Skocz do zawartości
sfilmowany

LCD 4k vs FHD

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni forumowie :) Witam wszystkim, jestem nowy na forum, z racji tego, ze jestem swiezo po wylaniu swoich zali w innym temacie na pewien tv sony, chcialem sie was zapytac o waszych wrazeniach zwiazanych z technologia 4k.

Jakis czas temu wszedlem w posiadanie 65' w 4k z HDR i naszla mnie taka refleksja, ze wyzsza rozdzielczosc niz 1080p, ktora jest znacznie bardziej szczegolowa, nie pozwala mi w pelni skupic sie na tym co tworcy filmu chcieli mi pokazac, bo doslownie zapuszczam sie wzrokiem w inne detale, ktore towarzysza podczas danej sceny. Bardzo mnie to rozprasza, nie wiem jak was i choc nie da sie zaprzeczyc, ze obraz jest ladniejszy w 2160p, to jednak ta ilosc detali, ktorymi jest bombardowany widz nie pozwala skupic sie na wazniejszych elementach filmu. Jest tutaj tez problem z odlegloscia od telewizora, bo zeby ogladac material w 4k trzeba byc prawie dwa razy blizej niz tv FHD, co juz w ogole meczy wzrok siedzac ok 2 metrow od 65 cali, w zaciemnionym pomieszczeniu szczegolnie. Tutaj tez odniose sie do pewnego jakiego fragmentu z artykulu HDTVPolska, gdzie jeden z redaktorow wlasnie napisal, ze technologia 8K, to bedzie jedynie chwyt marketingowy, bo wtedy absurdem bedzie siedziec jeszcze blizej od ekranu niz ma to miejsce tak jak obecnie przy 4K, co moim skromnym zdaniem i tak juz jest za bliska odlegloscia. Natomiast stare, poczciwe FHD, mniej szczegolowe, pozwala czerpac z filmu, to co sie wlasnie powinno, a nie zadumac na tym jak pieknie prezentuja sie krople potu na czole aktora i to tego, ktory znajduje sie na drugim planie.

Jakie jest wasze zdanie?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm dzisiaj w nocy do 9 rano łyknąłem;) całego Dark na Netflix (serial miazga...) na oled full hd i ilość detali była ogromna ;D i czasem się na tym też skupiałem i sobie myślę: kurde, nie widzę 4k, nie widzę hdr a jednak jest mega dobry obraz i bardzo szczegółowy ;D Ot, taka luźna dygresja. I te przygasania ekranu (tam jest dużo takich scen gdzie robi się ciemno i wtedy w pokoju ciemno). OLED idealny do takich seriali :) I wcale nie musi być UHD ;p

  • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Blu-ray na dobrym TV jest po prostu tak dobry, że wiele więcej już po prostu do szczęścia nie trzeba. Jasne, UHD robi robotę, ale nie jest tak, jak przy przejściu z DVD na BD, że na starszy format po po prostu nie da się patrzeć. Po obejrzeniu ok.30 filmów UHD nadal z ogromną przyjemnością oglądam filmy BD, cały czas zachwycając się ich jakością.

  • Plusik 2
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Blu-ray na dobrym TV jest po prostu tak dobry, że wiele więcej już po prostu do szczęścia nie trzeba. Jasne, UHD robi robotę, ale nie jest tak, jak przy przejściu z DVD na BD, że na starszy format po po prostu nie da się patrzeć. Po obejrzeniu ok.30 filmów UHD nadal z ogromną przyjemnością oglądam filmy BD, cały czas zachwycając się ich jakością.
Mam tak samo.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Również mam podobne wrażenie, ale to zapewne wynika z faktu, iż obecnie ciągle mamy namiastkę/początek rozwoju tego co oferuje specyfikacja/format 4K UHD. Podczasy gdy blu-ray to format w pełni rozwinięty/a dokładniej opanowany przez dzisiejsze telewizory w pełni, ba panele będą dziś w ofercie wręcz wybiegają ponad rec. 709/rozdzielczość FHD.  4K UHD aby pokazać się w pełnej krasie wymaga sporo więcej niż to co dają nam dziś producenci tv, jak wreszcie powstaną odbiorniki/panele, o konkretnym pokryciu rec.2020 i prawdziwie szerokiej dynamice, ze zdolnością do wygenerowania pełnego 4k przy obrazach ruchomych i  szczytem bieli na tych "choćby" 4 000 nit, kiedy nie trzeba będzie robić już robić "translacji"/mapowania tonów to myślę, że wtedy zachwyt będzie prawie pełny i jednoznaczny!

Ale to jeszcze nie dziś.

