Skocz do zawartości
Maciej Koper

Sony XF90 - TEST następcy XE93/XE90 na 2018 rok (KD-55XF9005) z Dolby Vision

Rekomendowane odpowiedzi

Do Radomia pisałeś? Jeśli tak to może zmienili już do tego podejście. Może nie odpuszczaj, strasz rzecznikiem do spraw konsumenta itp. Ze zdjęć wynika, że to trochę ponad normy wychodzi ale matryca aparatu uwydatnia takie rzeczy mocniej jak ludzkie oko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tomisior - fatalnie u Ciebie to wygląda. Parę dni temu oglądałem właśnie Stranger Things i widziałem tę scenę o której wspominałeś wyżej. Morda mi się wtedy zaczęła aż cieszyć, że pozbyłem się XF90 i kupiłem OLEDa. Dla mnie blooming w tym soniaku w połączeniu z fatalnymi kątami widzenia, które jeszcze potęgują efekt to całkowita dyskwalifikacja. Ja walczyłem ze swoim egzemplarzem i z wymianą m.in. z tego powodu (doszedł do tego jeszcze bad pixel) i się udało. Drugi egzemplarz był nieznacznie lepszy, ale gdy tylko chciałem obejrzeć jakiś film wieczorem przy zgaszonym świetle w komplecie z napisami i wyższą jasnością to niestety - porażka. O oglądaniu filmu z czarnymi pasami i w HDR można było w ogóle zapomnieć. No strasznie mnie to denerwowało i pożegnałem Sony na zawsze. 

PS. fotki jak to wyglądało u mnie masz na 10 stronie tego wątku. Oczywiście robienie zdjęć telefonem, którego czas naświetlania był odpowiednio dłuższy zrobił swoje. W rzeczywistości nie było aż tak źle ;)

 

  • Haha 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info chłopaki.

Jarix75 - z Radomia raczej nikt nie przyjedzie do mnie na Śląsk po tv. Z tego, co kojarzę zgłoszenia wykonuje się w centrali Sony i oni kogoś wysyłają.

Tak jak pisze blablabla, gwarancji, że dostanę lepszy tv nie ma. Do tego mogą dojść walnięte piksele.Spróbuję jeszcze pomasować delikatnie matrycę mikrofibrą, może będzie jakiś efekt.
W luzowanie śrub się nie będę bawił. Może z czasem jak dłużej pogra, będzie lepiej. Mam wrażenie, że jak trochę pogra obraz jest b. równomiernie podświetlony. Tyle dobrze, że to tv w sypialni i jest oglądany sporadycznie. Mimo wszystko to wkurza. Nie za to płaciłem sporo jak dla mnie kasy.
Może kiedyś przekonam się do oleda, ale boję się tych wypaleń

Wkurzony odpisałem do serwisu, że mogli napisać na pudełku, że tv nie nadaje się do oglądania w ciemnościach i scen z ciemnym tłem. Mogli również dodać, żeby nie korzystać z dolby vision, tylko przełączyć na standard - jak radzą. Zażądałem wymiany,albo zwrotu kasy - zobaczymy, co odpiszą. Póki co wklejają tylko formułki z neta o cloudingu i cechach lcd.
Dam znać, czy coś ugram. 

blablabla - sprzedałeś swojego xf i rozumiem kupiłeś oleda? jak wymusiłeś wymianę tv na serwisie, jakich argumentów/zdjęć użyłeś?moje fotki o wiele gorsze od Twoich, a widzisz - odbijam się od ściany

