Skocz do zawartości
basket4rap

120hz 4K 12 bit chroma 4:4:4 z PC

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry.
Ciekaw jestem czy ktoś sprawdzał czy coś takiego działa. Rzecz jasna na modelach C9, gdyż CX nie mają pełnej przepustowości 48gb/s (tylko 40). Wiem, że problemem jest brak obsługi HDMI 2.1 przez karty graficzne. Choć podobno na Radeonach w VRR istnieje taka obsługa, ale nie wiem jak to się ma do użytkowania właśnie w ten sposób. Dlatego można by wyjść od grafiki w PC przez DisplayPort 1.4 i przejściówką do HDMI 2.1. I ciekawi mnie to, czy wtedy PC i TV C9 będzie obsługiwał (choć by na pulpicie Windowsa) obraz właśnie w 4K 120hz 12 bit chroma 4:4:4.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jest w ogóle przejściówa za displayport na hdmi 2.1 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słusznie, mój błąd z tymi 12 bitami (to bez sensu zatem). Zmyliło mnie to, że przy UHD w moim monitorze LG można ustawić12 bit w ustawieniach nvidia (i to przyjmuje) to przy chromie 4:2:0 60hz. Zmieńmy zatem to na 10 bit.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, basket4rap napisał:

Ciekaw jestem czy ktoś sprawdzał czy coś takiego działa

Strzelam że nie działa. Problemem będzie ta przejściówka. Z przejściówkami to jest z reguły tak że niestety są zawsze najsłabszym ogniwem. Dodaj do tego fakt że nawet zwykłe 4K@60 Hz w HDR to nadal problem w Windows 10 i sterownikach kart graficznych (przeróżne bugi) i masz prawie pewną wizję że jak dorzucisz do tego dodatkową przejściówkę to będą problemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. Nie chodzi mi jednak o HDR. Pulpit, przeglądanie neta,m czy aplikacje i tak nie obsługują HDR. Ok, zatem pytanie, czy jeśli wyjdą karty graficzna z HDMI 2.1, to gdyby się podpięło do TV z HDMI 2.1 to będzie obraz w 4K 120 hz 10 bit chroma 4:4:4?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj ! Moim skromnym zdaniem... skoro LG podaje w specyfikacji C9, że obsługuje sygnał 4K 120 Hz 10 Bit z chroma 4:4:4 ,a standard HDMI 2.1 mówi o tym, że również potrafi przesłać taki właśnie sygnał to będzie to działać na mur beton.

Specyfikacja HDMI 2.1 przewiduje też sygnał
4K 144 Hz 10 Bit z chroma 4:4:4 i HDR jednocześnie ,ale tylko z wykorzystaniem dodatkowego kanału transmisji w postaci czwartej pary żył pierwotnie przeznaczonych na zegar TMDS. Działać to będzie, może nie od razu i jeśli nie na standardowej wtyczce HDMI-HDMI to na np. USB 4.0 które powinno się pojawić już w przyszłym roku.

Oczywiście nie można zapomnieć tutaj o samym kablu, ze względu na bardzo
wysoką częstotliwość transmisji dobijającej do 20 GHz (w zależności od konfiguracji), kabel musi być konkretny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o przejściówki z DP na HDMI 2.1 to mamy do dyspozycji DP 1.4 i pomimo 4 linii transmisyjnych jest tu zastosowany lekko archaiczny już schemat kodowania 8b/10b... tryb HBR3 teoretycznie powinien pozwolić tutaj na 4K i 120 Hz. Osobiście nie widziałem, żeby komuś się to udało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytam ponieważ pomimo podanych specyfikacji różnie to wychodzi w praktyce, mianowicie w teście z tego portalu, OLEDów LG serii 8 jest takie coś:

"Gdybyśmy chcieli zastosować telewizor w roli monitora komputerowego, to powinniśmy oflagować złącze HDMI jako PC (przez przytrzymanie klawisza “input”). Zapewni nam to poprawną reprodukcję chroma 4:4:4, ale ma też swoje ograniczenia – matryca jest sterowana wtedy 8 bitowo..."
Źródło: https://hdtvpolska.com/lg-oled-55-b8-2018-test-organiczny-wyswietlacz-4k-hdr-z-technologia-thinq-ai/?showfull=1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bazuje na ogólno dostępnej wiedzy z internetu i oczywiście mogę się mylić, niemniej jednak sam autor tego testu chyba najlepiej będzie wiedział o co chodzi. ;)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, basket4rap napisał:

Gdybyśmy chcieli zastosować telewizor w roli monitora komputerowego, to powinniśmy oflagować złącze HDMI jako PC (przez przytrzymanie klawisza “input”). Zapewni nam to poprawną reprodukcję chroma 4:4:4, ale ma też swoje ograniczenia – matryca jest sterowana wtedy 8 bitowo..

ja wiem o co chodzi, bo chyba jako pierwszy na tym forum zauważyłem i opisałem to zjawisko na swoim LG B7. Generalnie otagowanie źródła HDMI ikonką PC na oledzie LG powoduje że nie da się korzystać w praktyce z HDR. Obraz się wyświetla, ale wszystkie przejścia tonalne mają tzw banding, bardzo duży. Obraz źródłowy w HDR ma z reguły 10 albo 12 bitów i 10 bitowa matryca powinna go wyświetlić. Niestety tryb 'PC' powoduje że te 10 bitów jest chamsko zaokrąglane do 8 bitów, bez żadnego ditheringu i powstaje nieziemski banding. Początkowo myślałem że to jest bug który powinni załatać aktualizacją firmware, ale po roku się okazało że to nie bug tylko taki 'feature'. 

Osobiście mnie to nie boli zbytnio, bo korzystam z chromy 4:4:4 i normalnego trybu (nie PC). Nie widuję zbyt często drobnych kolorowych czcionek (wręcz w ogóle). Wszystkie normalne czcionki w systemie, w programach i grach są wyświetlane prawidłowo. Tylko na planszy testowej można zauważyć że jest nieprawidłowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
54 minuty temu, efel napisał:

ja wiem o co chodzi, bo chyba jako pierwszy na tym forum zauważyłem i opisałem to zjawisko na swoim LG B7. Generalnie otagowanie źródła HDMI ikonką PC na oledzie LG powoduje że nie da się korzystać w praktyce z HDR. Obraz się wyświetla, ale wszystkie przejścia tonalne mają tzw banding, bardzo duży. Obraz źródłowy w HDR ma z reguły 10 albo 12 bitów i 10 bitowa matryca powinna go wyświetlić. Niestety tryb 'PC' powoduje że te 10 bitów jest chamsko zaokrąglane do 8 bitów, bez żadnego ditheringu i powstaje nieziemski banding. Początkowo myślałem że to jest bug który powinni załatać aktualizacją firmware, ale po roku się okazało że to nie bug tylko taki 'feature'. 

Osobiście mnie to nie boli zbytnio, bo korzystam z chromy 4:4:4 i normalnego trybu (nie PC). Nie widuję zbyt często drobnych kolorowych czcionek (wręcz w ogóle). Wszystkie normalne czcionki w systemie, w programach i grach są wyświetlane prawidłowo. Tylko na planszy testowej można zauważyć że jest nieprawidłowo.

Po co zatem ten tryb PC skoro działa gorzej niż inne tryby? Bo rozumiem, że na innych trybach obrazu normalnie działa 4K, 60 hz, 10 bitów i chroma 4:4:4.

Edytowane przez basket4rap

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, efel napisał:

Osobiście mnie to nie boli zbytnio, bo korzystam z chromy 4:4:4 i normalnego trybu (nie PC). Nie widuję zbyt często drobnych kolorowych czcionek (wręcz w ogóle). Wszystkie normalne czcionki w systemie, w programach i grach są wyświetlane prawidłowo. Tylko na planszy testowej można zauważyć że jest nieprawidłowo.

czyli w normalnym trybie też jest chroma 4:4:4 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, efel napisał:

ja wiem o co chodzi, bo chyba jako pierwszy na tym forum zauważyłem i opisałem to zjawisko na swoim LG B7. Generalnie otagowanie źródła HDMI ikonką PC na oledzie LG powoduje że nie da się korzystać w praktyce z HDR. Obraz się wyświetla, ale wszystkie przejścia tonalne mają tzw banding, bardzo duży. Obraz źródłowy w HDR ma z reguły 10 albo 12 bitów i 10 bitowa matryca powinna go wyświetlić. Niestety tryb 'PC' powoduje że te 10 bitów jest chamsko zaokrąglane do 8 bitów, bez żadnego ditheringu i powstaje nieziemski banding. Początkowo myślałem że to jest bug który powinni załatać aktualizacją firmware, ale po roku się okazało że to nie bug tylko taki 'feature'. 

