Idealny telewizor do Xbox Series X i PS5 w super cenie? | TEST | Samsung QLED Q80T z HDMI 2.1 ma na to duże szanse!
- Najważniejsze tegoroczne cechy telewizorów Samsung QLED
- Jak wygląda nowy QLED Q80T?
- Testy syntetyczne
- Matryca, zalecane ustawienia dla Samsunga Q80T
- Kalibracja, odwzorowanie barw (SD i Full HD)
- Kontrast i Czerń
- Obsługa technologii obrazu 4K Ultra HD
- Odwzorowanie ruchu
- Kąty widzenia
- Granie na konsoli i PC
- System Tizen i Smart TV
- Jakość dźwięku
- Wyniki testu
- Werdykt i rekomendacja
Matryca, zalecane ustawienia dla Samsunga Q80T
Matryca
Matryca w Samsung QLED Q80T to typ VA z podświetleniem bezpośrednim i funkcją lokalnego wygaszania. Panel ma 120Hz i wykorzystuje warstwę kwantowych kropek. Jest ona naniesiona na folię pomiędzy matrycą LCD, a diodami podświetlającymi ekran. Kropki w Q80T to kolejna, już trzecia odsłona tego komponentu. By lepiej zobrazować zmiany, umieściłem zdjęcie widma podświetlenia (po prawej stronie) i wykreśliłem dwa czarne kontury – jeden z Samsunga z 2018 roku, drugi z 2019 roku. Jak widzimy z roku na rok zmniejsza się dolina pomiędzy czerwienią, a zielenią, co zmniejsza pokrycie palety barw. Dwa lata temu mówiliśmy o 99% pokrycia palety DCI P3, rok temu o 94%, a w tym roku o 93%. Różnica jednego procenta nie jest istotna, ale negatywny trend jest na pewno godny uwagi i warty odnotowania.
Zalecane ustawienia
W telewizorach Samsung znajdziemy cztery predefiniowane tryby obrazu:
- Dynamiczny
- Standard
- Naturalny
- Film
Sugerowanym wyborem jest oczywiście ostatni z nich. To właśnie tryb Film pozwala uzyskać obraz najbliższy temu co widział reżyser w studio filmowym. Warto też dokonać podstawowych regulacji we własnym zakresie. Po pierwsze powinniśmy wyłączyć overscan, czyli obcinanie krawędzi obrazu. Dokonamy tego w menu “ustawienia rozmiaru obrazu” – należy włączyć tam funkcję “dopasuj do ekranu”. Może być ona niedostępna na wszystkich źródłach. W takim wypadku nie jest potrzebna dalsza regulacja. Ostatnim sugerowanym ustawieniem jest wyłączenie filtra wygładzającego obraz. Przez niego będziemy tracić szczegóły obrazu:
- Obraz -> Ustawienia wyrazistości obrazy-> Redukcja szumu -> Wyłącz
Warto wspomnieć jeszcze o ustawieniach płynności ruchu (Ustawienia zaawansowane -> Motion Plus). W tym menu powinniśmy ustawić suwak redukcja drgań na taką wartość, by płynność obrazu była akceptowalna. Tryb gry powrócił do menu ustawienia opcji, do którego mamy dostęp na dwa sposoby: szybkie menu ustawienia widoczne na poniższym zdjęciu oraz mniej wygodne przebijanie się przez ustawienia całego telewizora. Jednak pamiętajmy, że konsole do gier powinny w tym roku automatycznie wprowadzać telewizor w odpowiednie ustawienia (z pomocą funkcji ALLM dostępnej np. w Xbox Series X).
W telewizorach z 2020 roku pojawiło się także kilka ustawień “inteligentnych trybów”, o których wspomniałem we wstępie.
Jedno z ustawień dotyczy obrazu. Czego możemy spodziewać się, gdy włączymy “Dopasowujący się obraz”? W skrócie – trybu, który samoczynnie adaptuje się do warunków otoczenia jak i treści na ekranie. Jego charakterystyka jest jednak mocno przesadzona. Przypomina coś pomiędzy trybem “Standardowym”, a “Żywym”, a więc dostarcza podbitych kontrastów i kolorów. Co gorsza, tryb ten nie oferuje żadnych możliwości złożonej regulacji, czy też kalibracji obrazu.