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie, tak jak kolega wyzej napisal, ta technologia dopiero raczkuje i nie rozwinela nawet do polowy swoich skrzydel. Irytuje mnie fakt, ze telewizory FHD sa wypierane z rynku na rzecz UHD. Wlasnie szukam teraz czegos w 1080p do 4500 zl, najchetniej w 55 calach, lub ciut wiecej, jesli budzet pozwoli. Ten LG 55EG9A7V , o ktorym kraza tutaj legendy zaciekawil mnie nieco :P Tylko w tej calej technologii OLED nie pasuje mi ich zywotnosc, o ktorej az za czesto ludzie wspominaja na forach, co  budzi moj nie pokoj. Chce kupic tv na ok 3 moze 4 lata, wiec sam juz nie wiem jak ten model by sie do tego mial.

W ogole nas, konsumentow od dluzszego czasu robi sie w przyslowiowego balona na kazdym kroku jesli chodzi o elektronike. Za wczesnie wypuszczaja nowa technologie, ktora jest w ogole nie gotowa, karmi sie ludzi tych marketingowym belkotem, tylko po to zeby napychac sobie portfele. Tak jak to ma sie w przypadku technologii 4K, tak jak i teraz okazuje sie, ze wszystkie procesory do komputerow, ktore Intel wypuscil na przestrzeni ostatnich 10 lat maja powazna luke bezpieczenstwa, ktorej zalatanie przez wymuszona instalacje poprawek, na niektorych systemach bedzie wiazalo sie z utrata wydajnosci nawet do 68% :) przeciez to jest jaka kpina z klienta. Kupujesz procesor za 1000 zl, zeby nagle wydajnoscia rownal sie z takim za 500 zl, albo i gorzej. Ostatnio okazalo sie, ze Apple specjalnie spowalnia swoje stare iPhony, zeby wyprzec je z rynku. Tak samo w przypadku TV UHD - telewizory ocierajace sie o pieciocyfrowa kwote wyswietlaja obraz, ktory szarpie gorzej niz stare 720p w 60 hz :D Jednak nie warto podazac na bierzaco za technologia, przynajmniej ja juz nigdy nie bede :P Mam tez swiadomosc, ze ludzie tworzacy ten serwis, ktory jest naprawde bardzo pomocny dla ludzi, posiadaja wieksza wiedze od nas smiertelnikow jak to wszystko wyglada od strony producentow, ale nie powiedza tego wprost, bo ten portal raczej stracilby sens, gdyby oceniali wszystkie produkty naprawde surowo, choc gdyby wszedzie to mialo miejsce, mam tu na mysli rowniez inne serwisy, rowniez zagraniczne, to moze i producenci tak by sobie nie pogrywali z klientami, bo to w duzej mierze wynika z tego, ze sobie na to pozwalamy... No coz, musialem to z siebie wydusic, wybaczcie.

Pozdrawiam serdecznie :)

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A kto każe ci oglądać obraz UHD z dwóch metrów i "męczyć " się ilością szczegółów? To każdy indywidualnie dobiera sobie odległość od ekranu. Oczywiście że telewizory UHD są rożnej jakości, podobnie jak FHD. Ja posiadam telewizor UHD i FHD i zdecydowanie wolę oglądać na UHD. Również treści FHD zarówno z tv jak i z bluray wyglądają lepiej na ekranie UHD.  A niby dlaczego treści o wyższej rozdzielczości mały by się prezentować nie lepiej od niższej? To tak jakby uważać że dźwięk  z kaseciaka nie jest gorszy niż z cd i uzasadniać to tym, że w cd za wyraźnie słychać szczegóły w muzyce. Mnie dobra jakość nie przeszkadza, ani w dźwięku ani w obrazie wręcz przeciwnie. Ale jestem wstanie przyjąć do wiadomości że ktoś z jakiś powodów woli kaseciaka niż cd - ale to jest już sfera subiektywnych odczuć, potrzeb i gustów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Xisiek napisał:

Ale to jeszcze nie dziś.

Patrząc na to, jak mały progres dokonał się przez ostatnie dwa lata, raczej nie prędko dojdziemy do tych 4000 nitów i wyraźnie większego pokrycia szerokiej palety, dlatego jestem zdania, że należy już dziś wchodzić pełną parą w świat UHD, bo najbliższa przyszłość niewiele w tej kwestii zmieni. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Patrząc na to, jak mały progres dokonał się przez ostatnie dwa lata, raczej nie prędko dojdziemy do tych 4000 nitów i wyraźnie większego pokrycia szerokiej palety, dlatego jestem zdania, że należy już dziś wchodzić pełną parą w świat UHD, bo najbliższa przyszłość niewiele w tej kwestii zmieni. 
Tym bardziej że mam wrażenie iż na zachodzie szybciej się przyjmują płyty uhd niż poprzednio bd a i ceny szybciej spadają i wiele promocji

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...