Osobiście mnie to nie boli zbytnio, bo korzystam z chromy 4:4:4 i normalnego trybu (nie PC). Nie widuję zbyt często drobnych kolorowych czcionek (wręcz w ogóle). Wszystkie normalne czcionki w systemie, w programach i grach są wyświetlane prawidłowo. Tylko na planszy testowej można zauważyć że jest nieprawidłowo.

No tak, ale w tym wypadku wypuszczasz sygnał z kompa przez HDMI 2.0 Zapewne podczas testu jaki miał miejsce tu na portalu też było HDMI 2.0 bo ani Geforce ,ani nawet ten cały SEVEN GENERATOR nie posiada HDMI 2.1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ok, ale ponawiam tym samym pytanie. Po co zatem ten tryb PC skoro działa gorzej niż inne tryby? A powinien właśnie lepiej przecież w tej kwestii. Bo rozumiem, że na innych trybach obrazu normalnie działa 4K, 60 hz, 10 bitów i chroma 4:4:4.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tryb  PC - to chyba po to by mieć niski input lag i chrome 4:4:4

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
37 minut temu, basket4rap napisał:

No ok, ale ponawiam tym samym pytanie. Po co zatem ten tryb PC skoro działa gorzej niż inne tryby? A powinien właśnie lepiej przecież w tej kwestii. Bo rozumiem, że na innych trybach obrazu normalnie działa 4K, 60 hz, 10 bitów i chroma 4:4:4.

Ale chyba główne pytanie dotyczyło tego, czy da radę odpalić  4K ,chrome 4:4:4 i 10 Bit kolor  i 120 Hz jednocześnie przez HDMI 2.1 ? Jeśli chciałbyś utrzymać 4K i 4:4:4 i 10 Bit kolor na HDMI 2.0 to musisz zjechać z odświeżaniem do 50 Hz..., a tryb PC wyłącza pewnie wszystkie automatyczne ulepszacze i zmniejsza input lag...

Edytowane przez SNR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, SNR napisał:

Ale chyba główne pytanie dotyczyło tego, czy da radę odpalić  4K ,chrome 4:4:4 i 10 Bit kolor  i 120 Hz jednocześnie przez HDMI 2.1 ? Jeśli chciałbyś utrzymać 4K i 4:4:4 i 10 Bit kolor na HDMI 2.0 to musisz zjechać z odświeżaniem do 50 Hz..., a tryb PC wyłącza pewnie wszystkie automatyczne ulepszacze i zmniejsza input lag...

Zgadza się, pierwotnie takie było pytanie i jestem świadom tych parametrów przy konkretnych wersjach złącza i ich obsługi. Natomiast przeszło na 4K, 60 hz, 10 bitów i chroma 4:4:4, przez to, iż tak samo teoretycznie przez HDMI 2.0 powinno się tak dać, a jednak z przytoczonego tekstu z testu, się tak nie da. Odnosiłem to tym samym, iż teoretycznie przed HDMI 2.1 powinno się w przyszłości dać 4K, 120 hz, 10 bitów i chroma 4:4:4, ale w praktyce nie wiadomo co będzie.

Z kolei "efel" napisał, że jednak da się to zrobić, jednak trzeba zrezygnować z trybu PC, który paradoksalnie właśnie powinien to najlepiej obsługiwać. Stąd moje pytanie, po co i dlaczego tryb PC, który jest stworzony do obsługi 4K, 60 hz, 10 bitów i chroma 4:4:4, na to nie pozwala, a inne trybu w Oledzie LG na to pozwalają?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na specyfikację HDMI 2.Ob czyli najnowsza jaka jest to tak jak powiedziałem wczesniej tylko gdy zmniejszysz odświeżanie na 50 Hz i jesli TV "obsługuje" taki tryb, czasami trzeba ręcznie dodać taki profil w ustawieniach sterownika na PC... natomiast kolega EFEL nie potwierdził tobie, że przy 60 Hz ma jednocześnie 4K i chrome 4:4:4 i 10 Bit kolor ,ale za to wspomniał o tym że to taki ficzer jest... według mnie jest to po prostu ograniczenie HDMI 2.0b i w 60 Hz to po prostu nie przejdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, SNR napisał:

Patrząc na specyfikację HDMI 2.Ob czyli najnowsza jaka jest to tak jak powiedziałem wczesniej tylko gdy zmniejszysz odświeżanie na 50 Hz i jesli TV "obsługuje" taki tryb, czasami trzeba ręcznie dodać taki profil w ustawieniach sterownika na PC... natomiast kolega EFEL nie potwierdził tobie, że przy 60 Hz ma jednocześnie 4K i chrome 4:4:4 i 10 Bit kolor ,ale za to wspomniał o tym że to taki ficzer jest... według mnie jest to po prostu ograniczenie HDMI 2.0b i w 60 Hz to po prostu nie przejdzie.