PS. macie jakieś sprawdzone, nieinwazyjne sposoby na cluding? leżakowanie na plecach, masowanie itd?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tomisior - Z serwisem miałem małe przygody. Na początku, zaraz po wysłaniu do nich zdjęć i wiadomości o bloomingu dostałem w odpowiedzi, że takie są cechy technologii LCD i że mam zmniejszyć podświetlenie, a najlepiej to włączyć automatyczny czujnik podświetlenia w telewizorze. To ich standardowa zagrywka. Najlepsze, że wspominałem o bloomingu głównie przy aktywnym HDR, a w tym trybie nie ma możliwości włączenia czujnika, natomiast samo zmniejszenie podświetlenia nie zawsze jest dobrym pomysłem - szczególnie we wspomnianym HDR - wiąże się to często z utratą detali. Tak też im odpisałem, obstawałem przy swoim. Napisałem też, że mam porównanie do poprzedniego TV Sony, który mam u siebie (model XE90) i że tam nie ma takich przebić światła na obrazie. Przy okazji myślałem jak tu jeszcze podkręcić atmosferę, odpaliłem plansze testowe i bum - znalazłem bad pixela na matrycy. Dołączyłem fotkę do zgłoszenia. Łaskawie zdecydowali się przysłać serwisanta, który oczywiście przyjechał w południe kiedy to w pokoju mam sporo światła i mimo zasłonięcia rolet nie uzyskuje się warunków wieczornych/nocnych do oglądania filmów. Zdjęć nie porobił, miałem wrażenie, że gość w ogóle średnio wiedział o co mi chodzi. Sam przesłałem mu zrobione przez siebie fotki - już nieco lepszej jakości. Zgłoszenie poszło dalej i dostałem "nowy" egzemplarz, który wyglądał jak psu z gardła wyjęty - miał okropnie brudną matrycę, która wyglądała jakby ktoś się na nią skichał ze sto razy. Po jej godzinnym czyszczeniu stwierdziłem, że jest ok i że zostaje. Sam się trochę dziwię, że przyjąłem TV w takim stanie. Widać, byłem mocno zdesperowany i liczyłem, że teraz będzie jednak lepiej. No i było lepiej. Trochę. Ale to trochę to dla mnie za mało. Zdecydowałem się sprzedać Soniaka (ze stratą oczywiście) i padło na OLEDa i jest za[beeep]iście ;)

Podsumowując: Walcz o swoje i nie odpuszczaj! ;)

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę muszę napisać swoje dwa grosze śmiać mi się chce jak czytam czasami wypociny woda sodowa bije po głowach. Najpierw narzekania że xf90 ma slabszy hdr od xe i zamieniają na oleda który ma jeszcze słabszy od xf tyle że precyzyjniejszy, potem czytam że uplynniacz ma słaby nie można ustawić i zamieniają na oled gdzie mają gorszy. Kupując LCD trzeba zaakceptowac wady i zalety tak samo oled je ma. Najpierw niestety zainwestować trzeba w kalibracje a potem zastanawiać się czy dany egzemplarz jest trefny bo może tak się zdarzyć, jest tak z samochodami agd ze wszystkim. Mam swojego xf ma dwóch moich znajomych gramy na konsolach z hdr oglądamy filmy i żadnych kwitnien bloomingu i innych chmurek nikt nie widzi, oczywiście że jak napisy białe  na czarnym tle to widać prace stref ale k... to normalne chyba nie będę czytać  na tv książki.

Ps. Masowanie matrycy nie pomoże możesz tylko zaszkodzić jak za mocno przyciśniesz zrobią się takie szare ciemne plamy jakby brudna matryca.

Ps. Nie jestem przeciwnikiem oled bo moje telefony są na amoledach. Ale nie mogę znieść zachwalania tej technologii ponad wszystko gdzie nie jest wszystko w nich git jak to opisują.

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, DawidP napisał:

Najpierw narzekania że xf90 ma slabszy hdr od xe i zamieniają na oleda który ma jeszcze słabszy od xf tyle że precyzyjniejszy, potem czytam że uplynniacz ma słaby nie można ustawić i zamieniają na oled gdzie mają gorszy.

