Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

A ja mam 4x samsung spięte w Raid-0 i wogóle się nie grzeją, zapiepszają jak ta lala i wogóle ich nie słychać, za to kupiłem jedna 500GB Seagate i zwielka przyjemnością Ci go odstąpie (buczy , drży , hałasuje i grzej sie jak cholera).

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tej dyskusji o dyskach robimy jeden podstawowy błąd.
Wymieniamy marki dysków a nie ich modele.

Jakiś czas temu gdzieś na sieci znalazłem test dysków 500GB (były WD'ki, Seagate'y i Samsung'i). Niestety nie pamiętam gdzie to było.
W każdym razie porównywali naprawdę z głową. A więc wzieli na tapetę dyski o porównywalnych parametrach, przetestowali je chyba 3 równymi programami.
Wyniki dały do myślenia. Faktycznie Samsung nie był najszybszy ..... ale różnice prędkości pomiędzy dyskami były na poziomie 5-10%.
Natomiast temperatury, głośność pracy .... tu właśnie wygrał Samsung.

Dla porównania wzięto też dyski tych samych producentów ale poprzedniej generacji (pojemności nawet były podobne) i tu różnice (np. szybkości) były duże.
Dlatego też należy bardzo delikatnie podchodzić do kwestii np. co lepsze Seagate, Caviar czy Samsung.
Wystarczy że jedna osoba weźnie dyski (nawet o podobnej pojemności) ale po prostu wykonane w innej (starczej) technologii i wyjdzie że jeden z nich jest o wiele szybszy.
A wcale nie musi się to odnosić do innych dysków tego producenta.

Dam przykład samochodowy: porównanie marek Opel i Ford
Jedna osoba weźmie Opla Kadeta i Forda Mondeo i będzie przekonanana że Opel to dno,
inna weźmie Opla Omegę i Forda Fiestę i stwierdzi coś zupełnie przeciwnego,
To oczywiście przykład przerysowane ale często jek słyszę że karta ATI jest o niebo lepsza od nVidii albo odwrotnie to śmiać mi się chce. Przecież wszystko zależy od modelu :)

Dla przykładu. Parę lat temu kolega kupił sobie dysk Hitachi. Zdziwniony zapytałem dlaczego tak wybrał? Odpowiedz była prosta. Jego kolega pracujący w sklepie komputerowym przetestował parę modeli i wyszło że właśnie Hitachi był najcichszy, najmniej się grzał a szybkością absolutnie nie ustępował innym znanym kolegom :)

A wracając do tematu. Z przyjemnością dowiedział bym się od kogoś kto ma:
- Seagate 750GB ST3750330AS
- WD Caviar 750GB WD7500AAKS
- Samsung 750GB HD753LJ
jak naprawdę sprawdują się te dyski. Ich cena, parametry, wykonanie są bardzo podobne. Właśnie te modele mają ze sobą konkurować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='Fantom' post='83555' date='04.02.2008, 18:58 ']Hmm ... mam parę pomysłów. Możliwe że bez lutownicy się nie obejdzie.
Poza tym zawsze można zmienić obudowę na odrobinkę większą :rolleyes:[/quote]


I jak? Zmieściło się wszystko?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='martig' post='84136' date='06.02.2008, 20:40 ']I jak? Zmieściło się wszystko?[/quote]

No na razie ciężko mi stwierdzić ....... mój status kupowania popcorna to "In progress" :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='Alcazar' post='83540' date='04.02.2008, 18:11 ']ok sprawdzi zobaczymy czy działa ;)[/quote]

Może to wam pomoże

[url="http://www.networkedmediatank.com/viewtopic.php?t=289&highlight=sata"]http://www.networkedmediatank.com/viewtopi...;highlight=sata[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co Wy na [url="http://cgi.ebay.pl/SATA-Serial-ATA-to-IDE-PATA-Adattatore-Converter-Cavo_W0QQitemZ360020757517QQihZ023QQcategoryZ90715QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem"]TO[/url]?
Na oko wejdzie z palcem w du... tzn. nosie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='martig' post='84519' date='08.02.2008, 20:26 ']A co Wy na [url="http://cgi.ebay.pl/SATA-Serial-ATA-to-IDE-PATA-Adattatore-Converter-Cavo_W0QQitemZ360020757517QQihZ023QQcategoryZ90715QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem"]TO[/url]?
Na oko wejdzie z palcem w du... tzn. nosie :)[/quote]
No fajnie tylko nie w tę stronę konwertuje co trzeba :)

Ale są też takie konwertujące w dobrą stronę, tylko jest jakiś problem z podłączeniem, opisane jest to na forum NMT. Łącze jest kilka postów wyżej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie wiem co mi sie znowu strony pomylily... ide szukac dalej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
No i znalazłem. Rozmawiałem z NEON i dał mi linka do [url="http://www.macpower.com.tw/products/peripherals/pcb/sa3j_lg"]strony[/url] na której kupił przejściówke. Tak to wygląda po przylutowaniu kilku kabelków:

[img]http://www.lejatszo.hu/public/sata.jpg[/img]

[img]http://www.lejatszo.hu/public/sata2.jpg[/img]


[img]http://lib.store.yahoo.net/lib/cooldrives/IDE-SATA-ADAPTER-CONVERTER-2.jpg[/img] Edytowane przez martig

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie tylko dlaczego oni takie kombinacje alpejskie robią. Przejściówka ma złącze męskie, Popcorn żeńskie, więc wszystko się powinno zgadzać.

