Skocz do zawartości
marcin7-1987

Przyciemnianie się ekranu w LG B8 65"

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam problem z oledem LG B8 65cali.

Telewizor na każdych ustawieniach z wyłączeniem absolutnie wszystkich polepszaczy, trybów eco i innych bajerów, co jakiś czas sam przyciemnia obraz...

Dzieje się to na każdym wejściu HDMI (oglądam nc+), sprawdzane były również inne dekodery i kable hdmi - bez skutku...

Dzieje się tak bez znaczenia czy jest wyświetlane dużo bieli czy czerni na ekranie.

Na infolinii LG powiedziano, że tv nie ma prawa się tak zachowywać, a jedynie w trybie eco.

Oled był w serwisie i nie stwierdzono żadnej usterki...

Jestem załamany !

Jak można rozwiązać ten problem ?

Czy ktoś ma podobnie ?

Dodam jeszcze, że grzechem byłoby go nie skalibrować, ale w takiej sytuacji jest to niemożliwe ...

Podczas przyciemniania także bledną barwy ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam, ale z tego co pamiętam to i tak bez znaczenia.

Czy mam ochronę, czy nie to i tak się ściemnia.

Próbowałem już chyba wszystkiego ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TV ściemnia obraz nawet w nasłonecznionym pomieszczeniu czy tylko wieczorem kiedy pokój jest ciemny?

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co obserwuję to ściemnia w każdych warunkach, chociaż ostatnio widać, że robi to troszkę rzadziej szczególnie jak robi się ciemniej na dworze...

Bywało tak, że nagle widać było momentalnie przyciemnienie, a później rozjaśnienie.

Tv to robi z różną częstotliwością i szybkością (to przejście z jasnego w ciemne jest często nie zauważalne, ale po chwili widać, że coś nie tak, barwy bledsze i jakoś ponuro).

Ostatnio dość kontrastowo widać to było w reklamie plusa gdzie było dużo bieli i szybko ściemniał, pojawiło się coś ciemnego to od razu rozjaśniał i tak na zmianę kilka razy, a na filmach, tvn24 lub kanałach sportowych najczęściej robi to bardzo wolno.

Jak go wyłączę i uruchomię ponownie to świeci znowu mocno, a po chwili znów się ściemnia.

Co ciekawe, niekiedy jak wyłączam to nie słychać tego charakterystycznego "pstryknięcia" po wygaszeniu ekranu i wtedy jak go włączę to w ciągu sekundy już wyświetla obraz, ale z taką różnicą, że od samego początku tak jak był wcześniej ciemny tak jest dalej, a nie jasny (jak w innych przypadkach gdy jest to "pstryknięcie" podczas wyłączania)...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie słychać pstryknięcia bo wykonuje się kompensacja matrycy, a Ty ją przerywasz włączając TV od razu Telewizor momentalnie wyświetla obraz bo podczas kompensacji jedynie nie widać obrazu ale TV pracuje... Zasada taka: jak nie pyknie po wyłączeniu to nie włączać od razu z powrotem, kompensacja trwa około 7 minut...

 

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wykonaj czyszczenie matrycy jest taka opcja w menu, trwa to ok. 1godz. Z tego co widzę niektórzy z niewiedzy psują swoje matryce. OLED-y mają łady obraz ale wymagają ostrożności w użytkowaniu aby pracowały bezawaryjnie. Najważniejsze aby po wyłączeniu TV zaczekać aby TV skończył kompensację matrycy i dopiero włączyć, a nie włączać go odrazu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, marcin7-1987 napisał:

(...) Ostatnio dość kontrastowo widać to było w reklamie plusa gdzie było dużo bieli i szybko ściemniał, pojawiło się coś ciemnego to od razu rozjaśniał i tak na zmianę kilka razy, a na filmach, tvn24 lub kanałach sportowych najczęściej robi to bardzo wolno. (...)

