Skocz do zawartości
Wojtas_

Czym jest tak naprawdę "wypalanie się" TV OLED

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Na forum pojawiają się co jakiś czas tematy o „wypaleniach” telewizorów OLED, ale zawsze w tych dyskusjach zaczynają brać górę emocje. Tymczasem na AVForums znalazłem ciekawy link zamieszczony przez użytkownika hristoslav2.

https://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=bg&tl=pl&u=https%3A%2F%2Fforum.setcombg.com%2Fpanasonic-телевизори%2F62325-panasonic-телевизори-2019-често-задавани-въпроси-на-първа-страница.html

Właściwa treść znajduje się prawie na samym dole strony. Chodzi o post nr 9 „Panele OLED” a w szczególności fragment „Jaka jest żywotność panelu OLED?” Kto chce może sobie poczytać – tłumaczenie google z bułgarskiego nie jest idealne, ale wiele można sobie dopowiedzieć na logikę. Podsumowując w skrócie:

- Diody organiczne zużywają się a objawia się to zmniejszeniem jasności poszczególnych subpikseli. Więc w przypadku OLEDów nie mówimy o „wypalaniu” jak w przypadku luminoforu w plaźmie, ale o nieodwracalnym nierównomiernym zużyciu diod organicznych. Czyli niektóre z nich nie są w stanie świecić już z taką jasnością jak inne.

- Podana przez LG wartość 100 000 godzin do spadku jasności o 50% zakłada idealnie równomierne zużywanie się wszystkich subpikseli WRGB przez cały ten okres co jest kompletnie nierealne.

- Zużycie subpikseli nie jest liniowe. Dlatego możliwa jest sytuacja, że przez 2-3 lata nic się nie dzieje a później w ciągu miesiąca uwidaczniają się nieusuwalne powidoki. Przyczyną tego jest to, że w panelach stosowane są zabezpieczenia takie jak przyciemnianie całego lub tylko poszczególnych części obrazu, pixel shifter oraz główne zabezpieczenie, czyli automatyczna kompensacja. Jasność poszczególnych subpixeli zależna jest od napięcia nimi sterującego. Przyjmuje się, że każdy nowy panel ma ok. 40% „zapasu” jasności, czyli teoretycznie dzisiejsze panele mogłyby świecić nawet 1200 nitów, ale nie byłoby wtedy zapasu na zużycie. Zapas ten wykorzystuje algorytm kompensacji, który polega na analizie jak długo i jaką intensywnością świeciły poszczególne subpiksele tak, aby zwiększając napięcie dla tych najbardziej „zużytych” wyrównać ich jasność. Jeżeli algorytm jest dobry – świetnie, wtedy czas do wyczerpania 40% zapasu jest spory. Jeżeli algorytm jest wadliwy (a jest to skomplikowana sprawa – ponad 8 mln pikseli x 3 subpiksele RGB plus biały i dla każdego z nich obliczanie znikomych różnic napięcia) to czas wykorzystania zapasu się skraca. I tu jest właśnie sedno sprawy. Powidoki których nie usunie już kompensacja to są diody zużyte w taki sposób, że nie można już dla nich podnieść napięcia by świeciły jaśniej.

- Wniosek – zmiany w panelach dokonywane przez LG w 2018 i 2019 roku wydłużają żywotność poszczególnych subpikseli poprzez zmianę ich wielkości. Im większy subpiksel tym mniej prądu trzeba mu podać by świecił tak jasno jak mniejszy – zwiększa się zapas na zużycie, czyli żywotność. Czy to eliminuje zagrożenie? Nie eliminuje, tylko ogranicza lub odwleka w czasie.

- Bardzo duże znaczenie ma to co się ogląda i z jaką jasnością. Zakłada się, że zwiększenie jasności o 90% w przyspiesza zużycie o 26%, zmniejszenie jasności o 47% zmniejsza zużycie o 36%. Te wartości wynikają z tego, że zużycie pikseli nie jest funkcją liniową.

