Skocz do zawartości
micusek

[do 4500 PLN] OLED vs LED vs QLED

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim, zacznijmy do formatki:

 

1. Jak duże jest pomieszczenie w którym ma być telewizor ? ~25m2 (aczkolwiek w ciągu pół roku może ulec zmianie - raczej na mniejszy niż większy)
2. Jak daleko siedzimy od ekranu telewizora ? ~2-3m
3. Ile osób zasiada przed telewizorem ? 1-2
4. Czy siedzimy na wprost ekranu czy również bokiem do ekranu - czy kąty są ważne? Przeważnie w miarę na wprost
5. Telewizor ma stać czy ma wisieć? Raczej będzie stał
6. Jak słońce świeci w pokoju? Póki co jest możliwość rolety, ale przede wszystkim telewizor używany wieczorami
7. Jaki masz obecnie telewizor? Jakiś LG FHD z półki raczej nisko-średniej - może mieć już z 5 lat i kosztował poniżej 2 tys. z tego co pamiętam.
8. Co chcemy, aby telewizor posiadał? Ogólnie przyjętą "najlepszą" jakość obrazu w tej cenie, dźwięk może być beznadziejny, bo i tak podpinam przyzwoity zestaw stereo.
9.  Jaki sygnał będzie podłączony do telewizora: ( 4K, HD, SD )? Główny powód - przesiadka na 4K, którego ponoć sporo na Netflixie.
10. Jakie urządzenia będą podłączone do telewizora? Apple TV 4K, Playstation 4, pewnie dekoder i czasami macbook po hdmi + wzmacniacz
11. Ile godzin dziennie będzie pracować telewizor? Jak się wkręcę w weekend to po 4-5h wieczorami, w tygodniu poniżej 3h.
12. Preferujesz matrycę matową czy błyszczącą? Chyba nie mam preferencji
13. Jaki rodzaj programów oglądasz najczęściej? Netflix/youtube. Telewizja bardzo rzadko.
14. Czy zamierzasz korzystać z internetu na ekranie telewizora? Nie
15. Czy zamierzasz grać w gry PC / konsola - jeśli tak to ile % dziennie? Rzadko, raz na jakiś czas FIFA ze znajomymi. 
16. Więcej oglądasz wieczorami czy w dzień? Wieczorami
17. Preferencje co do wielkości? 55" - ze względu na oczekiwaną jakość w założonym budżecie
18. Co Cię denerwuje w telewizorach? Poprzeczka wisi nisko, więc wszystko powyżej 2 tys. będzie i tak niezłym przeskokiem.
19. Preferencje co do marki? brak
20. Czy telewizor ma mieć 3D - jeśli tak to jakie , pasywne czy aktywne? Nie
21. Do jakiej maksymalnej kwoty planujesz zakup? Widzą opinie wstępnych kandydatów 4500 wydaje się absolutnym max - chociaż czuję, że i tak na wyrost;)

22. Czy będziesz zainteresowany profesjonalną kalibracją ekranu w celu wyciśnięcia maksymalnych możliwości nowego sprzętu? Raczej nie, we własnym zakresie będę próbował.

 

Część formalna za nami. Ubierając moje wymagania w kilka zdań to poszukuję telewizora 55" i jak pewnie 90% osób, które postanowiły zrobić research zamiast kupić polecany sklep z marketu staję przed wyborem technologii. Wstępnie chciałbym się kierować ku OLEDowi, który z jednej strony jest jednym z najtańszych (LG seria B/C, rocznikowo model zależnie od ceny), z drugiej na stronie, która wydaje się bardzo rzetelna (rtings.com) zebrał super oceny. Wstępnie też już czytałem o problemach z np. szybszymi scenami typu piłka nożna (ponoć tylko w konkretnym trybie zawodzi), natomiast problem wypalania zdaje się mnie nie dotyczyć. Z drugiej strony jest polecany Sony X90F, który nie będzie miał aż tak idealnej czerni (chociaz nadal dobrej), wypalanie w ogóle nie dotyczy i jakoś większe zaufanie do LED gdzieś z tyłu głowy. Chciałbym szczerze mówiąc usłyszeć taki głos rozsądku czy w ogóle dla kogoś, kto będzie oglądał 90% rzeczy z netflixa a nie super płyt BR dokładanie do B8/XF90 będzie aż tak odczuwalny - ew. mam możliwość ze zniżką pracowniczą QLED 49" Q70R za 4400 lub NU8042 55" za 3800, który ogólnie też wydawał się polecany (mimo, że to może żadne super oferty i nie zdziwie się jak da się taniej wyszukać w internecie).

Fajnie byłoby też usłyszeć użytkowników zarówno B8 czy ktokolwiek doświadczył tego słynnego wypalenia. I czy obecnie można liczyć na jakieś oferty/lepsze ceny, bo w przypadku XF90 widziałem komentarze, że ludzie kupowali je w granicach 4100 w sony centre, gdzie w internecie ponizej 4300 nie znalazłem... Z kolei najtańsze oferty na LG B8 gdzieś tam były blisko kwoty 4500. 

 

Za wszelkie komentarze i pomoc będę wdzięczny;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OLED fajny ale zależy na jak długo chcesz tv...

Przeczytaj sobie tutaj o wypaleniach strona 280 choćby ostatnio 

W temacie o Sony A1 niedawno też ktoś pisał że dostał nowszy tv w ramach gwarancji bo mu się wypaliło od napisów w filmach (a zaraz ktoś odpowiedział że ma podobnie).

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko że ten temat dotyczy starszego modelu oleda, coś tam w nowszych podobno poprawiono co nie znaczy że wykluczono możliwość powstania wypalenia.

Poza tym przeczytać należy jak tv był używany... Ponad 14 h na dobę bez kompensacji.

Porównując przewidywany czas używania dobowego TV autora tematu, to wystarczy mu na conajmniej 5 razy dłużej.

Edytowane przez darekgra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, LV426 napisał:

OLED fajny ale zależy na jak długo chcesz tv...

jak nie wypali to trwałość podobna do LCD (te tez się psują, łapią pył pod matrycę itp)

ja mam LG E6 i nawet przez miesiąc żona katowała tvn24 po 2-3h dziennie (jak strajki nauczycieli byly)  i śladu wypalenia nie ma (a tryb podświetlenia ma wymuszony HDR , jasność oled na maxa)

Edytowane przez klaus71
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok Panowie ale faktem jest, że prędzej wypali się jednak OLED jak LCD. A pisane że "tylko stare modele się wypalają" jest rok w rok od kilku lat i jakoś nadal ten problem występuje. 

I co to za argument na siłę że tv "za długo" działał? Widać że skoro trzeba robić przerwy to jednak z tą trwałością szału nie ma. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie prędzej... tylko Oled może się wypalić a LCD nie może.

A no argument taki iż kupując oleda trzeba wiedzieć jakie są zalecenia producenta co do użytkowania tego typu telewizora. Ot taki świadomy wybór i nikt nikogo nie zmusza do kupienia oleda jeśli ma być katowany 15 h non stop codziennie na TVN24 lub w grach.

Edytowane przez darekgra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym brał oleda. Jest teraz dobra cena na C8 w Euro i co zaskakujące (początek czerwca) mają jeszcze ich dużo na stanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@micusek jeśli Cię stać na oleda LG B8 i jesteś kinomaniakiem to go kup i się nie zastanawiaj. Oled jest super do filmów ( i także do sportu). Ja mam ponad rok LG B7 i nie żałuję. Sprawdza się super. Ja akurat zrobiłem także kalibrację profesjonalną. Ale to jak kto woli. Jeśli jesteś podatny na famę o częstych wypalaniach matryc to już twój problem. Mnie to kompletnie nie zraziło przed kupnem ,a wtedy to faktycznie się pojawiało na b6, c6 itd. Znałem technologię, wiedziałem czego oczekuję i do czego ma tv służyć. Nie można także skreślić LCD. Oczywiście cena na plus. Tylko wtedy nie oczekuj widocznego przeskoku w obrazie. Jeśli masz 5 letni tv to jeszcze nie najgorzej. Ja przechodziłem z 9 letniego Philipsa z najwyższej półki seri 9000 z ambilight. Obraz żyleta. To już tego się bardziej obawiałem, że obraz mi się nie polepszy, a co gorsza będzie słabszy. Wiadomo cale. Był 39" a teraz mam 65". I tu też się miło zaskoczyłem. A Netflix ma co pokazać. Czy PlayStation. Jest jeszcze opcja Samsung q9. Jeśli wejdziesz w średnią półkę to nie ma sensu pieniędzy wydawać. Twój jeszcze z 5lat pociągnie.
Pozdro.