To wygląda na standardowe działanie funkcji Automatic Brightness Limiter, czyli właściwego dla OLEDów zabezpieczenia przed "usmażeniem" elektroniki. Im więcej bieli i jasnych treści tym bardziej obraz jest przyciemniany, im więcej ciemnych treści tym jaśniejszy obraz. Jest ona niezależna od wszelkich ustawień typu ECO itd. Każdy OLED ją ma, z tym, że każdy z nas ma inną wrażliwość na postrzeganie tego efektu. Na reklamach może to być bardziej widoczne, bo tam często jasność obrazu zmienia się drastycznie kilka razy w ciągu sekund. Może to rzeczywiście problem z TV, a najlepiej byłoby znaleźć fragment filmu, reklamy (z youtube lub innych źródeł) który powoduje u Ciebie ten efekt, zgrać na pendrive i udać się do sklepu w celu przetestowania na innym egzemplarzu. To by dało jednoznaczną odpowiedź, czy to kwestia TV...

PS. Jaką wartość podświetlenia masz ustawioną? Jeśli dużą, spróbuj ustawić powiedzmy na 20-30% i sprawdź, czy efekt zmiany jasności jest tak samo agresywny.

Edytowane przez Wojtas_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Okej Johnny dobrze wiedzieć, wezmę sobie to do serca, tylko co począć z tym ściemnianiem ?
Ja używam podświetlenia na poziomie 35% i tryb obrazu kino, nie zauważyłem u siebie, żeby coś mi się rozjaśniało i ciemniało, nawet specjalnie włączyłem oszczędzanie energii na Auto i nadal nie mam efektu o jakim piszesz... Jeżeli nie wiedziałeś jak działa kompensacja to stawiam, że masz podświetlenie na 100% ustawione i tryb obrazu Standard lub nie daj boże Żywy...?

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Autorowi tematu nie chodzi przypadkiem o ABL obecny w tv OLED? 

Jeśli nie o to chodzi to pewnie wadliwy tv. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Autorowi tematu nie chodzi przypadkiem o ABL obecny w tv OLED? 
Jeśli nie o to chodzi to pewnie wadliwy tv. 
Pewnie tak, zakładam, że ustawienia obrazu w TV autora posta uwypuklają działanie mechanizmu...

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, novy66 napisał:

Wykonaj czyszczenie matrycy jest taka opcja w menu, trwa to ok. 1godz. Z tego co widzę niektórzy z niewiedzy psują swoje matryce. OLED-y mają łady obraz ale wymagają ostrożności w użytkowaniu aby pracowały bezawaryjnie. Najważniejsze aby po wyłączeniu TV zaczekać aby TV skończył kompensację matrycy i dopiero włączyć, a nie włączać go odrazu. 

 

Wykonuję ją na bieżąco ...

4 godziny temu, Wojtas_ napisał:

To wygląda na standardowe działanie funkcji Automatic Brightness Limiter, czyli właściwego dla OLEDów zabezpieczenia przed "usmażeniem" elektroniki. Im więcej bieli i jasnych treści tym bardziej obraz jest przyciemniany, im więcej ciemnych treści tym jaśniejszy obraz. Jest ona niezależna od wszelkich ustawień typu ECO itd. Każdy OLED ją ma, z tym, że każdy z nas ma inną wrażliwość na postrzeganie tego efektu. Na reklamach może to być bardziej widoczne, bo tam często jasność obrazu zmienia się drastycznie kilka razy w ciągu sekund. Może to rzeczywiście problem z TV, a najlepiej byłoby znaleźć fragment filmu, reklamy (z youtube lub innych źródeł) który powoduje u Ciebie ten efekt, zgrać na pendrive i udać się do sklepu w celu przetestowania na innym egzemplarzu. To by dało jednoznaczną odpowiedź, czy to kwestia TV...

PS. Jaką wartość podświetlenia masz ustawioną? Jeśli dużą, spróbuj ustawić powiedzmy na 20-30% i sprawdź, czy efekt zmiany jasności jest tak samo agresywny.

Wybacz, ale nie będę oglądał na 30% jasności bo to najzupełniej w świecie za ciemno...

