Skocz do zawartości
pmcomp

TEST kabla optycznego AOC HDMI 2.0/2.1 18/48 Gbps

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie zakupiłem wczoraj na tragach w Chinach, China Import and Export Fair, chyba największych na świecie targach elektroniki uzytkowej, kabel HDMI 2.1 48Gbps. Targi odbywaja sie dwa razy do roku w Cantonie. Teraz na wiosnę i jesienią w pazdzierniku.

Cebit przy tych jest raczej malutki. IFA jest micro. Na CES nie byłem.

Wróćmy do kabla. Voila:

 

egZAnA.jpg

 

Kabel to swiatlowod. Jak widac producent moze go wykonac do 100 metrow w technologii AOC. Przesyła do 48 Gbps w 4K i 8K przy 60Hz.

Standard to HDMI 2.0/2.1.

Moj odcinek ma 50 mb. Niestety nie mieli na wystawie krotszych. Moje optimum to 25 mb.

 

 

 

Kabel zostal sprawdzony i zademonstrowany na profesjonalnym testerze. Moim zdaniem kable miedziane przejda do lamusa. Jak pisalem wczesniej nie sadze aby mozna bylo na miedzi osiagnac 48 Gbps, szczegolnie na takie odleglosci.

Ale sie jaram. Zobaczymy co bedzie w domu. Skad ja wezme sygnal 12 bit 4:4:4 UHD 18Gbps ??? Maciek, masz pomysly?

 

Oto on:

iArw7P.jpg

 

I na koniec jeszcze jeden wazny parametr: promien skretu.

Ten kabel zawija sie w pętelkę o średnicy na dwa palce. Czyli jakieś 3 cm. Niexle :).

 

Pozdro

Edytowane przez pmcomp
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój "chińczyk" ma naklejkę, że promień zwijania (gięcia) to 6 cm.

Jakbyś miał taki pliczek video do testów do daj znać:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Idę o zakład, że ten testowany przez Maćka tez ma chiński rodowód. Potem to tylko pudełko, metka i cena :).

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaka cena tych 50 metrow?

 

Ciekawe te targi? Latwy tam dostep - lotnisko? Noclegi?

 

Ps.

Co z twoim blogiem?

Edytowane przez loleczek196
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cena baaardzo odpowiednia. To nie jest cena do detalu.

Ciekawe? Zalezy co oczekujesz. Tam Chińczycy szukają partnerów handlowych i zbytu na produkowane u siebie produkty. To raczej nie są targi dla konsumentów.

Dostęp jak wszędzie na świecie. Jest lotnisko, są hotele. Jest wszystko. Booking.com czy inne portale dadzą wszystkie informacje. A miasto takie jakie polskie żadne nie będzie za 50 lat. Niestety. Jesli ktoś wydaje opinie jedynie na podstawie TV, prasy i internetu to powinien czym predzej wsiąść w samolot i przekonać się na własne oczka. Zobaczy czysty kapitalizm ubrany w szatki socjalizmu. Rządzi pieniądz. Ale ten kraj jest w stanie wytrzymac tylko na bazie wewnętrznego popytu. Europa będzie byc może niedługo chińską kolonią. Oczywiście nie wolno wydawać opinii jedynie na podstawie wizyty w dwóch wielkich miastach, Hong Kongu nie liczę. Trzena się wybrać na prowincę i w góry, a tam nie byłem. Podobnie jak cięzko porównywać Bieszczady do Warszawy.

 

Blog? Nie chce mi się. Po co ??? Jak będę miał więcej czasu i wenę to do niego wrócę.

 

pozdro

Edytowane przez pmcomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK. Juz w domu i juz po testach kabla, o czym za chwilę.

Na początek rzut oka na kabel. Ładnie zwinięty w 50-o metrowy krążek:

fcxH7P.jpg

 

 

Kabel jest kierunkowy tzn. odpowiedni wtyk trzeba włożyć w gniazdo HDMI źródła

oqpZ0c.jpg

 

i gniazdo HDMI wyświetlacza:

zZvRvL.jpg

 

 

Rozszyfrujmy oznaczenie AOC. To po prostu active optical cable. Tu krótko wyjasnienie co to jest: https://www.fiberoptics4sale.com/blogs/archive-posts/95047430-active-optical-cable-aoc-explained-in-details . Nasz kabel zakończony jest terminalami HDMI ale istnieją równiez inne zastosowania przesyłania sygnałów na duze odległosci niż audio/video. W uproszczeniu we wtyczkach kabla znajdują się transmiter i receiver zamieniające sygnał elektryczny na optyczny i odwrotnie. Kabel ma budowę hybrydowa tzn.oprócz światłowodu zawiera zyły miedziane. Np, do przesyłania ethernetu, zasilania 5V czy sygnału ARC.

