Home Promocje Black Friday 2019 Jaki wybrać LG OLED na Black Friday 2019? Porównanie modeli i cen
Jaki wybrać LG OLED na Black Friday 2019? Porównanie modeli i cen

Jaki wybrać LG OLED na Black Friday 2019? Porównanie modeli i cen

6.26K
0

Firma LG to jeden z czołowych dostawców telewizorów OLED na rynku. W swojej ofercie posiada kilka modeli, które wypełniają dużą część oferty sklepowej z przedziału cenowego od średniej półki do tej najwyższej. W skład tych modeli wchodzą serie: B9, C9, E9 oraz W9. Pierwsze dwa z nich to modele ogólne skierowane dla użytkownika wymagającego jednak zwracającego dużą uwagę na poniesione koszty. To one są w tej chwili w czołówce najbardziej obserwowanych i kupowanych modeli podczas Black Friday. Dwa pozostałe to już modele z poziomu luksusowego, które mają zapewnić nowemu użytkownikowi pewność wyróżnienia się np. pod względem unikalnego wyglądu i wykonania ekranu. Pod uwagę nie wzięliśmy na ten moment modelu Z9 8K 88″, który kosztuje 129 000 zł. Jakie dokładnie różnice napotkamy między modelami 4K Ultra HD?

Czytelniku. Jako jedyni w kraju sprawdzamy osobiście opisywane telewizory pod względem posiadanych parametrów za pomocą specjalistycznego sprzętu pomiarowego o wartości ponad 100 000 zł:

Masz więc pewność, że czytasz o produkcie czy promocji, która nie jest przepisana z ulotki lub z innej strony w sieci bez jej faktycznego sprawdzenia

Pomiary w Ultra HD wykonujemy przy użyciu najlepszych urządzeń dostępnych na rynku.


Advertisement

Jeśli interesują Cię inne promocje i okazje związane z Black Friday, możesz sięgnąć też tutaj:

Cechy wspólne telewizorów LG OLED TV na 2019 rok

Ponieważ wszystkie cztery modele nie różnią się znacznie pod względem obrazu oraz funkcjonalności, możemy bez problemu wypisać najważniejsze cechy charakterystyczne odpowiednie dla B9, C9, E9 oraz W9. Na dalszych podstronach można przeczytać o konkretnych różnicach między seriami, które oczywiście występują i dotyczą głównie wyglądu, wykonania oraz sfery dźwiękowej.

1. Sztuczna inteligencja ThinQ AI z asystentem głosowym, dzięki której, można wydawać do telewizora złożone komendy w języku polskim. W tym roku telewizor odpowiada za pomocą głosu.

Od 2 lat tylko do telewizorów LG możemy mówić w języku polski. Telewizory nas zrozumieją i wykonają różne polecenia bardzo zbliżone do asystenta google, który na ten moment działa jedynie w języku angielskim. Więcej na ten temat w naszym teście tutaj.

LG TV AI ThinQ test sztuczna inteligencja 4

2. Procesor α (Alpha) 9 drugiej generacji ze sztuczną inteligencją (model B9 posiada wersję procesora α (Alpha) 7)

Procesor odpowiedzialny za jakość obrazu oraz za możliwość m.in wydawania komend głosowych w języku polskim.

01_E9_A_Alpha9_Gen_2

3. Najnowsza wersja niezwykle rozbudowanego i szybkiego systemu multimedialnego webOS

Jeden z najlepszych systemów multimedialnych na rynku wyposażony w pełną gamę najpopularniejszych aplikacji takich jak Netflix, Player, HBO GO, Ipla czy YouTube. Pozwala na dowolne ustawienia najważniejszych elementów na ekranie telewizora oraz odtwarzania wszelkiej maści plików w tym także filmowych z DTS. Dokładny test systemu webOS znajdziecie w naszym teście tutaj i tutaj.

System webOS 2019 SM9800 NanoCell OLED test

4. Wbudowany “Panel domowy” dzięki któremu możemy zarządzać urządzeniami znajdującymi się w domu jak lodówka czy oczyszczać powietrza (obsługa urządzeń IoT)

System webOS 2019 SM9800 NanoCell OLED test

5. Wbudowany port HDMI 2.1 w telewizorach 4K Ultra HD

Port niezbędny do urządzeń, które będą produkowane w przyszłości. Dzięki HDMI 2.1 będziemy mogli w przyszłości przesłać sygnał taki jak 4K w 120Hz. Może to być ciekawe np. z przyszłościowych kart graficznych w PC czy nowych konsol jak PS5 czy Xbox Scarlett.

HDMI 2.1

6. Nowe funkcje dla graczy: Variable Refresh Rate (VRR), Auto Low Latency Mod (ALLM), obsługa G-Sync

Tegoroczne modele LG to wyjątkowo rozbudowane funkcje pod granie. Gracze oprócz bardzo niskiego input lag (13ms) zyskują także dodatkowe funkcje jak Variable Refresh Rate (VRR) czy Auto Low Latency Mod (ALLM). Telewizor automatycznie przełącza się w tryb gry gwarantując najniższy input lag a nad płynnością rozgrywki czuwają wspomniane funkcje jak również niedawno dodana opcja współpracy z G-Sync.

oled g-sync

7. Obsługa eARC czyli poszerzoną wersję Audio Return Channel, upraszczającego korzystanie ze dodatkowego sprzętu (np. amplitunerów czy soundbarów Dolby Atmos) podłączonych do telewizora.