EDIT. Dobra, widzę już skąd te kombinacje, złącze przejściówki jest za wysoko :)

Ale ja bym wolał rozlutować przejściówkę a nie popcorna.

Edytowane przez maxiuca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A w jaki sposób podłączysz dysk do którego podłączona jest przejściówka skoro wyjście z PH jest jakies 2cm niżej?

Widze że już widzisz :)

Edytowane przez martig

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, jak już kukurydza do mnie przyjdzie (leci z USA i zalega na cle w Wawie od jakiegoś czasu...) do przejdę się do znajomej firmy elektronicznej i coś pokombinujemy, żeby bez lutownicy dało radę.
Mam już pomysł na przejściówkę, adapter do mnie leci z Hong Kongu, potrzebuje tylko wszystko wymierzyć, usiąść nad projektem płytki drukowanej z fachowcem i powinno dać radę.
Jak będzie zainteresowanie wśród forumowiczów to będzie można zrzutkę zrobić, ściągnąć kilkanaście (kilkadziesiąt?:) identycznych adapterów z HK i zamówić przejściówki do nich.

Edytowane przez maxiuca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
To chociaż linka podaj do tej przejściówki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='martig' post='84763' date='10.02.2008, 09:59 ']To chociaż linka podaj do tej przejściówki.[/quote]
Przejściówki nie ma, przecież napisałem, że się będzie robić ewentualnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wszystko fajnie!
A teraz opcja dla tych co nie posiadaja lutownicy. Wprawdzie nie posiadam takiej ani innej przejsciowki IDE/SATA (wiec nie moge wam zaprezentowac) ale z tych zdjec wnioskuje, ze powinna sie zmiescic tasma ide z druga, normalna koncowka. Wiec prawdopodobnie mozna ominac zabawy z lutownica i znalezc odpowiednio krotka (dlugosci 1-1,5") tasiemke IDE (jestem pewnien ze istnieja w przyrodzie, bo spotkalem sie z nimi) lub ostatecznie wykonac ja sobie samemu przycinajac tasme do wymaganej dlugosci i zapinajac na niej zlacze IDE. oczywiscie wymaga to pewnej zrecznosci i byc moze nie uda sie za pierwszym razem. Ale w przypadku nieudanego naklucia zlaczem, mamy druga szanse wykozystujac zlacze po przeciwnej stronie tasmy.

No chyba ze sie jednak myle i ze sie nie zmiesci, ale wtedy zawsze mozna wylutowac oryginalne zlecze IDE z PCB PH i wlutowac zlacze wertykalnie.

pozdro
binary Edytowane przez maxiuca
nie cytujemy wielkich zdjęć!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja postaram się to zrobić bez lutownicy a przynajmniej nie lutując Popcorna ani konwetera.
Konwerter PATA->SATA ma mniej więcej taki: [url="http://www.allegro.pl/item304638064_konwerter_ide_sata_adapter_sata_kable_.html"]http://www.allegro.pl/item304638064_konwer...ata_kable_.html[/url]
Cała tajemnica w doborze kabla.
Od strony popcorna mamy wtyczkę, od strony przejściówki również wtyczkę.
Stnadardowy 40-żyłowy kabel łączący płytę główną komputera z dyskiem PATA na obu końcach ma wtyczki .......
[url="http://www.online.incom.pl/NBWeb/foto/Elementy_sieciowe/ATA100.jpg"]http://www.online.incom.pl/NBWeb/foto/Elem...iowe/ATA100.jpg[/url]
.... a więc nie pasuje.
Należy "skombinować" (czytaj kupić lub zrobić) 40 żyłowy kabel który na obu końcach będzie miał gniazda ... czyli takie same jak np. na płycie głównej komputera (złącze do dysku). Taki zestawik pozwoli na dosyć swobonde umieszczenie wszystkiego w obudowie popcorna.

