Skocz do zawartości
basket4rap

120hz 4K 12 bit chroma 4:4:4 z PC

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Nie chcę robić zamieszania i wprowadzać kogoś w błąd. Dlatego po tym jak właśnie mnie olśniło napiszę sprostowanie. Mianowicie mój były Philips 75PUS8303 obsługiwał 4K, 60 hz, 10 bitów, ale to była chroma 4:2:2. I to by się zgadzało skoro HDMI 2.0 jest do 18gbps, a chroma  4:4:4 wymaga ponad 20 gbps, więc to niemożliwe. Wygląda na to, że przy HDMI 2.1 obraz w 4K, 120 hz, 10 bitów, chroma 4:4:4 będzie spokojnie możliwy, gdyż potrzebuje 40.01 gbps a złącze jest do 48. A nawet gdyby było ograniczone w LG do 40, to i tak się łapie.

A to przy okazji jeszcze takie pytanko? Skoro nie ma na czym oglądać materiałów 12-bitowych, to po co taki powstają? Z myślę o przyszłości, że kiedyś będzie można?

Edytowane przez basket4rap

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, basket4rap napisał:

Nie chcę robić zamieszania i wprowadzać kogoś w błąd. Dlatego po tym jak właśnie mnie olśniło napiszę sprostowanie. Mianowicie mój były Philips 75PUS8303 obsługiwał 4K, 60 hz, 10 bitów, ale to była chroma 4:2:2. I to by się zgadzało skoro HDMI 2.0 jest do 18gbps, a chroma  4:4:4 wymaga ponad 20 gbps, więc to niemożliwe. Wygląda na to, że przy HDMI 2.1 obraz w 4K, 120 hz, 10 bitów, chroma 4:4:4 będzie spokojnie możliwy, gdyż potrzebuje 40.01 gbps a złącze jest do 48. A nawet gdyby było ograniczone w LG do 40, to i tak się łapie.

A to przy okazji jeszcze takie pytanko? Skoro nie ma na czym oglądać materiałów 12-bitowych, to po co taki powstają? Z myślę o przyszłości, że kiedyś będzie można?

Odnoszę dziwne wrażenie, że wyciągasz swoje pytania z czapki. ,albo.. kapelusza.. Osobiście jestem tu nowy i nie znam panujących tu obyczajów, ale pytając daj też coś od siebie (oprócz kolejnego pytania)  no chyba, że traktujesz to forum jako kompendium wiedzy lub formę zabawy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 19.05.2020 o 13:37, efel napisał:

ja wiem o co chodzi, bo chyba jako pierwszy na tym forum zauważyłem i opisałem to zjawisko na swoim LG B7. Generalnie otagowanie źródła HDMI ikonką PC na oledzie LG powoduje że nie da się korzystać w praktyce z HDR. Obraz się wyświetla, ale wszystkie przejścia tonalne mają tzw banding, bardzo duży. Obraz źródłowy w HDR ma z reguły 10 albo 12 bitów i 10 bitowa matryca powinna go wyświetlić. Niestety tryb 'PC' powoduje że te 10 bitów jest chamsko zaokrąglane do 8 bitów, bez żadnego ditheringu i powstaje nieziemski banding. Początkowo myślałem że to jest bug który powinni załatać aktualizacją firmware, ale po roku się okazało że to nie bug tylko taki 'feature'. 

Osobiście mnie to nie boli zbytnio, bo korzystam z chromy 4:4:4 i normalnego trybu (nie PC). Nie widuję zbyt często drobnych kolorowych czcionek (wręcz w ogóle). Wszystkie normalne czcionki w systemie, w programach i grach są wyświetlane prawidłowo. Tylko na planszy testowej można zauważyć że jest nieprawidłowo.

Mimo, że temat dość ciekawy jeśli chodzi o LG C9 to lekko przygasł. Korzystając z sytuacji, chciałbym dopytać użytkownika EFEL który jest dość aktywny jak widzę i jak domniemam C7 posiada. Czy próbowałeś uruchomić TV w trybie : 4K chroma 4:4:4 i 10 Bit kolor w 50 Hz ? Jeśli nie to, czy mógłbyś sprostować jak wygląda sytuacja w trybie normalnym "Nie PC" ? Czy tam też jest ograniczenie jednoczesnej chromy 4:4:4 i koloru w 10 Bit w 4K ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 19.05.2020 o 14:34, klaus71 napisał:

czyli w normalnym trybie też jest chroma 4:4:4 ?

