Jaki kupić projektor? Natywny Ultra HD 4K czy z funkcją e-shift / 4K Enhancement
Natywne 4K – Ultra HD
Obsługa rozdzielczości 3840×2160@60Hz 4:2:0 | TAK |
Obsługa rozdzielczości 3840×2160@24Hz 4:4:4 | TAK |
Obsługa rozdzielczości 3840×2160@60Hz 4:4:4 | NIE |
Kompatybilność z HDCP 2.2 | TAK – HDMI 2 |
DCI P3 | Rec 2020 |
---|---|
Pokrycie palety: 92% | Pokrycie palety: 68% |
Jak widać na powyższych diagramach, pokrycie jest całkiem niezłe, aczkolwiek nie aż tak dobre jak w telewizorach. Super jednak, że podjęto kroki w celu uzyskania bogatszego spektrum barw, oraz, że cel został w pewnym stopniu osiągnięty. Dzięki temu, że wyboru możemy dokonywać ręcznie, możliwa jest też ocena przekłamań kolorów w trybie Rec 2020.
Ustawienie Rec 2020 vs norma DCI | Ustawienie Rec 2020 vs norma Rec 2020 |
---|---|
Jak widzimy na załączonych obrazkach, czerwienie całkiem nieźle układają się do właściwej normy Rec 2020. Zielenie jednak biegną swoim torem. Widocznie nie jest możliwe ich pełne skorygowanie. Wygląda też na to, że te rejony barw lepiej pasują do DCI aniżeli do Rec 2020. Cóż, mamy trochę pomieszanie z poplątaniem Fajnie jednak, że jest ta szeroka paleta. Jak widać, nie uda się jej referencyjnie odwzorować, ale jak mógłbym ganić za to projektor, skoro inne projektory nie mają takiej kompatybilności wcale?
Gdy wyjdą filmy z szerszą paletą kolorów, będziemy mogli się lepiej temu przyjrzeć, a tymczasem sprawdźmy jak działa HDR. Również istnieje możliwość wymuszenia go w menu projektora:
Na początek wytłumaczmy prostymi słowami co to jest HDR czyli szerszy zakres dynamiki?. Wyobraźcie sobie, że patrzycie np. na zachód słońca. Czy często macie wrażenie, że słońce Was oślepia? No właśnie. A może macie podobne wrażenie gdy patrzycie na jupitery na stadionie? Aby przenieść ten efekt na ekran telewizora, potrzebny jest HDR czyli punktowe, o wiele jaśniejsze biele i głębsza czerń.Oczywiście na dzień dzisiejszy brakuje źródeł HDR, jednak na potrzeby testów otrzymaliśmy pendrive z plikiem testowym dedykowanym do wyświetlenia właśnie na VW520. Został on nagrany kamerą Sony CineAlta i po wymuszeniu trybu HDR prezentuje się wręcz rewelacyjnie!
Plik HDR Ultra HD wyświetlony przez VW520 – istny opad szczęki!
Oczywiście nie wstawiam powyższego zdjęcia w ramach próby pokazania jak wygląda HDR – na zdjęciu się nie da tego zaprezentować. Chciałbym tylko przedstawić w jakich momentach ma on szansę zrobić największe wrażenie – tam, gdzie mamy punktowo wysoką jasność w scenie. Przykładem tego są chociażby podświetlenia wiszącego mostu. Tam właśnie przy obrazie HDR powinna być wyższa jasność niż zazwyczaj. Czy tak też było w przypadku VW520? Powiem szczerze, że obraz wyglądał wręcz powalająco, jednak samego efektu HDR zbytnio nie odczuwałem. Powiedzmy sobie jasno: projektor nie ma raczej potencjału by wygenerować wyższą jasność na ekranie punktowo. Takie rzeczy najlepiej działają w telewizorach, gdzie podświetlenie może dać znacznie wyższą moc w danym obszarze. Przy profesjonalnych systemach projekcji, stosuje się przeważnie dwa projektory by uzyskać taki cel. Tu mamy raczej pokaz tego, że technologia działa i jest dobrze obsługiwana przez VW520, oraz, że dobrze przygotowany materiał i tak powoduje opad szczęki. Jednak efektu HDR, w stricte tego słowa znaczeniu, specjalnie się nie odczuwa.
Emocje w Ultra HD
Po obejrzeniu kilku materiałów w natywnym Ultra HD 60p postanowiłem wzbogacić ten tekst o subiektywne odczucia zarówno z oglądania filmów jak i grania na PC. Efekt jaki robi ten projektor przy podaniu odpowiedniej, natywnej, treści, po prostu wyrywa z kapci! UHD na 120″ ekranie jest wręcz magiczne, hipnotyzujące. Odkąd zobaczyłem to, już trudno mi oglądać filmy Full HD. Tej wielkości przekątne dopiero pozwalają na zrobienie prawdziwego użytku z treści o ultra-wysokiej-rozdzielczości, dokładnie tak jak edukujemy w naszych testach i w kalkulatorze odległości. Co innego jednak opowiadać, a co innego widzieć. Nawet Ja – osoba tak doświadczona, że niewiele już ją porusza czy zaskakuje – byłem wryty z wrażenia.
Natywne Ultra HD na 120″, w świetnej tonacji i dynamice – dla takich chwil warto żyć!
Na tak wyglądającą przyszłość właśnie czekam! Nie marnej jakości streaming’i oglądane na telewizorach o śmiesznych przekątnych, a gęsty materiał z płyty na wielkim ekranie, z projektora o rewelacyjnym kontraście i dynamice!
Kolejnym testem pokazującym moc UHD z projektora to podłączenie do niego mocnego PC zdolnego wyświetlić gry w rozdzielczości 4K. Od pewnego czasu dysponujemy mocną maszyną redakcyjną wyposażoną w karty GTX980 a osobiście w domu także korzystam z dość mocnej konfiguracji czyli GTX780 w SLI.
Sprzęt, którym dysponujemy został wyposażony w części firmy Intel, ASUS, HyperX a całość złożona w firmie HyperCube
Po podłączeniu projektora, PC od razu wykrywa możliwość ustawienia rozdzielczości 4K aż po 4096 x 2160
Do testów zostaliśmy wyposażeni w najnowsze pozycje m.in od Electronic Arts Polska. Bardzo dobrze się składa gdyż hity tegorocznej jesieni i zimy są naprawdę gorące od EA. Mowa oczywiście m.in o Star Wars: Battlefront czy FIFA16. Ten pierwszy wypala wręcz gałki oczne dopracowaną grafiką zatem odpalenie tej pozycji w 4K zapowiadało ogromne emocje. Dodatkowo sam projektor posiada niskiego laga, który wynosi 34ms. Mamy zatem idealne wręcz warunki do grania w tego typu gry.
Różnicę na filmach “Mastered i 4K”, względem ich starszych wydań, mogą być bardzo duże, a może ich nie być prawie wcale (jak na “The Amazing Spider Man”), jednak tam widać, że… kadr filmu jest szerszy w nowszym wydaniu!