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, darekgra napisał:

Nie prędzej... tylko Oled może się wypalić a LCD nie może.

Może, widziałem kilka monitorów LCD ze statycznym obrazem. Przy czym coś takiego wymaga chyba połączenia ekstremalnego użytkowania (jeden obraz przez bardzo długi czas) z jakąś wadą panelu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, przy tv taka sytuacja jest prawie nie możliwa do zaistnienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedzi. Doprecyzowujac - obecnie mam LG 42LK530, chyba ma bardziej 7-8 lat niz 5 patrzac po datach komentarzy/opinii o tym tv;) Tym bardziej licze, ze czego nie kupie to i tak bedzie to istotny przeskok. Zastanawiam sie jeszcze nad tym rozmiarem - wg kalkulatorow powyzej 3m to w ogole zadna roznica przy rozdzielczosci fhd a 4K, u mnie moze sie zdarzac niestety ponad te 3m, 2.5m to w zasadzie minimum. Tylko 65" byloby wyborem, gdzie odbije sie to kosztem jakosci obrazu, wiec chyba pozostaje mi zapomniec o tych wspanialych kalkulatorach jak najszybciej... :) z tym LG z tego co czytalem to szczescie w nieszczesciu jest takie, ze serwis sprawnie i bez wiekszych problemow rozpatruje gwarancje. Fakt, ze pytanie co po 2 latach, moze rozwazylbym rozszerzenie gwarancji o ile bylaby taka opcja i obejmowala wypalenia... Ale chyba faktycznie pozostaje mi juz indywidualna decyzja - lg oled o podwyzszonym ryzyku albo sony, raczej pewniak, ale nie bedzie to szczyt mozliwosci przy moim uzytkowaniu. + faktycznie widzialem dzisiaj C8 za 4999, na stronie widze raty 0% z czego tez bym skorzystal w takim wypadku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem się na B8 z racji, że tv głównie będzie używany pod filmy i to w nocy - za dnia faktycznie lustro na matrycy może być słabszym wyborem, ale w moim przypadku kryteria były jasne. Dla potomnych, którzy tu trafią i staną przed podobnym wyborem - jakość to jest w ogóle inny wymiar w porównaniu do starego lcd, naprawdę - nie jest to "skok wyżej" tylko totalnie inne wrażenia wizualne. Oczywiście dodatkowe kilkanaście cali i brak ramek już pomijam, ale w nocy czerń naprawdę robi efekt wow. Zwłaszcza przy scenach, gdzie nie ma "ciemności" tylko zwyczajnie obraz na czarnym tle, np. netflixowy serial o streetfoodzie i przekładki pomiędzy scenami z grafikami/żarciem. Jedyne co, to w MM obejrzałem ostatnie 3 sztuki - jedna powystawowa, druga ewidentnie ze zwrotu i trzecia, przy której wydawało się, że karton był fabrycznie zapakowany, brak oznak zerwanej taśmy z góry i z dołu. W domu jednak okazało się, że baterie w pilocie były, a kabel zasilający nie miał już spinającego go drucika. Mimo to nie chciało mi się bawić w zwroty - tv działa, nie mam nic do zarzucenia, a zanim wszedłem na to forum to pewnie nawet bym nie pomyślał, że to może być jakiś problem... ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...