 

W dniu 19.05.2020 o 15:49, basket4rap napisał:

Z kolei "efel" napisał, że jednak da się to zrobić, jednak trzeba zrezygnować z trybu PC, który paradoksalnie właśnie powinien to najlepiej obsługiwać. Stąd moje pytanie, po co i dlaczego tryb PC, który jest stworzony do obsługi 4K, 60 hz, 10 bitów i chroma 4:4:4, na to nie pozwala, a inne trybu w Oledzie LG na to pozwalają?

 

W dniu 19.05.2020 o 16:03, SNR napisał:

natomiast kolega EFEL nie potwierdził tobie, że przy 60 Hz ma jednocześnie 4K i chrome 4:4:4 i 10 Bit kolor ,ale za to wspomniał o tym że to taki ficzer jest... według mnie jest to po prostu ograniczenie HDMI 2.0b i w 60 Hz to po prostu nie przejdzie.

Być może źle się wyraziłem, nie dość dokładnie.

Na moim B7 mam ustawioną chromę 4:4:4 w opcjach karty grafiki. W trybie którego używam na telewizorze czyli 'nie PC' nie mam wyraźnych malutkich kolorowych czcionek na planszy testowej. W czasie normalnego użytkowania raczej tego nie widać, ale fakt jest taki, że wygląda to u mnie tak:

image.thumb.png.4902a05b0b3126bbca6a9437533415ec.png

W trybie 'PC' jest to dużo wyraźniejsze, ale jak pisałem wcześniej HDR nie działa prawidłowo

 

 

W dniu 20.05.2020 o 21:23, SNR napisał:

Czy próbowałeś uruchomić TV w trybie : 4K chroma 4:4:4 i 10 Bit kolor w 50 Hz ? Jeśli nie to, czy mógłbyś sprostować jak wygląda sytuacja w trybie normalnym "Nie PC" ? Czy tam też jest ograniczenie jednoczesnej chromy 4:4:4 i koloru w 10 Bit w 4K ?

Odświeżanie nie ma tu kompletnie znaczenia, bo to nie przepustowość jest ograniczeniem. Problem z trybem 'PC' leży gdzieś w firmware LG. Jak testowałem w tym trybie filmy z HDR to odświeżanie matrycy program do odtwarzania wideo przełączał mi na klatkarz filmu czyli 24 Hz. A mimo to matryca jest sterowana wtedy 8 bitowo i powstaje okropny banding. Oczywiście nie widać go na elementach interfejsu systemu Windows bo ich system nie renderuje w 10 bitach i tam nie ma ładodnych gradientów raczej. Ale wystarczy odpalić dowolny film z HDR i od razu widać że np na twarzach dzieją się dziwne rzeczy.

Banding występuje nawet jeżeli przestawisz chromę w opcjach karty grafiki na 4:2:0 w trybie 'PC' - ewidentnie po prostu telewizor nie trawi sygnału 10 bit w tym trybie, co się objawia tym bandingiem. Podejrzewam że nowe modele łącznie z C9, które ma wystarczająco dużo przepustowości w HDMI również trapi ten problem, ale to ktoś 'obeznany' mający C9tkę i komputer PC u siebie musiałby sprawdzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, efel napisał:

 

 

Być może źle się wyraziłem, nie dość dokładnie.

Na moim B7 mam ustawioną chromę 4:4:4 w opcjach karty grafiki. W trybie którego używam na telewizorze czyli 'nie PC' nie mam wyraźnych malutkich kolorowych czcionek na planszy testowej. W czasie normalnego użytkowania raczej tego nie widać, ale fakt jest taki, że wygląda to u mnie tak:

image.thumb.png.4902a05b0b3126bbca6a9437533415ec.png

W trybie 'PC' jest to dużo wyraźniejsze, ale jak pisałem wcześniej HDR nie działa prawidłowo

 

 

Odświeżanie nie ma tu kompletnie znaczenia, bo to nie przepustowość jest ograniczeniem. Problem z trybem 'PC' leży gdzieś w firmware LG. Jak testowałem w tym trybie filmy z HDR to odświeżanie matrycy program do odtwarzania wideo przełączał mi na klatkarz filmu czyli 24 Hz. A mimo to matryca jest sterowana wtedy 8 bitowo i powstaje okropny banding. Oczywiście nie widać go na elementach interfejsu systemu Windows bo ich system nie renderuje w 10 bitach i tam nie ma ładodnych gradientów raczej. Ale wystarczy odpalić dowolny film z HDR i od razu widać że np na twarzach dzieją się dziwne rzeczy.

