Skocz do zawartości
Maciej Koper

Sony XF90 - TEST następcy XE93/XE90 na 2018 rok (KD-55XF9005) z Dolby Vision

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, uher napisał:

Napisy na vlc nie ogarniają polskich znaków. Jak wyczyścić pamięć tej aplikacji?

Wchodzisz w androidzie w ustawienia później aplikacje szukasz na liście aplikacji tzn nazwy aplikacji z której korzystasz do filmów wchodzisz w pamięć i tam jest wyczyść bardzo podobnie jak w telefonie chociaż ja siedzę na 5.0 andku ale myślę że wiele się nie zmieniło na wyższych androidach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, uher napisał:

Napisy na vlc nie ogarniają polskich znaków. Jak wyczyścić pamięć tej aplikacji?

Oczywiście, że VLC obsługuje polskie znaki. Wchodzisz w ustawienia VLC. Substitles/Substitle text encoding wybieramy  Eastern European Windows 1250.

  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Bebbop napisał:

Chcialbym tylko wyjasnic, ze opinia i filmik nie nalezy do mnie. Jest to wpis uzytkownika citmod. Zastanawiam sie nad zakupem NU8002 i bylem ciekaw, czy problem wystepuje tylko w Samsungu, czy w drozszych konstrukcjach konkurencji takze. A jak sprawa wyglada z grami? Bo nie wyobrazam sobie grania z takim efektem w jakies horrory.

Tzw blooming to niestety jakiś koszmar. Im nowsze telewizory tym większy problem z tym. W Sony xf9005 wygląda to tak samo źle. W nowym zf9 podobnie. Polscy recenzenci telewizorów udają, że tego nie widzą, także na hdtvpolska. Z telewizorów Sony, najlepiej z tym radzi sobie xe93, chociaż też jest to widoczne. XE90, xf9005, zf9  to koszmar. Tego nie da się oglądać, a tym bardziej zarekomendować takiego tv. Nie rozumiem tej zmowy milczenia. Są zachodnie portale gdzie jest to pokazywane wprost. U nas cisza, jakby ktoś im płacił żeby siedzieli cicho, bo interes sprzedażowy nie będzie się kręcił.

  • Plusik 3
  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Klient zorientowany zna temat i kupuje taki tv świadomie. Blooming jest i przy takiej konstrukcji ekranu raczej jest nie do wyeliminowania. Można wyłączyć wygaszanie tylko po co wtedy tv za 5-6 tysięcy skoro wystarczy za 2 koła. Ja oglądam filmy z lektorem więc problem mam marginalny. Za to nie wiem co to clouding i banding, które mnie najmocniej irytowały.
Masz wybór - zero bloomingu kupujesz Oled ale wchodzisz, w banding, wypalenia i gorszą płynność.

Wysłane z mojego Redmi Note 4X przy użyciu Tapatalka

  • Plusik 2
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może dlatego że nie dostaną tv do testów, kiedyś to rozbierli tv żeby zobaczyć jakie ma podświetlenie teraz już nie ma takiej potrzeby? Nie można zliczyć porządnie ile ma stref wygaszania jaka siedzi matryca kto jest producentem itd. Może na zagranicznych testach sami kombinują tv na testy dlatego wytykają tam wady. Dlatego dziwię się że prawie każdy oled ma problemy z płynnością, hdr jest bardzo słaby banding problemy z białym kolorem i jeszcze parę wad a i tak dostaje referencje albo polecamy bo wkoncu ramki tv nie widac oglądając w nocy jakieś nie porozumienie. Lubię oled ale te z wyższej półki gdzie są dopicowane to ok referencja ale reszta... 

I po drugie primo ultimo jak to jest z matryca rgbw dodatkowy biały pixel był piętnowany w matrycach LCD a w oled to już jest wszystko wporzadku wtf??? Czy ja czegoś nie doczytałem o rgbw?

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Miszek napisał:

Klient zorientowany zna temat i kupuje taki tv świadomie. Blooming jest i przy takiej konstrukcji ekranu raczej jest nie do wyeliminowania. Można wyłączyć wygaszanie tylko po co wtedy tv za 5-6 tysięcy skoro wystarczy za 2 koła. Ja oglądam filmy z lektorem więc problem mam marginalny. Za to nie wiem co to clouding i banding, które mnie najmocniej irytowały.
Masz wybór - zero bloomingu kupujesz Oled ale wchodzisz, w banding, wypalenia i gorszą płynność.

