Skocz do zawartości
Maciej Koper

Sony XF90 - TEST następcy XE93/XE90 na 2018 rok (KD-55XF9005) z Dolby Vision

Rekomendowane odpowiedzi

14 godzin temu, blablabla napisał:

Ja tak tej sprawy nie zostawiam i ciąglę walczę o wymianę swojego egzemplarza z supportem Sony. Zobaczymy co czas przyniesie.

Daj znać jeśli uda się coś wywalczyć i kolejna sztuka okaże się lepsza.

Z moich przedzakupowych "analiz" wynika, że na tych telewizorach nocne seanse filmów z pasami tak właśnie wyglądają i Twój egzemplarz nie wyróżnia się niczym szczególnym in minus. Przed kupnem B7v rozważałem właśnie XF90 (szukałem "najlepszego" telewizora do 10 tysięcy) i po trafieniu na YT na test strefowego wygaszania w XF90 z puszczonym filmem Lalaland, postawiłem jednak na OLEDa (i mimo nieco upierdliwych odbić w dzień, była to chyba dobra decyzja). Na tamtym materiale obraz wyglądał identycznie jak u Ciebie - bohaterowie wieczorem przechadzali się alejką z jasnymi latarniami, które przy zbliżaniu się do krawędzi obrazu, rozświetlały również czarne pasy u góry. W tamtym momencie ciężko mi było stwierdzić czy widać to tylko na kamerze, czy również w rzeczywistości i wolałem nie ryzykować. To samo było z napisami, które na ciemnych scenach rozjaśniały niemal cały prostokątny obszar na którym były wyświetlane.

Cóż... Coś za coś... Nie ma idealnej technologii. Sam nie do końca zadowolony jestem z B7v (całkowicie szklana, w dodatku na dole minimalnie pofalowana matryca + nieznaczne przebarwienie bieli), ale po Twoich doświadczeniach z XF90 widzę, że nie ma póki co żadnej sensownej alternatywy. LCD z zadowalającą liczbą stref wygaszania to koszt minimum 15 tysięcy. Nawet Q8 od Samsunga (na który liczyłem i który pojawił się niedawno w sklepach) startuje od 13,5  :/ A oglądanie wieczorem filmów z włączoną lampą  albo taśmą ledową podklejoną do obudowy to tylko półśrodki. Nie po to robię sobie "domowe kino", by mi jakieś dodatkowe światło dawało po oczach. Ale co kto lubi...

  • Smutny 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, fuze napisał:

A oglądanie wieczorem filmów z włączoną lampą  albo taśmą ledową podklejoną do obudowy to tylko półśrodki.

ciekawe czy przy kolejnej aktualizacji nie będę zmuszony przerabiać swojego OLEDA na Direct oleda xD...

 

23 godziny temu, blablabla napisał:

Ja tak tej sprawy nie zostawiam i ciąglę walczę o wymianę swojego egzemplarza z supportem Sony

zobaczymy mój drogi kolego który z nas postawi na swoim

  • Plusik 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Mistrzuniu napisał:

ciekawe czy przy kolejnej aktualizacji nie będę zmuszony przerabiać swojego OLEDA na Direct oleda xD...

O stary... Tym tekstem rozbawiłeś mnie do łez. Direct OLED - tego jeszcze nie grali :) Opatentuj ten znak towarowy, bo panowie z Sony jeszcze Cię uprzedzą!

Podziwiam, że mimo całej ten przykrej sytuacji wciąż zachowujesz dobry humor...

  • Smutny 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, fuze napisał:

i po trafieniu na YT na test strefowego wygaszania w XF90 z puszczonym filmem Lalaland, postawiłem jednak na OLEDa

Kojarzę ten filmik. Sprawdzałem te scenę u siebie. Wygląda 2x gorzej niż na wspomnianym filmiku.
A co do Twojego B7 - czytałem Twoją historię i co tu dużo mówić - też byłbym konkretnie wkurzony.

10 godzin temu, fuze napisał:

po Twoich doświadczeniach z XF90 widzę, że nie ma póki co żadnej sensownej alternatywy. LCD z zadowalającą liczbą stref wygaszania to koszt minimum 15 tysięcy

Niestety na to wygląda. Zdawałem sobie z tego sprawę przed zakupem XF90. Mimo wszystko ciągle porównuję go do ubiegłorocznego XE90, który w wielu kwestiach radzi sobie znacznie lepiej. XF to pod wieloma względami kastrat i wygląda tak jakby Sony za wszelką cenę chciało promować OLEDy. Lub po prostu kosztem tegorocznej serii LCD badają rynek + przy okazji tną koszty.

