Skocz do zawartości
DWA SŁAWY

Warto dopłacać do q90t?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, byłem już gotowy zamawiać oleda bx 65", lecz gdy się wczytałem się na innych forum to siedzę za daleko na  65" i nie będzie różnicy między FHD a 4k i powinienem wybrać 75". Siedzę 3m - 3,30m od telewizora. Więc zacząłem szukać telewizorów w 75" w moim budżecie i znalazłem q80t i xh9096, cena samsunga 7500, a sony 6700. Wiem, że to nie są topowe, ani dobre lcd i lepiej świeci q90t, ale czy warto dopłacać do 9000zł? Jeżeli to ważne to oglądam najczęściej wieczorami netflix (nie zamierzam grać na telewizorze), a weekendy zdarza się gdy świeci słońce. Już i tak budżet zawyżyłem bo chciałem wydać 6k.  Czy jednak zostałem wprowadzony w błąd i lepszym wyborem był oled? Jakby mógłby ktoś ogarnięty w temacie napisać wady samsunga i sony to byłoby miło, wiem że było tutaj dużo tematów z porównań, ale z tego co mi wiadomo samsung dostał uptade i działa w trybie gry, a xh90 dostało uptade do hdmi 2.1 na 2 portach. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, DWA SŁAWY napisał:

Witam, byłem już gotowy zamawiać oleda bx 65", lecz gdy się wczytałem się na innych forum to siedzę za daleko na  65" i nie będzie różnicy między FHD a 4k i powinienem wybrać 75". Siedzę 3m - 3,30m od telewizora.

Jedna z większych "ściem" :) Zapewniam cię, że zobaczysz z tej odległości różnicę na 65". Najprościej na transmisji sportowej - jest sporo meczów piłki nożnej w 4K.

Poza tym UHD 4K, to także (najczęściej) większa gama kolorów i HDR.

  • Plusik 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Barnaba napisał:

Jedna z większych "ściem" :) Zapewniam cię, że zobaczysz z tej odległości różnicę na 65". Najprościej na transmisji sportowej - jest sporo meczów piłki nożnej w 4K.

Poza tym UHD 4K, to także (najczęściej) większa gama kolorów i HDR.

Dokładnie. Ja siedzę tylko trochę bliżej od kolegi, bo jakieś 2,6 - 2,8m, mam OLEDa 55" i bez problemu widzę różnicę między FullHD a 4k. Wiele osób też nie zwraca uwagi na fakt, że nadal bardzo dużo treści jest w FullHD i niższych rozdzielczościach i jak siedzi się za blisko takie materiały wyglądają po prostu słabo. Ponad to przewaga jakości obrazu tv OLED w porównaniu do "średniopółkowych" LCD to nie tylko rozdzielczość. Zdecydowanie brałbym OLEDa na Twoim miejscu.

Edytowane przez Patryk Mistrz
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wchodziło do sklepów 4k to ja na 65calach w sklepie z 10m widziałem który tv to 4k a który fullhd. Jeśli oglądasz tylko filmy to OLED jeśli a jeśli telewizję też to nie polecam tym bardziej że nie jesteś krezusem. Myślę że z każdego z tych telewizorów które podałeś byłbyś zadowolony. A tam na marginesie gdzie ty widziałeś q90t 75 cali  za 9000zl?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, koralgool napisał:

Jak wchodziło do sklepów 4k to ja na 65calach w sklepie z 10m widziałem który tv to 4k a który fullhd.

zatem jesteś Kelpianinem :) i masz wzrok wychodzący poza możliwości ludzkiego postrzegania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, klaus71 napisał:

zatem jesteś Kelpianinem

Hehe dobre. A tak serio to można powiedzieć że jestem wyczulony na obraz kiepskiej jakości a wzrok mam perfekcyjny dlatego być może widzę więcej niż przeciętna osoba no i te 10m to mnie poniosło ale z 5-6 rozpoznam na 100% czy to fullhd czy 4k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesteś optymistą bo w polsce full hd z sat ma fatalną jakość - odpal full hd z płyty UHD i okaże się że przy bitrate 100 - różnicę widać moze z 2 m

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Barnaba napisał:

 

Poza tym UHD 4K, to także (najczęściej) większa gama kolorów i HDR.

I to jest bardzo ważna uwaga. Wielu się wydaje, że UHD to tylko rozdzielczość, a to przecież także HDR i szeroka paleta barw, a więc rzeczy, które można dostrzec z każdej odlgełości, o czym często się zapomina. Poza tym kalkulatory odległości zawsze są robione trochę na wyrost - wiadomo, że wraz z jej zwiększaniem spada widoczność detali, ale nie jest tak, że nie widać wyższej rozdzielczości jak usiądziesz trochę dalej niż wskazuje kalkulator.

