Skocz do zawartości
Wojtas_

Czym jest tak naprawdę "wypalanie się" TV OLED

Rekomendowane odpowiedzi

6 minut temu, vader_4747 napisał:

To ja Ci powiem, że swojego OLEDa mam od czerwca 2017 r. i też brak jakichkolwiek wypaleń ;)

Oczywiście wszystko zależy co się ogląda... Jak filmy to wiadomo, że będzie ok... Jak TVN24 włączany codzienny na 3 godziny lub statyczna gra może być różnie... Generalnie też nie wierzyłem w te wypalenia (inne rzeczy mi przeszkadzały w OLEDach), ale naczytałem się tyle tu i podejście LG do tej kwestii, że nie chciałbym mieć TV gdzie bym się zastanawiał jaki element statyczny co spowoduje... Tym bardziej, że topowe FALDy od SONY czy SAMSUNGA są obecnie prawie tak dobre jak OLEDy... To moje zdanie, ale też pisał o tym Gmeru...

Edytowane przez Adam60
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, Adam60 napisał:

Jak TVN24 włączany codzienny na 3 godziny lub statyczna gra może być różnie... Generalnie też nie wierzyłem w te wypalenia

raczej się wypali - u mnie 6 miesięcy po 3-4h doprowadziło matrycę oled na granicę że wypalenie stało się zauważalne

to mnie zmusiło do zakupu lcd q90t

29 minut temu, Adam60 napisał:

nie chciałbym mieć TV gdzie bym się zastanawiał jaki element statyczny co spowoduje... Tym bardziej, że topowe FALDy od SONY czy SAMSUNGA są obecnie prawie tak dobre jak OLEDy... To moje zdanie, ale też pisał o tym Gmeru...

niestety tu jest niestety rozjazd - w kwestii czerni i kontrastu żaden lcd nawet nie zbliża się do oled

mój oled lg z 2016 stojąc bok w bok po prostu masakruje niby topowy lcd

niestety kontrast w obrębie jednej strefy na każdym lcd jest słabiutki jak barszcz (bo to może być max kontrast ansi matrycy czyli najczęściej tylko 3-5tysięcy do 1)

i nic tego nie zmieni oprócz wprowadzenia naprawdę dużej liczby stref - np. 15000 jak zapowiadny MiniLed

dlatego teraz już mnie nie dziwi czemu jakiś "blind test shootout" wygrał oled sony z jasnościa hdr na poziomie 600 i rozjechał qledy z jasnością 2000nitów

Edytowane przez klaus71
  • Plusik 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ludzka natura jest nie tylko taka, żeby się skarżyć lub chwalić, ale także taka, żeby potwierdzić w oczach innych, że się dobrze zrobiło... :) Więc kolega @vvalery kupił sobie OLEDa po czym oszołomił go świetny obraz, ale wciąż chciał uzyskać potwierdzenie, że nie "będzie tak źle z tymi wypaleniami" więc napisał swój post... No i uzyskał "wsparcie" ze strony naszej super obiektywnej  😉 alfy i omegi... Ale prawda jest taka, że musi uważać na te wypalenia...         

A propos wypaleń to na moim monitorze po BenQ (monitor za prawie 3k kupowany 4 lata temu) pojawiły się wypalenia po 2 ltach używania od paska przeglądarki. Jak na fotkach niżej:

 

Czy takie wypalenia mogą całkowicie uszkodzić monitor ? Jakoś mi to specjalnie nie przeszkadza, ale może lepiej naprawić albo sprzedać i kupić nowy ?

1.jpg

2.jpg

  • Lubię 1
  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt jest faktem, ze będą uważał i ograniczał oglądanie pewnych kanałów, bo lepiej dmuchać na zimne. Trochę kasy poszło. Zastanawiałem się nad Sony HX9505. Mogę jeszcze zwrócić tego Oleda, bo kupiony w necie, ale .... obraz😎 ustawiłem wg. wskazań Vincenta tyle że jasność dałem na 20 zamiast na max. W moim pokoju jest spoko.

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, Adam60 napisał:

A propos wypaleń to na moim monitorze po BenQ (monitor za prawie 3k kupowany 4 lata temu) pojawiły się wypalenia po 2 ltach używania od paska przeglądarki. Jak na fotkach niżej:

To na pewno nie są wypalenia. Wypalenia to utrata jasności a nie świecenie.

