Skocz do zawartości
Jakub Krawczyński

Apple TV+ oferuje znacznie wyższy bitrate 4K niż Netflix

Rekomendowane odpowiedzi

Apple TV+ oferuje znacznie wyższy bitrate 4K niż Netflix

Niedawno zadebiutowała usługa Apple TV+, której zdążyliśmy się już przyjrzeć i opisać wszystkie najważniejsze funkcje oraz zawartość. W tym momencie nie oferuje ona zbyt wielu produkcji, ale co już w tej chwili ją wyróżnia to jakość wideo. Jak się okazuje, usługa Apple oferuje znacznie wyższy bitrate w 4K, niż Netflix.

 

Przeczytaj całość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cytat

W przypadku standardowego Blu-ray teoretyczne maksimum to 40 Mbps, choć w rzeczywistości najczęściej jest to 20 Mbps.

Średnio 20 czy maksimum 20 ? Jeśli chodziło o to drugie to jest to dalekie od rzeczywistości i zdecydowana większość płyt Blu-ray z jakimi spotykam się od lat ma bitrate w szczycie dochodzący do ~30 Mb wzwyż.

Cytat

Jeśli zaś chodzi o 4K UHD Blu-ray, tutaj mówimy o przedziale do 100 Mbps, chociaż najczęściej oscyluje on między 35 a 75 Mbps i rzadko uzyskuje wartości powyżej 90 Mbps.

Maksimum to nie 100, a 128 Mbps. W sporej części oglądanych filmów widzę u siebie wartości powyżej 90 Mb. Np. poniżej skan BDInfo The Shining obejrzanego w ostatni weekend (sam strumień video):

image.png.8620df8506508434b319f526a6688367.png

Nie zapominajmy też o tym, że Atmos w streamingu bazuje na stratnym DD+ podczas gdy na nośnikach fizyczny jest to w 99% przypadków bezstratny TrueHD.

Warto też zaznaczyć bo może nie każdy to wie, że treści UHD czy to na nośniku czy w streamingu są kodowane w HEVC, który ma dużo wyższą efektywność w stosunku do MPEG-4 AVC najczęściej stosowanym w FHD więc takie 15 Mbps HEVC w Netfliksie to jest odpowiednik ~25 Mbps w AVC.

Edytowane przez misfit
  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 hour ago, misfit said:

Średnio 20 czy maksimum 20 ? Jeśli chodziło o to drugie to jest to dalekie od rzeczywistości i zdecydowana większość płyt Blu-ray z jakimi spotykam się od lat ma bitrate w szczycie dochodzący do ~30 Mb wzwyż.

Maksimum to nie 100, a 128 Mbps. W sporej części oglądanych filmów widzę u siebie wartości powyżej 90 Mb. Np. poniżej skan BDInfo The Shining obejrzanego w ostatni weekend (sam strumień video):

image.png.8620df8506508434b319f526a6688367.png

Nie zapominajmy też o tym, że Atmos w streamingu bazuje na stratnym DD+ podczas gdy na nośnikach fizyczny jest to w 99% przypadków bezstratny TrueHD.

Warto też zaznaczyć bo może nie każdy to wie, że treści UHD czy to na nośniku czy w streamingu są kodowane w HEVC, który ma dużo wyższą efektywność w stosunku do MPEG-4 AVC najczęściej stosowanym w FHD więc takie 15 Mbps HEVC w Netfliksie to jest odpowiednik ~25 Mbps w AVC.

Średnio 20 mbps, maksimum 40 mbps - doprecyzuję to.

Starałem się jakoś ubrać wnioski tego gościa z flatpanels, bo on tam nie rozpisywał się o tym wszystkim, a postarałem się trochę wybadać to na własną rękę z kilku źródeł, m.in. z Blu-ray.com, ale też w takim szerszym ujęciu. Dzięki za te wszystkie informacje, bo są mega przydatne. Akurat nie chciałem udowadniać, że ten bitrate jest bliski 4K UHD Blu-ray, ale cieszy mnie, że jest sporo większy niż dla zwykłych Blurejek.

Edytowane przez Jakub Krawczyński

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy zauważyliście, ostanie odcinki seriali na Apple+ są w HDR, a nie, jak poprzednie, w Dolby Vision. Dużo właścicieli Apple TV 4K zgłasza brak czerni w DV. Ja to mam od zawsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie masz ustawienia obrazu w atv ? tv masz z dv?

Edytowane przez D4r3KS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jakie masz ustawienia obrazu w atv ? tv masz z dv?
Pytasz bo masz ATV i sprawdzałeś ostatnie odcinki? Wszystko dobrze poustawiane, korzystam z ATV na C8 regularnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jakie masz ustawienie obrazu w atv.
Wyjście SDR 4K/60Hz. Automatyczne dopasowywanie częstotliwości klatek i zakresu tonalnego.

Odpalam odcinki 1-4 "See" albo "The Morning Show" i mam DV. Odpalam odcinki nr 5 i mam HDR. Nie tylko ja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz chodziło mi o to że piszesz o problemie z bladym czarnym kolorem na DV, ale "niestety" widzę że masz dobrze ustawione niektórzy ustawiali na "Wyjście HDR 4K/60Hz" i mieli różne dziwne problemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja tak z czystej ciekawości zadałem pytanie do działu technicznego Apple TV+: jak mam skorzystać z waszego serwisu skoro nie mam żadnej karty, może da się zrobić jakiś przelew?

I niestety nie ma opcji. Nawet darmowy podgląd na 7 dni wymaga podpięcia karty. To jeszcze im utrudniłem następnym pytaniem: a jak skorzystać ma z waszych usług jakiś starszy emeryt któremu listonosz przynosi emeryturkę do domu? To samo - musi mieć podpiętą kartę... I tu się zwęża jajo węża...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz to może być duży problem bo żaden z dostępnych płatnych serwisów o zasięgu globalnym nie ma opcji bez kart kredytowej. Chyba bezpłatne Spotify nie wymaga podpięcia karty. Założenie konta w ITunes nie wiem czy dalej ale nie wymagało dopisania karty ale nie z części płatnej . Rozumiem że chcesz korzystać na sprzęcie Samsunga lub Sony?


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk Pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam takiego sprzętu. Mam Apple TV 4K. Ale dowiedziałem się niedawno, że można poprzez dokupienie karty podarunkowej typu Apple  iStore . Nominały zaczynają się od 50zł i można kupić np. w Media Expert.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
On 11/18/2019 at 2:23 PM, D4r3KS said:

Wiesz chodziło mi o to że piszesz o problemie z bladym czarnym kolorem na DV, ale "niestety" widzę że masz dobrze ustawione niektórzy ustawiali na "Wyjście HDR 4K/60Hz" i mieli różne dziwne problemy.

A to powinno być ustawione SDR 4K/60Hz? Bo czym się róźnią te dwa ustawienia? Bo jeszcze jest też do wyboru 50Hz..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...