Podsumowując. Każdy bez wyjątku OLED się zużyje i będzie miał powidoki, gdy tylko zostanie przekroczony zapas jasności wykorzystywany przez kolejne kompensacje. Jak szybko to się stanie zależy od użytkowania. Dlaczego OLEDY Sony są ciemniejsze od LG? Właśnie dlatego, aby wydłużyć żywotność. Użytkownik oglądający filmy z jasnością na poziomie 20% będzie dużo dłużej cieszył się takim TV od kogoś, kto korzysta w dużej mierze z treści HDR, gdzie jasność musi być ustawiona na 100%. Statyczne elementy i ich kolory też mają znaczenie. W nowych OLEDach jest lepiej, ale ryzyko wciąż jest. Wg mnie właściwym okresem do wydawania opinii jest 10-15 tysięcy przepracowanych godzin. Ja osobiście wiedząc, że będę oglądał bardzo dużo treści w HDR (filmy i gry), TV działa po 6-8 h dzienie i chcę mieć TV na co najmniej 5 lat nie odważę się na kupno OLEDa, ale ktoś kto będzie TV używał „łagodniej” pewnie może takie ryzyko podjąć. Jedna rzecz mnie trochę przeraża. Wiadomo, że są fani jednej jak i drugiej technologii, ale proszę, nie polecajmy tak ochoczo innym OLEDów tylko dlatego, że u nas wszystko w porządku. Bardzo ważne jest, by ktoś był świadomy tego, jak TV będzie używany. Ja na forum też mogę być mądry, ale przecież nie zwrócę nikomu pieniędzy gdy TV mu się „zużyje” po gwarancji prawda? Wsadzić na minę kogoś bardzo łatwo, ale czy o to chodzi na specjalistycznym forum o TV? Gdybym mógł sobie pozwoloć na posiadanie 2 TV, kupiłbym OLEDa do filmów a LCD miałbym do gier i TV.

I jeszcze na koniec. Mając na uwadze powyższe – paradoksalnie chyba lepiej jest „katować” OLEDa na gwarancji tak, aby zużycie subpikseli nastąpiło w okresie gwarancji. Wtedy z nową matrycą mamy kolejne 2 lata. Ktoś, kto na OLEDa „chucha i dmucha” może mieć problem, jak mu się piksele zużyją po gwarancji 😊

Pozdrawiam i polecam szukać wiedzy i używać rozumu przed dokonywaniem zakupu TV za kilka tysięcy a nie słuchać na ślepo fanbojów jednej czy drugiej strony. Chyba, że ktoś jest na tyle majętny, że wydatek 5000-10000 na TV co 3 lata nie jest problemem.

  • Plusik 3
  • Lubię 3
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie przytoczyć test Rtings.com z 2017 roku (7 seria LG)

https://www.rtings.com/tv/learn/real-life-oled-burn-in-test

Wyraźnie z testu wynika ze największym  zagrożeniem dla Oledow są programy informacyjne (2 z 6 oledow poddały się tylko na tym kontencie, pierwszy ustawiony z maksymalną jasnością około 400 nitow już w 18 tygodniu testu, drugi z jasnością 200 nitow 4 tygodnie później) jak łatwo policzyć dwa oledy które pierwsze pokazały oznaki wypaleń przegrały odpowiednio po 2500 godzin dla 400 nitow i 3080 godzin dla 200 nitow. Co ciekawe pozostałe 4 Oledy dojechały do 9000 godzin zanim zaczęły pokazywać oznaki wypaleń.

Dodajmy do tego ze są to przykłady ekstremalne, gdzie przez 72 tygodnie Oledy świeciły po 20 godzin dziennie z 4 przerwami na kompensacje matrycy. Jako ze 4 pozostałe przetrwały przez 9000 godzin to przyjmując że będziemy grali w COD przez 5 godzin dziennie, to da nam jakieś 1800 dni bezawaryjnej pracy co daje prawie 5 lat grania w  COD'a codziennie. Moim zdaniem jest to fenomenalny wynik. Jeśli teraz dodamy do tego standardowe użycie TV czyli nikt nie będzie siedział i przez 5 lat codziennie grał w COD. to myślę ze spokojnie zmieścimy się w około 7-10 latach użytkowania takiego OLEDa'a nim panel się podda i podejrzewam ze szybciej go sprzedamy lub elektronika padnie.

Na sam koniec przypomnijmy że LG z roku na rok zwiększa żywotność paneli. Wiec dziś kupując coś z serii 9 naprawdę trzeba się postarać aby wypalić taki panel pamiętając o tych wszystkich aspektach technologi.

  • Plusik 4
  • Haha 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega ma rację, czas zużycia w serii 9 jest wydłużony w stosunku do 7. Ale zgodnie z przytoczonym opisem technologii - każdy OLED się "wypali/zużyje" bo to właściwość diod led organicznych jak i nieorganicznych podświetlających telewizory led. W zależności od tego co, jak i ile się ogląda jednemu już po roku, innemu po trzech, jeszcze innemu po pięciu a niektórzy do tego czasu sprzedadzą lub popsuje się im coś innego. Chodzi o świadomość tego przy podejmowaniu decyzji. Dla mnie osobiście korzystanie w dużym stopniu z technologii HDR lub oglądanie na maksymalnej jasności w ciągu dnia w jasnym pomieszczeniu na tych telewizorach to proszenie się o kłopoty. Każdy niech odpowie sobie sam jak będzie z TV korzystał. Myślę że okres 7-10 lat jest bardzo optymistycznym podejściem, ale o tym przekonają nas najbliższe lata i okaże się w praktyce jak jest naprawdę :) Ja tak kategorycznie się wypowiadał nie będę. Pozdrawiam.