2 godziny temu, Mistrzuniu napisał:

zobaczymy mój drogi kolego który z nas postawi na swoim

No to się pochwalę. Po prawie 3 tygodniach batalii mailowej dostałem właśnie wiadomość, że w przyszłym tygodniu mogę spodziewać się serwisu u siebie. Zobaczymy jak to się skończy... :)

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.07.2018 o 18:48, blablabla napisał:

 Tak czy inaczej poniżej kilka zrzutów z filmu A Quiet Place w wersji 4K HDR. Jednym słowem tragedia. Nie byłem w stanie obejrzeć filmu w całkowicie zaciemnionym pomieszczeniu. 

U mnie to wygląda mniej więcej tak:

na początku serial z netflixa w Dolby Vision:

 

IMG_20180719_212910.jpg

IMG_20180719_212911.jpg

IMG_20180719_225913.jpg

IMG_20180719_230018.jpg

IMG_20180719_230026.jpg

teraz Black Mirror (także DV):

 

 

IMG_20180719_230420.jpg

IMG_20180719_230421.jpg

IMG_20180719_230431.jpg

IMG_20180719_230439.jpg

I Ciche miejsce:

 

 

 

IMG_20180720_232628.jpg

IMG_20180720_233652.jpg

IMG_20180720_234304.jpg

IMG_20180720_234325.jpg

Ciąg dalszy :

 

IMG_20180720_234644.jpg

IMG_20180721_000043.jpg

IMG_20180721_000055.jpg

IMG_20180721_000342.jpg

IMG_20180721_000411.jpg

  • Plusik 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czego panowie się spodziewaliście? Telewizor ma kilkadziesiąt stref wygaszania, więc efekt będzie wyglądał tak, jak na załączonych zdjęciach. Dla poprawy zaistniałego stanu rzeczy potrzebujecie gęstego FALDa lub Oleda.

  • Plusik 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście Ciche Miejsce w hdr, jasność na maxa. Ciężko było ustalić właściwy czas naświetlania, ponieważ przy niższym co do zasady pasy były prześwietlone, co jednak odbiegało znacznie od realnego obrazu. Niestety BlaBlaBla nie Napisałeś z jakim Pstrykałeś u siebie. Czasami blooming być ciut bardziej widoczny, z mojej perspektywy napiszę jednak tak, jeśli skupiać uwagę na paskach, to oczywiście w szeregu scen blooming będzie widoczny i nic się z tym nie poradzi, gdy jednak skupić się wyłącznie na obrazie, jak dla mnie, nie jest to aż tak przeszkadzające, praktycznie nie zwracam na to uwagi. Ale oczywiście każdy ocenia według własnych kryteriów :-)

 

16 minut temu, Toma-San napisał:

Czego panowie się spodziewaliście? Telewizor ma kilkadziesiąt stref wygaszania, więc efekt będzie wyglądał tak, jak na załączonych zdjęciach. Dla poprawy zaistniałego stanu rzeczy potrzebujecie gęstego FALDa lub Oleda.

Ale ja moich zdjęć nie wrzuciłem przez pryzmat krytyki (raczej jako porównanie do fotek BlaBlaBla), jak dla mnie, uwidoczniony na nich efekt jest do zaakceptowania :-) Piszę zresztą o tym wyżej :-) U mnie rezygnacja z OLED-a była w pełni świadoma i wiedziałem, że "zapłacę za to" właśnie bloomingiem. Jeśli jednak spojrzeć na przedmiotowego TV całościowo, zalety ewidentnie przewyższają wady :-) Pamiętajmy także, że cena Sonego to "raptem" 6 tysi i w tych granicach z oledów mamy w zasadzie zeszłorocznego B7 bądź philipsa (za którego większość podziękuje). Do Panasa, Sonego, czy też tegorocznego LG, trzeba dopłacić i to nie tak znów mało. A i wtedy nie otrzymamy idealnego telewizora ?

Edytowane przez floyd1981
  • Plusik 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, floyd1981 napisał:

U mnie to wygląda mniej więcej tak:

 

Kurczę, przyłożyłeś się, dzięki wielkie za fatygę i fotki porównawcze. Mimo wszystko powiem Ci, że na moje oko wygląda to lepiej w Twoim egzemplarzu. Czarne pasy przy treściach HDR w moim przypadku nigdy nie przybierają całkowicie czarnego koloru. U Ciebie mimo wszystko się to zdarza :P

Swoją drogą jest jeszcze jedna rzecz, która jest dla mnie mega wkurzająca w XF90 i którą reklamowałem też mailowo (ciekawe jak do tego podejdą). Chyba nie wspominałem o niej we wcześniejszych postach. Telewizor przy pracy z dużą jasnością wydaje z siebie ciągle dźwięki trzaskającego plastiku. Udało mi się zidentyfikować, że trzeszczy obudowa po lewej i po prawej stronie (z tyłu). Telewizor potrafi naprawdę konkretnie trzasnąć. Problem występuje też przez kilkanaście minut po wyłączeniu TV. Obudowa z tyłu się studzi co zapewne znów powoduje wspomniany hałas. Jest to naprawdę irytujące. Czasami telewizor "strzela sobie" nawet co kilka sekund. Jestem przekonany, że przyczyną są naprężenia wynikające ze zmian temperatury na obudowie. Nie wiem czy do całości nie przykłada się jeszcze fakt, że TV jest zamontowany na ścianie (uchwyt).

1 godzinę temu, Toma-San napisał:

Czego panowie się spodziewaliście? Telewizor ma kilkadziesiąt stref wygaszania, więc efekt będzie wyglądał tak, jak na załączonych zdjęciach. Dla poprawy zaistniałego stanu rzeczy potrzebujecie gęstego FALDa lub Oleda.

Spodziewałem się chociaż tego co reprezentowały sobą serie XE90/XE93. Widziałem jak te dwa telewizory spisują się w całkowicie ciemnym pomieszczeniu i po prostu wyglądało to lepiej :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do,, strzelania'' kiedyś czytałem (lata temu), żeby minimalnie poluzować śruby mocujące tylną obudowę. Nie wiem jak ten TV ma mocowaną obudowę, ale może warto spróbować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19 lipca 2018 o 22:30, ewaldus napisał:

Nie to x8509 z 2015 roku. Taśma to podstawa przy oglądaniu wieczorem, przy zgaszonym świetle. Tv conajmniej 10cm od ściany (im dalej tym lepiej). Taśma jak najbliżej krawędzi. Można sobie wybrać kolor.

Nieźle to wygląda. Oglądając TV, cały czas ręcznie dopasowujesz kolor taśmy LED do koloru dominującego na ekranie? :P



 

Edytowane przez Qleks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy kolor bloomingu jest taki jak na zdjęciach czyli fioletowy? Na 2 i 3 zdjęciu od końca widać to doskonale. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, kojak_ct napisał:

Czy kolor bloomingu jest taki jak na zdjęciach czyli fioletowy? Na 2 i 3 zdjęciu od końca widać to doskonale. 

Różnie z tym bywa, zależy od jego skali. Czasem faktycznie zahacza o jakby fiolet, aczkolwiek zdjęcia nie do końca oddają rzeczywisty obraz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby obraz był tak zakłamany w ciemnych miejscach jak na 3 i 4 zdjęciu od dołu to całkowita dyskwalifikacja tego TV. Też mi się wydaje, że te zdjęcia nie oddają pełni rzeczywistości i przekłamują kolor w miejscu podświetlenia. W sklepie tego nie widziałem. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.07.2018 o 03:05, jarzab1922 napisał:

Witam jestem tu nowy. Zastanawiam się nad kupnem 49xf90. Ale mam wątpliwości. Obecnie mam 6 letniego Panasonica 42 cale stąd też myślę nad Panasonic fx780 ale nie ma żadnego testu ani recenzji . Co byście poradzili? Tv chciałbym do codziennego używania głównie konsola ps4 i ps4 pro mecze w tv i czasem filmy . Proszę o porady 

Ja dość długo się zastanawiałem na tym telewizorem i podobnie jak Ty nie mogłem się doczekać na sensowne testy czy poważniejsze recenzje. Niedawno w MM w M1 w Zabrzu znalazłem go na ekspozycji. Dłuższą chwilę przyglądałem się temu co wyświetla i obraz jest całkiem atrakcyjny. Niestety demo niespecjalnie obfitowało w ciemniejsze sceny. Kiedy próbowałem przestawić cokolwiek na swoje preferencje przy użyciu dostępnego pilota, telewizor wyskakiwał z jakiegoś wewnętrznego trybu demo i wyświetlał brak sygnału na wejściach HDMI. Tak więc nie udało mi się niczego poustawiać po swojemu. Nie wiem jakie były wartości podświetlenia, ale pewnie wysokie (sklep) i z czernią było tak sobie, ale nie źle. Zdecydowanie lepiej niż w moim monitorze komputerowym, ale nie "soczyście". Porównując do dziennej pracy plazmy TX-42S20 czerń też dużo lepsza (moja plazma w dzień tło ma "zielone"). 

Nieszczęśliwie jednak, FX780 stał w taki sposób, że kątem oka widać było pewnego OLEDa. W tym momencie wszystko co wydawało się dobre w FX780 zbladło i zostało pogrzebane. Kupuję LG C8 i nie zastanawiam się nad ewentualnymi wypaleniami matrycy. Zobaczę jak będzie.