Wygląda jakby mechaniczne uszkodzenie matrycy (pęknięcie warstwy rozpraszającej światło). Podobnie wyglądające uszkodzenia (ale innego kształtu) miałem kiedyś jak uszkodził mi się laptop bo coś ciężkiego upadło na zamkniętą pokrywę laptopa. Matryca LCD przeżyła, nie rozlała się, ale coś pod spodem popękało i miałem takie białe punkty, linie.

 

18 godzin temu, vvalery napisał:

Fakt jest faktem, ze będą uważał i ograniczał oglądanie pewnych kanałów, bo lepiej dmuchać na zimne

Musisz jedynie uważać z kanałami info. Ja również na moim 3 letnim OLEDzie (sierpień 2017) nie mam żadnych wypaleń a nie oszczędzam go jakoś specjalnie. Nie oglądam jedynie kanałów info i nie dlatego że boję się o OLEDa, tylko o moje zdrowie psychiczne :). 

  • Dzięki 2
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, efel napisał:

To na pewno nie są wypalenia. Wypalenia to utrata jasności a nie świecenie.

Wygląda jakby mechaniczne uszkodzenie matrycy (pęknięcie warstwy rozpraszającej światło). Podobnie wyglądające uszkodzenia (ale innego kształtu) miałem kiedyś jak uszkodził mi się laptop bo coś ciężkiego upadło na zamkniętą pokrywę laptopa. Matryca LCD przeżyła, nie rozlała się, ale coś pod spodem popękało i miałem takie białe punkty, linie.

 

Musisz jedynie uważać z kanałami info. Ja również na moim 3 letnim OLEDzie (sierpień 2017) nie mam żadnych wypaleń a nie oszczędzam go jakoś specjalnie. Nie oglądam jedynie kanałów info i nie dlatego że boję się o OLEDa, tylko o moje zdrowie psychiczne :). 

Dzięki za odpowiedź @efel ! To jest monitor LCD (nie telewizor) i oczywiście nie OLED... Nigdy nie było mechanicznego uszkodzenia matrycy bo stoi na biurku od początku i nigdy nie spadł itd... Po prostu ta linia na początku mniej widoczna stała się teraz bardziej... To jest dokładnie taka linia gdzie w zmaksymalizowanym okienku przeglądarki lub innej apki jest pasek... Po prostu on "zostawił" swój ślad... Nie wiem jak fachowo się to nazywa...

  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Adam60 napisał:

Nigdy nie było mechanicznego uszkodzenia matrycy bo stoi na biurku od początku i nigdy nie spadł itd... Po prostu ta linia na początku mniej widoczna stała się teraz bardziej... To jest dokładnie taka linia gdzie w zmaksymalizowanym okienku przeglądarki lub innej apki jest pasek... Po prostu on "zostawił" swój ślad... Nie wiem jak fachowo się to nazywa...

Ja nie twierdzę że walnąłeś młotkiem albo maczetą w monitor. Mechaniczne uszkodzenie to również np pęknięcie z powodu nagrzewającego i ochładzającego się w kółko materiału. Pasek od przeglądarki oczywiście mógł być tu winowajcą, ale ponieważ ta linia świeci i to w dodatku miejscami mocniej/słabiej raczej nie jest to wypalenie.

Wypalić LCD oczywiście też można, widziałem zdjęcia takich ekranów w sieci i wygląda to bardzo podobnie do wypaleń na OLEDach.

  • Plusik 1
  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 17.11.2020 o 14:13, efel napisał:

To na pewno nie są wypalenia. Wypalenia to utrata jasności a nie świecenie.

Wygląda jakby mechaniczne uszkodzenie matrycy (pęknięcie warstwy rozpraszającej światło). Podobnie wyglądające uszkodzenia (ale innego kształtu) miałem kiedyś jak uszkodził mi się laptop bo coś ciężkiego upadło na zamkniętą pokrywę laptopa. Matryca LCD przeżyła, nie rozlała się, ale coś pod spodem popękało i miałem takie białe punkty, linie.