 

Teraz test na zginanie czy załamywanie przewodu:

KtgUa4.jpg

 

zadany na piątkę.

 

W zeszłym tygodniu odwiedziłem z tym kablem wrocławską firmę Cinematic w celu dokonania testu czy ten kabel rzeczywiście przenosi 18 Gbps. Niestety nie ma możliwości na dzien dzisiejszy przetestowania zgodności ze specyfikacją HDMI 2.1 48 Gbps, a przypominam że ten kabel ma taką możliwość. Niestety nie istnieją na rynku żadne urządzenia czy konsumenckie czy pomiarowy przy pomocy których można to sprawdzić. Natomiast teoria mówi, że nie ma żadnych teoretycznych przeszkód aby ten kabel sobie nie poradził z przepływnoącią 48 Gbps czyli np. z sygnałem 8K@60.

Do testów wykorzystano urządzenie pomiarowe Murideo: https://www.murideo.com/murideo-fresco-pair-ultimate-hdmi-testing-set.html

murideo-pair.png?1519328422

 

 

Zacytuję ze strony fiberpro.eu:

W przesyłaniu sygnału 4K najistotniejsza jest przepustowość. Wyższa rozdzielczość wymaga większej przepustowość. Jednak to tylko część prawdy. Ilość przesyłanych klatek na sekundę, głębia oraz próbkowanie kolorów są równie istotne jak rozdzielczość i one również zwiększają zapotrzebowanie na przepustowość. Różne kombinacje parametrów rozdzielczości, ilości klatek, głębi i próbkowania kolorów sprawiają, że zmienia się zapotrzebowanie na ilość przesyłanych informacji.

4K_zapotrzebowanie_przepust.jpg

Jak wynika z powyższej tabelki – sygnał 4K 4:2:0 @60Hz 8bit wymaga przepustowości na poziomie 8.91Gbps = czyli maksymalnej możliwej w ramach standardu Blu-ray. Jest to jednocześnie najczęściej górna granica dla tradycyjnych przewodów miedzianych. Przesłanie takiego sygnału nie powinno stanowić problemu dla dobrych przewodów nawet do 15m. Przewody poprawnie przesyłające taki sygnał są często przez specjalistów oznaczane jako 4K-10.2G. Oznacza to, że powinny przesłać poprawnie sygnał do 10Gbps.

Problem pojawia się dopiero przy 4K 4:2:0 @60Hz 10bit – ponieważ niezbędna jest do tego przepustowość do 11.14Gbps. Przesłanie takiego sygnału na odległość większą niż 5m może stanowić już problem dla przewodów HDMI niższej jakości. Prawdziwe kłopoty jednak pojawiają się przy przesłaniu sygnału gdzie przepustowość wynosi 17.82Gbps. A taka jest wymagana w ramach standardu HDMI 2.0b.

Sprawdzając nawet bardzo drogie przewody HDMI możemy dość do szokujących wniosków, że przewody kosztujące ponad 20 000 zł nie prześlą prawidłowo sygnału 18Gbps na odległość 9m i dłuższą. Wynika to z faktu, że ich konstrukcja im to uniemożliwia, ponieważ nie przewidywała ona pojawienie się standardu HDMI 2.0.

 

 

Środowisko testowe:

NLwK27.jpg

 

Testowany były sygnały z powyższej tabeli wymagające pełnej przepustowości 18 Gbps:

ZnScu4.jpg

 

Jak widać kabel przepuścił sygnał na odległość 50 metrów bez zająkniecia :) . Co było absolutnie do przewidzenia. Miedź skończyła by się na max. 5-u metrach kosztując krocie.