Problem ze "słabo świecącym" HDR w XF to coś bardziej złożonego niż tylko głupie cyferki i nity. Chodzi o samą implementację HDR i algorytm który tym steruje w telewizorach Sony z czipem X1 Extreme. Podobnie z Dolby Vision, które wygląda tragicznie (mega ciemno) w większości przypadków, a samych materiałów nie da się mimo wszystko oglądać w całkowitej ciemności. Sam telewizor jest oczywiście w stanie zaświecić dużo mocniej, ale nie zawsze z tego korzysta (a być może to celowy zabieg producenta?). Fajnie wyglądają na nim gry, ale do filmów z czarnymi pasami w zestawie z napisami kompletnie się nie nadaje.

Piszesz o kalibracji. Nie wiem co ma niby dać jeśli przy podświetleniu ustawionym na 5-10/50 w całkowitej ciemności połowa obrazu rozświetlana jest przez jakiś jaśniejszy obiekt na ekranie jak np. napisy. Ten telewizor ma tak fatalne kąty widzenia, że jak siedzisz przed modelem 55 cali idealnie w odległości 1,5-2m to widzisz już jak lewa i prawa krawędź ekranu zmienia odcienie i traci kontrast.

Częściowym rozwiązaniem na blooming jest oczywiście stosowanie tzw. bias lighting za samym TV lub po prostu jakieś lekkie gustowne światełko w pokoju. Mi to jednak nie wystarczało.

Wspominasz, że zarówno Ty jak i Twoi koledzy nie macie problemu z bloomingiem. Standardowo odsyłam do materiału Art of Essence w Dolby Vision, który możesz pobrać np. tutaj: LINK
Ściągnij, zgraj na USB, podepnij pod XF, zgaś światło w pokoju, uruchom i zobacz na co stać Soniaka :P

Co do wad i zalet poszczególnych technologii - jasna sprawa. Dlatego trzeba mieć świadomość co oferuje OLED, a co oferuje LCD. A jak się takiej świadomości nie ma lub tylko myśli, że się ma po przeczytaniu 50 recenzji i obejrzeniu telewizorów w elektromarkecie to kupuje się np. LCD FALD i potem się nie jest zadowolonym - pisze tu oczywiście o sobie ;)

Edytowane przez blablabla
  • Plusik 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki blablabla za obszerne info. Stanowczo i dosadnie napisałem, co sądzę o wklejaniu forułek z google nt. cloudingu. Napisałem, żeby mi nie wciskali kitu, bo w pokoju obobk mam XF w 65 calach i jest ogień, czerń czarna jak smoła. Wiadomo tak jak pisze DawidP, są rozjaśnienia wokół czcionki na czarnym tle. Zażądałem wymiany na nowy, bo na pudełku ani w instrukcji nigdzie nie napisali, że tv nie nadaje się do oglądania ciemnych scen. I zamiast dolby vision lepiej przełączyć na standard. Zmiękli i już chcą umawiać serwisanta.

Co mnie martwi, że jeśli wymienią w ogóle to na refurba, po kimś. Pisałeś, że Twój tv był w strasznym stanie. Tutaj przynajmniej mam pewność, że tv od nowości jest mój, wiem jak o niego dbałem i nie ma żadnych pikseli. No nic, zobaczymy.

Wierzę, że z czasem po oglądaniu efekt trochę zelżeje. Naprawdę sam clouding mi nie przeszkadza, bo w 65 wersji też go mam, ale wygaszanie idealnie go tłumi. Po prostu tutaj w wersji 55 cali lokalne wygaszenie nie daje rady. Znam wady i zalety LCD - dlatego nie brałem pod uwagę innego tv jak tylko z lokalnym wygaszaniem. 65 calową wersją jestem zachwycony, petarda telewizor.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli kalibracja tv dla Ciebie to zmniejszenie podświetlenia do 5-10 to brawo ty. Skoro znasz wady i zalety LCD to co ty wyskakujesz z kątami każdy wie że trzeba siedzieć na wprost a są LCD które jeszcze gorzej z tym sobie radzą. Odsylasz do  jakiegoś głupiego materiału z DV żeby pokazać problem to tak jak ja bym Cię odesłał do materiału z wypaleniem oleda jest problem jest nie ma co ukrywać. Widzę że Ty kupujesz tv żeby oglądać białe kwadraciki na czarnym tle i plansze testowe. Powiem tak kijowe filmy oglądasz skoro skupiasz się na działaniu tv niż na fabule.

