Powrót

PS5 i Xbox Scarlett – wybieramy telewizor na przyszłość do nowych konsol

Na naszym forum pojawia się wiele pytań o telewizor pod nadchodzące konsole nowej generacji czyli PS5 oraz Xbox Scarlett. Czy w ogóle takie pytania mają sens? Czy aktualnie dostępne telewizory na rynku będą odpowiednio wykorzystywać moc nowych konsol? Czy zobaczymy na nich obraz najwyższej jakości np. w 8K albo w 120 klatkach?

Czy takie pytania mają sens?

Oczywiście, że tak! Jak już wiemy po ostatnich ogłoszeniach, nowych konsol możemy spodziewać się na gwiazdkę 2020. To już za rok czyli przed nami dość krótki czas oczekiwania. Czy przez te 13 miesięcy wydarzy się coś w świecie obrazu na miarę ogromnego przeskoku z Full HD do Ultra HD albo patrząc wcześniej z SD do HD? Nie ma na to żadnych szans. Standard ten ugruntował swoje cechy kilka ładnych lat temu i nie zanosi się by nastąpiły tak przełomowe odkrycia dla obrazu jak np. pojawienie się HDR czy szerokiej palety barw WCG. Trochę czasu zajęło zanim to się wydarzyło. Pamiętamy pierwsze telewizory posiadające tylko rozdzielczość 4K z 2012 roku wyposażone w… HDMI 1.4 (to 7 lat temu, królowało m.in PS3, premiera PS4 rok później). Były bardzo drogie a dzisiaj niestety z technologii Ultra HD za wiele nie skorzystają. Niżej możecie zobaczyć wizytę HDTVPolska w Sony w październiku 2012 roku i nasz pierwszy na świecie (!!) test pierwszego telewizora 4K o rozmiarze 84 cali czyli KD-84X9005. Jak dobrze poszukacie na portalu, to znajdziecie strzępki testu, które przetrwały. Bardzo interesująca lektura. Może zacytuję czym się zachwycaliśmy 7 lat temu gdy pojawiły się pierwsze telewizory na rynku z rozdzielczością 4K a o nadchodzącym przełomie HDR czy WCG nikt nawet nie słyszał na rynku chociaż w kuluarach wiadomo o tym było od dawna.

Chyba największą atrakcją dla tego typu ekranu jest w tej chwili wykorzystanie go do współpracy z mocnym PC. Tylko komputer jest w stanie wydobyć z siebie taką moc by w 101% pokazać co potrafi ten telewizor. Czy to do gier czy filmów czy do przeglądania sieci albo pracy z programami graficznymi. Istny raj dla maniaków technologii.

Z tego co można przeczytać z oficjalnego katalogu, konsola PS3 powinna dostać jeszcze update do oglądania zdjęć w rozdzielczości 4K co też jest fajną opcją bo takie zdjęcia wręcz wypalają wzrok swoją szczegółowością.
Pierwsze testy na świecie pierwszego telewizora 4K Sony KD-84X9005
Telewizor 4K + PS3 i Gran Turismo 5

Byliśmy wtedy w bardzo podobnej sytuacji co teraz gdyż było dokładnie rok do premiery PS4. I też była mowa, że nie ma szans żeby nowa konsola uciągnęła gry w 4K. I co się wydarzyło? Pojawiły się wersje rozszerzone konsol a dzisiaj bez problemu gramy w 4K Ultra HD na PS4 Pro czy Xbox One X. Chociaż jak wiemy 4K Ultra HD na konsolach zostało nieco naciągnięte a wszystko zależy w jaki tytuł gramy. Ale jednak. Bardzo dużo gier wykorzystuje rozdzielczość sporo ponad Full HD oraz do tego HDR i WCG a na Xbox One X mamy część tytułów w natywnym pełnym 4K.

Jak więc widzicie dopiero parę lat później od wejścia samej rozdzielczości 4K w 2012 roku, zaczął klarować się standard nowej generacji obrazu Ultra HD czyli następcy Full HD. W skład Ultra HD wszedł wielce oczekiwany HDR oraz WCG. Te elementy spowodowały, że obraz zaczął być dużo bardziej zbliżony do tego jaki widzimy ludzkim okiem. Oprócz tego, że jest bogaty w szczegóły dzięki rozdzielczości 4K/8K to dodatkowo jest bardzo realistyczny (HDR) oraz nasycony w kolory (WCG). Oczywiście tylko wtedy gdy posiadamy wysokiej klasy telewizor. Im tańszy, tym mniej skorzystamy z dobrodziejstw Ultra HD. Zazwyczaj będzie to tylko rozdzielczość oraz namiastka HDR. Opłaca się więc zainwestować w droższy telewizor gdyż posłuży nam spokojnie na kilka najbliższych lat. To samo pisałem 2 lata temu i kto wtedy kupił wysokiej klasy ekran, dzisiaj śpi spokojnie bo zdarza się, że w nawet wysokiej cenie telewizor z 2019 roku będzie miał gorsze parametry obrazu niż ten z 2017 roku. A technologia Ultra HD jaka była wtedy, taka sama jest dziś. I taka będzie przez kolejne lata chociaż usprawnień możemy się pewnych spodziewać.Szczególnie w grach bo tutaj ich jakość już kilka lat temu wyprzedziła możliwości obecnych telewizorów, które np. nie potrafią pokazać tak szerokiej palety barw jak są to w stanie zrobić np. takie tytuły jak Gran Turismo Sport. Niżej, podczas wizyty HDTVPolska na premierze PS4 Pro w Londynie sam Kazunori Yamauchi – producent gry Gran Turismo Sport i szef Polyphony Digital prezentował jak bardzo nasycona w kolory może być GT Sport. Mówił o palecie BT2020 czyli dużo szerszej od obecnego pokrycia DCI, które jest reklamowane w telewizorach (Samsung i TCL QLED czyli kropka kwantowa, LG NanoCell, Sony Triluminos itd.). Czy są na rynku telewizory ze 100% pokryciem BT2020? Nie. I bardzo im dużo do tego brakuje. Na szczęście i tak obecne telewizory z najwyższej półki posiadają 100% pokrycie palety DCI a to też jest dużo więcej niż w telewizorach Full HD (paleta barw rec709).