Oglądam zarówno w dzień jak i w nocy, ale w większości przy sztucznym świetle i poziom 70-80% jasności jest w miarę okej.

Godzinę temu, JohnnyCash napisał:

Ja używam podświetlenia na poziomie 35% i tryb obrazu kino, nie zauważyłem u siebie, żeby coś mi się rozjaśniało i ciemniało, nawet specjalnie włączyłem oszczędzanie energii na Auto i nadal nie mam efektu o jakim piszesz... Jeżeli nie wiedziałeś jak działa kompensacja to stawiam, że masz podświetlenie na 100% ustawione i tryb obrazu Standard lub nie daj boże Żywy...?

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka
 

Oglądałem wyłącznie na Kino, ale dziś przeszedłem na Technicolor i jest zdecydowanie lepiej z balansem bieli (nie ma zażółcenia) + zwiększyłem jasność do 70% i jest bardzo ładny obraz.

Nigdy nie oglądam tv na jakiś beznadziejnych ustawieniach żywych czy standardowych.

Mam jeszcze ostatnią plazmę panasonica, którą poddałem kiedyś kalibracji i bardzo cenię sobie wierność obrazu.

Jeżeli tv ustawia sobie poziom świecenia kosztem kolorów jak chce i kiedy mu się podoba to to dla mnie dyskwalifikuje sprzęt na starcie...

Szkoda, że nie wiedziałem wcześniej nic o funkcji Automatic Brightness Limiter ...

Dodam jeszcze, że ten niechciany efekt pojawia się również na meczach, czy podczas oglądania F1, a tam nie ma za dużo bieli :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W poniższym linku opisany jest dokładnie Twój problem, który pojawił się po którejś aktualizacji firmware (chyba 4.10.05). Ale to jest artykuł z 2018 roku i dotyczy starej wersji oprogramowania.

https://www.forbes.com/sites/johnarcher/2018/10/15/lg-oled-tv-owners-driven-to-distraction-by-latest-firmware-update/#2356f3d963fb

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Wojtas_ napisał:

W poniższym linku opisany jest dokładnie Twój problem, który pojawił się po którejś aktualizacji firmware (chyba 4.10.05). Ale to jest artykuł z 2018 roku i dotyczy starej wersji oprogramowania.

https://www.forbes.com/sites/johnarcher/2018/10/15/lg-oled-tv-owners-driven-to-distraction-by-latest-firmware-update/#2356f3d963fb

 

Wygląda na to, że to ten sam problem, ale w moim jest już oprogramowanie 05.10.40 ...

Istnieje sposób na cofnięcie aktualizacji ???

Edytowane przez marcin7-1987
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 1.01.2020 o 23:05, marcin7-1987 napisał:

Wygląda na to, że to ten sam problem, ale w moim jest już oprogramowanie 05.10.40 ...

Istnieje sposób na cofnięcie aktualizacji ???

Aktualizacji nie cofniesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, novy66 napisał:

Aktualizacji nie cofniesz

No to pięknie ...

Telewizor za grubą kasę nic nie wart ...

Oczywiście to wyłącznie moja subiektywna opinia.

 

Dziękuję WSZYSTKIM za pomoc !

  • Plusik 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 1.01.2020 o 23:05, marcin7-1987 napisał:

Wygląda na to, że to ten sam problem, ale w moim jest już oprogramowanie 05.10.40 ...

W następnej aktualizacji LG poprawiło problem opisany w tym artykule. Także Twój TV powinien być wolny od tej wady. Tu jest film Vincenta o tym:

https://www.youtube.com/watch?v=TthtKfCOzmU

Nie wiemy tak naprawdę o jaki efekt tobie chodzi:

  • ABL - każdy oled na rynku przyciemnia obraz w zależności od tego ile białego ma na ekranie. LG jest tu najlepsze, gdyż przyciemnianie zaczyna dopiero przy 70% wypełnienia ekranu, co zdarza się naprawdę rzadko - chyba właśnie tylko na reklamach, bo nawet sporty zimowe nie generują tego problemu (albo dość rzadko)
  • ASBL - każdy oled na rynku przyciemnia obraz, jeżeli nie zmienił się on od kilku minut. Efekt jest subtelny i stopniowy i ale może występować w trakcie normalnego oglądania np meczu, gdy przez 10 minut cały czas kamera pokazuje murawę. 
  • Ten efekt który naprawiła aktualizacja, opisany dokładniej przez Vincenta przy okazji recenzji E8:  https://www.youtube.com/watch?v=B5V5hCVXBAI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, efel napisał:

W następnej aktualizacji LG poprawiło problem opisany w tym artykule. Także Twój TV powinien być wolny od tej wady. Tu jest film Vincenta o tym:

https://www.youtube.com/watch?v=TthtKfCOzmU

Nie wiemy tak naprawdę o jaki efekt tobie chodzi:

  • ABL - każdy oled na rynku przyciemnia obraz w zależności od tego ile białego ma na ekranie. LG jest tu najlepsze, gdyż przyciemnianie zaczyna dopiero przy 70% wypełnienia ekranu, co zdarza się naprawdę rzadko - chyba właśnie tylko na reklamach, bo nawet sporty zimowe nie generują tego problemu (albo dość rzadko)
  • ASBL - każdy oled na rynku przyciemnia obraz, jeżeli nie zmienił się on od kilku minut. Efekt jest subtelny i stopniowy i ale może występować w trakcie normalnego oglądania np meczu, gdy przez 10 minut cały czas kamera pokazuje murawę. 
  • Ten efekt który naprawiła aktualizacja, opisany dokładniej przez Vincenta przy okazji recenzji E8:  https://www.youtube.com/watch?v=B5V5hCVXBAI

No niestety problem dotyczy mojego telewizora, a dalszej aktualizacji nie widać.

Ściemnia się i rozjaśnia jak mu się podoba.

W dzień, w nocy, na meczach, podczas formuły 1, na reklamach, na kanałach informacyjnych...

To bardzo przeszkadza bo nie dość, że się ściemnia czasami nagle, a czasami powoli, raz mocno, a raz średnio to jeszcze do tego tracą na tym bardzo mocno KOLORY.......... i po prostu jest ciemniej i blado.

TRAGEDIA jak to można w ogóle oglądać ?

JA jestem wielkim fanem wiernego obrazu i ciężko mi oglądać tv bez kalibracji, tylko co mi da tu jakaś kalibracja skoro oled będzie zmieniał luminację barw jak mu się podoba... chore.

Rozumiem, że chcieli zabezpieczyć elektronikę przez uszkodzeniem, ale na miłość boską... nie można takich rzeczy robić poprzez degradację obrazu, która w telewizorze jest najważniejsza, a w oledzie to już absolutnie najistotniejsza.

OLED to przede wszystkim telewizor stworzony dla ukazania najwierniejszego obrazu i jak sądzę dla bardziej świadomego odbiorcy, dla którego wierność stoi na pierwszym miejscu, a tu takie NIESPODZIANKI.

Dla mnie na chwilę obecną to nie jest telewizor, a tak na prawdę manipulator obrazu... bo już nie wiem jak mam to nazwać =D

Telewizor musi wyświetlać obraz tak jak mu go podam, a nie co chwila korygować po swojemu i to jeszcze w tak drastycznie widoczny sposób.

Edytowane przez marcin7-1987

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Kupiłem ostatnio LG oled 65bx i mam ten sam problem z przyciemnianiem obrazu obojętnie na jakich ustawieniach. Mam wyłączone Eco i oszczędzanie oczu. Poprostu nie da się oglądać a tv za gruba kasę. Proszę bardzo o pomoc. Pozdrawiam Patryk

43 minuty temu, Patryk Kwasniok napisał:

Witam. Kupiłem ostatnio LG oled 65bx i mam ten sam problem z przyciemnianiem obrazu obojętnie na jakich ustawieniach. Mam wyłączone Eco i oszczędzanie oczu. Poprostu nie da się oglądać a tv za gruba kasę. Proszę bardzo o pomoc. Pozdrawiam Patryk

