Skocz do zawartości
K-Roll

65" LG OLED C9 vs B9 vs BX 2020 - różnice między modelami

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Drodzy Koledzy,

Wracam z pytaniem o pewne kwestie.

Zrezygnowałem z zakupu Sony A9 lub XG95 na rzecz LG.

Teraz stoję przed dylematem, który z modeli wybrać:

  1. C9 2019 - aktualna cena około 8500
  2. B9 2019 - aktualna cena około 6700 (można wyhaczyć za około 6100)
  3. BX 2020 - aktualna cena około 9500

Nie mogę jednoznacznie stwierdzić między nimi różnicy. Poza procesorem - ale to przy użytkowaniu: tv, netflix, w przyszłości konsole 5gen., jakoś nie wpływa z tego co autor recenzji na HDTV przedstawia.

Zatem chciałbym spytać, za co tak na prawdę dopłaca konsument? Wszystkie TV obsługują HDMI 2.1 120hz, eARC, wszystkie mają niezmiennie ten sam upscaling, wszystkie charakteryzują się tym samym poziomem HDR.
Po prostu dylemat polega na tym, iż w moje opinii (którą właśnie tutaj chcę skonfrontować) dopłata 25-35% ceny wydaje się bezcelowa?

Dodam, iż TV będzie stał w dosyć jasnym pomieszczeniu, więc jedyne aspekty, które mogłyby przemówić u mnie za dopłatą to wyższa jasność, bardziej "matowa" (mniej lustrzana) tafla etc.

Poproszę o pomoc.

Edytowane przez Karol Majcherkiewicz
  • Smutny 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, Karol Majcherkiewicz napisał:

Po prostu dylemat polega na tym, iż w moje opinii (którą właśnie tutaj chcę skonfrontować) dopłata 25-35% ceny wydaje się bezcelowa?

Dokładnie tak. 

Dopłata do serii C miała zawsze sens jeżeli różnica to było max 500 zł. Dostawałeś za to ciut lepszy procek (podobno ciut szybciej menusy chodzą i wyszukiwanie głosowe), lepszą na papierze funkcję łagodnej gradacji i możliwość strumieniowania z apek, których jeszcze nie ma, wideo w 4K@120 Hz razem z HDR, czego nie umiała seria B. Te różnice były tak niewielkie że tylko niewielka dopłata miała sens. To że teraz cena C9 podskoczyła tak mocno względem B9 wynika po prostu z tego że seria 9 znika z rynku i coraz trudniej kupić model 'C'. Zawsze tak było że 'C' się wyprzedawało jako pierwsze. 

Od serii 9 LG zaczęło coś kombinować również z jasnością matrycy, żeby bardziej różnicować te serie (czyt brać większą kasę za C). Seria X jest na razie nie wiadomą, ale obawiam się, że tu różnice między B i C mogą być jeszcze większe, żeby jeszcze bardziej ugruntować różnicę w cenie. Seria X jest w tym momencie w ogóle nieopłacalna w zakupie - jeżeli byłoby w niej coś wartego zakupu (a wszystko wskazuje na to, że to kolejny odgrzewany kotlet) to warto poczekać pół roku do jesieni, zamiast przepłacać za 'nowość'. LG stosuje bezsensowną politykę cenową - TV w momencie premiery są wyceniane horrendalnie wysoko, po to by już po paru miesiącach (trzech, czterech) można było w sklepach organizować super promocje i hiper rabaty. Realna wartość tych TV to gdzieś 60% ceny wejściowej - za tyle będziesz mógł kupić ten TV pod koniec jego rynkowego życia. Kupując wcześniej płacisz podatek od nowości.