O ile na zdjęciu jest to dość trudno oddać o tyle i tak powyżej możecie dostrzec, że z prawej strony mamy telewizor z pełnym pokryciem palety DCI (Ultra HD HDR) a po prawej rec709 (Full HD, SDR). Na żywo z lewej strony, lakier Toyoty GT86 wpada wręcz w pomarańcz. Nie jest to jej naturalny kolor. Z prawej natomiast jest bardzo nasycony i krwiście czerwony czyli taki jak być powinien.

Mimo wszystko są to elementy, które aż tak bardzo nie wpłyną na różnice w obrazie dostępnym na najlepszych obecnie telewizorach nawet jeżeli za kilka lat takowe ekrany się pojawią (np. z pełnym BT2020 czy tanie z rozdzielczością 8K). Obecnie kupując telewizor z rozdzielczością 4K/8K oraz średnim HDR ponad 500 nitów i pokryciem kolorów WCG 100% możemy być pewni, że z PS5 czy Xbox Scarlett wydobędziemy większość walorów z jakości obrazu.Takie modele (kolejność przypadkowa) jak np.

Zapewnią nam piękny obraz, który będzie dostępny na PS5 czy Xbox Scarlett. Będzie bogaty w szczegóły dzięki 4K/8K, będzie bardzo realistyczny dzięki wysokim wartościom HDR oraz pełny kolorów dzięki 100% pokryciu palety DCI. Te elementy to przepaść względem obrazu Full HD, który obserwowaliśmy na konsolach PS3/Xbox360 oraz na zwykłych wersjach PS4/Xbox One.

Ale w nowych konsolach nie będzie chodzić tylko o samą jakość obrazu związaną z rozdzielczością czy HDR…i tutaj możemy już zacząć bardziej wybierać, jaki to telewizor będzie taki… no taki bardzo bardzo spełniający wymagania nowych konsol ;-). Telewizor dla prawdziwych freaków liczących każdy pixel i każdy nit jasności HDR oraz Hz płynności ;-). Ale za nim dojdziemy do tych totalnie odjechanych modeli powiedzmy sobie o jakie dodatkowe funkcje do grania może chodzić?

Możecie również u nas przeczytać:


Na jakie funkcje w TV zwrócić uwagę?

Telewizor do konsoli czy PC, powinien charakteryzować się kilkoma ważnymi elementami oprócz walorów związanych z jakością obrazu. Kluczem do komfortowego grania jest niski input lag ale już dawno przestał być tym jedynym elementem na który warto zwrócić uwagę oprócz podstawowego lub rozszerzonego wsparcia dla technologii 4K Ultra HD.

Na rynku, pojawiły się już takie telewizory, które mają dużo więcej funkcji będących doskonałym przygotowaniem pod nową generację konsol. Mówimy tutaj o możliwości poprawiania płynności ruchu zachowując nadal niski input lag (tryb Motion Plus Gra) czy wsparcie dla technologii FreeSync. Obie funkcje wspiera firma Samsung. W telewizorach LG pojawiło się w tym roku z kolei wsparcie dla 4K przy 120 FPS / Hz oraz obsługa technologii NVIDIA G-SYNC®. Inną technologią, w którą wyposażone są nowe odbiorniki LG to Variable Refresh Rate (VRR). Jest to nic innego jak system kompensacji spadków FPS w grach oraz redukcji input lagu. Jeśli dany tytuł nie wyciąga stałych 60 klatek, lecz np. oscyluje w granicach 45-50, to dzięki VRR nie powinniśmy odczuć żadnego szarpania animacji, ani rozrywania ramek obrazu. Dopełnieniem tych gamingowych funkcji jest ALLM, czyli Auto Low Latency Mode. Przełącza on telewizor automatycznie w tryb gry bez potrzeby robienia tego ręcznie.