Wysłane z mojego Redmi Note 4X przy użyciu Tapatalka
 

Ja nie byłem zorientowany. Telewizor kupiłem po przeczytaniu wielu testów na tej stronie, gdzie nikt o czymś takim nawet się nie zająknął. Jako zielony w temacie pytałem o ten problem na Facebook, gdzie jedynie odesłano mnie na to forum. Założyłem tutaj wątek ale większość nie wiedziała o co chodzi i że ogólnie się nie znam, a z redakcji nikt nie zareagował, więc nie wiem po co mnie tutaj odsyłali. Dopiero przeczesanie internetu i testy z innych stron dały mi jakąś wiedzę. Jak dla mnie to każda recenzja powinna zaczynać się od tego cholernego bloomingu. Jeżeli jest bardzo agresywny to dalsze czytanie tekstu nie ma sensu. Podobnie jak podniecanie się w takich tekstach tym jak bardzo tv świeci nie ma sensu przy jednoczesnym bloomingu, bo co z tego że świeci mocno, skoro połowa ekranu traci barwy. Dopiero na HDTVTEST pokazali mi dokładnie w czym problem. Z tych trzech telewizorów, dwa to szrot nie nadający się do użytku.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzisz, jakiś czas temu pisałem tutaj o tym, że modele na testy są selekcjonowane przez producentów i przychodzą najlepsze sztuki. Sam się naciąłem i trzy kupione przeze mnie sztuki wracały do sklepu. A w teście były ochy i achy. Nie byłem zorientowany ale zostawiałem sobie furtkę w postaci możliwości zwrotu. Później już, nieco bardziej uświadomiony, czekałem na model z wygaszaniem lokalnym w dopuszczalnym dla mnie budżecie. Trwało to 2 lata ale warto było.
Przy twoim podejściu pozostaje Ci Oled, ale tam są inne wady, na które będziesz pomstował.
Samo życie.

Wysłane z mojego Redmi Note 4X przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie. Generalnie zasada jest taka, że im więcej TV ma niezależnie włączanych stref, tym blooming będzie mniejszy. W TV pokroju XE90, XF90 (48 stref), XE93 (64 "strefy"), czy nawet ZF9 (104 strefy) przy jasnych, niedużych obiektach lub napisach na czarnym tle należy liczyć się z takim efektem. Najlepiej będą sprawować się TV z gęstym FALDem pokroju QF9N (480 stref), ZD9 (640 stref) lub pozbawione tego efektu Oledy. Żeby zminimalizować blooming na napisach rzeczywiście najlepiej zmienić ich kolor, bo i tak oglądanie jaskrawego białego koloru (przy kontencie HDR lub DV) jest średnio przyjemne. 

Edytowane przez Toma-San
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

??? witam w klubie 3 lata temu kupiłem cx700 5k też pod wpływem recenzji pisali super do sportu 120hz matryca słabe stopnie uplynniacza ale da się z tym żyć, wściekły byłem na siebie i na recenzje dopiero na avforum był poruszany temat a teraz jest żona wściekła bo znowu chcem zmienić tv ale tym razem z dużo większą wiedzą do tego podchodzę ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Toma-San napisał:

Panowie. Generalnie zasada jest taka, że im więcej TV ma niezależnie włączanych stref, tym blooming będzie mniejszy. W TV pokroju XE90, XF90 (48 stref), XE93 (64 "strefy"), czy nawet ZF9 (104 strefy) przy jasnych, niedużych obiektach lub napisach na czarnym tle należy liczyć się z takim efektem. Najlepiej będą sprawować się TV z gęstym FALDem pokroju QF9N (480 stref), ZD9 (640 stref) lub pozbawione tego efektu Oledy. Żeby zminimalizować blooming na napisach rzeczywiście najlepiej zmienić kolor napisów, bo i tak oglądanie jaskrawego białego koloru (przy kontencie HDR lub DV) jest średnio przyjemne. 

