Skocz do zawartości
Toma-San

Wrażenie z użytkowania OLEDa przez LEDowca

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj miałem okazję zobaczyć, jak prezentuje się LG B7. Pierwsze, co rzuca się w oczy, to smukłość panelu. Mój XE93 wygląda jak Amerykanin przy Etiopczyku - całe szczęście, że na TV patrzę na wprost, a nie z boku, inaczej musiałbym swój TV na jakieś odchudzanie wysłać. :P System operacyjny w B7 bardzo intuicyjny, prosty i super szybki, ale i tak wolę mułowatego Androida za jego nieograniczone możliwości. Na LG odpalałem content tylko wysokiej jakości - demka producenckie HDR, filmy Dolby Vision i kilka gier na PS4 PRO.

Na pierwszy ogień poszły dema różnych producentów (do ściągnięcia STĄD). Dzięki niezależnie podświetlanym pixelom na LG w oczy rzuca się niezwykła plastyka obrazu, szczególnie w bardzo wymagających scenach z dema "LG Chess HDR" i "LG Nasa HDR" - detale w ciemnych scenach są nie do odtworzenia na XE93 (aż chciałoby się podkręcić jasność, która i tak już jest podkręcona na max. w trybie HDR). Scen nie bronią nawet mocniejsze "rozbłyski", bo najzwyczajniej w świecie giną detale. Przy ostatniej scenie kosmicznej dodatkowo widoczny blooming - tutaj rady nie daje system wygaszania lokalnego... Lepiej sytuacja wygląda w demie "LG Cymatic Jazz", tutaj porównanie nie jest już tak jednoznaczne i zdarzają się momenty, że bardziej podobał mi się obraz na XE93 (ach ta żarówka),  ale całość chyba i tak dla B7. "Sony Swordsmith" dla LG, znowu ciemne sceny lepiej wypadają na oledzie, dodatkowo widoczny blooming na mieczu. "Sony Whale in Tonga" wypada lepiej na XE93 - rozpryski wody, ich jasność i nasycenie są nie do odtworzenia na LG, chociaż różnica nie jest przytłaczająca. "LG New York", "LG Daylight", "The World In HDR" - moim zdaniem na remis z małym wskazaniem na Soniaka. "LG OLED Art" porównywalnie - tutaj local dimming dał radę, plastyka obrazu na korzyść LG. "LG HDR Tech" - nie wiem :P Podobają mi się niesamowicie te mocne żarówy na XE93, ale ciemniejsze partie dla B7. "Samsung Travel With My Pet" - mocne kolory, duża jasność - XE93  lepszy. "Sony Food Fizzle" - lepiej na Sony, ale LG porównywalny. "Samsung Chasing The Light", "Samsung : Introducing Quantum Dot Display HDR" - zdecydowanie XE93, jasność w niektórych scenach powala. 

Później sprawdziłem kilka pozycji DV na Netflixie - "Seria niefortunnych zdarzeń, drugi sezon" - stonowana, trochę wyprana paleta kolorów - serial lepiej prezentuje się na LG, nie uciekają ciemne szczegóły. "Altered Carbon" - lepiej wyglądają bijące po oczach kolory na XE93, scena otwierająca niszczy gałki oczne. "Game Over, Man" - jasność przez cały czas na średnim poziomie - zdecydowanie remis, żaden TV nie miał szans pokazać swoich zalet. "Stranger Things, drugi sezon" - nie wiem :P Plastyka obrazu na korzyść LG, kilka ciemnych scen (gdzie wygaszanie lokalne nie dało rady) na korzyść LG, jasne dla Soniaka.

Na koniec odpaliłem konsolę - najpierw "Star Wars Battlefront 2" - menu bez bloomingu robiło spore wrażenie na B7, które zostało zepsute przez słabą jasność całej gry - tak jakbym grał przez przydymioną szybę. Bitwy kosmiczne z idealną czernią fajne, ale znowu stosunkowo ciemne. Całościowo XE93 zostawia lepsze wrażenie. "Horizon zero dawn" wygląda pięknie - na XE93 szczególnie, LG znowu cierpi na efekt "przydymionej szyby". Odnoszę wrażenie, że na LG jest chyba jakiś fuckup związany z mapowaniem jasności dla gier HDR - przy filmach i demkach nie widziałem podobnego efektu.