Xf ma slabo swiecacy hdr a co ty masz b8 c8 co mocniej świeci nie sądzę może dokładniejsze jest bo każdy piksel świeci własnym światłem ale bez przesady.

I jeżeli jest problem zaimplementowanym hdr to problem jest filmu materiał źródłowy niż chip telewizora. Bo nie wyobrażam sobie żeby każdy materiał dv czy hdr mial problem tv z wyswietlaniem bardziej jest to problem wybranych materialow gdzie na sile probowali wcisnac dv czy hdr.

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie.
Ostatnio zaktualizowałem telewizor do najnowszej wersji androida i od tamtej pory wszystko się zacina. Youtube czy to całe nowe menu.
Czy wszyscy tak mają? czy to tylko mój problem?
nawet kiedy dam szybko głośniej to po trzecim naciśnięciu telewizor robi stop.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.07.2019 o 22:19, Tomisior napisał:

Dzięki za info chłopaki.

Jarix75 - z Radomia raczej nikt nie przyjedzie do mnie na Śląsk po tv. Z tego, co kojarzę zgłoszenia wykonuje się w centrali Sony i oni kogoś wysyłają.

 

Do mnie do Jasła przyjechali choć chyba jest jeszcze dalej a zgłaszałem bezpośrednio do nich. Myślę, że te serwisy całą Polskę obsługują i można sobie dowolnie wybrać, byle by był autoryzowany i obsługiwał naprawy gwarancyjne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy poradźcie. Szukam telewizora i nie wiem, czy wybrać B8 czy też może XF9005.

Telewizor wyłącznie do streamingu typu Netflix, HBO GO i inne seriale, filmy z nośników. Nie zamierzam podłączać sygnału TV, nie gram i nie oglądam sportu. Czyli typowo filmowo. Więc tutaj chyba nie ma za bardzo co obawiać się wypalenia na matrycy w oledzie. Moją wątpliwość budzą tylko napisy, bo oglądam filmy głównie azjatyckie i siłą rzeczy z napisami??

Oglądamy do 2 h dziennie w tygodniu, w weekendy 4 do 6 więc chyba nie za dużo? Popołudniami i wieczorami.

Pokój ma ok. 20 m2, odległość TV od kanapy 2-2,5 m, więc planuję wziąć 55 cali. Jest nas dwoje a kanapa jest szeroka, więc można siedzieć na wprost TV jak i tak że kąty będą miały znaczenie (chyba).

Pokój jest jasny, nasłoneczniony popołudniami, gdyż jest wystawa płd-zach, siódme piętro. Są rolety więc słońce nie będzie padało na ekran bezpośrednio (okna na lewo od ekranu), ale jest jasno w lecie aż do wieczora. Wyczytałem na forum, że w przypadku naświetlenia ekranu lepiej poradzi sobie chyba Sony, bo ma większą jasność?

Nie mam preferencji co do marki i w ogóle nie znam się na tym kompletnie, to będzie mój pierwszy telewizor. Do tej pory z dumą byłem bez, ale teraz chyba jednak czas na skok jakościowy w oglądaniu. Od TV nie oczekuje niczego specjalnego (jak wspomniałem - tylko seriale i filmy), dobrej jakości obrazu i płynności działania oraz łatwości obsługi. Tyle i aż tyle ;).

Nie wiem, czy będę chciał od razu kalibrować TV, czy nie wystarczy mi to, co jest fabrycznie i co sam mogę poprzestawiać. Generalnie to myślę, że przesiadając się z laptopa na TV to każdy będzie stanowił sporą zmianę jakościową in plus.

