Skocz do zawartości
Pawlack

TVN HD !!! Już od piątku!! 31 września 2007!

Rekomendowane odpowiedzi

[quote name='hr.susel' post='135108' date='05.12.2008, 23:52 ']A to n produkuje kanał TVN HD? Myślałem, że robi to TVN właśnie. Tak, jak HBO, jak schrzanią ścieżkę dźwiękową, to ich wina, nie platform.

Ale "Władca..." w 4:3 to żal. Co z dźwiękiem?[/quote]

TVN HD
produkuje ale n-ka to kupuje i tylko ona. Pozatym to przecież jedna banda. Dżwięk DD 5.1. Edytowane przez Brytt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
iMMortal teraz leci 16:9, co prawda SD ale z dźwiękiem 5,1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='luka26' post='132265' date='20.11.2008, 22:00 ']Czy ktoś wie gdzie sprawdzić kiedy będzie coś leciało w HD na TVN HD (bez pasów?). Znalazłem na forum jakie seriale i programy TVNu są nadawane w HD i kiedy.
Interesują mnie filmy pełnometrażowe. Nie chcę się wkurzać czekając na film i myśleć, że będzie w HD a tu... pasy po lewej i prawej stronie!!!
Przykład dziś. 21:30 włączam TVN HD aby obejrzeć " Po zachodzie słońca" a tu czarne pasy!!!

Może też ktoś wie czemu czasami filmy lecą 16:9 a czasami 4:3 czy to jest związane z licencja na dany film?[/quote]

Witaj!
Temat 4:3 i 16:9 w telewizji HD jest wbrew pozorom dużym problemem. Takowy pojawia się, gdy źródłem HD jest transferowany w rozdzielczości HD np. film fabularny, zarejestrowany na taśmie filmowej z kadrem 4:3. A takich mamy w polskiej kinematografii bardzo dużo. Transfer ma rozdzielczość HD, ale bez przeformatowana do 16:9 będzie miał pasy po bokach (czyli wpisany kadr 4:3 w 16:9. I teraz powstaje pytanie co z tym zrobić. Mamy ciekawą pozycję filmową, ale jak ją pokazać. Na przekadrowanie obrazu musi wyrazić zgodę twórca, najlepiej operator obrazu, który musi być zatwierdzać sposób przekadrowania każdego ujęcie. Są również sytuacje, gdzie są potrzebne dynamiczne zmiany przekadrowania w trakcie ujęcia. Tak np. był opracowany Janosik, który leci w TVP HD. Jest on co prawda mocno krytykowany za jakość obrazu (odpryski, rysy emulsji i inne usterki), ale sposób przekadrowania jest chwalony. Z tego co wiem, przy przekadrowaniu obecny był operator, Stefan Pindelski, który był zachwycony!
Ale co zrobić, gdy twórcy nie wyrażają zgody, lub nie żyją?
Są również pozycje filmowe, które nie nadają się do przekadrowania. Załóżmy "Dama z łasiczką". Co obciąć? Bo przekadrowanie wiąże się z obcięciem obrazu góra dół. Damę czy łasiczkę?
Myślę, że niektóre mocno archiwalne filmy, mające bardzo dobrej jakości negatywy obrazu, które z pewnością zawierają rozdzielczość HD, powinny mieć zachowany kadr 4:3. A to co się da przekadrować - zrobić.
Jeszcze innym problemem jest techniczny sposób przekadrowania. Jeśli używane do tego celu telekino HD, wykonuje to na drodze optycznej, to nie wpływa to na rozdzielczość obrazu (1920x1080). Wszystkie inne sposoby to oszustwo i faktyczne obniżenie rozdzielczości.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
MikołajHD,

