IBC 2016: Sony wzbogaca obraz 4K transmitowany na żywo z imprez sportowych o technologie HDR i HFR
Firma Sony wprowadza dwa nowe produkty dla firm realizujących transmisje na żywo z imprez sportowych. Pozwalają one wzbogacić obraz 4K technologiami HDR (High Dynamic Range — duży zakres dynamiki) i HFR (High Frame Rate — duża szybkość klatek).
Moduł konwertera HDR HDRC-4000 jest przeznaczony do użytku podczas transmisji realizowanych równolegle w dwóch formatach: 4K HDR i HD SDR. Urządzenie eliminuje konieczność stosowania dwóch systemów organizacji pracy podczas jednego wydarzenia, a tym samym przyspiesza produkcję i zmniejsza jej koszty.
HDC-P43 to kamera typu „Point of View” (POV) obsługująca materiały 4K HDR i HFR. Jej przetwornik obrazu i wewnętrzne obwody są identyczne z zastosowanymi w modelu Sony HDC-4300 . Dzięki niewielkiej wadze korpusu (2,0 kg) i małym wymiarom (119 x 140 x 212 mm, szer. x wys. x gł.) urządzenie można instalować w miejscach, w których obecnie używa się kamer POV HD — na wysięgniku, szynie, bramce lub Steadicamie — uzyskując dzięki temu niepowtarzalne ujęcia rejestrowane z szybkością do 8x (HD) / 2x (4K).
— Transmitując sport na żywo, trzeba zapewnić łatwą i efektywną obsługę różnych źródeł: HD, 4K, HDR i HFR — mówi Norbert Paquet, menedżer ds. marketingu strategicznego w Sony Professional Solutions Europe. — Te nowe technologie usuwają wiele trudności tradycyjnie związanych z produkcją na żywo. Wzbogacają także zestaw narzędzi narracyjnych i do maksimum zwiększają wartość produkcji.
Konwerter jest oparty na krzywej Sony S-Log3 i przestrzeni barw BT.2020, zalecanych przy produkcjach na żywo w jakości 4K HDR. Umożliwia konwersję w czasie rzeczywistym na formaty wymagane w różnych zastosowaniach (emisja na antenie, telewizja OTT, pokazy publiczne), jak również wykonywanie przekształceń formatów wejściowych (OETF/EOTF, przestrzeń barw, HDR/SDR i rozdzielczość), w tym konwencjonalnych materiałów HD i sygnałów wideo innych niż S-Log3, bez pogorszenia jakości obrazu.
Funkcja AIR (Artistic Intent Render) Matching modułu HDRC-4000 wykorzystuje specjalny algorytm, który wiernie przekształca materiały wyprodukowane z użyciem krzywej S-Log3 i przestrzeni barw BT.2020 na wymagany format rozpowszechnienia, pozwalając przekazać widzom zamysł twórcy obrazu. Urządzenie jest umieszczone w zwartej obudowie o wysokości 1,5 U i może obsługiwać konwersję dwukanałową.
— Sony wprowadza kompleksowe rozwiązanie do organizacji pracy podczas produkcji na żywo w jakości 4K HDR: „SR Live for HDR” — kontynuuje Paquet. — Uwzględnia ono cały proces, od pozyskiwania po dystrybucję. Dzięki niemu stacje telewizyjne oraz firmy producenckie mogą wykorzystywać w pracy zarówno nadzwyczajny obraz HDR, jak i konwencjonalne materiały 4K SDR oraz HD. W typowym procesie produkcyjnym „SR Live for HDR” na imprezie sportowej wykorzystywane są system kamerowy do transmisji na żywo 4K/HD, taki jak HDC-4800, HDC-4300 czy HDC-P43, krzywa S-Log3 oraz monitor BVM-X300 do kontroli obrazu HDR. Wprowadzenie konwertera HDRC-4000 zapewnia obecnie idealne przekształcenie EOTF, które zachowuje pierwotną, założoną w produkcji jakość obrazu.
Kamera POV HDC-P43 jest wyposażona w trzy matryce typu 2/3″ o rozdzielczości 4K. W połączeniu z serwerem do produkcji na żywo w jakości 4K umożliwia rejestrację obrazu 4K do odtworzenia w dwukrotnie zwolnionym tempie oraz obrazu HD do odtworzenia w 8-krotnie zwolnionym tempie. Nowy model uzupełnia obecną linię produktów Sony do obsługi imprez sportowych, którą tworzą systemy kamerowe do transmisji na żywo 4K/HD HDC-4300 lub oraz serwer do produkcji na żywo w jakości 4K PWS-4500. Kamera umożliwia efektywną rejestrację, udostępnianie i rozpowszechnianie danych w sieci wraz z odpowiednimi informacjami o kolorystyce. Funkcja Sony Share Play, dostępna w najnowszych rozwiązaniach firmy do obsługi imprez sportowych, pozwala jednemu operatorowi na sterowanie edycją i reprodukcją ujęć w zwolnionym tempie, włącznie z możliwością udostępniania plików, za pośrednictwem jednej sieci (10G lub szybszej) łączącej system kamerowy Sony do produkcji na żywo w jakości 4K z serwerem wideo.
Kamera HDC-P43 zapewnia wszystkie funkcje oraz możliwości potrzebne w czasie transmisji na żywo i produkcji studyjnej: sygnał nagrywania (tally), obraz powrotny, czy wyjście telepromptera. Po podłączeniu procesora sygnału BPU-4000 / BPU-4500 lub jednostki sterującej do kamery HDCU-4300 można ponadto skorzystać z wbudowanego adaptera światłowodowego.
Użycie światłowodu jednomodowego pozwala zwiększyć odległość między głowicą kamery a procesorem sygnałowym do 5 kilometrów. Usprawnia to pracę w przypadku znacznej odległości między stadionem a wozem transmisyjnym, przy filmowaniu boiska z góry itp.
Kamera HDC-P43 jest przystosowana do pracy z materiałami HDR i HFR, a dzięki zgodności z przestrzenią barw ITU-R BT.2020 oraz krzywą gamma S-Log3 pozwala rejestrować obrazy o dużym zakresie jasności i kontrastu. Aby dostosować ją do indywidualnych potrzeb i wymagań przy transmisjach na żywo w jakości HD, 4K, HDR i HFR, można zakupić szereg opcjonalnych licencji na oprogramowanie, pozwalających na przykład aktywować tryby nagrywania 4K i HFR.
Wprowadzając kolejne produkty do transmisji na żywo w jakości 4K/HD — systemy kamerowe, serwery, miksery, monitory, profesjonalny sprzęt audio, systemy archiwizujące itd. — firma Sony umożliwia stacjom telewizyjnym i producentom konfigurowanie zaawansowanych systemów HD i 4K zgodnych z technologiami HDR i HFR oraz dostosowanych do różnorodnych oczekiwań i możliwości finansowych.
Znajdujesz się w sekcji Informacje prasowe. Zamieszczone tutaj materiały zostały opracowane przez firmy niezwiązane z redakcją HDTVPolska. Redakcja HDTVPolska nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji.