HDR10+ konkuruje z Dolby Vision jako format premium HDR. Niektóre firmy wspierają wszystkie główne formaty HDR, a inne wybierają między HDR10+ a Dolby Vision. Na CES 2020 dowiedzieliśmy się, że HDR10+ ma już 94 partnerów, ale co to realnie oznacza?
Od teraz firma Vizio (amerykański producentów budżetowych telewizorów) oraz Google z aplikacją Google Play Movies and TV (które w Polsce nie oferuje filmów w 4K Ultra HD i tak) dołączają do HDR10+ Alliance. Co to oznacza dla Polski? W sumie mniej niż zero. Vizio raczej nigdy nie wprowadzi do nas swoich odbiorników, a odnośnie udostępniania filmów w 4K z HDR przez Google Play to też nie spodziewałbym się tego w naszym kraju w ogóle. Ok, to brzmi słabo i nie ukrywam, że właśnie takie jest znaczenie tych dwóch ogłoszeń. Jednakże nie wszystko jest stracone. Mam dobre wieści dla użytkowników amplitunerów oraz smartfonów.
- ZOBACZ TAKŻE: Co to jest HDR10+? Dynamiczne metadane – kolejny etap w rozwoju technologii HDR i Ultra HD!
Onkyo i Pioneer od teraz będą wspierać HDR10+, a ich produkty mają przepuszczać sygnał w tym formacie. Będzie się to tyczyło jednak sprzętów tych firm, które pojawią się w przyszłości.
Jeśli zaś chodzi o smartfony, szereg marek z Chin, w tym OnePlus, OPPO, Realme i Xiaomi będzie używać paneli z obsługą formatu HDR10+. Posłuży on nie tylko do oglądania filmów, seriali, ale i nagrywanie obrazu w tym formacie.
Przyszłość formatu
HDR10+ będzie kompatybilny także na następnej generacji telewizorów z 8K, a liczba tytułów na 4K Ultra HD Blu-ray w tym formacie rośnie. Ostatnie tytuły na tym nośniku to m.in. “X-Men: Mroczna Phoenix”, “Szybcy i wściekli: Hobbs i Shaw” oraz “To: Rozdział drugi”.
Źródło: AVForums
Więcej na temat CES 2020:
Więcej na temat HDR10+:
(3116)
Chora sytuacja! Dochodzimy do tego że przeciętny Kowalski stawiając na dane formaty będzie musiał prowadzić selekcje sprzętową od telewizora po konsolę, soundbary, smartfony, aż po wytwórnie wydające płyty blu-ray, aby wszystkie urządzenia współgrały ze sobą. Za parę lat pewnie i tak pewnie wszystko ustandaryzuje się do jednego formatu jak zawsze, a ten kto źle postawi zostanie z ręką w nocniku.
Hmmm…
Do tej pory myślałem, że Dolby Vision jest obowiązującym standardem dla HDR.
Nabieram wątpliwości, czy kupno LG Oled (brak wsparcia HDR10+) to na pewno dobra decyzja…
Nowe LG oled już tą funkcję będą miały. Kwestia jest taka czy wystarczy aktualizacja oprogramowania w lg oled za 2019 czy te modele nigdy tej funkcji mieć nie będą. To samo się tyczy dolby vision +.
Ja bym sie tak nie martwil na zapas. Netflix, Disney, Apple ‘nadaja’ w DV. Z dużych dostępnych w polsce tylko Amazon w hdr10+. A polskie platformy VOD narazie jeszcze nie dorosły nawet do ‘czystego’ 4k.
W najgorszym razie pójdzie ci taki material hdr10+ w zwykłym hdr10 i raczej nie zobaczysz różnicy 😉
Dolby vision ile ma partnerów. Kto wygrywa?