  • Plusik 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wchodzę sobie po długim weekendzie na forum i co widzę? Wypalenia to, wypalenia tamto. Zbliża się okres największej sprzedaży telewizorów. Samsung znowu wykupił czarny PR i natrzaskał nam tu postów, żeby postraszyć ludzi. Ech...

Nie będę polemizował z Tobą kolego @Wojtas_, bo masz rację pisząc, że każdy OLED się wypali wcześniej czy później. Być może chciałeś dobrze pisząc swojego długiego posta, ale wyszło jak zawsze. Zupełnie nie trafia do mnie Twoja argumentacja. Podałeś jakieś liczby z kapelusza:

Dnia 11.11.2019 o 11:28, Wojtas_ napisał:

Zakłada się, że zwiększenie jasności o 90% w przyspiesza zużycie o 26%, zmniejszenie jasności o 47% zmniejsza zużycie o 36%

poza tym wysuwasz wnioski na podstawie nie wiem czego:

Dnia 11.11.2019 o 11:28, Wojtas_ napisał:

Zużycie subpikseli nie jest liniowe. Dlatego możliwa jest sytuacja, że przez 2-3 lata nic się nie dzieje a później w ciągu miesiąca uwidaczniają się nieusuwalne powidoki

Takie rzeczy wie tylko producent paneli czyli LG Display i oni na pewno nie podzielą się taką wiedzą, bo cokolwiek by nie napisali zaszkodzi to sprzedaży.

Możemy sobie snuć teorie jak działa mechanizm wypaleń, natomiast fakt jest jeden: OLEDy podbiły rynek. Tych telewizorów sprzedaje się naprawdę mnóstwo, stoją w każdym markecie, non stop są jakieś promocje, obniżki, akcje marketingowe, wszyscy producenci oprócz Samsunga w to weszli i mają co najmniej kilka modeli OLEDów w swojej ofercie. Teraz weź to na logikę: wszyscy inwestują w tą technologię kupę kasy, wydają krocie na marketing, kupują w sklepach jak ciepłe bułeczki wydając na nie swoje oszczędności. Wszyscy Ci ludzie postawili na złego konia? OLEDy są wszędzie: w telefonach (w Samsungach również), w telewizorach, tabletach, zaczęły się pojawiać od niedawna w laptopach. Wszystkie te sprzęty są o kant tyłka roztrzaskać?

Dnia 11.11.2019 o 11:28, Wojtas_ napisał:

Chyba, że ktoś jest na tyle majętny, że wydatek 5000-10000 na TV co 3 lata nie jest problemem

Nie 10 tys zł, a bliżej właśnie 5ciu. Nie co 3 lata, a bliżej 5-7miu. Na tyle każdy producent dzisiaj oblicza żywotność sprzętu jakim jest TV. Nie wiem jak Ty, ale ja jestem w stanie co 5 lat płacić 5 tys za nowy telewizor - po to żeby mieć większy, lepszy, z nowymi bajeram, a nie dlatego że mi się coś wypali/zepsuje. Przez te 5 lat zapłacę więcej abonamentu firmie która mi dostarcza kablówkę, niż wyniesie mnie zakup nowego telewizora, więc ten koszt rozłożony w czasie nie jest tak duży. W dodatku OLEDy z roku na rok systematycznie tanieją, a topowe LCD wręcz przeciwnie. 

  • Plusik 4
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jak żywotność względem jasności ma się do GZ2000, który wg Vincenta nie jest szczególnie podatny na wypalenia, a wręcz przeciwnie...

Edytowane przez rogalR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, efel napisał:

Możemy sobie snuć teorie jak działa mechanizm wypaleń, natomiast fakt jest jeden: OLEDy podbiły rynek. Tych telewizorów sprzedaje się naprawdę mnóstwo, stoją w każdym markecie, non stop są jakieś promocje, obniżki, akcje marketingowe, wszyscy producenci oprócz Samsunga w to weszli i mają co najmniej kilka modeli OLEDów w swojej ofercie. Teraz weź to na logikę: wszyscy inwestują w tą technologię kupę kasy, wydają krocie na marketing, kupują w sklepach jak ciepłe bułeczki wydając na nie swoje oszczędności. Wszyscy Ci ludzie postawili na złego konia? OLEDy są wszędzie: w telefonach (w Samsungach również), w telewizorach, tabletach, zaczęły się pojawiać od niedawna w laptopach. Wszystkie te sprzęty są o kant tyłka roztrzaskać?