Fajnie czyta się takie rzeczy po fakcie :D  I jak tutaj wierzyć recenzjom sprzętu? Recenzje powinny być przede wszystkim dla osób mniej zorientowanych (jak ja), bo Ty taką wiedzę miałeś i masz. Co ciekawe, mój poprzedni, niemal dziesięcioletni Samsung 1080p, żadnego bloomingu nie miał. O czymś takim dowiedziałem się kupując "super rewelacyjny cudowny" tv 4K za 10 tys, który już na stracie walną mnie po oczach tym efektem. Teraz jestem mądrzejszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam zwracam honor w kwestii matryc rgbw (wrgb) oled już doczytałem ale reszta wad dalej obowiązuje ??

Screenshot_20181013-175318.png

Edytowane przez DawidP
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiecie może jak jest z tym bloomingiem w Panasonicu? Chodzi mi o modele EX i FX, FX w wersji 75 cali z matrycą VA. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z innej beczki, ktoś się może orientuje, czy kupując tv z ekspozycji można do niego dokupić rozszerzoną gwarancję u Sony ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam przed zakupem tv Sony czytałem masę "obiektywnych" testów. Efekt? Po 7 dniach testów u mnie w domu telewizor wrócił do sprzedawcy. Na szczęście istnieje 14 dni za zwrot zakupów zdalnych.

Gdyby recenzent był uczciwy i nie testował tv na planszach kontrolnych tylko w normalnym użytkowaniu np. na kablówce to pewnie wyszłoby z 15 wad produktu, ale po ich opublikowaniu byłby to ostatni tv otrzymany do testów.

Konkluzja: zasadę ograniczonego zaufania stosuj nie tylko na drodze.

  • Plusik 3
  • Dzięki 1
  • Smutny 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najśmieszniejsze jest to, że dwa najlepsze tv Sony nie są już produkowane. ZD9 i XE93 zostały tylko powystawowe, pojedyncze sztuki w sklepach. Te dwa świetne modele, zastąpili bardzo przeciętnymi XF90 i ZF9.  Z lidera pod względem jakości wyświetlanego obrazu  na rynku LCD , cofnęli się obecnie o kilka lat wstecz. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawa prosta. W klasie PREMIUM TV OLED ma do 80% udziału u cały czas leci z cenami w dół. Producenci LCD LED są zmuszeni obniżać koszty produkcji. Kosztem jakości i mniejszej funkcjonalności.  To stały trend. Dziś "Kowalski" wchodzi do sklepu i natychmiast rozpoznaje OLED TV.  

LCD LED nie mogą kosztować więcej niż OLED. Zaawansowanych TV LCD (FALD) nie da się wyprodukować poniżej obecnych kosztów produkcji OLED. Akcjonariusze spółek zajmujących się wytwarzaniem telewizorów nie akceptują strat finansowych (SONY/Foxconn, PANASONIC/VESTEL, SAMSUNG).

Od dawna LG sygnalizowało, że koszty wytworzenia TV OLED będą znacznie niższe od LCD. Dziś moce produkcyjne LG Display są na tyle duże, że podaż nadąża już za popytem i mamy obniżanie cen. 

  • Plusik 2
  • Lubię 1
  • Zmieszany 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, smilingjoker napisał:

Sam przed zakupem tv Sony czytałem masę "obiektywnych" testów. Efekt? Po 7 dniach testów u mnie w domu telewizor wrócił do sprzedawcy. Na szczęście istnieje 14 dni za zwrot zakupów zdalnych.

Gdyby recenzent był uczciwy i nie testował tv na planszach kontrolnych tylko w normalnym użytkowaniu np. na kablówce to pewnie wyszłoby z 15 wad produktu, ale po ich opublikowaniu byłby to ostatni tv otrzymany do testów.

Co było z nim nie tak,że wrócił do sprzedawcy? Jaki miałeś wcześniej tv i co kupiłeś po XF9005?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój post dotyczył starszego modelu Sony W755C, ale chciałem zabrać głos ws. wartości merytorycznej testów.

Co było nie tak? Cała masa problemów, ale najpoważniejszy z nich to fakt, że posiadając moduł CI+ zamiast obrazu i dźwięku miałem komunikat "sygnał zakodowany". Tak w 80% przypadków. Kupiłem po nim kolejnego w mojej historii Samsunga i ww. komunikat pojawia się może raz na miesiąc. 

Co do obecnych modeli to uważam, że nie warto inwestować w te z wygaszaniem i irytować się rozjaśnianiem fragmentów ekranu. Jak ktoś nie ma dużo kasy to niech kupi tv za 2k zł, a jak posiada to niech leci w OLED i korzysta z jakości widocznej głównie w ciemnych scenach. Pamiętając oczywiście o wadach tej technologii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, uher napisał:

Można odnieść wrażenie, że dział PR Samsunga lub LG dorwał się do tego tematu :)

Ja jestem "fanbojem" elektroniki od Sony. Ale nie znaczy to, że mam przemilczać rzeczy, które mi przeszkadzają. Nie wiem jak jest z tymi samymi przypadłościami w Samsungach czy Panasonicach, bo nie korzystam. Paradoksalnie, mimo że widzę wady modelu XF9005, to chyba dziewczynie i tak kupię ten model. Ona i tak ogląda głównie z lektorem wszystko, a poza tym nieszczęsnym bloomingiem, to reszta robi na mnie duże wrażenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Naturalnie, że nie musiałem pisać jaki mam tv, ale chciałem już na wstępie uciąć spekulacje.

LG nigdy nie miałem z racji IPS.

A co do rzetelności i wszechstronności testów to jasne, że redakcja która nie kupuje losowego telewizora w dowolnym sklepie tylko otrzymuje wyselekcjonowany egzemplarz jest w komitywie z producentem. Współpraca polega na udostępnianiu produktów w zamian za recenzję, która nie będzie równała go z ziemią nawet zasłużenie. Kto publikuje w testach informacje o dziesiątkach błędów które posiadają tv a Androidem?

Niestety prawdziwymi testerami są klienci, a nie redaktorzy z portali.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się, z tobą, że przy napisach biel aż "je.. po oczach" ale bez przesady. Jest to widoczne raczej w ciemnych scenach i przy napisach w filmach z zewnętrznego źródła. Np. na pozycjach z netflixa to nie występuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja jestem "fanbojem" elektroniki od Sony. Ale nie znaczy to, że mam przemilczać rzeczy, które mi przeszkadzają. Nie wiem jak jest z tymi samymi przypadłościami w Samsungach czy Panasonicach, bo nie korzystam. Paradoksalnie, mimo że widzę wady modelu XF9005, to chyba dziewczynie i tak kupię ten model. Ona i tak ogląda głównie z lektorem wszystko, a poza tym nieszczęsnym bloomingiem, to reszta robi na mnie duże wrażenie.

No właśnie, poza bloomingiem to jest świetny telewizor w swojej cenie. I praktycznie nie ma konkurencji.
Co do "porady" poprzednika zakupu tv za 2k PLN to gratuluję pomysłu. Matryca 60Hz, pewnie brak układu poprawy ruchu, podświetlenie z chmurami itp. To ja już wolałbym w ogóle nie kupować żadnego i używać dalej 10 letniego staruszka.
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.10.2018 o 00:49, Bebbop napisał:

"Ogólnie muszę powiedzieć, że jest dramat z tym telewizorem podczas oglądania treści HDR z napisami. Przy HDR podświetlenie mam na maksa (tak jak to jest wskazane) i wtedy rozjaśnienie całego ekranu przez napisy jest widoczne w prawie każdej scenie. 

Każdy TV poza OLED-em będzie miał problemy z napisami. I tak XF90 nie jest najgorszy - wystarczy zmniejszyć ustawienie wygaszenia strefowego, by sytuacja była lepsza. Lub całkowicie wyłączyć napisy ;). Osobiście nie uważam tego za wadę - pewnych rzeczy się po prostu nie przeskoczyć. 

W moim poprzednim TV - KS7000 - miałem bodajże 6 pionowych stref wygaszania. XF90 nie jest idealny, ale patrząc na jego możliwości oraz cenę: naprawdę nie ma sensu narzekać. Sam blooming był wyraźnie nakreślony w wielu testach, więc osobiście wiedziałem na co się piszę. 

Edytowane przez Scumgrief

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...