Banding występuje nawet jeżeli przestawisz chromę w opcjach karty grafiki na 4:2:0 w trybie 'PC' - ewidentnie po prostu telewizor nie trawi sygnału 10 bit w tym trybie, co się objawia tym bandingiem. Podejrzewam że nowe modele łącznie z C9, które ma wystarczająco dużo przepustowości w HDMI również trapi ten problem, ale to ktoś 'obeznany' mający C9tkę i komputer PC u siebie musiałby sprawdzić.

Tak proste pytanie... Kwestia była ,czy w jakimkolwiek trybie TV (PC lub inny...) w 4K i w 60 Hz lub 50 Hz możesz zmienić ręcznie w ustawieniach twojej karty graficznej i wybrać jednocześnie chroma 4:4:4 np(RGB pełny) i 10 Bitowy kolor. Tylko tyle, (bez HDR). Dopytam jeszcze - jakim cudem "odświeżanie matrycy program do odtwarzania wideo przełączał mi na klatkarz filmu czyli 24 Hz" jaki to program ? Te filmy z HDR to jakieś sample z dysku ?

4 godziny temu, efel napisał:

 

 

 

 

Banding występuje nawet jeżeli przestawisz chromę w opcjach karty grafiki na 4:2:0 w trybie 'PC' - ewidentnie po prostu telewizor nie trawi sygnału 10 bit w tym trybie, co się objawia tym bandingiem.

Albo Ty nie potrafisz tego poprawnie włączyć... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, SNR napisał:

Tak proste pytanie... Kwestia była ,czy w jakimkolwiek trybie TV (PC lub inny...) w 4K i w 60 Hz lub 50 Hz możesz zmienić ręcznie w ustawieniach twojej karty graficznej i wybrać jednocześnie chroma 4:4:4 np(RGB pełny) i 10 Bitowy kolor. Tylko tyle, (bez HDR). Dopytam jeszcze - jakim cudem "odświeżanie matrycy program do odtwarzania wideo przełączał mi na klatkarz filmu czyli 24 Hz" jaki to program ? Te filmy z HDR to jakieś sample z dysku ?

Nie ma możliwości przesłać 4K 60Hz 4:4:4 10 bitów przez HDMI 2.0, bo nie pozwala na to przepustowość tego złącza. W związku z tym próżno szukać wsparcia ze strony telewizora dla takiego formatu. 

W dniu 19.05.2020 o 17:44, SNR napisał:

Dziwię się tylko troche ,że malo jest tu takich szerszych informacji na przykładzie autorskich testów szanownej ekipy na tym portalu, bo faktycznie wypowiedź typu" Gdybyśmy chcieli zastosować telewizor w roli monitora komputerowego, to powinniśmy oflagować złącze HDMI jako PC (przez przytrzymanie klawisza “input”). Zapewni nam to poprawną reprodukcję chroma 4:4:4, ale ma też swoje ograniczenia – matryca jest sterowana wtedy 8 bitowo..." bez głębszego wyjaśnienia, pozostawia wiele do życzenia ponieważ może wprowadzać w błąd przeciętnego użytkownika.

Tzn co mógłbym tutaj jeszcze dodać? W trybie PC sygnał na jakimś etapie obróbki jest degradowany do formy 8 bitowej poprzez zaokrąglenie lub obcięcie dwóch najmniej znaczących bitów. W konsekwencji HDR wygląda paskudnie, bo mamy duży banding.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Maciej Koper napisał:

Nie ma możliwości przesłać 4K 60Hz 4:4:4 10 bitów przez HDMI 2.0, bo nie pozwala na to przepustowość tego złącza. W związku z tym próżno szukać wsparcia ze strony telewizora dla takiego formatu. 