Z tego względu nie widzę żadnych podstaw do rekomendacji trybu inteligentnego obrazu. Tym bardziej, że jego drugie zadanie – regulację jasności do warunków otoczenia możemy zrealizować w każdym trybie obrazu (a także po kalibracji), za pomocą funkcji “Wykrywanie światła otoczenia” w menu “Rozwiązanie Eco”.
(67456)
Nie wspomnieliście nic o równomierności podświetlenia, cloudingu, bandingu. Jak wygląda ta sprawa w omawianym TV?
Tak jak w każdym LCD: to jest losowe i nie ma na to odpowiedzi. Może być ale nie musi. Każdy ekran jest inny z fabryki.
UWAGA! Bo zaraz usuną ten komentarz znowu! Gdy jest włączony tryb VRR przez ekran przesuwają się na wszystkich szarościach i czerniach poziome pasy oraz tracą się kolory. Nawet wystarczy wyłączyć Game Motion Plus i już wtedy to zaobserwować. Samsung nic z tym nie robi mimo zgłoszeń użytkowników. Do tego wersja europejska ma problemy z ghostingiem w upłynniaczach. Po trzecie przez 8bit i frc telewizor ma problem z gradacją kolorów.
mam wadę z VRR w 75calowym Q80T. widoczna głównie przy ekranach ładowania w grach. zgłosiłem dziś ticket do samsungowego supportu
Na RTINGS https://www.rtings.com/tv/reviews/samsung/q80-q80t-qled podają, że kąty widzenia są lepsze od IPS!!!! tzn. Colour Washout 37°, Colour Shift 45°, Brightnes Loss 45°, Black Level Raise 70° Gamma Shift 20° Bo matryca ma “Ultra Viewing Angle layer” https://youtu.be/quY6xzruz9k.
Natomiast w artykule stoi, że kąty są do cienkie jak każdy VA.
Kto ma rację?!?!
Ultra szeroki kąt widzenia (tzw. powłoka kątowa) dostępny jest od modelu Q90T (te informacje masz też dostępne na stronie samsung.pl). Rtings to Kanada a nie Europa. Telewizory na tamten rynek często różnią się od tych sprzedawanych w Europie. Dlatego trzeba być ostrożnym w porównaniu wyników testów, w szczególności pomiarów.
Dzięki za zwrócenie na to uwagi! Czyli zrobili krok w tył… bo w modelu QE65Q80RATXXH – czyli z 2019 roku była ta opcja https://www.samsung.com/pl/tvs/qled-tv/q80r-65-inch-qled-4k-smart-tv-qe65q80ratxxh/ i weź tu się połap…
a w tym modelu Samsung QLED QE65Q80AAT .są to nowe modele na 2021 rok. ciekawe jak wypadną w testach ?
Szczerze nie polecam tego telewizora. Ciągły problem z gradacją koloru przez co zamiast naturalnych przejść widać ohydne paski. O VRR można zapomnieć, bo żeby go włączyć trzeba wyłączyć GMP, co wprowadza falujące, poziome pasy na jednolitych powierzchniach. A Samsung nie kwapi się, aby coś z tym zrobić, mimo narzekań na jego forach. GMP to generalnie masarka. Ghosting i nic innego. Nie da się na to patrzeć. Zwłaszcza rozmywający się lub trojący celownik. A żeby spokojnie obejrzeć film z napisami trzeba wyłączyć local dimming, bo w przeciwnym razie na ciemnym tle napisy będą ściemniane i ledwo widoczne. Chciałem mieć telewizor na… Czytaj więcej »
Pogubiłem się: jest jakaś różnica w oznaczeniu TV QE65Q80TAT a QE65Q80T?
Żadna. To są te same telewizory.
Dzięki
Czy jak podłącze soundbar z dolby atmos (jbl 9.1) jestem w stanie odwtorzyć treści z dolby atmos przez eARC pomimo, ze telewizor nie wspiera takiego standardu?
Jak się maja kąty widzenia w tym modelu względem 55nu7452? Myślę nad zmiana i się zastanawiam czy warto. A TV oglądam z rożnych kątów..