Uważam, że FX780 to dobry telewizor i jeśli nie będzie bezpośrednio konfrontowany z OLEDem, to można być z niego bardzo zadowolonym. W prawdzie lubię dodatkowo specyficzną plastykę obrazu plazmy, ale pomijając ten subiektywny aspekt, FX780 raczej byłby dużo lepszy, tym bardziej, że moja plazma po ciemku też nie ma nieskończonej czerni, co widać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem jednak 49xf90 Sony. Mam nadzieję że będę zadowolony. Na razie nie wiem co i jak ustawiać . Czy można te nóżki podstawy zamienić miejscami? Oryginalnie nie mieści mi się na stoliku A tv stoi bokiem. Nie ukrywam że tak zrobiłem 

Edytowane przez jarzab1922

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, jarzab1922 napisał:

Czy można te nóżki podstawy zamienić miejscami?

Jak najbardziej. Są wtedy skierowane do wewnątrz. Wygląda to trochę komicznie, ale TV jest stabilny i nic się nie stanie.

5 godzin temu, kojak_ct napisał:

Też mi się wydaje, że te zdjęcia nie oddają pełni rzeczywistości i przekłamują kolor w miejscu podświetlenia. W sklepie tego nie widziałem.

Ooo Panie, w sklepie przy tak mocnym oświetleniu takich cudów to nie zobaczysz. W domu, przy świetle dziennym też problemu nie ma. Sprawa zaczyna się komplikować późnym wieczorem i nocą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, blablabla napisał:

Jak najbardziej. Są wtedy skierowane do wewnątrz. Wygląda to trochę komicznie, ale TV jest stabilny i nic się nie stanie.

Tak właśnie zrobiłem. Oryginalnie one mają takie wypustki więc po zamontowaniu ich na krzyż są lekko pod kątem.  Mam nadzieję że się nic nie stanie. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, blablabla napisał:

Telewizor przy pracy z dużą jasnością wydaje z siebie ciągle dźwięki trzaskającego plastiku. Udało mi się zidentyfikować, że trzeszczy obudowa po lewej i po prawej stronie (z tyłu). Telewizor potrafi naprawdę konkretnie trzasnąć. Problem występuje też przez kilkanaście minut po wyłączeniu TV. Obudowa z tyłu się studzi co zapewne znów powoduje wspomniany hałas. Jest to naprawdę irytujące. Czasami telewizor "strzela sobie" nawet co kilka sekund. Jestem przekonany, że przyczyną są naprężenia wynikające ze zmian temperatury na obudowie.

Jak miałem model HX750 od Sony to potrafil tak trząsnąć momentami, że gęsiej skórki dostawalem. Jak horror włączyłem raz czy drugi to największy moment strachu był gdy...telewizor postanowił sobie strzelić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A następnie wyłaziła z nigo ociekająca wodą dziewucha w nocnej koszuli ?

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, kojak_ct napisał:

Też mi się wydaje, że te zdjęcia nie oddają pełni rzeczywistości i przekłamują kolor w miejscu podświetlenia. W sklepie tego nie widziałem. :)

W dzień, przy sztucznym oświetleniu, jak również przy treściach SDR, czerń jest prawdziwie czarna i nie ma się w zasadzie czego przyczepić. W HDR i DV w ciemności pewne "kwiatki" niestety wychodzą, ale jak pisałem wyżej, jeśli nie Skupiasz się na pasach, wygląda to naprawdę zacnie jak na możliwości technologii LCD, przynajmniej u mnie. Czy Panas w IPS-ie da coś więcej, tego nie wiem, ale czekając na to co pokaże nowy tv danego producenta nigdy byśmy niczego nie kupili ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj sprawdziłem i trochę was zmartwię, ale na x93 kontrola stref wygląda jednak lepiej. Nawet w hdr czarne pasy są czarne. Tak czy inaczej tragedii na xf90 nie ma. Za to cieszcie się z najlepszego upłynniacza na rynku. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ustawić ten tv? Podczas oglądania meczu mam wrażenie że obraz jest gorszy niż na moim starym Panasonica Full hd i piłka jakby śnieży 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, jarzab1922 napisał:

Jak ustawić ten tv? Podczas oglądania meczu mam wrażenie że obraz jest gorszy niż na moim starym Panasonica Full hd i piłka jakby śnieży 

Motionflow -standardowe

Gladkosc - 5

Czystosc - 1

Tryb kliszy - duza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, jarzab1922 napisał:

Jak ustawić ten tv? Podczas oglądania meczu mam wrażenie że obraz jest gorszy niż na moim starym Panasonica Full hd i piłka jakby śnieży 

Niestety muszę cie zmartwić ale średniej jakości HD wypada gorzej na tv 4k niż na zwykłym HD. W zeszłym roku chciałem sobie polepszyć i kupiłem 55XE9000 i obraz z kablówki wypada na nim niestety słabiej niż na starym samsungu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...