Tzn co mógłbym tutaj jeszcze dodać? W trybie PC sygnał na jakimś etapie obróbki jest degradowany do formy 8 bitowej poprzez zaokrąglenie lub obcięcie dwóch najmniej znaczących bitów. W konsekwencji HDR wygląda paskudnie, bo mamy duży banding.

No właśnie sugerowałem to, ale w 50 Hz (teoretycznie) powinno pójść, czasami trzeba pokombinować bo jak nie ma do wyboru takiego trybu to można spróbować go dodać w np panelu Nvidia - "utwórz rozdzielczość dostosowaną" i tam zrobić na 50 Hz. Poza tym popróbowałbym w ustawieniach w samym TV w tych jego trybach, jeśli ten tryb PC tak się zachowuje to inne tryby mogą też zachowywać się "inaczej". Patrząc na manuala jest tam np : " Obraz-->Dodatkowe ustawienia--> HDMI ULTRA HD Deep Colour,,, potem próbowałbym w trybie "ekspert" czy tam "ekspercki" i powyłączać wszystkie ulepszacze..., paradoksalnie ten tryb PC na TV może mieć specjalnie ograniczenie bo jakoś się tak "utarło", że w Windowsie był polecany właśnie tryb RGB ograniczony do pracy w powiedzmy systemie, jest jakby lekko stonowany ,bardziej przyjazny ? (jeśli można tak powiedzieć)..,ale nie każdy musi wiedzieć gdzie się to zmienia, więc tym samym ten tryb PC nie koniecznie może nadawać się do multimediów,  gier czy filmów, tym bardziej w HDR. Oczywiście mogę się mylić, ale nie zawsze ten tryb PC może być tym trybem PC jaki byśmy chcieli żeby był. Prawda jest taka, że jeśli nie znamy dokładnie budowy urządzenia, płyty głównej, procka, elementów to nie wiemy jakie ma możliwości, część podzespołów może być programowalna więc i zmienna w czasie...

2 godziny temu, Maciej Koper napisał:

Tzn co mógłbym tutaj jeszcze dodać? W trybie PC sygnał na jakimś etapie obróbki jest degradowany do formy 8 bitowej poprzez zaokrąglenie lub obcięcie dwóch najmniej znaczących bitów. W konsekwencji HDR wygląda paskudnie, bo mamy duży banding.

Panie Macieju - " W trybie PC sygnał na jakimś etapie obróbki jest degradowany" No właśnie na ja jakim ? Przecież to chcemy wiedzieć. Więc, albo znamy (lub chcemy poznać) dokładnie specyfikacje TV i coś możemy wtedy stwierdzić, a jak nie to podłączamy generator sygnału np: "Murideo The SEVEN Generator HDMI 2.1 4K/120fps"
(taki jak ten który macie do swojej dyspozycji) i sprawdzamy, czy to ograniczenie wynika z możliwości samego portu HDMI 2.0, czy jest to bug w oprogramowaniu, albo sztuczne ograniczenie, bo LG dmuchając na zimne nie dało jednoczesnej obsługi 4K, 444, 10 bit w 60/50 Hz przez HDMI 2.0 pomimo tego, że wedle specyfikacji powinien to obsłużyć i panel i port HDMI (50 Hz)... Przy okazji byśmy się w końcu dowiedzieli, czy na tym C9 poleci jednocześnie 4K 120 Hz 444 10 Bit i HDR, tak jak autor tematu raczył zapytać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, światełko w tunelu, proszę spojrzeć na filmik : https://youtu.be/qdjr8hFzLO8 Czy ktoś kto posiada jakiegoś LG`ka mógłby to sprawdzić? Jednocześnie spróbować, czy w 4K i około (+,- 5 Hz)(dajmy małą tolerancje) 50 Hz jest w ogóle możliwe ? Może moja hipoteza a propo grzebania w ustawieniach TV i uzyskaniu innych trybów się potwierdzi ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skupmy się na fakcie, że "W trybie PC sygnał na jakimś etapie obróbki jest degradowany", bo to uniemożliwia nam pójście dalej. Co z tego, że może uda się przesłać 10 bitów w 50Hz skoro i tak TV je obetnie? Jakie ma znaczenie na jakim etapie ucinane są dwa ostatnie bity skoro nie da się temu zapobiec?

Powyższy filmik przedstawia dokładnie to samo co jest opisane w teście.