TVN HD ma inny problem niż TVP HD, mianowicie oni zamawiają mastery filmów zagranicznych w proporcjach 4:3, tzn. z uciętą dużą częścią kadru (jeżeli film był oryginalnie w 1.85:1 to da się to przeżyć, ale jak 2.35:1 to jest to już duża ingerencja w obraz) bo tak puszczają te filmy w TVN SD. Ponieważ TVN HD jest kopią TVN SD, więc wszystkie filmy których mastery są w 4:3 również w TVN HD są nadawane w 4:3 (czyli z pasami bo bokach).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Akurat Władca Pierścieni był, o ile się nie mylę, kręcony w formacie 4:3 a na samym końcu "wycinano" z tego format panoramiczny. Jeśli TVN zamówił wersję 4:3 tych filmów zrobioną przed "wycinką" to widzimy więcej na ekranie niż w wersji DVD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='arsenal' post='135354' date='07.12.2008, 16:34 ']Akurat Władca Pierścieni był, o ile się nie mylę, kręcony w formacie 4:3 a na samym końcu "wycinano" z tego format panoramiczny. Jeśli TVN zamówił wersję 4:3 tych filmów zrobioną przed "wycinką" to widzimy więcej na ekranie niż w wersji DVD.[/quote]

Który ? Ten Petera Jacksona? No chyba Kolega raczy żartować :rolleyes::):lol: oczywiście ,że 2,35:1 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ LOTR był kręcony w Super35 to nie, nie raczę sobie żartować. :(:):)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='arsenal' post='135354' date='07.12.2008, 14:34 ']Akurat Władca Pierścieni był, o ile się nie mylę, kręcony w formacie 4:3 a na samym końcu "wycinano" z tego format panoramiczny. Jeśli TVN zamówił wersję 4:3 tych filmów zrobioną przed "wycinką" to widzimy więcej na ekranie niż w wersji DVD.[/quote]
To że jakiś film był robiony na Super35 nie oznacza automatycznie, że została naświetlona cała klatka 4:3 i że można ją wykorzystać do zrobienia telewizyjnego mastera 4:3, ponieważ
- można kręcić w procesie 3-perforacyjnym i naświetlić mniej więcej 16:9, czyli można zrobić open matte (otworzyć kadr) do 16:9 bez cięcia obrazu (a nawet pokazując w ten sposób więcej jak na przykład telewizyjne wersje HD filmów Matrix czy Piraci z Karaibów) i oszczędzić taśmę
- można kręcić w procesie 2-perforacyjnym, oszczędzić jeszcze więcej taśmy i naświetlić docelowe 2.39:1
- jeżeli nawet naświetlamy całą klatkę, to i tak w obszarze 4:3 zazwyczaj są mikrofony, sprzęty, ludzie, kończy się dekoracja, itp. Nikt nie kadruje już Super35 z myślą o otworzeniu kadru z 2.39:1 do 1.37:1. Zresztą prawie niemożliwe jest skomponować kadr który wyglądałby dobrze w obydwu tych formatach
- jeżeli nawet zdarzy się, że naświetlona jest cała klatka i jakimś cudem można ją wykorzystać, to i tak żaden producent nie zapłaci za efekty specjalne i compositing całej klatki, co najwyżej do formatu 1.85:1

Tak więc jedyne co może dostawać TVN to 4:3 wykrojone z open matte 16:9. W przypadku LOTRa z tego co pamiętam nie było wersji open matte, więc widzowie TVNu mogą podziwiać raptem jakieś 40% filmu :rolleyes:

Edytowane przez maxiuca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tak tylko informacyjnie. TVN HD zostanie przełączony w tryb 1080i w nocy z 17-go na 18-go grudnia. Edytowane przez McGuru