Edytowane przez vader_4747
  • Plusik 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, vader_4747 napisał:

I to jest bardzo ważna uwaga. Wielu się wydaje, że UHD to tylko rozdzielczość, a to przecież także HDR i szeroka paleta barw, a więc rzeczy, które można dostrzec z każdej odlgełości, o czym często się zapomina. Poza tym kalkulatory odległości zawsze są robione trochę na wyrost - wiadomo, że wraz z jej zwiększaniem spada widoczność detali, ale nie jest tak, że nie widać wyższej rozdzielczości jak usiądziesz trochę dalej niż wskazuje kalkulator.

Czyli w dużym skrócie z tych 3,2m oled 65" dam mi większa "imersje" i satysfakcje z oglądania, niż taki q90t 75"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co za problem iść do sklepu z miarką i samemu stanąć w odpowiedniej odległości o danego telewizora.
Poleganie na forum jest jak poleganie na szczepionce na covid

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie każdy sklep ma wyspę osobną dla każdego TV :). Większość ma tak upchane, że ciężko stanąć 1.5 m od TV.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, klaus71 napisał:

jesteś optymistą bo w polsce full hd z sat ma fatalną jakość - odpal full hd z płyty UHD i okaże się że przy bitrate 100 - różnicę widać moze z 2 m

W grach widzę z conajmniej 4m czy gra jest na PS4 w fullhd czy na Xbox one x w 4k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Pan raf7705 chyba był na forum  elektroda

Nigdy.

 

Jak wolisz posłuchać randomowych podpowiadaczy, to proszę bardzo.

Tylko później nie narzekaj

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, DWA SŁAWY napisał:

Czyli w dużym skrócie z tych 3,2m oled 65" dam mi większa "imersje" i satysfakcje z oglądania, niż taki q90t 75"?

zależy po której stronie mocy jesteś 

jeśli "dark side" cię mocniej przyciąga to tylko oled, lcd lepsze dla zwolenników białej strony mocy (ultra jasny hdr i oglądanie bardziej w dzień lub przy oświetleniu)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że moje główne pytanie brzmi: czy różnica w jakości obrazu jest na tyle znacząca, aby poświęcić 10 cali między lg bx a q90t? A może ledwo będę w stanie stwierdzić różnicę i po prostu pójść z 75-calowym? Nie wiem czy to ma znaczenie, ale tylko będę oglądać netflix/hbo/amazon/yt w 4k, bo z żoną od 4 lat nie korzystamy z satelity. Nie będę oglądał plansz testowych z białym kolorem gdzie lcd lepiej wypada, ani czarnej gdzie oled wygrywa. Tak jak wyżej wspomniałem tv raczej oglądamy po zachodzie słonća, więc w 90% w ciemnym pokoju bez świateł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że w dzień będziesz miał problem zeby zauważyć różnice. Ja bym chyba brał 75cali  q90 to napewno wysoka jakość obrazu i niepowinienes narzekać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, DWA SŁAWY napisał:

Wydaje mi się, że moje główne pytanie brzmi: czy różnica w jakości obrazu jest na tyle znacząca, aby poświęcić 10 cali między lg bx a q90t?

No ale czego tak naprawdę oczekujesz? Że ktoś Ci powie co jest dobre dla Ciebie? :)))

Ja będąc dokładnie przed takim samym wyborem wybrałem 65" w oledzie zamiast 75" premium leda. I zrobiłem to po testach u siebie i przy porównaniu łeb w łeb.

I co to tak naprawdę znaczy dla Ciebie? No nic! :)

To mój wybór, dla moich priorytetów (jakość obrazu), upodobań, gustu, itd. Wcale mnie nie zdziwi jak ktoś wybierze zupełnie inaczej.

Powinieneś sam sprawdzić i to najlepiej w warunkach domowych (lub zbliżonych do tych w jakich oglądasz). Wiem, że nie jest łatwo szczególnie teraz. Jednak inaczej istnieje ryzyko, że najzwyczajniej w świecie wtopisz sporą kasę i nie będziesz zadowolony, bo posłuchasz się kogoś na forum....

  • Plusik 1
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Groszek napisał:

Ja będąc dokładnie przed takim samym wyborem wybrałem 65" w oledzie zamiast 75" premium leda. I zrobiłem to po testach u siebie i przy porównaniu łeb w łeb.