W momencie gdy pojawią się urządzenia z HDMI 2.1 będzie można ponowić testy w formatach specyficznych dla tego złącza (4K 120Hz, czy 4K 60Hz 12 bit) w chroma 4:4:4:.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Maciej Koper napisał:

Skupmy się na fakcie, że "W trybie PC sygnał na jakimś etapie obróbki jest degradowany", bo to uniemożliwia nam pójście dalej. Co z tego, że może uda się przesłać 10 bitów w 50Hz skoro i tak TV je obetnie? Jakie ma znaczenie na jakim etapie ucinane są dwa ostatnie bity skoro nie da się temu zapobiec?

Powyższy filmik przedstawia dokładnie to samo co jest opisane w teście.

W momencie gdy pojawią się urządzenia z HDMI 2.1 będzie można ponowić testy w formatach specyficznych dla tego złącza (4K 120Hz, czy 4K 60Hz 12 bit) w chroma 4:4:4:.

 

18 minut temu, Maciej Koper napisał:

Skupmy się na fakcie, że "W trybie PC sygnał na jakimś etapie obróbki jest degradowany", bo to uniemożliwia nam pójście dalej. Co z tego, że może uda się przesłać 10 bitów w 50Hz skoro i tak TV je obetnie? Jakie ma znaczenie na jakim etapie ucinane są dwa ostatnie bity skoro nie da się temu zapobiec?

Powyższy filmik przedstawia dokładnie to samo co jest opisane w teście.

Ale na filmiku jest chyba pokazy sposób w jaki można wpłynąć na to ustawienie. Chodzi mi o to, że dla różnych ustawień TV mogą być dostępne inne opcje do wyboru w panelu Nvidia - typu zmieszam odświeżanie na 50 Hz to aktywuje się do wyboru 10 bit kolor, czysta ciekawość. Zdarzały mi się podobne historie i oczywiście mogą być to jakieś błędy w sofcie, ale czemu by tego dokładnie nie sprawdzić ?

48 minut temu, Maciej Koper napisał:

W momencie gdy pojawią się urządzenia z HDMI 2.1 będzie można ponowić testy w formatach specyficznych dla tego złącza (4K 120Hz, czy 4K 60Hz 12 bit) w chroma 4:4:4:.

No dobrze, a co w takim razie z waszym urządzeniem, generatorem sygnału (Murideo The SEVEN Generator HDMI 2.1) ma to HDMI 2.1 czy nie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, SNR napisał:

Ale na filmiku jest chyba pokazy sposób w jaki można wpłynąć na to ustawienie. Chodzi mi o to, że dla różnych ustawień TV mogą być dostępne inne opcje do wyboru w panelu Nvidia - typu zmieszam odświeżanie na 50 Hz to aktywuje się do wyboru 10 bit kolor, czysta ciekawość. Zdarzały mi się podobne historie i oczywiście mogą być to jakieś błędy w sofcie, ale czemu by tego dokładnie nie sprawdzić ?

No dobrze, a co w takim razie z waszym urządzeniem, generatorem sygnału (Murideo The SEVEN Generator HDMI 2.1) ma to HDMI 2.1 czy nie ?

Ponownie pytam - co z tego, że obejdziesz ograniczenia portu HDMI skoro i tak TV to przytnie do 8 bitów? Nadal nie potrafię zrozumieć celu tak jałowych testów, które i tak nic nie wniosą.

Murideo SEVEN-G będzie miał aktualizację, przez slot rozszerzeń, do HDMI 2.1 dopiero pod koniec roku. Na razie nie istnieje żaden poręczny generator HDMI 2.1.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Maciej Koper napisał:

Nadal nie potrafię zrozumieć celu tak jałowych testów, które i tak nic nie wniosą.