 Tu kolejne dokładniejsze pomiary:

DPVvY5.jpg

gbCI80.jpg

 

 

KONKLUZJA:

Po dokonanych pomiarów mogę jednoznacznie stwierdzić, że jeśli ktoś ma projektor i musi lub chce schować w peszlu lub kanale albo zamurować kabel MUSI skorzystać z rozwiązania AOC. To na dzień dzisiejszy jedyne rozwiązanie gwarantujące dziś i w przyszłości prawidłowy przesył sygnałów audio/video zgodnie ze specyfikacją HDMI 2.0 i HDMI 2.1. Ten kabel radzi sobie z przesyłem do stu metrów! Kable miedziane lub rozwiązania typu HDBaseT, które ja aktualnie posiadam i używam zapewniają jedynie transmisję do poziomu 4:2:0 4K@60 przy 10 bit. Najlepsze krótsze wersje do 12 bit.

Stoimy u progu implementacji w urządzeniach standardu HDMI 2.1 i kable AOC wydają się, o czym pisałem już wcześniej, jedynym rozsądnym i pewnym rozwiązaniem na dziś i na przyszłość. Na szczęście nie kosztują już majątku.

 

Podziękowania dla CINEMATIC Sp. z o.o. z Wrocławia za dokonanie pomiarów oraz miłe spotkanie oparte na ich kilkunastoletnim doświadczeniu.

 

Pozdro

 

 

 

Mozna też zrobić taki test ... he, he, he ... internet przyjmie wszystko ;) .

 

 

 

A za takie testy powinno sie wsadzać do pierdla :angry::

 

Edytowane przez pmcomp
  • Plusik 1
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym murowaniem to nie do końca pewne - kabelek jest aktywny i prawa Murphy'ego działają;)

Bardziej zaufałbym dobrej skrętce cat.6 (lub wyżej) i odpowiednim urządzeniom końcowym. Zdaje się, że masz albo miałeś takowe.

Co nie zmienia faktu, ze używam chińskiego AOC 15m. i jestem bardzo zadowolony:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@pmcomp skąd wiesz, że kabel pociągnie przepustowość hdmi 2.1? W przypadku zwykłych kabli, jeśli są krótkie, sam kabel oczywiście nie ma limitu prędkości oprócz możliwości elektrycznych kabla. Ale w przypadku AOC prędkość enkodera elektryczno-optycznego ma znaczenie, producent twierdzi że tak, ale tak samo producenci miedzianych twierdzą  że pociągnie 18gbps :) Ja chciałem puścić kabel hdmi w ścianie, ale niestety się wstrzymałem bo wolę mieć hdmi 2.1 na przyszlość, a na razie tak jak mówisz nie da się tego przetestować nawet.

Edytowane przez deadeye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, Barnaba napisał:

 

Bardziej zaufałbym dobrej skrętce cat.6 (lub wyżej) i odpowiednim urządzeniom końcowym. Zdaje się, że masz albo miałeś takowe.

 

 

Mam, używam i to dobrej, amerykańskiej firmy ale ... to nie przenosi 18 Gbps. Ja tyle dziś nie potrzebuję ale jutro ... kto wie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, deadeye napisał:

@pmcomp skąd wiesz, że kabel pociągnie przepustowość hdmi 2.1? W przypadku zwykłych kabli, jeśli są krótkie, sam kabel oczywiście nie ma limitu prędkości oprócz możliwości elektrycznych kabla. Ale w przypadku AOC prędkość enkodera elektryczno-optycznego ma znaczenie, producent twierdzi że tak, ale tak samo producenci miedzianych twierdzą  że pociągnie 18gbps :) Ja chciałem puścić kabel hdmi w ścianie, ale niestety się wstrzymałem bo wolę mieć hdmi 2.1 na przyszlość, a na razie tak jak mówisz nie da się tego przetestować nawet.

 

Wiem bo ... tak twierdzi chiński producent :rolleyes:. Nie mam powodu mu nie wierzyć bo firma wygląd aprofesjonalnie. Jako jedyna na kilkudziesięciu oferentów kabli HDMI na swoim stoisku miała sprzęt pomiarowy:

PduyMs.jpg

4jZEPD.jpg

9elSfx.jpg

Niestety jak napisałem nie ma jak tego sprawdzić. Prospekt reklamowy zamieściłem na samym poczatku. Mają tez certyfikaty.

Jak napisałem można raczej zapomnieć o kablach powyżej 5 metrów przenoszących 18 Gbps. A w standardzie HDMI 2.1 raczej miedź będzie na odcinki do 2 m.

 

Wprawne oko zauważy, że ten krążek z powyższego zdjęcia i ten z CINEMATICa to ten sam kabel :) .