Witam, dzięki za super recenzje. Mam jednak dalej wątpliwości czy wybrać QE65Q70T czy QE65Q80T. Różnica to kilkaset złotych , ani mało ani dużo, a straciłem już rachubę czy warto jednak dołożyć do 80T? Jakie jest Wasze zdanie?
Zdecydowanie warto dołożyć
Mam ten sam problem. Czytam i tylko głupieje. Na porównaniach wspominają tylko o innym kolorze ramki, i gorszych kątach widzenia w q70.
DO SONY XH90 i XH95 bardzo mu daleko 🙂 ! Jak jakość obrazu to tylko SONY
Witam. Jestem na etapie wyboru telewizora QLED lub OLED 65″. Im więcej czytam tym jestem głupszy, może już lata nie te(67). Telewizor będzie służył do oglądania filmów, seriali i wiadomości. Proszę o radę, jaki model kupić do około 8-9 tys.
najlepiej OLED nadaje się do oglądania wiadomości z TVN24 i Tv mamy z głowy, ja mam juz drugi OLED i prawdopodobnie ostatni z powodu wypaleń (nie grałem i tak pojawiły sie wypalenia),
No właśnie, coraz więcej o tym czytam, ale jest bardzo dużo opinii na tak, twierdzą że np,LG się oczyszcza, ale trzeba go zostawić na czuwaniu. Ok jeśli nie oled to jaki z quled?
już dawno o tym czytałem ale już takim doniesieniom nie wierzę do tego oba moje OLEDy były wcześniej kalibrowane przez fachowca z bardzo wysokiej półki, zgadza się matryca LG jest czyszczona ale za wiele jej to nie pomoże (w moim wypadku nie pomogło), pierwsze symptomy pojawiły sie około 2,5 roku od daty zakupu, sam jestem kinomaniakiem dlatego kupiłem OLED ale obecnie bym tego już nie zrobił może w przyszłości ale tylko wtedy gdy w 100% usuną tą usterkę w innym wypadku nie, wiem że są osoby tutaj też które mówią że nie mają tego problemu ale im nie wierze, moich… Czytaj więcej »
Tak, masz matryce zapewne serii 6 lub 7 i niestety wypalenia wtedy występowały, w serii 8 LG zastosował triki , które zapoboegaja temu zjawsku ( zrobiło to także sony i panas). Nie słyszałem abu w serii 8 lub 9 a takze x były wypalenia choć, podobno wszytko można zrobić…
Masz rację, co do wypalania w oledach, dlatego jestem zdecydowany na Sony 65XH9505 lub Samsung Qled QE65Q90. Oczywiście po zakupie-kalibracja. Proszę o podpowiedz. Przypomnę że gry mnie interesują
https://www.mediaexpert.pl/telewizory-i-rtv/telewizory/telewizor-sony-led-kd-65xh9505baep#topVariants
Dzięki za podpowiedz, poczytam, porównam z innymi, może się zdecyduję
Zapowiadaliście wiele testów kilka miesięcy temu, a tymczasem pojawiło się ich stosunkowo niewiele, brak chociażby testu Hisense U8QF. Jest szansa na test do BF?
Mam pytanie, szukam telewizora 55″ głównie do oglądania telewizji, kanały informacyjne z telewizji satelitarnej oraz Netflix i HBO GO. Rozważam dwa telewizory, który z nich lepiej się nada: SAMSUNG QLED QE55Q80T czy SONY 55XH9096?
Miałem podobny dylemat miesiąc temu. Nie wiem czy pomoże moja opinia. Byłem w mediaexpert pooglądać i przetestować te TV. Wybrałem Soniacza, gdyż na moje oko kolory są bardziej żywe i upscaling lepiej działa. Szczególnie mi zależało na nagraniach w 720p/1080p. Najlepiej przyjść do sklepu i pooglądać samemu wybrane TV. Tak na marginesie. Oglądałem też lg cx – nie wiem, ale chyba jestem przyzwyczajony do ledowych tv, gdzie czarny – to ciemno szary 😀 bo od tej czerni w 4k HDR po około 30 min oglądania zaczęły mi boleć oczy. Nie wiem, czy to przez ten kontrast czy co. Pewnie kwestia… Czytaj więcej »
Mam ten sam dylemat tylko przy 65 calach. Zastanawiam się co wybrać. Na ile Dolby Vision który w Sony jest a w samsungu nie jest potrzebny?. Telewizor głównie do oglądania NC+, Netfilx.
