 75″ 7 499 8 499 (Q950T)
QN900A 85″ 10 999 12 999 (Q950T)

Czekamy na oficjalne wieści dotyczące Polski. Debiut telewizorów Samsung Neo QLED MiniLED 4K i 8K spodziewany jest na przełom marca i kwietnia.

Co wiemy już teraz o tych telewizorach? Producent zdradził, że obecny w nich Procesor Quantum będzie korzystał z zaawansowanego głębokiego uczenia maszynowego, by rozpoznać i wskazać jedną z 16 sieci neuronowych, zoptymalizowanych pod kątem konkretnych rodzajów treści. W praktyce oznacza to, że nowe telewizory Samsung będą w inteligentny sposób podnosić jakość materiałów źródłowych do rozdzielczości 4K i 8K, niezależnie od ich oryginalnej jakości.

Tegoroczny Neo QLED 8K zaoferuje nowość w postaci Infinity One Design – niemal bezramkowego ekranu, zapewniającego jeszcze bardziej wciągające wrażenia wizualne w eleganckiej obudowie. Możliwość zamocowania do Neo QLED 8K modułu Slim One Connect – zupełnie nowego systemu zarządzania kablami, który można przytwierdzić z tyłu telewizora – zapewni łatwiejszą instalację, poprawi też wrażenia estetyczne.

Jako pierwsi w Polsce poznaliśmy nowe telewizory Neo QLED MiniLED 2021! To będzie rok nowych technologii obrazu - zdradzamy pierwsze szczegóły!
fot. Samsung

Nowe modele będą też perfekcyjnie przygotowane pod kątem grania. Nowe Neo QLED wyposażone zostały w porty HDMI 2.1 najnowszej generacji wspierające rozdzielczość 8K@60Hz, 4K@120Hz, VRR w tym AMD FreeSync Premium Pro i NVIDIA G-Sync (nowość). Mamy tutaj też takie funkcje jak ALLM czyli automatyczny tryb gra, funkcję upłynniania obrazu w grach, dynamiczny korektor czerni, nowy tryb Gra Pro (dostosowuje nie tylko obraz ale też dźwięk np. z soundbara) oraz ultra niski input lag 9.8ms niewyczuwalny nawet przez zawodników.

Telewizory Samsung QLED to świetni partnerzy komputerów i konsol nowej generacji. Producent prezentuje przewodnik dla graczy!

Największą nowością dla graczy, będzie jednak możliwość zamiany klasycznego widoku ekranu na szerokokątny format obrazu znany z monitorów czyli Ultrawide GameView & Game Bar! To pierwsze takie rozwiązanie w telewizorach na świecie. Jednym kliknięciem zamienimy z konsoli czy PC znany format obrazu 16:9 na 21:9 lub 32:9! Format 32:9 na telewizorze z przekątną 65″ wyniesie 59″. Największy do tej pory monitor na świecie działający w formacie 32:9 to 49″. Dodatkowo obraz ten, będziemy mogli przesuwać do góry lub do dołu. Gdy przesuniemy go do góry, pod ekranem z grą pojawi się miejsce na Game Bar, który pozwoli nam do szybkiego dostępu do najważniejszych opcji obrazu w grach oraz innych parametrów jak ustawienia FreeSync, ilość widocznych FPSów itp. Zapowiada się prawdziwy kombajn dla graczy!

Samsung ultrawide funkcja qled 2021

Jako pierwsi w Polsce poznaliśmy nowe telewizory Neo QLED MiniLED 2021! To będzie rok nowych technologii obrazu - zdradzamy pierwsze szczegóły!
fot. Samsung

Także pod względem dźwięku będziemy mogli usłyszeć wiele. Warto wymienić tutaj takie systemy wprowadzone przez firmę jak:

  • Active Voice Amplifier (AVA) – gdy będziemy oglądać telewizję i nagle pojawi się głośny, przeszkadzający odgłos, np. pochodzący z odkurzacza czy miksera, wtedy telewizor automatycznie zwiększy głośność dźwięku. Gdy urządzenie zostanie wyłączone, głos w telewizorze także wróci do poziomu, który był ustawiony w cichym pomieszczeniu
  • Q-Symphony, dzięki któremu telewizor będzie jednocześnie używał własnych głośników, jak również tych z soundbara, aby dostarczyć optymalnej palety dźwięków. Maksymalnie będziemy mogli uzyskać w ten sposób dźwięku w formacie 9.1.4
  • Object Tracking Sound Pro (OTS Pro) służąca do identyfikacji ruchu obiektów w filmie i dostarczenia na tej podstawie dynamicznego dźwięku obiektowego.
Object tracking sound plus samsung
Object Tracking Sound Plus

Z innych dodatkowych funkcji, które znajdziemy w nowych telewizorach QLED warto wymienić m.in:

  • Funkcja Remote Access – to przeniesienie biura do domu i praca na telewizorze. Funkcja Zdalnego Dostępu umożliwia bezprzewodowe wyświetlenie obrazu z komputera na ekranie telewizora. Możemy także połączyć się ze swoim komputerem w biurze, by zyskać dostęp do plików i pracować nad dokumentami używając pakietu Microsoft Office 365. A wszystko to zrobimy wygodnie z własnego mieszkania i na dużym ekranie.
  • Funkcja Multi View – Możliwość wysłania obrazu ze smartfona lub z kamery na osobną wydzieloną część ekranu tv. Jest to niezwykle pomocny element, otwierający wiele sposobów na oglądanie telewizji. Możemy np. oglądać mecz i na żywo obserwować komentarze na Twitterze. Możemy grać w dany tytuł na konsoli i mieć podgląd na kanał YouTube w celu śledzenia jak daną grę przejść. Możemy też ćwiczyć z Ewą Chodakowską i obserwować swoje ruchy na ekranie telewizora przez podłączoną kamerkę. Opcji i pomysłów wykorzystania jest bez liku.
  • Samsung Health – znana ze smartfonów aplikacja dbająca o zdrowie użytkownika doczeka się w 2021 roku swojej własne zakładki w obrębie systemu Tizen dla telewizorów. Znajdziemy tam m.in. profesjonalne treningi fitness, a personalizowane dane dotyczące naszej aktywności będą łatwo dostępne z poziomu menu telewizora.
Funkcja zdalnego dostępu Remote Access w Samsung Q70T QLED
Funkcja Remote Access

O co chodzi z technologią LCD MiniLED?

Wyjaśnijmy sobie, o co w ogóle chodzi w pojęciu MiniLED. Podświetlenie MiniLED to rozwinięcie technologii konwencjonalnego LED-owego podświetlenia z lokalnym wygaszaniem. Przypomnijmy jak zbudowany jest ekran LCD:

Technologia “MiniLED” dotyczy najniższej warstwy na powyższym diagramie – elementu, który powoduje, że matryca otrzymuje światło. Nie jest to więc nowy typ matrycy jako takiej. Telewizory bazować mogą na klasycznych panelach typu IPS lub VA. Używać mogą też znanych już warstw poszerzających kąty widzenia, czy kwantowych kropek. W przypadku tych ostatnich do nazwy moglibyśmy dodać także słowo “QLED”.

Test TCL X10 QLED MiniLED fabryka TCL Polska 6
TCL LCD MiniLED QLED – 65 calowy model X10

Dlaczego odpowiednie podświetlenie jest ważne? Otóż dzięki zaawansowanej technologii może się ono wygaszać na danych obszarach niezależnie. Dzięki temu, możliwe jest osiągnięcie dużo głębszych czerni porównywalnych z telewizorami typu OLED. Pamiętajmy, że sama matryca LCD jest dosyć ułomna w blokowaniu światła. Panele typu VA mogą zaoferować kontrast rzędu 2500 – 6000:1, zaś IPS około 1000 – 1500:1. Z tego względu porównując klasyczny ekran LCD z telewizorem OLED, różnica w czerni jest miażdżąca na korzyść tego drugiego. Zmniejszanie ilości światła już w warstwie podświetlenia pozwala znacząco poprawić tę sytuację. Ponadto dzięki temu rozwiązaniu, możemy liczyć także na bardzo wysoką jasność (która sięga rzędu 1500 nitów w trybie HDR).

Test TCL X10 QLED MiniLED fabryka TCL Polska 1

MiniLED – korzyści dla użytkownika

Ogromny kontrast dostarczany dzięki technologi podświetlenie MiniLED jest faktem. Siedząc na wprost telewizora wykorzystującego tę technologię, trudno odróżnić go od OLEDa! Taki telewizor radzi sobie nawet z bardzo wymagającymi scenami, gdzie połacie czerni otoczone są przez jaskrawy obraz. To wszystko dzięki dużej ilości stref i dopracowanemu algorytmowi lokalnego wygaszania. Dobrą cechą telewizora MiniLED jest też minimalny efekt halo, ponieważ podświetlenie nie wygasza się do całkowitego zera. W każdej sytuacji podtrzymana jest jakaś minimalna luminancja czerni, nawet rzędu 0,0002 cd/m2, a to daje znacznie płynniejsze przejście. To akurat wynika z odpowiednio zaprogramowanego algorytmu. Jak wiemy z testów ilość diod jest kluczowa, ale bardzo ważny jest też sposób ich sterowania.

Test TCL X10 QLED MiniLED fabryka TCL Polska 7
MiniLED TV (na przykładzie TCL X10, lewo) kontra OLED TV (prawo)

Kabel HDMI MagicLink 2.0

Źródła: TCL, LG, Samsung, opracowanie własne


Więcej na temat telewizorów:

(7676)

0 0 głos
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
patryk
patryk
3 lat temu

Może ma ktoś miniLEDa Philipsa? Brakuje w polskiej sieci recenzji.

Frank
Frank
3 lat temu

Ja najbardziej czekam na miniled od Philipsa – szkoda, że nie zostały wymienione w artykule. Jednak liczę na to, że po premierze zobaczymy ich test, recenzję 😉

berni
berni
3 lat temu

propozycje TCL wydają mi się najciekawsze, mają dobry stosunek jakości do ceny i nie brak ich telewizorom ciekawych rozwiązań technologicznych

Arek
Arek
3 lat temu
Reply to  berni

Prawda, wreszcie ceny dla przeciętnego zjadacza chleba. Firma rozwija się szybko i mają naprawdę dobry sprzęt.

Dawid
Dawid
3 lat temu

A jak samsung ma 12 bit bez dv to jak ma to działać skoro hdr ma 10 bit?

Sebastian
Sebastian
3 lat temu
Reply to  Dawid

Parodia Samsung ma 12 bit a nie ma dv a za to ja mam LG który ma 10 bit a ma dv. Producenci tv to sobie chyba jaja z klientów robią.

6
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x