Ciekawy autor postu zapytał, czy będzie możliwe jakieś ustawienie. Więc jeśli w waszym portfolio widnieje generator HDMI 2.1 dlaczego by z niego nie skorzystać ? Okazuje się, że to nie jest generator HDMI 2.1 tylko 2.0 z opcją update'u do 2.1. No ok, ale HDMI 2.0 pełne ma ? Pytam bo jego lekko niewyraźna specyfikacja i brak dokumentacji w formie PDF nie przekonuje mnie o jego wzorowej zgodności z HDMI 2.0, nie to żebym się czepiał, ale tak to wygląda..Żeby dowiedzieć się z czego wynika ułomność C9 trzeba by go podłączyć do takiego właśnie generatora ze wzorcowym sygnałem zgodnym w 100 % ze standardem HDMI 2.0 było by jasne czy LG okroiło lekko port lub ma wadę w oprogramowaniu, czy może możliwości portu HDMI 2.0 są zawyżone lub niezgodne w stosunku do jego specyfikacji... Sprawa jest prosta i w formie eksperymentu jeśli ktoś ma taką możliwość to dlaczego by tego nie sprawdzić ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest pełna specyfikacja HDMI 2.0 w chwili obecnej. Z resztą nie jest to jedyny generator, który wykorzystujemy i który pracuje w tej specyfikacji.... Mamy także Murideo Six-G, AccuPel DVA-6000, oraz PC z GeForce RTX...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, Maciej Koper napisał:

Jest pełna specyfikacja HDMI 2.0 w chwili obecnej. Z resztą nie jest to jedyny generator, który wykorzystujemy i który pracuje w tej specyfikacji.... Mamy także Murideo Six-G, AccuPel DVA-6000, oraz PC z GeForce RTX...

i ? Czyli mam rozumieć, że Wasze generatory i analizatory obsługują taki sygnał, a standardowo podczas Waszych testów TV są podejmowane próby podania takiego sygnału w tym 4K 60/50 Hz w różnych konfiguracjach chromy i głębi koloru ? Jeśli tak to nie mam więcej pytań. Nie uzyskałem tu jednoznacznej wypowiedzi z Pana strony, a specyfikacja generatorów nie jest do końca jasna, stąd moje pytanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, Maciej Koper napisał:

Na razie nie istnieje żaden poręczny generator HDMI 2.1.

Proszę mi wierzyć sprawdziłem, są i istnieją co najmniej 3 konkretne, (nie są tanie), ale dostępne od ręki generatory/analizery z HDMI 2.1 (niestety bez certyfikatu ISF :), ale zawierają za to obszerną instrukcje/dokumentacje (PDF co najmniej 150 stron) można pobrać, sprawdzić., nie ma z tym problemu, oczywiście są.. przenośne. No dobrze, nie zamierzam się tu przekomarzać :)  bądźmy poważni... 

Zrozumiałem właśnie pewną kwestie : Przyjdzie nowe to się sprzeda i zadziała, a teraz działa tak jak działa, nie kombinujemy nie wnikamy nie interesujemy się, a przede wszystkim nie roztrząsajmy tych standardów, bo to nikomu do niczego nie jest potrzebne, a jeszcze przypadkiem (nie daj Boże) by się okazało, że coś tam zatrybi, a przecież nie powinno :D, i to by był problem, mocno przemyślany i dokładnie zaplanowany model biznesowy mógłby zostać lekko zachwiany, a tego przecież nie chcemy.. :) ok ok ok. Każdy kto ma potrzebę kreować rzeczywistość i znalazł na to miejsce i przestrzeń niech to czyni, taka była "szkoła" więc i taki target się znajdzie, cóż taka praca, jest wolny rynek i ja to rozumiem, ale szczerze to naprawdę myślałem ,że dowiem się tu czegoś więcej niż z ulotki typu.: ISF-Level-II-2017-33.3 ...

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, teraz już wiem na pewno, to ja zbłądziłem, ale dzięki temu i dzięki Wam zrozumiałem, iż wiedza czasami wręcz tajemna, potrafi mieć różne oblicza ;) i niech tak pozostanie.
Dziękuje Wam za to! Pozdrawiam !