System webOS 2019 SM9800 NanoCell OLED test earc dolby atmos

8. Współpraca z urządzeniami Apple: obsługa protokołu AirPlay 2 i HomeKit

Na telewizor LG dostępna jest pełna współpraca z urządzeniami od Apple czyli np. iPhone. Możemy łączyć się z telewizorem i oglądać na nim bezpośrednio np. zdjęcia czy filmy z wakacji.

test lg tv webos 2019 airplay 2 apple

9. Jako jedyne OLED TV na rynku, LG oferuje wysoką jasność w SDR dostępną aż do 70% wypełnienia ekranu – bardzo dobry telewizor do oglądania w dzień

Maksymalny poziom jasności matrycy organicznej zależy od tego, na jakiej powierzchni uzyskać chcemy tą jasność. Przykładowo w scenie nocnej, drobny błyszczący element będzie jaśniejszy, niż gdyby znajdował się on w scenerii dziennej (i większa powierzchnia ekranu musiałaby być jasna). Taką uśrednioną jasność całego kadru określamy parametrem APL.

Wszystkie telewizory LG OLED 2019, po raz kolejny szczycą się mianem najlepszych TV OLED spośród wszystkich producentów, do pracy w jasnych pomieszczeniach. Dlaczego tak się dzieje? Spójrzmy na poniższy diagram:

Na powyższym diagramie widzimy w jaki sposób LG OLED C9 lepszy jest od telewizorów OLED konkurencji w tym aspekcie. Potrafi on utrzymać swą maksymalną jasność, nawet przy APL równym 70%! Oznacza to, że chyba nie będziemy mieli okazji zobaczyć sceny w filmie, w której będzie on przygasał. Takie zachowanie będziemy mogli jedynie zauważyć “złośliwie” wyświetlając na nim plansze testowe (których nigdy nie będziemy przecież oglądać w warunkach domowych). A jak może przekładać się to na prawdziwy obraz? Jak wspomniano wcześniej, większość filmów ma średni APL ok 25%, jednak są i takie, gdzie jest on znacznie wyższy. Poniżej przykład jak może wyglądać różnica:

W przypadkach, gdy charakterystyka jaskrawości załamywałaby się już w telewizorach OLED konkurencji, tam LG OLED będą wciąż oferowały maksimum jasności. Zdecydowanie można telewizor ten polecić do seansów w ciągu dnia, bez obaw, że obraz będzie ciemny. Oczywiście dopóki nie przesadzimy, bo na salon z bardzo dużymi oknami, z których światło bije prosto w telewizor, szczytowe 380 nitów będzie na pewno za małą wartością.

10. Obsługa wszelkich formatów multimedialnych

Telewizory LG OLED obsługują właściwie wszystko co zaaplikujemy im przez port USB. Filmy, zdjęcia oraz muzyka. Co ciekawe odtwarzacz filmów jest tak rozbudowany, że możemy wpływać nawet na takie rzeczy jak rożne ustawienia dla napisów niczym w zewnętrznym specjalistycznym odtwarzaczu. Doskonała sprawa dla fanów oglądania multimediów przez USB.

11. 120Hz matryca bardzo dobra nie tylko do filmów i gier ale również do szybkiego sportu.

Częstotliwość odświeżania matrycy LG OLED C9 wynosi 120Hz. Potencjał ten wykorzystać można przy użyciu funkcji TruMotion, która interpoluje klatki materiału źródłowego. Posiada ona świetną regulację w postaci dwóch suwaków. Każdy z nich podzielony jest na 10 stopni.

12. Obsługa formatu premium HDR: Dolby Vision

Dolby Vision dostarcza dużo więcej informacji jak oddawać poszczególne tony jasności. Ponadto materiał kodowany jest 12, a nie 10 bitowo. W teorii standard powinien dostarczać dużo wyższą jakość obrazu. Z naszych testów wynika, że w konfrontacji z LG HDR10 Pro różnica nie jest aż tak znacząca, niemniej zauważalna. W LG OLED nie występują problemy związane z podniesionym poziomem czerni na niektórych serialach w Netflix, co wcześniej powodowało, że mieliśmy co do DV mieszane uczucia. Nie da się jednak dostrzec też jakichś szczególnych zalet treści w tym formacie (w przeciwieństwie do telewizorów z niską jasnością HDR gdzie tam Dolby bardzo pomaga). Innymi słowy DV robi robotę, ale jak wspomniano, od HDR10 wspomaganego systemami LG się jakoś szczególnie nie odróżnia.

Irlandczyk Netflix

13. Wsparcie dla dźwięku Dolby Atmos oraz DTS:X

dolby atmos muzyka

14. Telewizory są certyfikowane przez WiSA

THX

Czym się więc różnią modele B9, C9, E9 oraz W9 między sobą?

(6257)

0 0 głos
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x