Wow.

To ile to procent udzialu wg Ciebie, to podbicie rynku?

Zastrzel przeciwnika faktem, a nie opinia.

 

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie o to chodzi producentom aby zalać rynek tv OLED bo klient będzie musiał częściej je wymieniać jak LCD. 

Widać to wyraźnie po LG i Sony które to firmy celowo od 2017 roku pogarszają jakość tv LCD z średniej, a nawet i wyższej półki cenowej. 

Tak. Obraz w OLED jest super ale wmawianie komuś, że taki OLED wystarczy na 5 i więcej lat (realnie 2-3) to zakłamywanie rzeczywistości i nie raz samego siebie jak tak czytam forum. I to smutne jest trochę jak tak widzi się "doradzanie" komuś mało zorientowanemu kto potem wierzy w to,  że taki OLED posłuży tyle co stary tv który nie raz ma 10+ lat. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, LV426 napisał:

wmawianie komuś, że taki OLED wystarczy na 5 i więcej lat (realnie 2-3) to zakłamywanie rzeczywistości

czyli sony i panas dają swoją gwarancję na 5 lat mimo że tv padnie w 2-3 lata?

ciekawe teorie- samobójcy jacyś

22 minuty temu, binary napisał:

To ile to procent udzialu wg Ciebie, to podbicie rynku?

no w rynku premium to pewnie dobijają do 70-80% - innego powodu przejścia sony,panasa i wkrótce samunga na oled'a chyba nie ma

sony jako premium lcd ma tylko ZG9, panas nic, samsung jako premium ma modele od Q80 w górę i to jest jedyny duży producent premium lcd teraz 

Edytowane przez klaus71
  • Plusik 3
  • Zmieszany 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, efel napisał:

Wchodzę sobie po długim weekendzie na forum i co widzę? Wypalenia to, wypalenia tamto. Zbliża się okres największej sprzedaży telewizorów. Samsung znowu wykupił czarny PR i natrzaskał nam tu postów, żeby postraszyć ludzi. Ech...

Nie będę polemizował z Tobą kolego @Wojtas_, bo masz rację pisząc, że każdy OLED się wypali wcześniej czy później. Być może chciałeś dobrze pisząc swojego długiego posta, ale wyszło jak zawsze. Zupełnie nie trafia do mnie Twoja argumentacja. Podałeś jakieś liczby z kapelusza:

poza tym wysuwasz wnioski na podstawie nie wiem czego:

Takie rzeczy wie tylko producent paneli czyli LG Display i oni na pewno nie podzielą się taką wiedzą, bo cokolwiek by nie napisali zaszkodzi to sprzedaży.

Możemy sobie snuć teorie jak działa mechanizm wypaleń, natomiast fakt jest jeden: OLEDy podbiły rynek. Tych telewizorów sprzedaje się naprawdę mnóstwo, stoją w każdym markecie, non stop są jakieś promocje, obniżki, akcje marketingowe, wszyscy producenci oprócz Samsunga w to weszli i mają co najmniej kilka modeli OLEDów w swojej ofercie. Teraz weź to na logikę: wszyscy inwestują w tą technologię kupę kasy, wydają krocie na marketing, kupują w sklepach jak ciepłe bułeczki wydając na nie swoje oszczędności. Wszyscy Ci ludzie postawili na złego konia? OLEDy są wszędzie: w telefonach (w Samsungach również), w telewizorach, tabletach, zaczęły się pojawiać od niedawna w laptopach. Wszystkie te sprzęty są o kant tyłka roztrzaskać?

Nie 10 tys zł, a bliżej właśnie 5ciu. Nie co 3 lata, a bliżej 5-7miu. Na tyle każdy producent dzisiaj oblicza żywotność sprzętu jakim jest TV. Nie wiem jak Ty, ale ja jestem w stanie co 5 lat płacić 5 tys za nowy telewizor - po to żeby mieć większy, lepszy, z nowymi bajeram, a nie dlatego że mi się coś wypali/zepsuje. Przez te 5 lat zapłacę więcej abonamentu firmie która mi dostarcza kablówkę, niż wyniesie mnie zakup nowego telewizora, więc ten koszt rozłożony w czasie nie jest tak duży. W dodatku OLEDy z roku na rok systematycznie tanieją, a topowe LCD wręcz przeciwnie. 