Spora część z tych funkcji wymaga nowego portu HDMI w telewizorze czyli HDMI 2.1. To właśnie HDMI 2.1 umożliwia przesył obrazu np. w rozdzielczości 8K w 60fps czy też 4K w 120Hz. Jestem przekonany, że podczas trwania kolejnej generacji skorzystamy z tych funkcji mimo, że większość z Was uważa, że nie ma szans. Jednak patrząc chociażby na to, co działo się od wspomnianego 2012 roku w poprzednim rozdziale tego tekstu na pewno będzie inaczej. Pytanie kiedy.  Ale wcześniej czy później to się wydarzy. Nie mamy pewności czy na start nie dostaniemy np. od razu dwóch wersji konsol. Czy ktoś bowiem spodziewał się, że w środku obecnej generacji ktoś “wyskoczy” z wersjami Pro i S/X (aż 3 Xboxy…jeden dający HDR/WCG a drugi dodatkowo natywną rozdzielczość 4K)? No właśnie. Więc nie ma co pisać, że to bzdura bo nikt z nas nie wie co szykują finalnie producenci za rok oraz za 3-4 lata (np. PS5 Pro). A telewizora nie kupuje się co rok… więc warto jednak dokonać odpowiedniej inwestycji jeżeli ktoś chce mieć ekran pod konsole na np. 5 lat bo nie ma zwyczajnie chęci albo funduszy by tak często wydawać pieniądze.

Zanim przejdziemy do listy telewizorów, które oprócz doskonałego 4K Ultra HD mają coś więcej na przyszłość już teraz, krótkie przypomnienie o Input Lag oraz najważniejszych walorach Ultra HD:

Niski input lag

Gdy kupujemy telewizor do konsoli czy PC, to najważniejszym parametrem jest cały czas poziom input lag. Zasada jest prosta: im niższa wartość tym lepsza. Zwróćcie uwagę aby pomiar dotyczył sygnału nie tylko Full HD ale przede wszystkim 4K z HDR. O wynik tego ostatniego bardzo trudno w sieci. W Polsce tylko HDTVPolska podaje takie pomiary. Dlaczego tak ważny jest ten pomiar? Obecnie takie konsole jak PS4 Pro czy Xbox One S oraz X wypuszczają z siebie sygnał 4K i tak właśnie telewizor je rozpoznaje. I nie jest tu ważne czy sama gra działa np. w natywnym 4K czy skalowanym. Chodzi o sam sygnał wysyłany do telewizora. W tym momencie nie ma więc znaczenia jaki jest lag w trybie Full HD. On będzie tylko potrzebny przy zwykłej wersji konsoli PS4 (Slim). Pomiary laga podawane są w formie tabeli:

Rodzaj sygnału Opis Ustawienia telewizora Wynik
[GRY] 1080p Lag przy konsolach obecnej generacji (PlayStation 4, Xbox One, Nintendo WiiU) pracujących w rozdzielczości Full HD “Gra” XX ms
[GRY] 1080p + HDR Lag przy konsoli PlayStation 4, pracującej w rozdzielczości 1080p z szeroką paletą barw i HDR “Gra (HDR)” XX ms
[PC] 4K / 1080p @ 4:4:4 Lag przy natywnej rozdzielczości np. z komputera i chęci uzyskania chromy 4:4:4 (wyraźne kolorowe czcionki) “Standardowy” XX ms
[GRY] 4K Lag przy odświeżonych wersjach konsol obecnej generacji (Xbox One S, PlayStation 4 Pro) pracujących w 4K bez HDR “Gra” XX ms
[GRY] 4K + HDR Lag przy odświeżonych wersjach konsol obecnej generacji (Xbox One S, PlayStation 4 Pro) pracujących w 4K z szeroką paletą barw i HDR “Gra (HDR)” XX ms
[FILM] 4K / 1080p + upłynniacz Lag w natywnej rozdzielczości, przy działającym upłynniaczu z interpolacją klatek “Film” XX ms

Wszystkie testy sygnału 4K Ultra HD w grach przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.0

Jak bardzo telewizor wspiera technologię 4K Ultra HD

W cenie nawet poniżej 2000 zł dostaniemy telewizor do konsoli lub PC, wspierający rozdzielczość natywną 4K. I to jest najważniejsza wiadomość, szczególnie dla posiadaczy mocnych PC oraz konsol Xbox One X jak również PS4 Pro. Jest to też wielbiony parametr przez wszystkich maniaków grania. Pamiętajmy jednak, że aby dostrzec pełnię różnic pomiędzy rozdzielczością Full HD a 4K wypadałoby zasiąść dość blisko ekranu. Na ten temat przeczytacie w naszym kalkulatorze odległości dostępnym tutaj. Poniżej tłumaczę też na filmie, co to jest rozdzielczość 4K:

Drugi ważny parametr Ultra HD to HDR. W przypadku tanich telewizorów ale i tych droższych jest on niestety zawsze niskiej wartości w okolicach 200-300 nitów. Wyższy czyli 500+ kojarzy się z telewizorami ze średniej półki oraz premium. W końcu za coś dopłaca się do droższego telewizora. Jednak nawet niskie wartości HDR są widoczne w trakcie grania a obraz zazwyczaj wygląda lepiej niż w przypadku zwykłego Full HD w SDR. Na poniższym filmie dokładnie to wytłumaczyłem:

Na koniec WCG czyli szeroka paleta barw. O ile jeszcze niedawno nie było mowy by w tanich telewizorach była ona obecna to w tym momencie zdarzają się wyjątki gdzie ten element już jest zawarty! To doskonała wiadomość gdyż będziecie mogli zobaczyć dużo więcej kolorów w swoich ulubionych tytułach. I co ważne: nieosiągnięcie ich używając suwaka odpowiedzialnego za nasycenie barw. Poniższy film dokładnie to tłumaczy:

Chroma 4:4:4 (dla PC)

Dobrze by było aby telewizor poprawnie wyświetlał czcionki z PC (chroma 4:4:4). Zawsze badamy ten element podczas testów na portalu. Chyba nikt nie lubi, gdy czcionki nie są wyraźne, szczególnie na 55 calowym ekranie, który jest znacznie większy niż klasyczny monitor komputerowy.

Pełna Chroma 4:4:4
Przykład drobnego kolorowego druku na wyświetlaczu nie wspierającym chromy 4:4:4


Który telewizor będzie przyszłościowy pod nowe konsole?

W tym przeglądzie powinny pojawić się właściwie wszystkie bardzo dobre telewizory dostępne na rynku bo takich modeli jest wiele. Te produkty wypisałem już w poprzednim rozdziale ale jeszcze raz je przypomnę:

Jednak dla tych, którzy szukają czegoś więcej czyli oprócz znakomitej jakości obrazu 4K Ultra HD do konsol, chcą posiadać np. możliwość odpalenia gry w rozdzielczości 8K albo w 4K ze 120Hz płynnością muszą wiedzieć, którzy producenci już teraz to wspierają a którzy będą to wspierać za rok a może i później. Obecnie na rynku tylko dwóch graczy posiada wiele dodatkowych funkcji specjalnie dedykowanych dla graczy a kolejny jedną ale bardzo ważną. Są to Samsung oraz LG a tym trzecim będzie Sony.W związku z tym jako przykład takich modeli wybrałem:

Kupując któryś z tych telewizorów będziecie mogli być pewni, że nic nie powinno Was zaskoczyć nawet za kilka lat jeżeli chcecie być totalnie przygotowani na PS5 i Xbox Scarlett. A, że ich cena jest w większości bardzo wysoka wyłączając LG OLED C9? No cóż. Tak jak napisałem. Poprzednia lista modeli też jest bardzo ale to bardzo dobra i też z niej wyciągniecie mnóstwo mając next geny.

LG OLED C9 (4K) i Z9 (8K)

W skrócie: Oba telewizory gotowe są jak mało które na obecne jak i nadchodzące konsole nowej generacji. Oprócz podstawowych elementów jak bardzo niski input lag czy idealne wsparcie formatu Ultra HD dochodzą do tego takie elementy jak port HDMI 2.1 (modele 4K (!!) i 8K), możliwość podania sygnału 120Hz w 4K, Variable Refresh Rate (VRR), Auto Low Latency Mod (ALLM) czy wsparcie formatu NVIDIA G-SYNC. Model Z9 różni się głównie tym od modelu C9, że posiada obsługę rozdzielczości 8K oraz można go zakupić w gigantycznym rozmiarze 88 cali. Reszta funkcji jest tożsama z modelem C9 o którym niżej:

LG OLED C9: Rozmiar: 55”, 65”, 77″ Śr. HDR: 775 nitów, Odświeżanie: 120Hz Matryca: OLED Aktualna cena: od 6999 zł (kup teraz)

Input lag:

LG OLED C9 posiada dedykowane tryby “Gra” z krótkim input lag zarówno przy sygnale SDR jak i HDR. Gdybyśmy chcieli zastosować telewizor w roli monitora komputerowego, to powinniśmy oflagować złącze HDMI jako PC (przez przytrzymanie klawisza “input”). Zapewni nam to poprawną reprodukcję chroma 4:4:4, ale ma też swoje ograniczenia – matryca jest sterowana wtedy 8 bitowo, więc np. do HDR się nie nadaje.

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Rodzaj sygnału Opis Ustawienia telewizora Wynik
[GRY] 1080p Lag przy konsolach obecnej generacji (PlayStation 4, Xbox One, Nintendo WiiU) pracujących w rozdzielczości Full HD “Gra” 13 ms
[GRY] 1080p + HDR Lag przy konsoli PlayStation 4, pracującej w rozdzielczości 1080p z szeroką paletą barw i HDR “Gra” 13 ms
[PC] 4K / 1080p @ 4:4:4 Lag przy natywnej rozdzielczości np. z komputera i chęci uzyskania chromy 4:4:4 (wyraźne kolorowe czcionki) “Gra” 13 ms
[GRY] 4K Lag przy odświeżonych wersjach konsol obecnej generacji (Xbox One S, PlayStation 4 Pro) pracujących w 4K bez HDR “Gra” 13 ms
[GRY] 4K + HDR Lag przy odświeżonych wersjach konsol obecnej generacji (Xbox One S, PlayStation 4 Pro) pracujących w 4K z szeroką paletą barw i HDR “Gra” 13 ms
[FILM] 4K / 1080p + upłynniacz Lag w natywnej rozdzielczości, przy działającym upłynniaczu z interpolacją klatek “Własne” 100 ms