W ogóle to już miałem kupować tego nowego Philipa the One czy tam Only, ale zacząłem przeglądać forum i natrafiłem na wątki o tych dwóch liderach swoich segmentów. Budżet miałem najpierw 3-3,5 tys., ale jeżeli warto to wydam i 4,6 tys. czyli tyle po ile teraz chodzi B8.

Dzięki z góry za wszelkie uwagi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

napisami się nie przejmuj. B8 to będzie dobry wybór to twoich zastosowań. Żeby była jasność, mam 900F z którego jest (prawie) bardzo zadowolony. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem dziś 55 cali B8 w stacjonarnym Euro za 3,6 k. Egz. stał u nich na ekspozycji, jak twierdzą, miesiąc. Na tabliczce znamionowej ma datę produkcji 05 2019. Więc dłużej niż 3 miesiące na pewno nie. Mam nadzieję, że przez ten czas matryca nie została zajechana... twierdzili, że co tydzień robili jej czyszczenie. Nie puszczałem żadnych plansz testowych ale na tym materiale, który leciał wyglądało OK.

@Tomek398

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm, najwyżej, jeżeli będzie coś nie tak to jest pełna, dwuletnia gwarancja od LG (czytałem tu, że serwis mają dobry), no bo TV mimo, że powystawowy i przeceniony, w domyśle sprzedawany jest jako pełnowartościowy i pozbawiony wad. Ew. wady ukryte są też podstawą roszczeń w stosunku do sprzedawcy. Ciekawe jak z tym reklamowaniem jest w Euro?

No a obniżka była spora.

@Miszek

Edytowane przez EMK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to jest, że piszecie tu o aktualizacji do Andka 8.0, a ja sprawdzam co jakiś czas i twierdzi, że 7.0 to najnowsza wersja?

 

I z której strony wina - TV czy soundbar - jeśli dźwięk nie lata po podłączeniu HDMI ARC? 

 

Dzięki za odpowiedzi ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety przez OTA nie ma aktualizacji nadal jeżeli chcesz 8.0 musisz wgrać przez pendrive. Pamiętaj żeby po ściągnięciu na pena sprawdzić wielkość pliku czy się zgadza i po wgraniu aktualizacji minimum raz przywrócić ustawienia fabryczne a nawet do 3 razy jeżeli będziesz mieć problemy po aktualizacji.

Czy jest ktoś tu na forum XF kto miał styczność z XG jaki jest tam android wgrany fabrycznie?

Edytowane przez DawidP
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.08.2019 o 03:19, Miszek napisał:

Czy aktualizacja do Andka 8.0 poprawia coś w funkcjonowaniu telewizora?

Ogólnie działa to dobrze, ale czasem bardzo wolno. System jest dość stabilny. Używam tylko standardowych aplikacji typu YouTube, Netflix, Kodi itd. Jedyny problem jaki zanotowałem to znikające pola z rekomendacjami na głównym ekranie. Problem ustąpił sam, tzn. nic nie robiłem więc może jakaś aktualizacja pomogła. 

software jest nie najgorszy, natomiast hardware to porażka. Jak już pisałem wcześniej, nawet tak prosta rzecz jak otwarcie menu z ustawieniami potrafi zająć kilka sekund, gdy telewizor jest zajęty dekodowaniem materiału Video. Dla mnie to bardzo irytujące. W wersji 7.0 nie było oczywiście lepiej. Tak samo, a może nawet gorzej.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niczego nie popsuli ale też nie poprawili diametralnie bolączek systemu także można instalować jeśli komuś zależy na nowszym sofcie i zmianach kosmetycznych .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zainstalowałem i nie  żałuje. Wygląda przyjemnie, ale działa wolno (nie wolniej niż 7), tak jak smartfon z niskiej półki. 

Edytowane przez Tomek398

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...