Skocz do zawartości
Marchec

Sony XF90 czy jednak OLED?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

przymierzam się do wymiany plazmy Panasonica (TX-P42V20E) na coś nowego w rozmiarze 55 cali. Plazma przyzwyczaiła mnie do dobrej jakości obrazu, więc wybór nie jest prosty…

Na dzień dzisiejszy dylemat jest między nowym modelem Sony XF90 a Oledem LG (B7 lub C7).

Sporo oglądam telewizji (NC+), czasem jakiś film w rozdzielczości max. full HD – stąd priorytetem dla mnie jest dobra jakość skalowania tych treści do 4K. Często jest podkreślane w różnych recenzjach i opisach, że współczesne TV skalują obraz praktycznie jednakowo, ale jednocześnie podkreśla się wyższość procesora X1 od Sony w tej kwestii. Jak jest naprawdę? Czy czasem nie jest tak, że różnica będzie widoczna tylko przy bezpośrednim porównaniu?

Od Sony odstraszają mnie podobno kiepskie kąty widzenia, kusi bezpośrednie podświetlanie LED i większa ilość stref wygaszania niż w XE90. OLED z kolei kusi czernią do której przyzwyczaiła mnie Plazma ale odstrasza podobno niższą jasnością i problemami zgłaszanymi przez użytkowników (pasy na ekranie, podatność na wypalenia). Tak też sobie myślę, że OLED to stosunkowo nowa technologia, z kolei LCD to już dojrzałe produkty…

Nie gram w ogóle. Okno w pokoju jest za telewizorem, jak świeci za mocno słońce to zasłaniam rolety. Nie lubię oglądać TV w totalnej ciemności, zawsze w pokoju jest delikatne oświetlenie. Siedzę na sofie na wprost telewizora (lub pod delikatnym kątem – żona jest obok?) w odległości ok. 3,5m.

Może ktoś miał okazję porównać bezpośrednio XF90 z B7 lub C7 i podzieli się spostrzeżeniami? Co doradzacie?

P.S. Czy ktoś miał okazję porównywać szybkość i stabilność Androida vs WebOS? Gdzieś czytałem opinię użytkownika, że przełączanie kanałów w sony do czas ok. 3 sek – to prawda?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z plazmy najlepiej przejść na OLED. Jest również OLED Sony z procesorem X1 Extreme, ale nie wiem, czy te dwie dodatkowe funkcje obróbki robią tak ogromną różnicę, że warto dopłacać. Obecnie B7 i C7 jest znacznie tańszy ;)

  • Lubię 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie wiem na ile X1 Extreme i jego lepsza obróbka sygnału to marketing, a na ile zauważalna poprawa jakości obrazu. Od OLED A1 sony odstrasza mnie jego beznadziejna podstawka (a w zasadzie jej brak).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest dobry okres na zakup C7. Ceny już są bardzo niskie bo lada moment wejdzie model 2018. Jak teraz nie kupisz to za tą ceną będziesz musiał poczekać do końca roku.

Co do wyboru czy LCD czy OLED (niezależnie od marki) to moja ocena jest subiektywna i dla mnie wybór tutaj jest oczywisty. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.03.2018 o 10:04, Marchec napisał:

. Plazma przyzwyczaiła mnie do dobrej jakości obrazu, więc wybór nie jest prosty…

Aby ułatwić Ci decyzję pozwolę sobie przybliżyć/przypomnieć nieco technicznych faktów o Panasonicu VT20. Czerń na poziomie rzędu 0,03-0,04cd/m2 to dziś poziom przeciętnego lcd na matrycy VA, bez aktywnego systemu sterowania podświetleniem !, jasność tego modelu plazmy to poziom 70-80 cd/m2 (srednia półka lcd daje 200-400cd/m2), kontrast Panasonica vt20 to poziomy 3000:1, co znowu odpowiada przecietnemu LCD na VA w kontrascie natywnym.  Co bardzo istotne wyzsza polka lcd pokroju np. Sony XE90 czy XE93 potrafi poleciec w kontrascie na poziom 20 000 - 50 000 :1, co deklasuje zupelnie to co mozna zobaczyc na najwyzszym modelu PDP z 2010 r.