 

  • Plusik 3
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie ten dział? To mi wygląda na bardzo sprawnie napisany tekst marketingowy, przedstawia trochę zalet, trochę wad obu stron. Nie ma jednoznacznego wskazania który model wygrał konfrontację, ale można z całego tekstu wysnuć wniosek że XE93 wyszedł co najmniej obronną ręką. Brawo Ty! 

Jeżeli to tekst sponsorowany to faktycznie trafiłeś z działem idealnie. Jeżeli zaś się mylę i jesteś w stanie wrzucić fotkę na potwierdzenie swoich słów, że testowałeś oba TV w warunkach domowych side-by-side to odszczekam to co napisałem. 

  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie musisz odszczekiwać;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobne porównania pojawiają się w tym dziale, więc postanowiłem umieścić je właśnie tutaj. Jeśli jest lepszy dział, proszę administratora forum o przeniesienie w lepsze miejsce. To co napisałem jest moją własnym SUBIEKTYWNĄ opinią, z którą można się zgadzać lub nie.

32 minuty temu, efel napisał:

Chyba nie ten dział? To mi wygląda na bardzo sprawnie napisany tekst marketingowy, przedstawia trochę zalet, trochę wad obu stron. Nie ma jednoznacznego wskazania który model wygrał konfrontację, ale można z całego tekstu wysnuć wniosek że XE93 wyszedł co najmniej obronną ręką. Brawo Ty! 

Jeżeli to tekst sponsorowany to faktycznie trafiłeś z działem idealnie. Jeżeli zaś się mylę i jesteś w stanie wrzucić fotkę na potwierdzenie swoich słów, że testowałeś oba TV w warunkach domowych side-by-side to odszczekam to co napisałem. 

Oczywiście, że nie testowałem side by side :D . Przecież nie jestem recenzentem. Znajomy kupił LG i zaprosił mnie, żeby pochwalić się zakupem - przy okazji posprawdzaliśmy, jak prezentuje się obraz w stosunku do mojego XE93. Podałem źródło demek, nic nie stoi na przeszkodzie żebyś zrobił podobne, ale znacznie bardziej profesjonalne porównanie.

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, Toma-San napisał:

Znajomy kupił LG i zaprosił mnie, żeby pochwalić się zakupem 

Wszystko jasne, nie musisz już nic więcej dodawać. Był taki kawał o tym że rozdają samochody na Placu Czerwonym.

W przypadku Twojego testu mogło być tak:

- Czy to prawda że Toma-Sana znajomy kupił oleda LG i zaprosił go do siebie żeby pochwalić się zakupem?

- Tak, to prawda tylko że nie znajomy, a kierownik Działu Sprzedaży. I nie zaprosił, a wezwał na dywanik. I nie żeby się czymkolwiek chwalić, tylko opie...dolić. I nie za oledy LG, tylko słabo sprzedające się krawędziowce LCD...

  • Lubię 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeraża mnie mentalność niektórych osób. Jeśli nie odpowiada ci to co napisałem, postaraj się rzeczowo odpowiedzieć na posta, a nie rzucaj gównem dookoła. Rozumiem, że jeśli żona prosi ci o kupno czerwonego jabłka, to musi dać ci jedno na wzór, bo bez bezpośredniego porównania nie dasz sobie rady.

  • Plusik 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę odpowiedzieć rzeczowo na posta w którym opisałeś swoje subiektywne odczucia, bo one są Twoje i nijak nie udowodnię że nie masz racji. Nie muszę zresztą nic udowadniać, bo i po co? Twoja opinia byłaby jedną z wielu, które tak bardzo mnie nie obchodzą, gdybym nie zauważył, że jest jakiś trend w tym co piszesz, który poddaje w wątpliwość Twoją bezinteresowność, a co za tym idzie prawdziwość Twoich wypowiedzi. 