 

Musisz jedynie uważać z kanałami info. Ja również na moim 3 letnim OLEDzie (sierpień 2017) nie mam żadnych wypaleń a nie oszczędzam go jakoś specjalnie. Nie oglądam jedynie kanałów info i nie dlatego że boję się o OLEDa, tylko o moje zdrowie psychiczne :). 

osobiście wątpię ze masz brak wypaleń..wiele tutaj  osób dla poprawienia samopoczucia nie chcą tego  zobaczyć ale dobrze katowałeś swojego OLEDA przez trzy lata i nie masz wypaleń muszę wierzyć na słowo, mam wielu znajomych którzy mają lub mieli OLEDa i każdą z tych osób w większym lub mniejszym stopniu dopadła ta choroba, ja mam już trzeciego i ostatniego OLEDa teraz z 5-letnią gwarancją ale następny TV to na pewno już nie będzie OLED

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
54 minuty temu, grzes07 napisał:

osobiście wątpię ze masz brak wypaleń..wiele tutaj  osób dla poprawienia samopoczucia nie chcą tego  zobaczyć ale dobrze katowałeś swojego OLEDA przez trzy lata i nie masz wypaleń muszę wierzyć na słowo, mam wielu znajomych którzy mają lub mieli OLEDa i każdą z tych osób w większym lub mniejszym stopniu dopadła ta choroba, ja mam już trzeciego i ostatniego OLEDa teraz z 5-letnią gwarancją ale następny TV to na pewno już nie będzie OLED

Skoro nie oglądał tv info i nie grał to od czego miałby mieć te wypalenia ? 🙊

  • Plusik 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 24.12.2020 o 16:07, grzes07 napisał:

osobiście wątpię ze masz brak wypaleń..wiele tutaj  osób dla poprawienia samopoczucia nie chcą tego  zobaczyć ale dobrze katowałeś swojego OLEDA przez trzy lata i nie masz wypaleń muszę wierzyć na słowo

Nie napisałem że katowałem swojego OLEDa, tylko że go nie oszczędzałem. To jest zasadnicza różnica - katowanie to w moim rozumieniu ultra intensywne użytkowanie np po 10h dziennie, a nieoszczędzanie to użytkowanie bez zastanawiania się jakie treści mu zaszkodzą lub nie.

U mnie użytkowanie TV to jest tygodniowo max kilkanaście godzin z braku czasu - są dni, że nie jest włączany w ogóle. Do tej pory zrobiła się jedna długa kompensacja po 2000h jakieś pół roku temu czyli po 3 latach. Daje to średnią mniejszą niż 2h dziennie przez cały czas mojego użytkowania telewizora.

W żadnym razie mój przypadek nie jest przykładem na to że można 'katować' OLEDa przez 3 lata i nic mu nie jest, tylko bardziej że umiarkowane użytkowanie 1-2h dziennie bez szczególnego niańczenia nie powoduje żadnych problemów po 3 latach. 

W dniu 24.12.2020 o 17:02, vvalery napisał:

Skoro nie oglądał tv info i nie grał to od czego miałby mieć te wypalenia ?

Nie prawda. Gram bardzo dużo na swoim OLEDzie. Praktycznie 80% użytkowania to są gry - wiele z nich ma statyczne elementy interfejsu, ale nigdy nie grałem dłużej w jedną grę niż 300h (najdłużej Wiedźmin 3 którego przechodziłem z 1.5 roku i zajął mi jakieś 250h)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 17.11.2020 o 14:44, efel napisał:

 Pasek od przeglądarki oczywiście mógł być tu winowajcą, ale ponieważ ta linia świeci i to w dodatku miejscami mocniej/słabiej raczej nie jest to wypalenie.

Tak - zgadza się. Już poczytałem na forum, że to jest jakieś "utrwalenie"... Czy mają to OLEDy czy TV LCD - nie mam pojęcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No coz, moze cos ode mnie. Posiadam sony Af8 okolo 2.5 roku, uzytkuje normalnie, nie gram, programy informacyjne tez ogladam, ale niezbyt czesto. Wypalen zero.

Sasiad posiada panasa 1000, okolo 3 lat, uzytkuje jak kazdy, filmy, programy informacyjne od czasu do czasu, zona jednak lubi TVN24, potrafi ogladac, tzn nie przelaczac pare godzin. Wypalenie tragiczne, caly pasek widoczny. Polecilem koledze ten telewizor, ostrzegalem przed statycznymi elementami. Na poczatku byl b. zadowolony. Teraz chyba jednak duzo mniej.