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łuhuhhuu, ihaaa :) I to już tak na stałe?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A co mi to daje jak 95% programów jest skalowanych i w 4:3 ? Chociaż jakby przeszli całkowicie na 16/9 to może byłoby ciekawiej. Nawet głupich faktów nie można obejrzeć na TVN HD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
No ale te 5% obejrzysz w natywnej rozdzielczości a nie downscalowane do 720p.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='daniel76' post='136285' date='12.12.2008, 09:35 ']A co mi to daje jak 95% programów jest skalowanych i w 4:3 ? Chociaż jakby przeszli całkowicie na 16/9 to może byłoby ciekawiej. Nawet głupich faktów nie można obejrzeć na TVN HD.[/quote]
Już praktycznie przeszli na 16:9 w głównym tvn-ie. Wszystkie produkcje własne są realizowane w 16:9 lub hd i tak puszczane na tvn hd. W 4:3 pozostały fakty i starsze filmy i seriale zagraniczne. Wszystkie nowości są już kupowane w hd albo 16:9. Fakty są emitowane w 4:3 choć od pewnego czasu produkowane w formacie panoramicznym, tak jak tvn 24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Od kilku dni zauważyłem, że faktycznie zdecydowanie więcej programów na TVN HD jest w 16:9. Co więcej miałem ostatnio wrażenie że np W11 czy tam tego typu inny program był w HD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odwiedziłem ostatnio studia TVN'u w Warszawie i śmieszna rzecz -

We wszystkich studiach (razem z TVN Meteo) realizatorzy maja podgląd obrazu z kamer w 16:9 na monitorach. Ale belki i reszta grafiki wyśrodkowania jest do 4:3, a na ekranach doklejone są paski, dzięki którym wiedzą, jak wygląda produkt końcowy :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
TVN HD przeniesiony na nowy transponder. Może wreszcie jakiś wyraźny postęp będzie zauważalny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No zwiększyli bitrate z 7 na 7,66 :) Niesamowity skok jakościowy będzie :) Obym tylko okazał się pesymistą i moje przeczucia nie sprawdziły się ale sądzę, że N ma za mało transponderów w tym momencie i nadal bez wynajmowania dodatkowych nie będzie w stanie zapewnić dobrej jakości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Na tym transponderze jest 5 kanałów HD co średnio może dać niecałe 11Mb/s. Co powinno być zauważalne. No może na nSport to trochę za mało ale na tym kanale transmisje sportowe to rzadkość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Na starym transponderze TVN HD miał stały bitrate, bo był na singlowej nośnej, na nowym będzie chodził w statystyce z i nnymi kanałami HD. Więc na starym miał 7Mbps max, na nowym ma 7,66Mbps ŚREDNIO. Max dużo więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najdziwniejsze, a zarazem najbardziej denerwujące jest to że Fakty już były puszczone w 16/9 na TVN hd. Ile? Jeden raz. Nie rozumiem co im szkodzi puszczać tak cały czas, przecież i tak je produkują w panoramie. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakty w 4/3, a nie 16/9, TVN 24 4/3, a nie 16/9 - to sa jedne z tajemnic ITI, ktore trudno rozwiklac!
Wracajac do TVN HD teraz ten "podkrecony" bitrate odnosi sie to 720p. Ciekawe jak to sie skonczy z 1080i?
Faktycznie ostatnio n przyjmuje "ciekawe" parametry dla kanalow HD = SD kanalow niemieckich.
Zreszta TVN HD ma nieznacznie lepszy bitrate niz TVN SD - jednak roznice w jakosci troche widac :lol:.

Edytowane przez tesbor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dziś oglądałem powtórkę SF 2008. Na TVN jakość tragiczna do tego stopnia że nie dało się oglądać na Tv 32"! Już dawno nie widziałem tak marnego obrazu na (dotychczas) najlepiej nadawanym kanale SD w Polsce. Różnica między TVN SD a TVN HD była, choć na tym drugim też nie zwalało z nóg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
TVN HD nadawany z wyzszym bitratem nadawany jest na pozycji 998 nazwany X1, ten "gorszy" TVN HD na pozycji 13.

Aby odbierac kanal X1, trzeba czasami przywrocic ustawiania domyslne: setup-ustawienia(pin 1234)-ustawienia domyslne.
Byc moze tym, ktorzy nie odbieraja TVN HD z pozycji 13 zobacza go na poz 998. Edytowane przez tesbor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
właśnie leci Vinci na TVN w wersji 16:9... przełączam na TVN HD a tam co moje oczy widzą?????
TVN HD - film 16:9 nadawany 4:3 (tak małego obrazu nigdy nie wdziałem na kanale HD)!!!
Podobno TVN to lider nowych technologii?!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...