To samo Ty mógłbyś napisać o postach w których ja opisuję wrażenia dotyczące np mojego oleda czy byłego TV Philipsa. Różnica między nami jest taka, że ja w każdej chwili mogę przedstawić dowody w postaci np zdjęcia na to, że opisuję coś co faktycznie widziałem/mam, a nie widziałem u znajomego w grudniu po południu przez szpare w regale. 

  • Plusik 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuję rozpocząć od ściągnięcia podanych przeze mnie demek technologicznych i oglądnięcia ich na twoim Oledzie. Później poszukaj kogoś, kto ma XE93 i zrób dokładnie to samo. A jeszcze później napisz posta na forum, gdzie opiszesz swoje subiektywne wrażenia. Proste. Rozumiem, że wierzysz we wszelkie spiskowe teorie dziejów, bo tylko takie osoby widzą wszędzie przekręty i matactwa. 

  • Plusik 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzisz ja tu już pisałem nie raz, mam DX900 ciut lepsze chyba niż Twoje X93 :-), miałem E6, miałem E7 (wszystkie kalibrowane przez Firmę Macieja) mam teraz Ez1000...

Cóż Oled jest lepszy. Czy dużo lepszy to kwestia subiektywna zapewne, ale jest lepszy..., mam też VT60 :-)

To ze DX900 umie walnąć po oczach to "cudnie" ,ale ja wolę efekt HDR ciut bardziej wyważony niż tylko efektowne "wow" cenię efektywność nie efektowność....

  • Plusik 2
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, ma_ko napisał:

Widzisz ja tu już pisałem nie raz, mam DX900 ciut lepsze chyba niż Twoje X93 :-), miałem E6, miałem E7 (wszystkie kalibrowane przez Firmę Macieja) mam teraz Ez1000...

Cóż Oled jest lepszy. Czy dużo lepszy to kwestia subiektywna zapewne, ale jest lepszy..., mam też VT60 :-)

To ze DX900 umie walnąć po oczach to "cudnie" ,ale ja wolę efekt HDR ciut bardziej wyważony niż tylko efektowne "wow" cenię efektywność nie efektowność....

Jeśli wczytasz się w mój tekst, zobaczysz że jest sporo treści, gdzie LG wypadał lepiej, ale nie wszędzie. Panowie - nie zaklinajmy rzeczywistości. Jeśli masz możliwość porównania face to face DX900 i Ez1000 - zrób to na np. "Sony Whale in Tonga" lub na "Samsung Chasing The Light". Jestem ciekawy twojej opinii. 

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można się sprzeczać, która technologia jest lepsza, ale wydaje mi się, że generalnie to co opisał Toma-San w większości pokrywa się z rzeczywistością, choć pewnie każdy może mieć nieco inną opinię o pewnych aspektach. Tak czy inaczej jest to wartościowa według mnie recenzja, na poziomie :) Ode mnie plusik za tę recenzję :) Szkoda, że tak mało forumowiczów wysyła takie porównania.

  • Dzięki 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie będę przenosił Dx900 do pokoju :-) zrobiłem tak przy okazji E7 miałem FtF obok siebie...

Nadal overal Oled.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Subman napisał:

Można się sprzeczać, która technologia jest lepsza, ale wydaje mi się, że generalnie to co opisał Toma-San w większości pokrywa się z rzeczywistością, choć pewnie każdy może mieć nieco inną opinię o pewnych aspektach. Tak czy inaczej jest to wartościowa według mnie recenzja, na poziomie :) Ode mnie plusik za tę recenzję :) Szkoda, że tak mało forumowiczów wysyła takie porównania.

Lepszą technologią jest OLED, co nie znaczy jednak, że zawsze sprawdza się najlepiej. :P Czytając jeszcze raz porównanie zauważyłem pewną prawidłowość, która w sumie nie może być zaskoczeniem - dedykowane dema producenckie pod konkretny typ technologii najlepiej wyglądają na tej technologii: demka OLEDowe wyglądają średnio na wszystkim poza OLEDami (np. LG Chess HDR", "LG Nasa HDR", "Sony Swordsmith"), po przeciwnej stronie są demka Samsunga, które z wiadomych względów wyglądają świetnie na LEDach ("Samsung Chasing The Light", "Samsung Travel With My Pet"), a gdzieś pośrodku są demka LG i Sony dla ich paneli LED ("LG New York", "LG Daylight", "Sony Whale in Tonga"). Oznacza to, że żadna technologia nie jest jeszcze doskonała - zawsze można zrobić coś, co będzie wyglądało lepiej u konkurencji.