Witam :) Jak najbardziej cieszę się, że OLEDy zdobywają rynek i uważam, że zasłużenie, ponieważ pod względem jakości obrazu są bezkonkurencyjne. Co do przytoczonych liczb - wyraźnie napisałem, że jest to wzięte z załączonego linku od użytkownika AVForums. Konkretnie oparte są one na wykresie zawartym w tym opracowaniu: https://www.researchgate.net/publication/223997144_System_considerations_for_RGBW_OLED_displays/link/00b4953cda7bdc5cea000000/download Napisałem tego posta dlatego, że widzę na tym bądź co bądź specjalistycznym forum dużo opinii typu "OLEDa serii 9 nie da się praktycznie wypalić". Później czyta to jeden z drugim i przyjmuje jako pewnik. Chodzi mi o to, że nie są to telewizory dla wszystkich i aby każdy używał własnego rozumu przy wyborze analizując, w jaki sposób będzie go używał. Tylko tyle i aż tyle. Co do cen i okresu do zużycia - zależy od modelu, wielkości i sposobu używania (parametrów obrazu i godzin pracy). A to czy ktoś chce czy nie chce wymieniać TV co 3, 5 czy 7 lat to już sprawa indywidualna. Co do czarnego marketingu Samsunga - niech będzie, że jestem czarnym marketingowcem Samsunga, jeśli ktoś ma się z tym lepiej poczuć :) Ale według mnie sformułowaniom "na pewno tak" lub "na pewno nie" bliżej do nahalnej reklamy. A takich opinii tu wiele. Tymczasem uważam, że trzeba przede wszystkim rozwagi, ostrożności, szukania opinii, wiedzy i dystansu do tego, co mówią i piszą inni i świadomego podejmowania decyzji znając wszystkie za i przeciw. Pozdrawiam :)

  • Plusik 2
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, klaus71 napisał:

czyli sony i panas dają swoją gwarancję na 5 lat mimo że tv padnie w 2-3 lata?

ciekawe teorie- samobójcy jacyś

Dodatkowo płatną chyba. Normalnej gwarancji jest 2 lata i jak ktoś średnio używa tv, to tyle wytrzyma spokojnie bez wypaleń. Przy tym jak było wspomniane to tv od tych firm są ciemniejsze jak te od LG. Ciekawe dlaczego? Technologia tanieje - tyle dobrze.

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
58 minut temu, klaus71 napisał:

czyli sony i panas dają swoją gwarancję na 5 lat mimo że tv padnie w 2-3 lata?

ciekawe teorie- samobójcy jacyś

no w rynku premium to pewnie dobijają do 70-80% - innego powodu przejścia sony,panasa i wkrótce samunga na oled'a chyba nie ma

sony jako premium lcd ma tylko ZG9, panas nic, samsung jako premium ma modele od Q80 w górę i to jest jedyny duży producent premium lcd teraz 

A premium sie wypala inaczej,  niz nie premium? :)

OLED to ulamek ryku i niepilnowamy wypala sie jak pet. Kto glosiu inaczej jest  bajkopisarzem

  • Plusik 1
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, binary napisał:

OLED to ulamek ryku i niepilnowamy wypala sie jak pet. Kto glosiu inaczej jest  bajkopisarzem

Miałem kilka lat dwie plazmy i to nie topowe, tylko Samsungi. Przyzwoite, używane tylko do codziennej tv, a więc paski, loga itp. Po latach oddałem "po rodzinie" bez śladów wypaleń.

OLED LG B7 katowany ponad 2 lata paskami i logami również bez śladów.

Fakt, że gram okazyjnie, a TVN24 może max 2 godziny bez przerwy leciał. Ale meczyków sporo przeżyły u mnie  i plazmy, i oledy. Nie mówiąc już o wszechobecnych logach.

 Uważam, że całkowicie "normalnie" użytkuję telewizory i nie staram się robić jakiś dziwacznych zabiegów higieniczno-pielęgnacyjnych.

Jakiś cudotwórca i bajkopisarz jestem :)

  • Plusik 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skąd wy w ogóle bierzecie jakieś informacje typu: oled wytrzyma 2 lata, wytrzyma 3, albo 5 czy 7? To są wasze zwykłe domniemania poparte zupełnie niczym. Macie dostęp do jakiś badań na grupie, powiedzmy 500 telewizorów (działających w warunkach "domowych") oled które były monitorowane i wyciągnięta jest jakaś średnia żywotności? Pomijam już kwestię tego, że każdy może inaczej użytkować tv i będzie się on zużywał zupełnie inaczej. Jedynym testem, który miał znamiona w miarę obiektywnego badania był ten przeprowadzony przez Rtings.com, ale też ciężko opisać warunki w jakich te telewizory działały, przeciętnym "domowym" użytkowaniem. Przestańcie więc się kłócić o coś, czego nie możecie poprzeć twardymi faktami, a tylko zwykłym "wydaje mi się", bo to bez sensu.