Takze trzeba uwazac. Nie kazdy wczuwa sie w kontrole kontentu.

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
59 minut temu, efel napisał:

Nie napisałem że katowałem swojego OLEDa, tylko że go nie oszczędzałem. To jest zasadnicza różnica - katowanie to w moim rozumieniu ultra intensywne użytkowanie np po 10h dziennie, a nieoszczędzanie to użytkowanie bez zastanawiania się jakie treści mu zaszkodzą lub nie.

U mnie użytkowanie TV to jest tygodniowo max kilkanaście godzin z braku czasu - są dni, że nie jest włączany w ogóle. Do tej pory zrobiła się jedna długa kompensacja po 2000h jakieś pół roku temu czyli po 3 latach. Daje to średnią mniejszą niż 2h dziennie przez cały czas mojego użytkowania telewizora.

W żadnym razie mój przypadek nie jest przykładem na to że można 'katować' OLEDa przez 3 lata i nic mu nie jest, tylko bardziej że umiarkowane użytkowanie 1-2h dziennie bez szczególnego niańczenia nie powoduje żadnych problemów po 3 latach. 

Nie prawda. Gram bardzo dużo na swoim OLEDzie. Praktycznie 80% użytkowania to są gry - wiele z nich ma statyczne elementy interfejsu, ale nigdy nie grałem dłużej w jedną grę niż 300h (najdłużej Wiedźmin 3 którego przechodziłem z 1.5 roku i zajął mi jakieś 250h)

To w końcu się zdecyduj, czy to dwie godzinki dziennie czy 300h hard core😂. Sam nie wiem po tym tekście ile grałeś dziennie. 

Edytowane przez vvalery
  • Plusik 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, vvalery napisał:

To w końcu się zdecyduj, czy to dwie godzinki dziennie czy 300h hard core😂. Sam nie wiem po tym tekście ile grałeś dziennie. 

Przecież nie 300h dziennie?

Wydawało mi się że napisałem wyraźnie. Z całego czasu (pewnie około 3000 godzin) który użytkuję do tej pory około 80% stanowiły gry, ale żadna nie dłużej sumarycznie niż 300 godzin. W OLEDzie nie ma znaczenia czy grasz 1h dziennie czy 10h dziennie - liczy się sumaryczny czas wyświetlania tego samego statycznego elementu (dla uproszczenia jedna gra). Jeden może Wiedźmina 3 przechodzić na 100% dwa, trzy tygodnie grając po 10h dziennie, innemu zajmie to 1.5 roku tak jak mnie po 1-2h dziennie w dodatku z przerwami. Wpływ na telewizor w obu przypadkach będzie taki sam. Jeżeli ktoś gra dużo w FIFĘ i co roku wychodzi nowa część, która stałe elementy GUI ma w tym samym miejscu (nie gram w to więc się nie znam) to powinien ten czas w odniesieniu do FIFY traktować sumarycznie i traktować to jako jedną grę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 16.11.2020 o 15:35, Adam60 napisał:

A ludzka natura jest nie tylko taka, żeby się skarżyć lub chwalić, ale także taka, żeby potwierdzić w oczach innych, że się dobrze zrobiło... :) Więc kolega @vvalery kupił sobie OLEDa po czym oszołomił go świetny obraz, ale wciąż chciał uzyskać potwierdzenie, że nie "będzie tak źle z tymi wypaleniami" więc napisał swój post... No i uzyskał "wsparcie" ze strony naszej super obiektywnej  😉 alfy i omegi... Ale prawda jest taka, że musi uważać na te wypalenia...         

A propos wypaleń to na moim monitorze po BenQ (monitor za prawie 3k kupowany 4 lata temu) pojawiły się wypalenia po 2 ltach używania od paska przeglądarki. Jak na fotkach niżej:

 

Czy takie wypalenia mogą całkowicie uszkodzić monitor ? Jakoś mi to specjalnie nie przeszkadza, ale może lepiej naprawić albo sprzedać i kupić nowy ?

1.jpg

2.jpg

No i co Adaś ? Po tylu latach g.ó.wno, a nie wypalenia pomimo katowania telewizora po 6-8 godzin dziennie i oglądania TVN24 przez moją mamę bez ograniczeń. Więc wsadź sobie te bajki głęboko w d… 🤣🤣🤣

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...