Zapomniałem dodać że mam ten sam problem co kolega pisał na samym początku. Raz ściemnia obraz po 5min a raz np po 30min, w trakcie meczu czy oglądania normalnych programów typu TVN24. Od 1,5tygodnia bawię się ustawieniami odkad mam ten tv na różne sposoby i nic nie pomaga, przeglądałem różne fora i nie ma konkretnego rozwiązania tego problemu. Gdzie wyczytałem żeby ściągnąć aplikacje z Google Play Anymote smart remote na telefon i wejść w ustawienia serwisowe i wyłączyć dimming ale chciałbym tego uniknąć. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Patryk Kwasniok napisał:

Witam. Kupiłem ostatnio LG oled 65bx i mam ten sam problem z przyciemnianiem obrazu obojętnie na jakich ustawieniach. Mam wyłączone Eco i oszczędzanie oczu. Poprostu nie da się oglądać a tv za gruba kasę. Proszę bardzo o pomoc. Pozdrawiam Patryk

Zapomniałem dodać że mam ten sam problem co kolega pisał na samym początku. Raz ściemnia obraz po 5min a raz np po 30min, w trakcie meczu czy oglądania normalnych programów typu TVN24. Od 1,5tygodnia bawię się ustawieniami odkad mam ten tv na różne sposoby i nic nie pomaga, przeglądałem różne fora i nie ma konkretnego rozwiązania tego problemu. Gdzie wyczytałem żeby ściągnąć aplikacje z Google Play Anymote smart remote na telefon i wejść w ustawienia serwisowe i wyłączyć dimming ale chciałbym tego uniknąć. 

Luminacja logo na wysoki  ?.......??............?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 2.12.2020 o 21:48, Patryk Kwasniok napisał:

Zapomniałem dodać że mam ten sam problem co kolega pisał na samym początku. Raz ściemnia obraz po 5min a raz np po 30min, w trakcie meczu czy oglądania normalnych programów typu TVN24. Od 1,5tygodnia bawię się ustawieniami odkad mam ten tv na różne sposoby i nic nie pomaga, przeglądałem różne fora i nie ma konkretnego rozwiązania tego problemu.

Może po prostu trafiłeś wadliwy egzemplarz?

Nie rozumiem dlaczego go nie oddałeś póki jeszcze mogłeś (14 dni)? Jeżeli nie masz już prawa zwrotu to reklamuj - może Twój przypadek zostanie pozytywnie rozpatrzony przez serwis. 

Jak są powyłączane wszelkie ustawienia eco i luminancje logo to nie ma prawa się tak dziać podczas normalnego oglądania np telewizji. ASBL może przyciemnić ekran jak od kilku minut wyświetlany jest ten sam obraz, ale takie sytuacje się nie zdarzają w czasie normalnego oglądania telewizji - nawet na meczach masz co parę minut powtórkę która 'resetuje' stan tego zabezpieczenia i jasność nie powinna pływać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z przyciemnianiem obrazu sobie poradziłem ustawiłem na "kino" i go podrasowałem w ustawieniach ale teraz mam lekkie (minimalne) czasami przeskakiwanie obrazu jakby klatkował może trzeba coś zmienić żeby tak nie było? Tak mam ustawione... Coś zmienić i czy to pomoże? Dodam że to się dzieje jak jest szybszy ruch obrazu i nie zawsze ale jednak jest jak się dobrze przypatrzeć. Pozdrawiam. 

IMG_20201208_205918.jpg

IMG_20201208_205854.jpg

Edytowane przez Patryk Kwasniok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie znowu zauważyłem że jak na meczu Ligi Mistrzow PSG jak była pokazywana pusta murawa przez 5-10min (statyczny obraz) to znowu się przyciemnił :( chyba będę musiał zadzwonić do LG support i może tam się dowiem... A tak apropo mam wykupioną pełną gwarancję ze wszystkim na 5lat więc mogę to załatwić ale mam nadzieję że aż takiego pecha nie mam że to wadliwy tv echhh.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...