Skocz do zawartości
szewi

JVC RS540/X7900 w codziennym użytkowaniu

Rekomendowane odpowiedzi

najpierw cały panel czy nie jest rozjechany lewo prawo i góra dół a potem poszczegolne strefy tzw Pixel alignment dla koloru czerwonego i niebieskiego osobno dla każdej strefy tak żeby kolory się nie rozlaziły i żeby było widac możliwie najwyrazniej linie/siatkę pixeli.

Wysłane z 1+ 7Pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dzięki Stelvio za odpowiedź, podpowiedz mi proszę, co dokładnie powinienem zrobić regulując zbieżność tych paneli? Rozumiem, że każdy kolor osobno? Mam wypatrywać nierówności w liniach (skrzyżowaniach) i wyrównywać je w pionie i poziomie?
Dokładnie tak. Aby wszystkie się pokrywały. Mogą być miejsca gdzie nie potrzeba tego robić. Ale w większości są rozbieżności. Czym dokładniej to zrobisz tym większa poprawa na plus ostrości będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poprawa ostrości (i ogólnie czystości obrazu) jak najbardziej, ale regulacją zbieżności paneli nie poprawi się niejednorodnej jasności tychże.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, burz napisał:

Poprawa ostrości (i ogólnie czystości obrazu) jak najbardziej, ale regulacją zbieżności paneli nie poprawi się niejednorodnej jasności tychże.

Czy mam przez to rozumieć, że te delikatne przejaśnienia po lewej i prawej to wada mojego urządzenia? Myślisz, że powinienem to reklamować?
Pisałem do sprzedawcy w tej sprawie (projektory.pro), odpisał mi tak:
"Niestety, już na tym etapie mogę stwierdzić, że te przejaśnienia jeśli są faktycznie takie minimalne to to jest no niestety normalne i nie będzie egzemplarza (w żadnym projektorze), który będzie pozbawiony tego. Proszę się zastanowić, czy będzie chciał Pan zwrócić urządzenie czy zostanie u Pana. Z doświadczenia też wiem, że „oko” nie zwraca na to uwagi podczas oglądania filmów."

 Fakt, że podczas oglądania dynamicznie zmieniających się scen w filmach tego oczywiście nie widać, ale jak obraz gaśnie zupełnie, między scenami na przykład, to już delikatnie dostrzegam. Cały czas podkreślam, że nie jest to jakieś jasne, to raczej taka jaśniejsza przecierka, widoczna w całkowitej ciemności. Niby nic, ale momentami mnie irytuje. No i pulsuje i błądzi po ekranie podczas, gdy projektor szuka sygnału... Sam już nie wiem, co mam o tym myśleć. Trochę mi to psuje radochę z tego proja, i chyba lepiej bym się poczuł, jakbym tu przeczytał - to normalne, to się zdarza, ja tez tak mam... A tu cisza... Więc wnioskuję, że albo nikt nie ma takiej przypadłości, albo nie zwraca na nią uwagi, albo jej nie dostrzega, ale akurat o to ostatnie raczej nikogo na tym forum nie posądzam. Czyli z moim projektorem jest coś nie tak... :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja Cię do niczego namawiać nie będę ale wydając tyle kasy na urządzenie tej klasy nie powinieneś się tak czuć. Jeśli to tak widać,a nie powinno tego być to rób zwrot towaru. Jeśli jest dokładnie tak jak mówisz to każdy by to widział u siebie. Ja nie mam takich oznak. Może jakiś filmik byś nagrał aby pokazać. Ale czy ma to sens w ogóle? Ja bym tak nie chciał. Oddaj jak możesz. Tyle z mojej strony. Współczuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj jakiś film, jak to wygląda, bo na zdjęciu to pewnie tego nie złapiesz.
Bez "zobaczenia" tego, ciężko coś napisać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, Szpieeg007 napisał:

Czy mam przez to rozumieć, że te delikatne przejaśnienia po lewej i prawej to wada mojego urządzenia?

Dokładnie tak.

U mnie to wygląda tak - obrazek poniżej, prawy dolny róg, widać lekkie rozjaśnienie na czarnym pasie (całe zdjęcie rozjaśniłem, żeby łatwiej zobaczyć) - i kalibracja ani regulacja paneli niczego nie poprawiła. Widoczne jest to nieznacznie, nie każdy zresztą widzi... Czasem "świeci" bardziej, czasem mniej.