Edytowane przez Toma-San
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 hours ago, efel said:

Chyba nie ten dział? To mi wygląda na bardzo sprawnie napisany tekst marketingowy, przedstawia trochę zalet, trochę wad obu stron. Nie ma jednoznacznego wskazania który model wygrał konfrontację, ale można z całego tekstu wysnuć wniosek że XE93 wyszedł co najmniej obronną ręką. Brawo Ty! 

Jeżeli to tekst sponsorowany to faktycznie trafiłeś z działem idealnie. Jeżeli zaś się mylę i jesteś w stanie wrzucić fotkę na potwierdzenie swoich słów, że testowałeś oba TV w warunkach domowych side-by-side to odszczekam to co napisałem. 

troche za ostra reakcja moim zdaniem efel. Opis niezwykle rzeczowy oraz oczywiście subiektywny. 

Z doświadczenia wiem, że ja porównywałem dwa oledy w tym samym czasie w jednym pokoju (2 egzemplarze) i było niezmiernie trudno powiedzieć gdzie lepiej grało. Natomiast porównywanie "z pamięci" jest obarczone bardzo dużym błędem, także trzeba mieć to na uwadze.

Jeśli chodzi o wyniki, to są zgodne z moimi oczekiwaniami, demka służą temu, żeby uwypuklić najmocniejsze strony tv, nikt nie zrobi Dema pokazującego banding pionowy na OLEDach ;) (a on oczywiście jest na każdym TV i znika z czasem i pojawia się znikąd)

Jasność oledów - tu nie ma żadnego braku - jedyny wałek jest spowodowany ABL - sceny ogólnie jasne/białe będą przyciemnione żeby zapobiegać wypaleniom ekranu. 

Ledy będą jaśniejsze, ale nie da się uzyskać czarnego obok białego - w Oledzie jest to moim zdaniem super, ale ma wady. Nie mogę oglądać napisów na Netflix w Dolby Vision w nocy. Strasznie biją po oczach.

Tryb GRA odpalony na B7V jest skopany, z defaultu jest przyciemniony przez LG. Jak byś chciał porównać obraz w grach, musisz zastosować tryb Standard lub zmodyfikować GRA. (bo będzie defacto za ciemny)

Poza tym, fajnie że chciało Ci się to opisać. Dzięki!

  • Plusik 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
troche za ostra reakcja moim zdaniem efel. Opis niezwykle rzeczowy oraz oczywiście subiektywny. 
Z doświadczenia wiem, że ja porównywałem dwa oledy w tym samym czasie w jednym pokoju (2 egzemplarze) i było niezmiernie trudno powiedzieć gdzie lepiej grało. Natomiast porównywanie "z pamięci" jest obarczone bardzo dużym błędem, także trzeba mieć to na uwadze.
Jeśli chodzi o wyniki, to są zgodne z moimi oczekiwaniami, demka służą temu, żeby uwypuklić najmocniejsze strony tv, nikt nie zrobi Dema pokazującego banding pionowy na OLEDach  (a on oczywiście jest na każdym TV i znika z czasem i pojawia się znikąd)
Jasność oledów - tu nie ma żadnego braku - jedyny wałek jest spowodowany ABL - sceny ogólnie jasne/białe będą przyciemnione żeby zapobiegać wypaleniom ekranu. 
Ledy będą jaśniejsze, ale nie da się uzyskać czarnego obok białego - w Oledzie jest to moim zdaniem super, ale ma wady. Nie mogę oglądać napisów na Netflix w Dolby Vision w nocy. Strasznie biją po oczach.
Tryb GRA odpalony na B7V jest skopany, z defaultu jest przyciemniony przez LG. Jak byś chciał porównać obraz w grach, musisz zastosować tryb Standard lub zmodyfikować GRA. (bo będzie defacto za ciemny)
Poza tym, fajnie że chciało Ci się to opisać. Dzięki!
Ustaw napisy na przezroczyste białe i nie będą walić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 6.04.2018 o 22:20, Kamil Chaber napisał:

troche za ostra reakcja moim zdaniem efel. Opis niezwykle rzeczowy oraz oczywiście subiektywny. 