No właśnie na takie potwierdzenie z jego strony czekałem i czekam. Dziwne by było jednak gdyby OLED LG tego nie obsługiwał, gdyż jest dość sporo TV, które to robią. Np. mój były Philips 75PUS8303 obsługiwał 4K, 60 hz, 10 bitów, chroma 4:4:4.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak , ale zwróć uwagę na to ,że takie działanie jest naciaganiem standardu gdzie mamy do czynienia z jego górną granicą więc mogą pojawić się zakłócenia, a LG dbając o najwyższą jakość produktu nie pozwala sobie na takie manewry i trzyma się sztywno wytycznych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jest też taka opcja że ten chip który miał niby mieć przepustowość 48Gbps w C9 po prostu jej nie ma - i dlatego w CX już mu przycięli specyfikację by nie było reklamacji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

No to by wiele tłumaczyło. Czyli wychodzi na to, że tak jak w przypadku HDMI 2.0, gdzie jeśli już możliwe jest zastosowanie 4K, 60 hz, 10 bitów, chroma 4:4:4, to jest to naciąganiem, to taka sama sytuacja pewnie będzie przy HDMI 2.1 w związku z 4K, 120 hz, 10 bitów, chroma 4:4:4.

Chociaż w sumie może tak nie będzie z HDMI 2.1 jak jest w sytuacji z 2.0, bo 4K, 120 hz, 10 bitów, chroma 4:4:4 wymaga przepustowości 40.01 gbps, a HDMI 2.1 jest do 48.

Chociaż jak teraz patrzę na wymagania przy 4K, 60 hz, 10 bitów, chroma 4:4:4 to wychodzi ponad 20 gbps, a to jest przecież już o ponad 2 więcej niż max w HDMI 2.0, to by wiele wyjaśniało. I tym samym, jak wspomniałem, raczej by nie było takiego problemu w HDMI 2.1 w przyszłości co do 4K, 120 hz, 10 bitów, chroma 4:4:4.

Edytowane przez basket4rap

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, klaus71 napisał:

jest też taka opcja że ten chip który miał niby mieć przepustowość 48Gbps w C9 po prostu jej nie ma - i dlatego w CX już mu przycięli specyfikację by nie było reklamacji

Ta prędkość jest dostępna tylko w HDMI 2.1 ,ale i o  to bym się nie martwił w końcu ma HDMI 2.1 Zresztą  standard to standard i tego się trzymajmy. Nie tylko przepustowość linii transmisyjnych w przewodzie jest wyznacznikiem i gwarantem poprawnego działania, przy sygnale grubo powyżej 10 Ghz wiele aspektów natury technicznej może miec znaczenie . Co jak co, ale standard o jakim mówimy jest tyle lat razem z nami .Informacji na jego temat jest cała masa z przebiegami w analizatorach widma włącznie. Warto z tego korzystać i poszerzać swoją wiedzę aby lepiej zrozumieć jego działanie, a w przyszłości unikać "lekkiego zdziwienia" lub pretensji do producenta ,że   "kiedyś działało" ,a teraz nie działa... Dziwię się tylko troche ,że malo jest tu takich szerszych informacji na przykładzie autorskich testów szanownej ekipy na tym portalu, bo faktycznie wypowiedź typu" Gdybyśmy chcieli zastosować telewizor w roli monitora komputerowego, to powinniśmy oflagować złącze HDMI jako PC (przez przytrzymanie klawisza “input”). Zapewni nam to poprawną reprodukcję chroma 4:4:4, ale ma też swoje ograniczenia – matryca jest sterowana wtedy 8 bitowo..." bez głębszego wyjaśnienia, pozostawia wiele do życzenia ponieważ może wprowadzać w błąd przeciętnego użytkownika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...