Wszystkie testy sygnału 4K Ultra HD w grach przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.0


Zarówno przy sygnale Ultra HD 4K (czy to z HDR, czy bez), jak i Full HD, a także w kombinacji Full HD + HDR (np. z klasycznej konsoli PS4) opóźnienie było bardzo niskie. Powinno to ucieszyć wszystkich graczy, ponieważ wartość ta mieści się w najbardziej rygorystycznej grupie – placebo. Oznacza to, że laga za żadne skarby nie idzie wyczuć.

LG OLED C9 posiada przyszłościowy port HDMI 2.1 a co za tym idzie wiele udogodnień skierowanych w stronę graczy. Chodzi o możliwość podania sygnału 120Hz w 4K, Variable Refresh Rate (VRR) czy Auto Low Latency Mod (ALLM). Funkcja ALLM (tryb automatycznego włączania trybu gry przy przełączeniu na sygnał z konsoli) aktywuje się poprzez ustawienie HDMI ULTRA HD Deep Colour na “On” jak poniżej:

Wsparcie dla 4K Ultra HD

Telewizor wspiera oczywiście natywną rozdzielczość 4K. Średnia jasność HDR jest bardzo wysoka jak na OLED i wynosi 775 nitów. Gwarantuje to pokaz możliwości HDR w tytule, który go wspiera na bardzo wysokim poziomie. Pokrycie szerokiej palety WCG to oczywiście 99%. Na C9 zobaczysz to co najlepsze z technologii 4K Ultra HD. Telewizor doskonale poradzi sobie także z nowymi konsolami, które nadejdą w 2020 roku.

Chroma 4:4:4 dla PC

Bez problemu widać wyraźne kolorowe czcionki z PC (pełna chroma 4:4:4) po oflagowaniu wejścia HDMI jako PC.

Pełny fachowy test dostępny na portalu tutaj

Kup teraz telewizor LG OLED C9:

Samsung LCD QLED Q90R (4K) i QLED Q950R (8K)

W skrócie: Wszystkie telewizory QLED od modelu Q70R praktycznie idealnie wspierają obecne konsole jak i te, które dopiero nadejdą. Mamy więc bardzo niski input lag jak również doskonałą obsługę sygnału Ultra HD. Co zyska gracz dodatkowo? W telewizorach Samsunga mamy dedykowany tryb Motion Plus Gra, który umożliwia upłynnienie obrazu z gry bez znaczącego wzrostu poziomu input lag. Jest też obsługa funkcji “FreeSync” jak również “Wzmacnianie Gier” oraz “Dynamiczny korektor czerni”. O ile modele 4K nie wspierają niestety HDMI 2.1 to model 8K oczywiście takowe wsparcie posiada (i jest dostępny już w 55 calach!). Co za tym idzie będzie możliwe odpalanie w przyszłości takiej rozdzielczości jak 4K w 120Hz. Pod względem parametrów obrazu Ultra HD (HDR, paleta kolorów) Q950R jest zbliżony do modelu flagowego 4K czyli Q90R (nasz test).

Nasze testy z Samsung QLED Q950R 98 cali

Samsung QLED Q90R: Rozmiar: 55”, 65″, 75″ Śr. HDR: 850 nitów, Odświeżanie: 120Hz Matryca: LCD Aktualna cena: od 7949 zł (kup teraz)

Input lag:

W najnowszych telewizorach Samsung, “Ustawienia Trybu gra” i opcje z nim związane znajdują się w głównym menu każdego QLED. Tryb gra, aktywuje się samoczynnie po wykryciu konsoli. Po sprawdzeniu np. z Xbox One X tak właśnie się dzieje, wystarczy wybrać opcję “Auto”. Po wejściu w “Ustawienia Trybu gra” naszym oczom ukazuje się dość rozbudowane menu przeznaczone dla każdego użytkownika konsoli oraz PC. Trzeba zaznaczyć, że jest to najbardziej rozbudowanego tego typu menu ze wszystkich dostępnych telewizorów na rynku. Samsung zaczyna się tutaj zbliżać do rozwiązań stosowanych w monitorach co cieszy gdyż telewizory mają ogromny potencjał a ich zaletą jest oczywiście ogromny rozmiar w stosunku do (z reguły) małych monitorów. W menu znajdziemy znane z 2018 roku opcje jak “Ustawienia gry Motion Plus” czy “FreeSync” ale doszły także tajemnicze funkcje o nazwie “Wzmacnianie Gier”, oraz “Dynamiczny korektor czerni” o których w dalszej części tekstu.

Przy odpowiedniej konfiguracji tryb “Gra” włącza się automatycznie!