Edytowane przez Patryk Mistrz
  • Plusik 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Barnaba napisał:

Miałem kilka lat dwie plazmy i to nie topowe, tylko Samsungi. Przyzwoite, używane tylko do codziennej tv, a więc paski, loga itp. Po latach oddałem "po rodzinie" bez śladów wypaleń.

OLED LG B7 katowany ponad 2 lata paskami i logami również bez śladów.

Fakt, że gram okazyjnie, a TVN24 może max 2 godziny bez przerwy leciał. Ale meczyków sporo przeżyły u mnie  i plazmy, i oledy. Nie mówiąc już o wszechobecnych logach.

 Uważam, że całkowicie "normalnie" użytkuję telewizory i nie staram się robić jakiś dziwacznych zabiegów higieniczno-pielęgnacyjnych.

Jakiś cudotwórca i bajkopisarz jestem :)

Mysle ze przegapiles kluczowe slowo - "niepilnowamy" ( z braku lepszego pod reka).

Fajnie ze miales dlugo i nic Ci sie nie wypalilo. Mnie tez sie to udalo. Nie zmienia to faktu, ze innym nie. Nie byla to kwestia losowa, tylko efekt dlugotrwalego wyswietlania jasnych elementow na ekranie ( loga kanalow, paski informacyjne, statyczne elementy gradiki komputerowej). Doskonale o tym  wiesz.

NIGDY nie zabralem glosu w wojence LCD vs PD, czy OLED i nie zamierzam tego robic. Nic mi do tego, ze ktos uwaza inaczej niz ja. Nie zalezy mi  na tym,  aby te opinie zmieniac. Zareagowalem na 2 falszywe stwierdzenia. IMHO falszywe nie tylko w sensie logicznym ale po prostu cyniczne.   Chcesz sie wpisac w te grupe, wolna droga.

P.S.

Starosc nie radosc. Pamiec juz mi nie sluzy.

Kiedys jednak wzialem udzial w takiej dyskusji, po niewlasciwej stronie, wierzac w sile moich doswiadczen i zgrzeszylem pycha i glupota,  uzywajac ich jako glownego argumentu. Rozmowa dotyczyla wypalania sie ekramow AMOLED w telefonach. Pozniej ktos z branzy  uswiadomil mi   skale problemu wypalania tych ekranow.  Nigdy nie mialem okazji przyznac sie do tego bledu wobec mojego uwczesnego adwersarza Michala "Mobora" O***skiego, bo przestal uczestniczyc w forum. Ale to On mial racje.

Wybaczcie, ale ze wzgledu limitowany czas edycji, nie jestem juz  w stanie poprawic interpunkji i ortografii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, binary napisał:

Fajnie ze miales dlugo i nic Ci sie nie wypalilo. Mnie tez sie to udalo. Nie zmienia to faktu, ze innym nie.

i tu jest pies pogrzebany :)

Innym się nie udało, to wylewają żale na forum. I jest to zrozumiałe, ludzkie - po to jest m.in to forum.

Ale trudno na podstawie nawet skondensowanych, wielu, ale jednak niewielu w skali sprzedaży, narzekań obwieszczać całemu światu, że OLED jest be, a LCD cacy.

I zachowuję prawo do zdroworozsądkowego podawania swoich doświadczeń :)

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, binary napisał:

Wow.

To ile to procent udzialu wg Ciebie, to podbicie rynku?

Zastrzel przeciwnika faktem, a nie opinia.

Być może mnie poniosło trochę z tym podbiciem. Powinienem użyć słowa 'podbijają'. Fakty są takie że w 2018r LG Display wytworzyło 2.9 mln matryc OLED do telewizorów. Te matryce kupiły różne marki i zamontowały w swoich TV. Te 2.9 mln OLEDów to było 20% wszystkich matryc jakie wytworzyła ta firma. Teraz pytanie czy 20% całej produkcji to dużo czy mało.

Źródło:

https://www.forbes.com/sites/johnarcher/2019/08/30/lg-display-completes-new-oled-factory-targets-10-million-tv-panels-a-month/

Fakty są takie że OLEDy występują na razie wyłącznie w segmencie premium i tam ich udział jest na pewno dużo większy, głównie z tego powodu że jedynymi telewizorami premium nie OLEDowymi są pojedyncze modele Sony i sporo modeli Samsunga. Oczywiście Samsung ma największy udział w rynku i nie można go bagatelizować, ale głównie dzięki temu że mają sensowne i opłacalne modele w każdym segmencie, czego nie można powiedzieć o LG. Niskie i średnie modele LCD LG to padaka. 

