Skocz do zawartości
Szymon Cofalik

65" 4K UHD do salonu

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Na wstępie chciałbym przywitać forumowiczów, podziękować redaktorom serwisu oraz wszystkim wypowiadającym się w wątkach. Dzięki tym informacjom moja wiedza o technologiach związanych z telewizorami przez ostatnie kilka tygodni urosła z zera to sporej ilości.

W tym momencie stoję przed dylematem co ostatecznie kupić. Właściwie to faworyci są dwaj: Sony XE9005 oraz Philips PUS8120. Za Philipsem przemawia podświetlenie tylnie i wydaje mi się, że lepsze wyniki w testach, oraz cena. Tak właściwie nie zastanawiałbym się, gdyby nie fakt, że przeczytałem na tym forum kilka negatywnych opinii nt. serwisu. Chciałbym uniknąć tych wszystkich frustracji związanych z padającym sprzętem i kontaktem z serwisem, bo już dość się nacierpiałem przy remoncie mieszkania. Z drugiej strony to wygaszanie strefowe w Sony nie jest oszałamiające -- przynajmniej tak to wygląda na filmach testowych w internecie. Jeszcze dwa słowa o innych typach. Myślałem o jakimś OLED LG, ale to już jest kwestia 10-11 tyś. zł, a te telewizory też nie są idealne. Gdyby były, to może bym zacisnął zęby... ale nie. Innym typem jeszcze był Sony XE9305, ale wydaje mi się, że podświetlanie na dłuższych krawędziach mocno potęguje efekt poświaty na czarnych pasach (+ jest droższy...).

Sony XE9005 był dostępny jeszcze niedawno w jednym z marketów za 7999zł (do tego -5% ceny), ale teraz wskoczył na 8499zł. Najtaniej można go dostać za chyba około 7900zł teraz. Philips to wydatek ok. 6650zł, więc różnica jest. TV planuję kupić zaraz na początku przyszłego roku - liczę, że może ceny jeszcze odrobinę spadną.

Na koniec ankieta:

1. Jak duże jest pomieszczenie w którym ma być telewizor ? 3.2 m x 6m.
2. Jak daleko siedzimy od ekranu telewizora ? 2.8m.
3. Ile osób zasiada przed telewizorem ? Zwykle 1-2.
4. Czy siedzimy na wprost ekranu czy również bokiem do ekranu - czy kąty są ważne ? Raczej nieważne.
5. Telewizor ma stać czy ma wisieć ? Będzie wisiał (pytanie jak Ambilight przy powieszeniu TV, czytałem, że optymalnie jest odsunąć TV o 10-15cm od ściany).
6. Jak słońce świeci w pokoju ? Z boku, ogólnie nie jest to istotne.
7. Jaki masz obecnie telewizor ? Brak.
9.  Jaki sygnał będzie podłączony do telewizora: ( 4K, HD, SD ) ? Głównie Full HD (filmy, konsola) i 4K (Netflix). Czasem stream z Twitcha / YT :).
10. Jakie urządzenia będą podłączone do telewizora ? Z istotnych tylko PS4.
11. Ile godzin dziennie będzie pracować telewizor ? 1-3h, nie codziennie.
12. Preferujesz matrycę matową czy błyszczącą ? Brak.
13. Jaki rodzaj programów oglądasz najczęściej ? Filmy i seriale.
14. Czy zamierzasz korzystać z internetu na ekranie telewizora ? Sporadycznie.
15. Czy zamierzasz grać w gry PC / konsola - jeśli tak to ile % dziennie? 80% filmy i seriale, 20% gry.
16. Więcej oglądasz wieczorami czy w dzień ? Wieczorem.
20. Czy telewizor ma mieć 3D - jeśli tak to jakie , pasywne czy aktywne ? Nie.
22. Czy będziesz zainteresowany profesjonalną kalibracją ekranu w celu wyciśnięcia maksymalnych możliwości nowego sprzętu ? Tak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, potem zauważyłem "Ofertę Nocną", ale nie da się edytować postów po krótkim czasie. Pytanie brzmi czy tylko informujesz, czy też polecasz Sony?

Edytowane przez Szymon Cofalik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właściwie to jestem w tym samym punkcie co Ty. Czekam na pieniądze za poprzedni TV (z gwarancji).

Budżet podobny, oczekiwania i obawy (EDGE w XE93) również.

Najrozsądniejszym wyborem wydaje się XE90.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Promocja w Saturnie chyba zakończona, ale może będą skłonni puścić ten telewizor za tyle za ile był w promocji. Cóż, poczekam do końca roku i się zobaczy.

 

Naczytałem się tyle o tym TP Vision... Pytanie brzmi czy czasem nie jest tak, że na każdego producenta są dziesiątki opowieści o nieudolnym serwisie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do filmów i seriali i to wieczorem, to jednak OLED będzie zdecydowanie najlepszy. Nie jest idealny, ale pytanie czego się boisz ? Na Allegro nowy model LG B7V kupisz za 10500zł. Testy masz na portalu. Z czerni na XE90 w filmach wieczorem nie będziesz zbytnio zadowolony...