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Rodzaj sygnału Opis Ustawienia telewizora Wynik
[GRY] 1080p Lag przy konsolach obecnej generacji (PlayStation 4, Xbox One, Nintendo WiiU) pracujących w rozdzielczości Full HD “Gra” 13 ms
[GRY] 1080p + HDR Lag przy konsoli PlayStation 4, pracującej w rozdzielczości 1080p z szeroką paletą barw i HDR “Gra” 13 ms
[PC] 4K / 1080p @ 4:4:4 Lag przy natywnej rozdzielczości np. z komputera i chęci uzyskania chromy 4:4:4 (wyraźne kolorowe czcionki) HDMI: PC 13 ms
[GRY] 4K Lag przy odświeżonych wersjach konsol obecnej generacji (Xbox One S, PlayStation 4 Pro) pracujących w 4K bez HDR “Gra” 13 ms
[GRY] 4K + HDR Lag przy odświeżonych wersjach konsol obecnej generacji (Xbox One S, PlayStation 4 Pro) pracujących w 4K z szeroką paletą barw i HDR “Gra” 13 ms
[FILM] 4K / 1080p + upłynniacz Lag w natywnej rozdzielczości, przy działającym upłynniaczu z interpolacją klatek “Film” 93 ms
[GRY] 4K / 1080p + upłynniacz gra
Lag w natywnej rozdzielczości, przy działającym upłynniaczu z interpolacją klatek “Gra” 38 ms

Wszystkie testy sygnału 4K Ultra HD w grach przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.0

Zacznijmy od pomiarów i wyników input lag czyli najważniejszego elementu podczas grania – szczególnie w dynamiczne gry wymagające szybkiej reakcji między padem a tym co dzieje się na ekranie telewizora. Od 2 lat telewizory Samsunga wykazują tutaj bardzo dobre wyniki i nie inaczej jest w przypadku modeli QLED w tym Q90R.

W klasycznym trybie “Gra” lag jest niezwykle niski, bo wynosi zaledwie 13 ms. To już poziom niektórych monitorów dedykowanych dla graczy! Praktycznie nie da się już zrobić nic lepiej, bo od czasu wyświetlenia pierwszej linii, na górze telewizora, upływa zaledwie ok. 5ms! Tak krótki czas nie ma prawa być zauważony, ani odczuty w jakikolwiek sposób. Generalnie wszystko co poniżej 30ms traktujemy już jako placebo. Fani liczenia każdej milisekundy mogę śmiało sięgać po Samsung Q90R.

Upłynniacz 120Hz w trybie Gra (Gra Motion Plus)

W zeszłym roku w telewizorach Samsung pojawiła się funkcja, która zasługiwała na miano prawdziwego przełomu. Chodzi oczywiście o możliwość użycia systemu upłynniacza w trybie Gra! W tym roku także w zakładce znajdziemy dedykowane do tego opcje:

Jak widać, do dyspozycji mamy dokładnie takie same suwaki jak w zwykłej zakładce Motion Plus! Możemy zatem uzyskać dwie, a w zasadzie trzy rzeczy:

Zalety zastosowania systemu wyglądają naprawdę imponująco. Nadal zastanawiające jest dlaczego żaden z innych producentów nie poszedł taką, rewolucyjną ścieżką? Myślę, że problem jest nadal w odpowiednio szybkim procesorze obrazu, który udało się Samsungowi zbudować. Upłynniacz jest funkcją znacząco podwyższającą wartość input lag i tworzenie trybu “Gra” polega przede wszystkim na zablokowaniu tej funkcji. Na rynku były w prawdzie telewizory, które z upłynniaczem miały niewielką wartość opóźnienia np. ok. 50ms, co pozwalało pograć np. w gry wyścigowe, ale w strzelankach już było irytujące.

Samsung Q90R natomiast, wraz z upłynniaczem, ma opóźnienie na poziomie 38ms. Jest to w prawdzie wartość powyżej progu placebo i zarazem wyższa niż w zeszłym roku, jednak algorytm przeszedł ewidentny tuning i teraz zapewnia jeszcze mniejsze rozmycie, a także mniejsza ilość artefaktów niż w modelach QLED 2018! Zobaczmy teraz jakie korzyści, w kontekście odwzorowania ruchu niesie za sobą system Motion Plus w grach:

Telewizor Informacje Obraz postrzegany w ruchu
Dowolny TV LCD W trybie “Gra”, gdzie interpolacja ruchu jest zablokowana
OLED (dowolny) Dowolny telewizor OLED (2017-19) w trybie “Gra”
Samsung Q90R Testowany telewizor z włączoną redukcją rozmycia
Samsung Q90R Testowany telewizor z włączonym wyr. ruch LED

Patrząc na ostatnie zdjęcie można wręcz nie dowierzać, lub zastanawiać się jak to możliwe, że dotychczas grało się z tak dużym rozmyciem! Bez dwóch zdań granie z funkcją “wyr. ruch LED” to przepaść względem grania na innym TV, szczególnie w grach 60fps, gdzie ruch ma tendencję do rozmywania się. Uchwycenie przeciwnika w celownik jest dużo prostsze!