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może umówmy się tak - jak u Ciebie "zatrybi" to podziel się tą wiedzą na forum. Do tego czasu proponuję pohamować się z tymi dziwnymi teoriami spiskowymi. Poświęć swój czas na coś bardziej twórczego, serio. Do tej pory jedyne odkrycie jakie tu umieściłeś (o funkcji HDMI UHD Deep Color) znajduje się dokładnie w moim teście:

"By uzyskać pełną kompatybilność z sygnałem Ultra HD przez HDMI (wszystkie gniazda), należy włączyć funkcję “HDMI UHD Color”, jednak nabywca telewizora nie musi sobie zawracać tym głowy, bo najnowsze wyświetlacze LG wykonują tę czynność automatycznie, po wykryciu źródła treści Ultra HD.
Źródło: https://hdtvpolska.com/lg-oled-55-c8-test-telewizor-thinq-na-2018r-z-technologia-ultra-hd-dolby-vision/13/"

Może warto przeczytać przed dyskusją. Nie wiem co mogę więcej dodać. Swoje generatory mam prześwietlone na wylot. Przetestowane na różnych waveformach i pixel viewer'ach w monitorach FSI, czy Dolby. Ciebie nie przekonuje. Ok. Rozumiem, że fakt, że w testach innych telewizorów wykorzystujemy dokładnie ten sam sprzęt i daje on rezultaty zgodne z założeniem też nie?

W takim razie w każdej chwili możesz nabyć jeden z tych poręcznych generatorów, które znalazłeś i będziesz o krok przed redakcją w testach HDMI 2.1. Ja nie jestem zainteresowany inwestycją >100 000zł (np. w taki Quantum Data 980B) żeby sprawdzić "na wczoraj" bardzo egzotyczną rzecz, której i tak nikt w tej chwili nie wykorzysta. Z resztą daleko temu generatorowi do bycia poręcznym. Za pół roku będzie update SEVEN-G i będziemy sprawdzać. Już jesteśmy o krok przed innymi redakcjami posiadając to urządzenie.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, SNR napisał:

a przede wszystkim nie roztrząsajmy tych standardów, bo to nikomu do niczego nie jest potrzebne, a jeszcze przypadkiem (nie daj Boże) by się okazało, że coś tam zatrybi, a przecież nie powinno :D, i to by był problem, mocno przemyślany i dokładnie zaplanowany model biznesowy mógłby zostać lekko zachwiany, a tego przecież nie chcemy.. :) 

Ta na pewno model biznesowy chłopaków się zachwiejee jeśli się okaże że 10 bitów jednak w lg działa 🤣🤣 🤣 Jaki to ma związaek jedno z drugim? Zastanowiłeś sie nad tym co napisałeś w ogóle?

Ziemia też jest pewnie płaska ale to spisek producentów globusów że by robić kase i sprzedawać okrągłe 🤣

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 22.05.2020 o 17:07, SNR napisał:

Tak proste pytanie... Kwestia była ,czy w jakimkolwiek trybie TV (PC lub inny...) w 4K i w 60 Hz lub 50 Hz możesz zmienić ręcznie w ustawieniach twojej karty graficznej i wybrać jednocześnie chroma 4:4:4 np(RGB pełny) i 10 Bitowy kolor.

60 Hz odpada bo przekracza dostępną przepustowość. 50 Hz nie da się. Dopiero w 30 Hz w panelu NVidii da się ustawić chromę 4:4:4 i 12 bitowy kolor w 4K (nie wiem czemu 12 bitowy od razu a nie 10). W customowe rozdzielczości i odświeżania nie chce mi się bawić, to tak jak napisałem problem jest po stronie TV i skoro nawet w 24Hz przesłanie 10 bitowego sygnału do TV w trybie PC powoduje okropny banding to nie ma sensu manipulowanie hercami. 

W dniu 22.05.2020 o 17:07, SNR napisał:

Dopytam jeszcze - jakim cudem "odświeżanie matrycy program do odtwarzania wideo przełączał mi na klatkarz filmu czyli 24 Hz" jaki to program ?

Każdy bardziej ogarnięty odtwarzacz ma taką funkcję - np Kodi. Ja używam akurat MPC BE + renderer madVR. Nie wyobrażam sobie nie wiedzieć o tej funkcji i oglądać film 24 klatkowy na odświeżaniu 60 Hz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za miesiąc będzie  2 lata jak używam oleda LG 55CX3LA jako monitora  PC ,  120Hz  10bit  testy wykazują że chroma 4:4:4  działa jak najbardziej ,wiele tu padło  teori i dywagacji :) 

Dodam jeszcze że jak na razie brak wypaleń  TV ''chodzi'' tygodniowo średnio jakieś  60 godz  ,  z czego  jakieś 15godz tygodniowo to jakieś  tam granie w Battlefieldy czy  inne cuda a reszta to  internet   yt  i edycja filmów .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...