Czy OLED czy LCD - do ogladania filmow w wysokiej jakosci (plyty Blu-ray)  i jeszcze wieczorem - zdecydowanie OLED. Do ogladania gorszej jakosci materialu, niekoniecznie po ciemku, jasnego pomieszczenia - raczej wysokiej klasy LCD. Niemniej aby być pewnym trzeba udać się do sklepu i na własne oczy ocenić jak nam się oba typy prezentują na różnej jakości materiale video. Do czego zresztą gorąco kolegę zachęcam - to Twój sprzęt, Twoje pieniądze i Twoje oczy. :)

PS. Forum traktuj raczej jako wskazówkę a nie wyrocznię.    

 

  • Plusik 2
  • Lubię 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.03.2018 o 10:04, Marchec napisał:

Sporo oglądam telewizji (NC+), czasem jakiś film w rozdzielczości max. full HD – stąd priorytetem dla mnie jest dobra jakość skalowania tych treści do 4K. Często jest podkreślane w różnych recenzjach i opisach, że współczesne TV skalują obraz praktycznie jednakowo, ale jednocześnie podkreśla się wyższość procesora X1 od Sony w tej kwestii. Jak jest naprawdę? Czy czasem nie jest tak, że różnica będzie widoczna tylko przy bezpośrednim porównaniu?

Skalowanie nie jest tu problemem, bo jest ona praktycznie identyczna na wszystkich telewizorach co udowodnił @Maciej Koper w swoim artykule. Natomiast producenci różnią się miedzy sobą postprocesingiem/obróbką obrazu, która daje dobre rezultaty przy słabych jakościowo materiałach. W postprocesingu obrazu procesor X1 jest obecnie uważany za najlepszy. Co do podstawki w Sony A1 to jest ona faktycznie tragiczna, ale niedługo wejdzie na rynek nowy OLED Sony AF8, który nie ma już tego mankamentu, więc może warto abyś poczekał ?

Co do jasności OLEDa to będzie zdecydowanie wyższa niż Twojej plazmy i niewiele mniejsza niż w XF90, więc nie masz się czego obawiać. To samo z problemami o których pewnie naczytałeś się na forum. Jeśli chcesz zobaczyć te problemy to musisz siedzieć w całkowitych ciemnościach i włączyć specjalną planszę i wtedy być może zobaczysz niewielki banding i to jedynie na najciemniejszych planszach. W normalnych warunkach problem występuje niezwykle rzadko.

Co do różnic - OLED ma nieskończony kontrast w każdych, nawet najtrudniejszych warunkach (z czym nawet topowe LCD mają problemy), lepszą jednorodność ekranu, szybszą matrycę (sport,gry), zdecydowanie lepsze kąty. Jeśli chodzi o system operacyjny to WebOS (w telewizorach LG) jest generalnie szybszy od Androida. Sony ma trochę lepszy postprocesing obrazu, ale będzie za to nieco ciemniejszy od OLEDów LG. LG posiada lepszy pilot z Magic Control. A najważniejsza jest różnica w cenie - Sony OLED jest sporo droższy od LG.

  • Lubię 1
  • Zmieszany 1
  • Smutny 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oled...:-)

Pisze to koleś który miał najwięcej problemów z Oled na tym forum i zarazem ma jeden z naj LCD Fald Dx900....

OLED!

 

  • Lubię 2
  • Zmieszany 1
  • Smutny 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, planuje zakup nowego TV i waham się pomiędzy OLED 55" C8/B8 a Sony 55" XF900, telewizor będzie używany do codziennego użytku tj. oglądanie bajek przez dziecko, filmów, programów rozrywkowych, wieczorem netflix, oraz granie na konsoli (2-3 godzinki dziennie) łącznie Tv z przerwami działa codziennie około 14 godzin. Napaliłem się na OLED-a, ale czy przy takim użytkowani sprawdzi się (obawiam się wypaleń, ale programów typu TVN24 czy Polsat News żadko oglądam)? Proszę o radę, pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie powinno być wszystko ok ale jak masz ciągle o tym rozmyślać i się zastanawiać to bierz XF90 bo to bardzo dobry telewizor na co dzień pod każdym niemal względem. Tylko pamiętaj, że opad szczęki względem tego co masz zobaczysz tylko na tym oledzie ;D Bo tam  po prostu widać tą różnicę od razu od włączenia. Inna technologia, inne wrażenia.

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...