W praktyce, największy efekt “wow” uzyskamy oczywiście gdy odpalimy upłynniacz w grze, która działa w 30fps. Serio, złudzenie jest na tyle mocne, że mamy obraz, który wygląda “prawie jak w 60fps”. Nie jest to oczywiście takie samo 60fps jak natywne ale na oko to wygląda jak 30-50% efektu z 60fps. Najgorzej gdy po chwili chcemy wyłączyć upłynniacz. Wtedy dopiero widzimy jak np. Forza Horizon 4 szarpie. Notabene to doskonały tytuł na testy trybu Motion Plus Gra. Przypomnę, że możemy tam zagrać w natywnym 4K 30fps, który z trybem Samsunga jest mocno zbliżony do 60fps. Albo np. God of War i jego tryb 4K 30fps. Tutaj zobaczymy zdecydowaną poprawę ostrości obrazu i praktycznie brak smużenia. No właśnie. Ciekawa więc nastała sytuacja gdy to telewizor za pomocą swojej mocy obliczeniowej jest w stanie znacznie poprawić efekt płynności w grze a nie sama konsola


ZOBACZ TAKŻE: Forza Horizon 4 | RECENZJA | Xbox One X 4K HDR


Czy są jakieś wady?

Rozwiązanie jest tak dobre i skuteczne, że aż nie che dowierzać się, że może być bez wad, prawda? Niestety pewne wady występują. Uzyskanie tak wysokiej ostrości i praktycznie zerowego rozmycia, w trybie “wyr. ruch LED”, wiąże się z widocznym migotaniem i spadkiem jasności ekranu. To drugie nie jest problemem, bo Q90R ma bardzo duży zapas mocy, ale migotanie niestety widać i najprawdopodobniej nie wszyscy gracze będą je w stanie zaakceptować. Na szczęście wady takie nie dotyczą używania funkcji “redukcja rozmycia”. Obraz jest wtedy tak samo jasny i przyjemny jak bez upłynniacza. Mogą jednak występować artefakty przy ruchach kamery, podczas testów prawie ich nie zaobserwowaliśmy ale wiem z forum, że np. z FIFA nie wygląda to aż tak dobrze i obraz potrafi szarpnąć! Jednak jest to ekstremalny przykład tytułu, który od zawsze potrafił przyciąć przy szybkich ruchach w lewo prawo. Kwestia więc naszego wyboru z których funkcji skorzystamy.

Osobny artykuł na temat działania trybu Motion Plus Gra znajdziecie tutaj

 

W przypadku Forza Horizon 3 na Xbox One X korzystamy z suwaka “Redukcja drgań” ponieważ gra pracuje w 30fps
W przypadku Forza Motorsport 7 na Xbox One X korzystamy z suwaka “Redukcja rozmycia” ponieważ gra pracuje w 60fps

Pozostałe opcje trybu gra

Jak widzimy telewizor obsługuje także funkcję FreeSync po ostatniej aktualizacji oprogramowania. Nie wszystkie gry z nią działają ale sprawdziliśmy i są tytuły, które doskonale ją wykorzystują jak np. Gears 5.

Doszły także tajemnicze funkcje o nazwie “Wzmacnianie Gier”, oraz “Dynamiczny korektor czerni”. Pierwsza z nich to nic innego jak dodatkowy tryb “Dynamiczny” nakładany na tryb “Gra”, czyli cała mnogość filtrów wyostrzających, przesycających i ochładzających obraz. Raczej nic poważnego, choć fani jak wiadomo mogą się znaleźć.

Funkcja korektora czerni jest już dużo ciekawsza. Pozwala ona bowiem uwypuklić detale w czerni, co w niektórych grach typu FPP może ułatwić zauważanie przeciwnika w ciemnej scenerii. Dokładnie takie same funkcje znamy z monitorów komputerowych dla graczy. Może być przydatne!

Wsparcie dla 4K Ultra HD

Q90R wspiera oczywiście natywną rozdzielczość 4K a Q950R – 8K. Średnia jasność HDR jest bardzo wysoka i wynosi 850 nitów na obu ekranach. Gwarantuje to pokaz możliwości HDR w tytule, który go wspiera na bardzo wysokim poziomie. Pokrycie szerokiej palety WCG to  94% (kropka kwantowa). Na Q90R i Q950R zobaczysz to co najlepsze z technologii 4K Ultra HD. Telewizory doskonale poradzą sobie także z nowymi konsolami, które nadejdą w 2020 roku.

Do Q950R można też podpiąć PC i wyświetlić gry w rozdzielczości 8K

Chroma 4:4:4 dla PC

Wyraźne kolorowe czcionki z PC (chroma 4:4:4) po oflagowaniu wejścia jako PC.