Co lepiej wsiąść LG OLED65CX3LA Czy Samsung QLED QE65Q95TAT , Xbox i firmy hbo Netflix
oczywiście że q95t
Nic tu nie jest oczywiste. Topowy telewizor od Samsunga i efekt brudnego ekranu…
Jeżeli nie grasz w gry wiele godzin dziennie to OLED. Samsung najlepszy jest teraz w marketingu, ale jeżeli Twój sposób uzytkowania telewizora nie zwiększa znacznie ryzyka wypalenia to obraz na OLEDzie bedzie lepszy.
Jaki telewizor polecacie w kwocie do 5tys ?
55″ – LG BX (w Euro obecnie za 4400)
65″ – Sony XH90 (też Euro)
Mam pytanie odnośnie telewizora. Wiem nowy odpowiedni i mam wszystkie bajery. Ja mam jednak dość już starą plazmę Panasonica TX-P55ST60E i na razie za nic nie będę go wymieniał. Może mi ktoś napisać jak taka plazma się spisze z PS5 ?
Samsung zastosował mistrzowski marketing okroiwania odpowiedników numerycznych tegorocznych serii 4K względem ubiegłorocznych modeli nie obniżając przy tym ceny i tak zeszłoroczny Q90R jest odpowiednikiem nowego Q95T, Q80R – Q90T, Q70R – Q80T… itp. W modelu Q90T mamy wyłącznie 120 stref względem ubiegłorocznego Q90R gdzie tych stref było 240 a co za tym idzie słabszą czerń, zacieniane/rozjaśniane detale przy szczegółowym HDR, no i matryca 8-bitowa+FRC zamiast 10-bitowej, o niższych tegorocznych modelach szkoda gadać.
Masz świadomość, że q90t ma lepszy soft, który ogarnia dużo lepiej strefy? Kontrast też jest większy. Q90R jest droższy o 2k, jedynie to ma lepszą czerń, a między 8bitową matrycą z frc, a z 10bit nie ma różnicy (Sam Vincent nawet to stwierdził), po trzecie q90t lepiej ogarnia obraz w trybie gry poprzez aktualizację 1402.
Tysiące razy już było mówione, że 8bit+frc = jak 10 bit. A nadal potrafią się pojawiać obiekcje, że niby “tylko” 8bit w tv i jest on słaby. Ehhhhh
Taa, mhm. Mam ten paskudny 55Q80T i color banding to jest tragedia w nim, zwłaszcza w grach.
Serioo, kolor banding? Np w jakiej scenie?
Super test.Cciałoby sie taki test z flagowym modelem 4k Q95t?
Świetna recenzja! Poruszona nawet sprawa odczytu dysku twardego przez USB i obsługi filmu 4K! Bardzo interesujące ciekawostki. Dodam od siebie że próbowałem takie pliki odtwarzać ma nowych LG CX oraz B9/C9 i obraz na nich nie był idealny (pozostawał ślad/smużenie w szybkich scenach ) co w tej klasie i cenie nie przystoi. Pozostaje nadzieja że przez blu-ray lub nowe konsole będzie to działać jak powinno…
Bo wstrzymać się i dołożyć parę set złoty kupić oleda cx czy kupić samsung albo sony już teraz. Wciąż gram na full HD samsung h6400
Różnica w cenie między Samsungiem/Sony, a LG CX to ok 1700 zł na ten moment. Jak widać niemało, więc decydują pieniądze.
Ze wszystkich TV będziesz zadowolony, rzecz jasna z LG najbardziej
To odczekaj ze trzy miesiące i brać LG OLED :)?
Zależy ile chcesz wydać, CX raczej nie zejdzie niżej niż 4800, Sony/Samsung już teraz masz plus minus 3500, a pewnie w nadchodzących miesiącach jeszcze coś cena spadnie.CX jest lepszy od tych telewizorów, więc jeśli pieniądze nie grają roli, a liczy się jakość do dopłać różnice.
Aktualnie 55cx można dostać za około 4800zl. 55q80t za około 3300zl.
gdzie można dostać 55cx za 4800zł?
Który lepszy pod nowe konsole samsung q8 czy sony 55XH9096BAEP