 

EDIY: zdaje się, że jest coś do sprawdzenia HDMI 2.1: https://www.simplaylabs.com/ProductsServices/Products/HDMI/

 

SL-870_front_small.jpg

 

 

 

22 godziny temu, Barnaba napisał:

Z tym murowaniem to nie do końca pewne - kabelek jest aktywny i prawa Murphy'ego działają;)

 

 

TO co może się zepsuć znajduje się we wtykach, a te pozostaja dostepne.

Edytowane przez pmcomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, pmcomp napisał:

O co może się zepsuć znajduje się we wtykach, a te pozostaja dostepne.

Widzisz realną możliwość, żeby ktoś ci naprawił (wymienił elektronikę) taką wtyczkę w domowych warunkach i to np. pod sufitem? ;)

Myślę, że kwestią czasu jest powstanie odpowiednich rozwiązań po skrętce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prędzej ktoś zaoferuje konwertery światłowodowe z ustandaryzowanym wejściem na światłowód. Ze skrętką może być problem bo w tej chwili ograniczeniem jest chyba 2.5G/parę, a w HDMI są 3 pary (plus czwarta na zegar, to chyba trochę pomaga w uzyskaniu większych prędkości)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo mądre spostrzeżenie. Zobaczymy co bedzie tańsze. W postrzeganiu konsumenta kabel HDMI = kabel HDMI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy istnieją optyczne kable hdmi długości 2 lub 3 m ?
Szukałem na Amazon ale znalazłem tylko dlugości 10 i 15m

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, kamon napisał:

Czy istnieją optyczne kable hdmi długości 2 lub 3 m ?
Szukałem na Amazon ale znalazłem tylko dlugości 10 i 15m

Po co ci? Na tak krótkie odległości wystarczy miedź nawet do 40gbps, nie ma sensu stosować optyka. Optyk potrzebny jest na dłuższe odległości gdzie miedź już nie daje rady przy dużym bitrate.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Po co ci? Na tak krótkie odległości wystarczy miedź nawet do 40gbps, nie ma sensu stosować optyka. Optyk potrzebny jest na dłuższe odległości gdzie miedź już nie daje rady przy dużym bitrate.

Dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1,8 m pełna zgoda. Ale 3 m to jest już duzo dla 18 Gbps.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, pmcomp napisał:

1,8 m pełna zgoda. Ale 3 m to jest już duzo dla 18 Gbps.

Dla niektórych tak, ale najlepsze kable miedziane wyciągają pełne stabilne 18gbps nawet do 5 metrów. Kijowy kabel oczywiście nie da rady :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Jakieś linki?

Cena?

Bo ostatnio chłopaki na forum rozmawiaja o kablu 18 Gbps za 30 zł ;)

Edytowane przez pmcomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym wątku nie napisano dokładnie, która długość kabla została przetestowana. A widze tam kabel 40-o stopowy czyli ok. 12m. To raz.

Dwa ... jeśli w jakimś teście kabel o danej długości przeszedł lub nie przeszedł testu to nie oznacza, że jest gut. Nalezy przetestować co najmniej 10 szt z róznych serii produkcyjnych żeby móc wydać wyrok nt. powtarzalności i rzeczywistej jakości serii, a nie jednej sztuki.

To, że producent zwraca kasę lub wymienia na nowy nic nie oznacza. Producentowi "zawsze" będzie się opłacać wymienić kabel na nowy spełniający parametry.

Dlaczego?

Jesli kabel kosztuje detalicznie np. 100 zł to koszt jego produkcji wynosi pomiędzy 3 a 5 zł. Więc prosze sobie obliczyć przy jakiej "szkodowości" kabla czyli niespełnieniu parametrów biznes dalej się opłaca. Dodam jeszcze pewne utrudnienie ... ilu klientów uzywa urządzeń które potrzebują DZIŚ 18 Gbps? 1%? 2%?

Do tego zyski (ew. starty) wizerunkowe i marketingowe.

Wynik: ten biznes kablowy ZAWSZE SIĘ OPŁACA !!!

:)

 

 

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja używam dwa 5m https://www.amazon.de/gp/product/B01MQOBHDL/ref=oh_aui_search_detailpage?ie=UTF8&psc=1 z HDFury Linker pomiędzy (z AV do projektora). 10m nie wyrabiał się z HDR 4k - znaczy raz działał raz nie (pozostałe tryby działały). Dwa razy 5m z linkerem działa z HDR 4k.

Ale fakt faktem że wolałbym AOC zainstalować. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ten dział na sprzedaż.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...