Pełny fachowy test dostępny na portalu tutaj

Kup teraz telewizor Samsung QLED Q90R:

Sony LCD ZG9 (8K)

W skrócie: Model ZG9 8K to właściwie telewizor z przyszłości i perfekcyjnie pasuje do tego zestawienia. Dlaczego z przyszłości? To właśnie na nim zobaczyliśmy obraz z konsoli w przeszło 4000 nitów HDR co jest wynikiem 4 razy wyższym od tego co potrafią inne konkurencyjne rozwiązania w swoich szczytowych momentach. Coś niesamowitego. Przypomnę, że konsole mogą pokazać obraz nawet w 10 000 nitów jednak trudno powiedzieć czy kiedykolwiek coś takiego będziemy mogli zobaczyć w domowych warunkach. Ręczę jednak, że 4000 nitów robi piorunujące wrażenie. Cała seria ZG9 wyposażona jest oczywiście w port HDMI 2.1 a co za tym idzie będzie można uzyskać np. rozdzielczość 4K w 120Hz. W Sony brakuje trochę dodatkowych rozwiązań, które są stosowane w LG czy Samsung jednak prawdopodobnie jest to też uzależnione od systemu Android i liczę, że w nowych rewizjach także gracze zyskają więcej.

Sony LCD ZG9: Rozmiar: 85”, 98″ Śr. HDR: 2100 nitów, Odświeżanie: 120Hz Matryca: LCD Aktualna cena: od 69 999 zł (kup teraz)

Input lag:

W Sony ZG9 zaoferowano dwa tryby przystosowane do grania, lub współpracy z komputerem. Pierwszy z nich to “Gra”, a drugi “Grafika”. W praktyce nie ma różnicy z którego z nich skorzystamy. Oba oferują opóźnienie na tym samym poziomie, oraz reprodukcję chromy 4:4:4, by drobne kolorowe czcionki były czytelne.

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Rodzaj sygnału Opis Ustawienia telewizora Wynik
[GRY] 1080p Lag przy konsolach obecnej generacji (PlayStation 4, Xbox One, Nintendo WiiU) pracujących w rozdzielczości Full HD “Gra” 29 ms
[GRY] 1080p + HDR Lag przy konsoli PlayStation 4, pracującej w rozdzielczości 1080p z szeroką paletą barw i HDR “Gra” 29 ms
[PC] 4K / 1080p @ 4:4:4 Lag przy natywnej rozdzielczości np. z komputera i chęci uzyskania chromy 4:4:4 (wyraźne kolorowe czcionki) “Gra” 29 ms
[GRY] 4K Lag przy odświeżonych wersjach konsol obecnej generacji (Xbox One S, PlayStation 4 Pro) pracujących w 4K bez HDR “Gra” 29 ms
[GRY] 4K + HDR Lag przy odświeżonych wersjach konsol obecnej generacji (Xbox One S, PlayStation 4 Pro) pracujących w 4K z szeroką paletą barw i HDR “Gra” 29 ms
[FILM] 4K / 1080p + upłynniacz Lag w natywnej rozdzielczości, przy działającym upłynniaczu z interpolacją klatek “Własny” 98 ms

Wszystkie testy sygnału 4K Ultra HD w grach przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.0

Zarówno przy sygnale Ultra HD 4K (czy to z HDR, czy bez), jak i Full HD, a także w kombinacji Full HD + HDR (np. z klasycznej konsoli PS4) opóźnienie było dość niskie. Powinno to ucieszyć wszystkich graczy, ponieważ wartość ta mieści się w najbardziej rygorystycznej grupie – placebo. Oznacza to, że laga za żadne skarby nie idzie wyczuć.

Wsparcie dla 4K Ultra HD

Granie na telewizorach Sony ZG9 to istny kosmos. Już sam rozmiar na dzień dobry powala na kolana. 98″ oraz 85″ to obraz o takiej przekątnej, która kojarzy się już z projektorami. A przecież to dopiero początek całej zabawy. Gry jak wiemy, są zakodowane do 10 000 nitów w HDR. Więc zobaczenie Gran Turismo Sport na telewizorze mogącym pokazać w szczycie ponad 4000 nitów dawało niezwykle ale to niezwykle realistyczny obraz. Neony na ulicach, światła samochodów czy wschody i zachody słońca były niesłychanie prawdziwe. Tak jak już wiele raz wspominaliśmy w recenzjach oraz na szkoleniach i wykładach: tego typu tytuł może zyskać jeszcze wiele gdy na rynku pojawią się odpowiednio mocne telewizory. Ten moment właśnie nadszedł. Co ciekawe, podczas testów w siedzibie Sony, mogliśmy zobaczyć demo Gran Turismo Sport pokazane w… 8K! Już 4K jest wystarczającą rozdzielczością jednak przy tak wielkich rozmiarach oczywiście im więcej tym lepiej. Nie był to już taki skok jakości jak porównanie HDR na obecnych telewizorach 500-1000 nitów do 4000 nitów ale oczywiście z bliska, obraz był nadal bardzo szczegółowy dzięki tak wysokiej rozdzielczości.

Porażająco realistyczny efekt świateł

Do telewizor można też podpiąć PC i wyświetlić gry w rozdzielczości 8K:

Chroma 4:4:4 dla PC

Wyraźne kolorowe czcionki z PC (chroma 4:4:4) w trybie Gra lub Grafika


Pełny fachowy test dostępny na portalu tutaj

Kup teraz telewizor Sony ZG9:

(39052)