To jest mój pomysł :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='Fantom' post='84845' date='10.02.2008, 15:34 ']Ja postaram się to zrobić bez lutownicy a przynajmniej nie lutując Popcorna ani konwetera.
Należy "skombinować" (czytaj kupić lub zrobić) 40 żyłowy kabel który na obu końcach będzie miał gniazda ... czyli takie same jak np. na płycie głównej komputera (złącze do dysku). Taki zestawik pozwoli na dosyć swobonde umieszczenie wszystkiego w obudowie popcorna.[/quote]
Raczej zrobić bo raczej takiego cuda nie kupisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='maxiuca' post='84848' date='10.02.2008, 15:37 ']Raczej zrobić bo raczej takiego cuda nie kupisz.[/quote]

I tak i nie. W gruncie rzeczy takie złącza/kable są używane w automatyce przemysłowej. Może się uda kupić.
A jak nie to .... wystarczy nabyć gniazda zaciskowe i samemu zacisnąć je sobie na standardowym kablu do dysku.
Operacja bardzo prosta. No i zero lutowania :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Toż właśnie to miałem na myśli.
Wtyczki nie trzeba kupować, bo mozna wykorzystać środkową wtyczkę kabla IDE.
Poza tym takie gotowe kabelki istnieja w wersjach krotkich 4-5 cm długości.
Niegdyś, w niektórych kieszeniach do dyskow przeznaczonych do zatok 5.25'', byly takie krótkie kabelki, nie połączone galwanicznie z płytką tylnią kieszeni czy złączem, a właśnie zakończone z obu stron wtyczkami. Wprawdzie wydaje mi sie, że były to przewody 40, a nie 80 żyłowe ale nie zaszkodzi spróbować.

pozdro
binary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a możecie naświetlić po co tak kombinujecie z tym SATA? Przecież są dyski 500GB - 750GB ATA do zast. RTV i nie wystarczają wam?
choćby taki:

[url="http://www.komputronik.pl/Dyski_twarde/Wewnetrzne_ATA_/_SATA/Dyski_3_5__desktop_/WD/ATA/100/Caviar_AV_Audio_Video__seria_do_cyfrowych_urzadzen_RTV/WD_Caviar_AV_500_GB_WD5000AVJB_8MB_cache_ATA/100/pelny,id,42707/"]WD[/url]

lub taki:

[url="http://www.komputronik.pl/Dyski_twarde/Wewnetrzne_ATA_/_SATA/Dyski_3_5__desktop_/Seagate/ATA/100/SV35__seria_do_cyfrowych_urzadzen_RTV_8MB_/_16MB_cache_/Seagate_750_GB_SV35_7200_2_16MB_ATA/100_/pelny,id,46475/"]seagate[/url]

pzdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='helcik' post='85009' date='11.02.2008, 11:26 ']a możecie naświetlić po co tak kombinujecie z tym SATA? Przecież są dyski 500GB - 750GB ATA do zast. RTV i nie wystarczają wam?
choćby taki: WD i Seagate[/quote]

Była już o tym mowa. Właśnie akurat te dyski (czyli WD i Seagate 500-750GB) są dosyć głośne podczas pracy i bardzo się grzeją.
Dyski Samsunga (których max pojemność dla PATA kończy się na 500GB) są (tak się wydaje) lepsze do Popcorna.
Są cichsze i mnie gorące. I bez problemu można kupić wersję 750GB czy nawet 1TB.

Poza tym już niedługo będzie w ogóle ciężko kupić pojemny dysk PATA ..... i takie "kombinacje" bardzo się przydadzą :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='helcik' post='85009' date='11.02.2008, 11:26 ']a możecie naświetlić po co tak kombinujecie z tym SATA?[/quote]
Dla zasady i satysfakcji :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja narazie odpuszczam sobie zabawe z przejściówkami. Kupie sobie 500GB ATA, potestuje PH i za kilka tygodni, jak "cos" wymyślicie, to wtedy pewnie się zdecyduje i jakieś 1 lub jak wyjdzie 1,5GB łykne.
Powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='maxiuca' post='85070' date='11.02.2008, 16:41 ']Dla zasady i satysfakcji :)[/quote]

Ująłeś to prosto, klarownie i 100% trafnie ......... choć niestety nie wszyscy to zrozumieją ...... he he he :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Z mojej krótkiej obserwacji zachowania Seagate SV35 750GB wynika, że hałas powodowany przez kręcący się dysk jest bardzo niewielki i da się słuszeć tylko cichy szum.
Problemem jest natomiast charakterystyczne dla wszystkich dysków umieszczonych w obudowie ciche buczenie tej ostatniej wywołane przez wirujące talerze.
Ja poradziłem sobie z tym stawiając obudowę na piance neoprenopodobnej, ale pewnie można byłoby pokusić się o bardziej profesjonalne zawieszenie dysku w obudowie na jakichś gumach. Co do grzania się, to seagate jest moim zdaniem chłodniejszy (mam 5 dysków samsunga SATA 250GB) i z całą pewnością szybszy. Żałuję, że mam samsungi w kompie, bo transfer między nimi jest żenujący. No i wreszcie ten SV35 jest przeznaczony do pracy ciągłej i zdaje się ma dłuższy MTBF.
Co do pojemności dysków, to też nie można przesadzać. Moje doświadczenie wskazuje, że jak wielki dysk by nie był, to zawsze i tak jest pełny :-) Ściąganych filmów nikomu raczej nie ubywa, więc zapełnienie dowolnego dysku jest tylko kwestią czasu. Najważniejszą więc sprawą jest higiena przechowywania danych na dysku a i tak większość materiału musi pozostać na płytach, bo to one służą do archiwizacji a nie dyski.

Pzdr
KrzyHo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...