 

Ja kilka lat temu zrobiłem zamianę LCD 75" na OLED 65" ;) 

I to w sporym salonie, gdzie odległość od tv to 4-5,5. Trochę "bolało", bo 65" wydawał się maleństwem, ale te wszystkie toczące się szczęki wynagrodziły poświęcenie :)

Wtedy 77" OLED był szaleństwem cenowym, teraz stoi w miejscu tej 65" i jest jakby ciut za mały, ale znowu ta cena 88" :(

Edytowane przez Barnaba
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Groszek napisał:

No ale czego tak naprawdę oczekujesz? Że ktoś Ci powie co jest dobre dla Ciebie? :)))

Ja będąc dokładnie przed takim samym wyborem wybrałem 65" w oledzie zamiast 75" premium leda. I zrobiłem to po testach u siebie i przy porównaniu łeb w łeb.

I co to tak naprawdę znaczy dla Ciebie? No nic! :)

To mój wybór, dla moich priorytetów (jakość obrazu), upodobań, gustu, itd. Wcale mnie nie zdziwi jak ktoś wybierze zupełnie inaczej.

Powinieneś sam sprawdzić i to najlepiej w warunkach domowych (lub zbliżonych do tych w jakich oglądasz). Wiem, że nie jest łatwo szczególnie teraz. Jednak inaczej istnieje ryzyko, że najzwyczajniej w świecie wtopisz sporą kasę i nie będziesz zadowolony, bo posłuchasz się kogoś na forum....

 

3 godziny temu, Barnaba napisał:

Ja kilka lat temu zrobiłem zamianę LCD 75" na OLED 65" ;) 

I to w sporym salonie, gdzie odległość od tv to 4-5,5. Trochę "bolało", bo 65" wydawał się maleństwem, ale te wszystkie toczące się szczęki wynagrodziły poświęcenie :)

Wtedy 77" OLED był szaleństwem cenowym, teraz stoi w miejscu tej 65" i jest jakby ciut za mały, ale znowu ta cena 88" :(

A jaki tv "premium" lcd mieliście?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, totinio napisał:

A jaki tv "premium" lcd mieliście?

Porównywałem do Samsunga Q9FN i Sony ZF9

11 godzin temu, Barnaba napisał:

Ja kilka lat temu zrobiłem zamianę LCD 75" na OLED 65" ;) 

I to w sporym salonie, gdzie odległość od tv to 4-5,5. Trochę "bolało", bo 65" wydawał się maleństwem, ale te wszystkie toczące się szczęki wynagrodziły poświęcenie :)

Wtedy 77" OLED był szaleństwem cenowym, teraz stoi w miejscu tej 65" i jest jakby ciut za mały, ale znowu ta cena 88"

Gratuluje ekranu, musi być super cieszyć się taką jakością na takiej przekątnej.

Z tv  nasza ścieżka wygląda podobnie, tyle że jestem na etapie 65" ;)

Dwa lata temu nie mogłem się przemóc do wydania na tv (77" oled) grubo ponad 20tyś. Teraz ceny są już zdecydowanie bardziej ludzkie. Wiem, że następny tv to będzie właśnie min. 77" oled. Zmieniał będę za jakieś 3-4lata. Patrząc na zjazd cenowy oledów 77"  może będą do wyrwania za ~10tyś? ;) Cena oledów 88" jest dla mnie abstrakcyjna i nawet jak spadnie o połowę taka zostanie ;) Więc na dzień dzisiejszy wszystkie drogi prowadzą do oleda 77" ;), chyba, że  pojawi się jakaś nowa technologia i  namiesza. Kto wie, kto wie?

Edytowane przez Groszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze wam uwierzę w te 10tys

Mam opad szczęki. W UK 77 staniało do 17tys!!!

W tamtym roku jak w Polsce było 17500, to tu 22 tys trzymali cenę.

W tym roku: 22 potem 20 i teraz 17tys, szok.

 

 

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

75" ma o 40% więcej ekranu niż 65" i robi robotę wielkość, jeżeli ktoś twierdzi, że 90t słabo świeci, to xh9505,xh9096 i q80t w jego mniemaniu to szroty. Druga sprawa są też seriale bez DV i ten BX bardzo słabo sobie poradzi bo 450 nitów bez pomocy dobly nic nie wykrzesze, a samsung w każdym teście gurbo ponad 1000 nitów, więc starczy same hdr10. Wiadomo oled jest lepszy w nocy, ale q90t wcale nie jest taki mierny i można pójść rozmiar w górę tracąc trochę jakości obrazu

  • Plusik 1
  • Zmieszany 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, totinio napisał:

75" ma o 40% więcej ekranu niż 65"

Procujesz w marketingu? ;)

Aż pokusiłem się o policzenie stosunku powierzchni 65" do 75" i wychodzi (w zaokrągleniu) zupełnie przypadkowo 0,75. 

Reszty "rewelacji" na temat jasności nie skomentuję, bo są funta kłaków nie warte :(

  • Plusik 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...