FOT_0805jasniej.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ nie udało mi się pozbyć JVC x7900 za normalne pieniądze postanowiłem sobie go zostawić niż sprzedawać za wartość np. Epsona. Pobawiłem się trochę nim i mam kilka pytań na później. Odnośnie spostrzeżeń kolegi - częściowo mam podobnie tzn. podczas przełączania sygnału na czarnym ekranie (góra) widać ale to bardzo delikatne przejaśnienia powodowane pracą dynamicznych przesłon. Poza tym momentem przejaśnień na ekranie ani na pasach nie mam. (też uważam że to słabe jest jako że niby to sprzęt high end). Pasów u mnie po tym jak projektor optymalnie ustawiłem  raczej nie widać. Fajne mam porównannie X7900 i TW9400 side by side w moim pokoju kinowym.

1F833C10-2B98-4F68-984E-23DC9B7158D2.jpeg

  • Plusik 1
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Szpieeg007 przy duzym zoomie na obrzezach optyki jakies delikatne znieksztalcenia moga sie pojawic, ale wg mnie nie w takim stopniu zeby cos bylo widac w trakcie prjekcji.

Pewnie poszczegolne modele tez moga sie w tym wzgledzie troche roznić. 

Wiadomo tez ze jednorodnosc podswietlenia na obrzezach moze byc mniejsza/inna, ale jesli cos Ciebie niepokoi, to warto to wyjasnić, bo sprzet nie kosztuje 5 zł.

Tutaj w watku masz osoby ktore siedza i ustawiaja prjektor z "lupa" przy ekranie (np ja ;) i sa w stanie powiedziec i wyliczyć jak masz przystosowany pokoj na podstawie jednego zdjecia z prjekcji (niestety to nie ja - nie mam takich zdolności ;)  Wiec jakby byly jakies takie kwiatki, to mysle ze ktos by to juz dawno zauwazyl u siebie ;)

Jedyna sprawa ktora np widze u siebie to delikatnie mniejsza ostrosc linii na ustawieniu alignmentu na skrajnych krawedziach ekranu (siedzac z "lupa" gorzej widac siatke pixeli w poszczegolnych liniach nawet po regulacji niz na srodku - tutaj sa one mega ostre tak ze widac dokladnie pojedyncze pixele w liniach, ale jest to widoczne tylko na planszy testowej, wpisuje to w normalne znieksztalcenia optyki a jade na max zoomie ktory ujawnia wlasnie takie sprawy).

 

 

 

 

 

Edytowane przez szewi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@szewi Rozmawiałem ze sprzedawcą, po tym, co przeczytałem na forum, doszedłem do wniosku, że jednak nie powinno tak być. Tak jak piszesz, to nie jest sprzęt za 5 zł, a kupując go oczekiwałem po prostu radochy ze świetnego projektora. Dlatego najprawdopodobniej wymienię projektor na inny egzemplarz. Muszę tylko podesłać zdjęcia i filmik z obserwowanego zjawiska. Sprzedawca jest skłonny pójść mi na rękę. Swoją drogą mają fajne podejście do klienta. Z reguły po przyjęciu kasy raczej spotykam się ze spychologią... 

Jak zrobię fotki/film wrzucę też na forum.

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jest jeszcze kwestia ekranu oraz z jakiej odleglosci rzucamy obraz (aczkolwiek u Ciebie nie wyglada ze to to skoro widzisz to tylko na ciemnym obrazie).

W przypadku niektorych ekranow np ekranow typu ALR jesli ma sie nieodpowiednia odleglosc rzutu ktora jest zalecana dla tych ekranow mozna miec fajny hot spot czyli "wielka" jasna kule po srodku i ciemniejsze obrzeza ekranu.

Edytowane przez szewi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, szewi napisał:

jest jeszcze kwestia ekranu oraz z jakiej odleglosci rzucamy obraz (aczkolwiek u Ciebie nie wyglada ze to to skoro widzisz to tylko na ciemnym obrazie).

W przypadku niektorych ekranow np ekranow typu ALR jesli ma sie nieodpowiednia odleglosc rzutu ktora jest zalecana dla tych ekranow mozna miec fajny hot spot czyli "wielka" jasna kule po srodku i ciemniejsze obrzeza ekranu.