Teraz prognozy: ponoć w 2020 LG Display planuje sprzedać 5.5 mln matryc OLED, a w 2022 ma to być już 10 mln. Jak myślisz, jak to uzyskają? Oczywiście, że obniżą ceny, to jest potrzebne żeby zawładnąć rynkiem chińskim, bo tam drzemie największy potencjał. Mnie nie obchodzi, jako konsumenta że chińczycy kupią sobie parę milionów OLEDów do swoich ciasnych mieszkań, ale obniżkę cen chętnie łyknę. Mój OLED 2.5 roku temu kosztował mnie równe 8 tys zł. Gdyby mi się teraz wypalił to jego odpowiednik kupię pod koniec tego roku za 4 tys. Oczywiście mieć 4 tys a nie mieć to spora różnica, ale cena w ciągu 2 lat zmalała o połowę. Jeżeli w ciągu kolejnych lat znowu zmaleje i OLEDa kupię za 2 tys to będę się przejmował tematem wypaleń tak samo jak tym że upuszczę smartfona na beton i mi się roztrzaska w drobny mak, albo tym że jak wyjdę z domu to dostanę na mieście po mordzie - szansa jest, ale tak mała że nie warto się tym przejmować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oglądałem wczoraj video od Rtings.com na YT z ich rankingiem najlepszych tv z 2019 do gier i padło info o tym, że ich OLED, na którym testują wypalenia w grach fps nadal nie ma żadnego wypalenia po 9000 godzin. Także taki mały dla odmiany fakt dla osób, które zastanawiają się nad kupnem OLEDA do gier.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

 

  • Plusik 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, Patryk Mistrz napisał:

Oglądałem wczoraj video od Rtings.com na YT z ich rankingiem najlepszych tv z 2019 do gier i padło info o tym, że ich OLED, na którym testują wypalenia w grach fps nadal nie ma żadnego wypalenia po 9000 godzin. Także taki mały dla odmiany fakt dla osób, które zastanawiają się nad kupnem OLEDA do gier.

Dla kronikarskiego obowiązku wspomnę natomiast, że w tym teście OLED na którym była uruchomiona FIFA wypalił się już po około 1 tys godzin. Wszystko zależy od tego w co się gra i ile godzin.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie aby być w 100 procentach pewnym , że żadnych wypaleń nie będzie trzeba było by  oglądać tylko i wyłącznie  filmy z platform streamingowych typu Netflix itp  i to najlepiej bez napisów bo na rtings.com także była wzmianka o tym , że częste oglądanie materiałów z napisami może spowodować wypalanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dla kronikarskiego obowiązku wspomnę natomiast, że w tym teście OLED na którym była uruchomiona FIFA wypalił się już po około 1 tys godzin. Wszystko zależy od tego w co się gra i ile godzin.

Zgadza się, natomiast wspomnieli, że było to widoczne jedynie na planszach. Nie było to w ogóle widoczne przy normalnym użytkowaniu tv. Co nie zmienia faktu, że niestety fifa ma bardzo jasne, nieprzeźroczyste statyczne elementy. Trzeba też wziąć pod uwagę, że na tym tv była non stop odpalana tylko fifa.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, walderama28 napisał:

Generalnie aby być w 100 procentach pewnym , że żadnych wypaleń nie będzie trzeba było by  oglądać tylko i wyłącznie  filmy z platform streamingowych typu Netflix itp  i to najlepiej bez napisów bo na rtings.com także była wzmianka o tym , że częste oglądanie materiałów z napisami może spowodować wypalanie.

no raczej to prawdą nie jest - od dwóch lat oglądam głównie tv sat - czasami netflix z napisami - czasami gra - czasami film z sieci - i zero wypaleń

po prostu jak oglądasz różne treści to można czuć się bezpiecznie

  • Plusik 1
  • Haha 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, walderama28 napisał:

  i to najlepiej bez napisów bo na rtings.com także była wzmianka o tym , że częste oglądanie materiałów z napisami może spowodować wypalanie.

Zobaczymy jak u mnie z tym wyjdzie , 95% oglądanych przeze mnie materiałów to własnie filmy/seriale z napisami. Na razie po równym roku użytkowania na planszach nadal igła :).

Nie oglądam telewizji satelitarnej ani nie gram w gry , jedynym statycznym dłużej wyświetlanym elementem jest logo HBO z aplikacji hbo go i czasami logo grupy tłumaczącej dany serial w sieci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę dołączać do żadnej wojenki, ale jako posiadacz LG B6 65" od trzech lat chciałbym dodać swoje doświadczenia.

Pierwszą matrycę z wypaleniami wymieniłem pod koniec gwarancji. Druga dostała 3 miesiące i już wiedziałem, że wcześniej czy później TV pójdzie do piachu.