Podsumowując: jeżeli miałbym teraz kupować TV i ceny by się przedstawiały tak jak napisałeś to bez wahania brałbym B9.   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj są opisane różnice B9 vs BX: https://www.techradar.com/news/lg-bx-vs-lg-b9-oled

Nigdy nie słyszałem/czytałem, aby matryca serii C lepiej radziła sobie z refleksami świetlnymi niż B, co potwierdzają wyniki testów rtings - B9 vs C9: https://www.rtings.com/tv/tools/compare/lg-b9-vs-lg-c9/915/802?usage=10135&threshold=0.1

Przy tak dużej różnicy w cenie B9 wydaje się najrozsądniejszym wyborem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, rogalR napisał:

 

 

2 godziny temu, efel napisał:

 

Panowie, dziękuję za informacje.
Nie pozostaje nic innego jak skorzystać z okazji, iść do centrym handlowego i porównać C9 i B9, które będą stały obok siebie.

Jeżeli wszystko się potwierdzi - B9 będzie moim targetem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, rogalR napisał:

Tutaj są opisane różnice B9 vs BX: https://www.techradar.com/news/lg-bx-vs-lg-b9-oled

Uwielbiam takie portale. Przeczytałem właśnie artykuł który w tytule zadał pytanie i na nie nie odpowiedział w treści. Klasyczny clickbait. Autor nie miał po prostu BXa a nawet go nie widział i wysmarował swoje przypuszczenia. Wartość merytoryczna takiego wywodu jest zerowa. 

2 godziny temu, rogalR napisał:

Nigdy nie słyszałem/czytałem, aby matryca serii C lepiej radziła sobie z refleksami świetlnymi niż B, co potwierdzają wyniki testów rtings - B9 vs C9: https://www.rtings.com/tv/tools/compare/lg-b9-vs-lg-c9/915/802?usage=10135&threshold=0.1

W B9 i C9 jest ten sam panel. Różnice które wychodzą w takich syntetycznych testach wynikają po prostu z loterii panelowej. To samo zawsze dotyczy maksymalnej jasności - różnice pomiędzy poszczególnymi egzemplarzami OLED tego samego modelu to może być nawet 100 nitów, czyli spory rozrzut bo to więcej niż 10%.

Jeżeli chodzi o jasność w B9 i C9 to jednak coś jest na rzeczy, bo wszystkie rzetelne portale zanotowały mniejszą jasność w B9, co wydaje się podejrzane i sugeruje że jasność w B9 jest przycięta programowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, efel napisał:

Jeżeli chodzi o jasność w B9 i C9 to jednak coś jest na rzeczy, bo wszystkie rzetelne portale zanotowały mniejszą jasność w B9, co wydaje się podejrzane i sugeruje że jasność w B9 jest przycięta programowo.

To oczywiscie sluszna uwaga i wcale bym sie nie zdziwil jakby dokladnie tak bylo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Xisiek napisał:

To oczywiscie sluszna uwaga i wcale bym sie nie zdziwil jakby dokladnie tak bylo.

 

3 godziny temu, efel napisał:

Jeżeli chodzi o jasność w B9 i C9 to jednak coś jest na rzeczy, bo wszystkie rzetelne portale zanotowały mniejszą jasność w B9, co wydaje się podejrzane i sugeruje że jasność w B9 jest przycięta programowo.

Czytałem, że w testach B9 ma od 650-750 nitów, C9 natomiast stałe 750, czyli pewnie to zależy od modelu. Aczkolwiek dzisiaj byłem w Media Expert, sklep pełen żarówek i lamp halogenowych i jego czytelność była bez zarzutu. O dziwo też nie widziałem od tych "żarów" refleksów.
Myślę, że jak TV zbliży się ponownie do 6000 tak jak 2tyg temu: https://hdtvpolska.com/65-cali-lg-oled-b9-za-promocyjne-6000-zl-a-55-cali-za-4000-zl-podpowiadamy-jak-to-zrobic/?fbclid=IwAR1WDAqMQLyZkE7Q6DBVAu6xsyq1FwHxfbmz7qZecIqVvlCd4bCDi5AbgZI to biorę od razu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, Karol Majcherkiewicz napisał:

Weź pod uwagę fakt że w tym czasie w roku powoli dostępność oledów LG z 2019 się kończy. Gdyby nie było wirusa to teraz w sklepach zostałyby same egzemplarze z historią czyli np po zwrotach. Cena B9 może jeszcze spaść, ale nie musi, jeżeli tych telewizorów zostało już mało a nowej serii X jeszcze nikt nie kupuje, bo za droga. Nie da się w takich warunkach przewidzieć jak będzie się kształtowała cena i czy wybrany przez Ciebie model będzie można bezproblemowo kupić. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, efel napisał:

Weź pod uwagę fakt że w tym czasie w roku powoli dostępność oledów LG z 2019 się kończy. Gdyby nie było wirusa to teraz w sklepach zostałyby same egzemplarze z historią czyli np po zwrotach. Cena B9 może jeszcze spaść, ale nie musi, jeżeli tych telewizorów zostało już mało a nowej serii X jeszcze nikt nie kupuje, bo za droga. Nie da się w takich warunkach przewidzieć jak będzie się kształtowała cena i czy wybrany przez Ciebie model będzie można bezproblemowo kupić. 

Jest teraz fajne promo w Neonet:
https://www.neonet.pl/telewizory/lg-oled65b9-oled-smart-tv.html?utm_source=salesmedia&utm_medium=afiliacja

Wychodzi 6000pln brutto.

Minus jest taki, iż nie można kupić na raty na firmę, a taki miałem zamiar (szkoda wydawać gotówkę w aktualnych czasach). MEH

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Karol Majcherkiewicz napisał:

Jest teraz fajne promo w Neonet:
https://www.neonet.pl/telewizory/lg-oled65b9-oled-smart-tv.html?utm_source=salesmedia&utm_medium=afiliacja

Wychodzi 6000pln brutto.

Minus jest taki, iż nie można kupić na raty na firmę, a taki miałem zamiar (szkoda wydawać gotówkę w aktualnych czasach). MEH

  • Nie lubię korzystać z takich promocji z bonami. W razie jakbyś chciał powalczyć kiedyś na rękojmi z tym TV (czego nie życzę, ale może się zdarzyć) może się okazać że będziesz mógł odzyskać kasę za TV. Dla Ciebie to najkorzystniejsza opcja bo TV generalnie tanieją i za rok, dwa będziesz za tą kwotę mógł dostać lepszy/większy. Wtedy będziesz musiał oddać tą kasę z bonów, czyli tak naprawdę nic nie zyskałeś.
  • Kupując na firmę mam nadzieję, że masz świadomość rezygnacji z bardzo korzystnej rękojmi?   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie potrzebuję tv do nowego mieszkania na koniec roku. Upatrzyłem sobie LG B9, obecnie można go dość łatwo dostać w promocjach za ok. 6300zł.

Czy ktoś jest w stanie doradzić, czy lepiej kupić go teraz i schować do piwnicy na kilka miesięcy, czy raczej poczekać do jesieni bo wtedy będzie on jeszcze tańszy / w tej samej cenie kupię lepszy model?

Domyślam się, że moje pytanie to trochę wróżenie z fusów, ale może na podstawie poprzednich lat będzie potrafili coś doradzić :)

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz bo potem może już zniknąć kompletnie z rynku (o ile już nie zniknął).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisał kolega wyżej na jesień to ten TV może być już niedostępny. Chociaż za długo to go nie trzymaj w tej piwnicy...Bo będą (są już)  nowe modele, które też z czasem stanieją.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowe serie BX i CX aktualnie są niewspółmiernie droższe od B9/C9 i jeśli do jesieni nie spadną do aktualnego poziomu cenowego B9/C9, a same B9/C9 znikną z rynku to warto kupić teraz :)

Tylko czy to jest realny scenariusz?...

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że warto! Tylko tak jak napisałem, nie trzymaj go za długo w tej piwnicy😜

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...