Ekran mam Avers Screens MAT GREY 105 cali, obraz rzucam z odległości około 3,5 metra, więc jadę prawie na pełnym zumie. U mnie jest odwrotnie, na środku ekranu jest ciemno, a im dalej od środka w prawo i w lewo (nie w górę i w dół) tym obraz staje się odrobinę jaśniejszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie problem ekranu. Zrób jakieś zdjęcie pobaw się ustawieniami aparatu aby to wychwycić. Ale nie brzmi to jakoś prawidłowo, chyba że piszesz o czymś co jest niuansem totalnym niezauważalnym bez lupy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Konrado_ napisał:

Fajne mam porównannie X7900 i TW9400 side by side w moim pokoju kinowym

W TW9400 tego problemu nie ma :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zupełnie nie ma. Także Dynamiczna przysłona pracuje ciszej i jest mniej zauważalna jak się przymyka (ale x7900 używałem do tej pory w trybie auto2. Trybu auto1 nie próbowałem bo zależy mi mniej na idealnym kontraście a bardziej na tym aby było więcej światła na ekranie. Mam duży ponad 150 calowy). 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze, że po kalibracji widzę sporą różnicę u siebie w materiałach full hd. Na plus. Dwa dni liga mistrzów na polsat sport premium. Jestem nawet zaskoczony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do tych co mają ten projektor w jednym palcu.

Chciałem sobie utworzyć dodatkowy preset HDR. Więc skopiowałem ustawienia z Presetu HDR do User1. No i tu jest zagwozdka bo User1 nie wygląda tak samo. Nie ma takiego efektu HDR. Wszystko ustawione identycznie a jest inny obraz. Wygląda na to że poprawne odczytywanie metadanych do HDR jest tylko i wyłącznie w fabrycznym presecie HDR. O co chodzi?

 

Potrzebuję drugi preset HDR do gier video które na X7900 wymagają sporo zabawy niestety aby to jakoś wyglądało. I dlatego ustawienia HDR muszą być inne niż do filmów.

Edytowane przez Konrado_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napewno podczas kalibracji tworzą się nowe presety. Sprawdze u siebie czy jest tak jak piszesz bo to by bylo dziwne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, to są zdjęcia zjawiska, o którym mówiłem. Oczywiście na każdym monitorze ten efekt będzie inaczej widoczny, mniej lub bardziej. U mnie są trochę rozjaśnione, zwłaszcza zdjęcie drugie. W rzeczywistości te przejaśnienia są delikatne, ale na tyle widoczne, że w ciemnych scenach, np kosmosu, czy nocnego nieba, na brzegach ekranu mogę je dostrzec. Powiedzcie mi, czy to ja mam obsesję, czy coś jest na rzeczy?

RS540_ekran.jpg

RS540_ekran02.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No bez jaj. Takie rozjaśnienia? Podczas filmu? Czy to aparat rozjaśnił? U mnie jest czarno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Noooo, to jest widoczne dość mocno, nie mam czegoś takiego u siebie.
Wymieniaj projektor, jak masz taką możliwość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no oczywiście, że rozjaśnienia są bardziej wyeksponowane. Celowo, żeby każdy mógł zobaczyć o co chodzi. W rzeczywistości są widoczne tylko jako takie jaśniejsze przecierki na ekranie przy całkowitym zaciemnieniu. Ale., jak pisałem, mimo to są widoczne na tyle, że mnie wkurzają... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, user7878 napisał:

Napewno podczas kalibracji tworzą się nowe presety. Sprawdze u siebie czy jest tak jak piszesz bo to by bylo dziwne.

No to sprawdz. Też jestem zdziwiony. Ale jak na presecie User ustawisz wszystko identycznie jak masz w HDR i puścisz film z dobrymi efektami HDR to te 2 presety będą się różnić. Oba będą oczywiście niby prawidłowe (no bo BT2020 itp) tyle że ten pod przyciskiem HDR będzie bardziej dynamiczny i efekty będą bardziej widoczne. Niech Panowie sami sprawdzą na swoich projektorach i potwierdzą.

 

Co do problemu kolegi z przejaśnieniami - u mnie nie mam tego, ale wygląda to podobnie o czym pisał kolega burz u siebie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
46 minut temu, Konrado_ napisał:

wygląda to podobnie o czym pisał kolega burz u siebie

Faktycznie podobnie, choć ja mam to rozjaśnienie od dołu (i trochę mniejsze po przekątnej u góry ekranu). Oczywiście nie tak bardzo, ale jak już zostało wyjaśnione, zdjęcia są celowo rozjaśnione.
Na niektórych filmach tego prawie nie widać, na innych nieco bardziej, ale też bez dramatu.
Gdybym jednak kupił projektor nowy z czymś takim, to wiadomo -- zwrot albo zamiana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...