Ogólnie oglądam bardzo zróżnicowaną zawartość na TV. Nie ustrzegło mnie to przed wypaleniem już po roku od wymiany. Gra TETRIS EFFECT w którą wg. PlayStation grałem z żoną w sumie przez 100h wypaliła bardzo mocno kwadraciki na środku ekranu. Nie 1000h, nie 10000h, tylko 100.

W ciągu dwóch miesięcy. To nie jest intensywne wyświetlanie tego samego materiału przez długi czas!

Ocenę pozostawiam czytającym. Niedawno zauważyłem że mam też "kółeczko" TVN24 którego nie oglądam w ogóle, natomiast przez niecałe dwa tygodnie naszymi dziećmi opiekowali się dziadkowie. Nie będę oceniał ile i jak oglądali, ale dwa tygodnie przez nawet naście godzin nie powinny psuć TV za który jednak zapłaciłem naście tysięcy złotych.

Dzisiaj planuję zakup TV 75"+ (celuję w 85"+) i OLED odpada całkowicie. Nie wyobrażam sobie kupna OLED, bo nie jestem fanem kupowania sprzętu który dyktuje mi jak powinienem go używać.

Inna sprawa, że aktualnie producenci tak olali sprawę z LCD, iż nie mogę znaleźć nic zadowalającego w ponad 80" za 20tyś zł, aby nie płakać po obrazie z OLEDa.

Fragment recenzji z HDTVPolska który wtedy przekonał mnie do zakupu:

"Myślę, że ta informacja raz na zawsze pogrzebie mit o problemach z trwałością OLED’ów. Mit, który powtarzany jest jak mantra przez niektóre osoby. Deklarowana trwałość jest w rzeczywistości znacznie dłuższa niż większości paneli LCD. Spróbujmy przeliczyć sobie ten czas na lata pracy. W przeciętnym gospodarstwie domowym telewizor pracuje średnio 5-6 godzin dziennie (wiadomo, w weekendy dłużej, są jednak dni w które nie jest włączany wcale). Przy 6 godzinach dziennie mamy aż 16 500 dni, czyli prawie 45 lat pracy, zanim matryca się zużyje, co też nie znaczy, że umrze… Spadnie jedynie jej jasność o 50%.
Źródło: https://hdtvpolska.com/lg-oled-65b6j-test-mlodszy-brat-oleda-e6/?showfull=1"

  • Plusik 2
  • Lubię 1
  • Dzięki 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 27.01.2020 o 21:14, RealWaaagh napisał:

Pierwszą matrycę z wypaleniami wymieniłem pod koniec gwarancji. Druga dostała 3 miesiące i już wiedziałem, że wcześniej czy później TV pójdzie do piachu.

Ktoś mówił, że na wymienioną matrycę jest dodatkowo rok gwarancji - reklamuj to pewnie dostaniesz nowego C9 (z nową pełną gwarancją, bo wymiana sprzętu resetuje okres). Nawet jeśli nie będziesz chciał więcej mieć OLED-a, zarobisz trochę grosza na sprzedaży

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, raus napisał:

Ktoś mówił, że na wymienioną matrycę jest dodatkowo rok gwarancji - reklamuj to pewnie dostaniesz nowego C9

a nie  2 lata ?

W dniu 27.01.2020 o 21:14, RealWaaagh napisał:

Fragment recenzji z HDTVPolska który wtedy przekonał mnie do zakupu:

"Myślę, że ta informacja raz na zawsze pogrzebie mit o problemach z trwałością OLED’ów. Mit, który powtarzany jest jak mantra przez niektóre osoby. Deklarowana trwałość jest w rzeczywistości znacznie dłuższa niż większości paneli LCD. Spróbujmy przeliczyć sobie ten czas na lata pracy. W przeciętnym gospodarstwie domowym telewizor pracuje średnio 5-6 godzin dziennie (wiadomo, w weekendy dłużej, są jednak dni w które nie jest włączany wcale). 

bo to dotyczy trwałości matrycy a nie możliwości wypalania

innymi słowy OLED może działać i 20 lat i dalej będzie wyświetlał jasny obraz, a nie że "przygasi" sie jak lampa w projektorach

W dniu 27.01.2020 o 21:14, RealWaaagh napisał:

Ocenę pozostawiam czytającym. Niedawno zauważyłem że mam też "kółeczko" TVN24 którego nie oglądam w ogóle, natomiast przez niecałe dwa tygodnie naszymi dziećmi opiekowali się dziadkowie. Nie będę oceniał ile i jak oglądali, ale dwa tygodnie przez nawet naście godzin nie powinny psuć TV za który jednak zapłaciłem naście tysięcy złotych.

14 dni x 10h = 140h

na  6 generacji to chyba standard - znajomemu się też wypalił na TVN24 - ewidentnie ten kanał jest "zły" :)

Edytowane przez klaus71

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...