Z doświadczenia wiem, że ja porównywałem dwa oledy w tym samym czasie w jednym pokoju (2 egzemplarze) i było niezmiernie trudno powiedzieć gdzie lepiej grało. Natomiast porównywanie "z pamięci" jest obarczone bardzo dużym błędem, także trzeba mieć to na uwadze.

Jeśli chodzi o wyniki, to są zgodne z moimi oczekiwaniami, demka służą temu, żeby uwypuklić najmocniejsze strony tv, nikt nie zrobi Dema pokazującego banding pionowy na OLEDach ;) (a on oczywiście jest na każdym TV i znika z czasem i pojawia się znikąd)

Jasność oledów - tu nie ma żadnego braku - jedyny wałek jest spowodowany ABL - sceny ogólnie jasne/białe będą przyciemnione żeby zapobiegać wypaleniom ekranu. 

Ledy będą jaśniejsze, ale nie da się uzyskać czarnego obok białego - w Oledzie jest to moim zdaniem super, ale ma wady. Nie mogę oglądać napisów na Netflix w Dolby Vision w nocy. Strasznie biją po oczach.

Tryb GRA odpalony na B7V jest skopany, z defaultu jest przyciemniony przez LG. Jak byś chciał porównać obraz w grach, musisz zastosować tryb Standard lub zmodyfikować GRA. (bo będzie defacto za ciemny)

Poza tym, fajnie że chciało Ci się to opisać. Dzięki!

Dzięki za zrównoważoną reakcję. Bardziej opisałem swoje wrażenia, niż chciałem coś porównywać - bardzo, bardzo podoba mi się w Oledzie plastyka obrazu, do większości contentu będzie idealna, chociaż miejscami brakowało mi przysłowiowej "kropki nad i" w postaci (wiem, powtarzam się) większej jasności. No i miałem nosa z trybem GRA. :P 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 6.04.2018 o 22:20, Kamil Chaber napisał:

Tryb GRA odpalony na B7V jest skopany, z defaultu jest przyciemniony przez LG. Jak byś chciał porównać obraz w grach, musisz zastosować tryb Standard lub zmodyfikować GRA. (bo będzie defacto za ciemny)

Da się zmodyfikować tryb Gra na OLEDach B7 czy C7, żeby uzyskać pełną jasność w HDR-ze? 

Bo z tego co szukałem w necie to wychodziło że tylko zastosowanie jakichś trybów filmowych czy ogólnych wchodzi w grę (ale wtedy gorszy input lag, koło 60 ms).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam plazmę, LCD i OLED. Nie stawiałem ich obok siebie, ale zdarzało mi się zaczynać oglądać coś np. na Netflixie na LCD lub plazmie i kończyć na OLED, zawsze z ogromną różnicą jakościową obrazu na korzyść OLED. Podobnie było z grą na PS4, którą zacząłem na plazmie a kontynuowałem na OLED - wyglądała po prostu znacznie lepiej, przede wszystkim znacznie jaśniej i bardziej kolorowo. LCD i plazmę będę wymieniał tylko na OLED. Na marginesie, po 15 miesiącach z B6 nie mam prawie żadnych negatywnych doświadczeń dot. obrazu. Jedyny minus to słabo radzi sobie z gorszymi jakościowo treściami, ale to wymusiło na mnie korzystanie z treści 4K, a co najmniej 1080. Czekam na C8, które powinno mieć znacznie lepszą obróbkę obrazu. 

Opinia całkowicie subiektywna, niesponsorowana :)

  • Plusik 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja odwrotnie

oglądam na Oledzie np. Netflixa i kończę na LCD (co prawda mniejszym). Obraz jest dziwny. Jasny, świecące czernie, itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś porównywałem xe93 i oleda dokładnie jak Toma. Moje wrażenia są identyczne. Szkoda, że xe93 tak podrożał, bo do gier, to istny killer był.

  • Plusik 1
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...