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, Subman napisał:

 Z czerni na XE90 w filmach wieczorem nie będziesz zbytnio zadowolony...

To jest przynajmniej  półprawda lub wręcz nieprawda- przekładając na samochody - to tak jakby xe90 miał powiedzmy 180-220KM a OLED 300KM, wiadomo różnica w bezposrednim starciu będzie, ale subiektywnie każdy zapewni dużo frajdy i swietna dynamikę.

  • Plusik 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można też inaczej. XE90 dostało 6.5 pkt/10 za lokalne wygaszanie i 7.3/10 za równomierność czarnej planszy na rtings.com. OLED ma w obu testach 10/10. Polecam test Macieja pod https://hdtvpolska.com/jaki-tv-kupic-przeglad-wyswietlaczy-2017/ czy też ranking na rtings.com https://www.rtings.com/tv/reviews/best/by-usage/movies

  • Lubię 1
  • Zmieszany 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Subman napisał:

Polecam test Macieja (...)

A test tego TV na naszym portalu w ogóle  czytałeś? Jeżeli tak to napisz proszę jaka czern może dać xe90.

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat link odnosił się do przeglądu wyświetlaczy proponowanych przez Macieja. Do filmów OLED dostał  w tym przeglądzie maksymalną notę, a przypominam że Szymon będzie w 80% oglądał właśnie filmy. XE90 ma tak na oko gdzieś z około 75% oceny OLEDa. w HDR punktacja jest mniej więcej wyroównana. A co do testu XE90 - proszę bardzo:

Cytat

W tego typu trudnych scenach czerń pozostaje dobra, jednak widać jej rozjaśnienie w sąsiedztwie jaskrawego obrazu (lewy górny róg).
Źródło: https://hdtvpolska.com/sony-xe9005-kd-55xe9005-test-android-tv-2017-4k-hdr/

Zresztą sam wspomniałeś w wątku XE90 o "lekkim świeceniu na pasach".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Subman napisał:

Akurat link odnosił się do przeglądu wyświetlaczy proponowanych przez Macieja. Do filmów OLED dostał  w tym przeglądzie maksymalną notę, a przypominam że Szymon będzie w 80% oglądał właśnie filmy. XE90 ma tak na oko gdzieś z około 75% oceny OLEDa. w HDR punktacja jest mniej więcej wyroównana. 

Subman ale czemu nie odpowiedziałes ? Prosiłem abyś podał poziom czerni dla XE90, to się wyraża w konkretnej wartości i jest mierzalne - wiesz o tym, prawda? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Xisiek napisał:

Subman ale czemu nie odpowiedziałes ? Prosiłem abyś podał poziom czerni dla XE90, to się wyraża w konkretnej wartości i jest mierzalne - wiesz o tym, prawda? :)

Ja odpowiedziałem dlaczego kolega Szymom może nie być niezadowolony z jakości czerni na XE90 właśnie wieczorem. To jest telewizor krawędziowy a nie FALD, więc warto by było aby zdawał sobie sprawę na co się decyduje wybierając XE90 do filmów w wieczornych warunkach. Vincent bardzo dobrze to pokazał w filmie: https://youtu.be/a4-lOzmmNbs?t=2m59s 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Subman ale czemu ciągle uciekasz od odpowiedzi?!  Podaj proszę konkretną wartość czerni zamiast opisów a la kiki.

  • Plusik 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To niby teraz okazuje się, że Maciej Koper i Vincent Teoh zamieszczają opisy "a la kiki" ? Bez kometarza.

Edytowane przez Subman
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zmieniaj tematu, czekam na prostą odpowiedz. Wzór znasz czy podać?

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moi drodzy,

cieszy mnie aktywność w tym wątku, ale naskakiwanie na siebie do niczego nas nie doprowadzi :).

Cytat

 Nie jest idealny, ale pytanie czego się boisz ?

Nie tyle "boję się", co myślałem, że to telewizory idealne, a jakieś tam wady mają. Ale już nie jest to tak istotne - 10 500 + xbox one (Euro) to niestety za dużo. Dlatego interesowała mnie dyskusja między Sony XE9005 a serwisem TP Vision :).

Recenzję Vincenta podlinkowaną przez Submana znam. Nie widziałem tego efektu na żywo w czarnym pomieszczeniu i pewnie nie zobaczę zanim nie kupię :). Ale wiem o co chodzi i stąd moje obawy wobec zarówno XE9005 jak i XE9305 również. Wydaje mi się, że Philips z większą ilością stref powinien lepiej sobie poradzić w takiej sytuacji. Zresztą, było nie było, wystarzy porównać testy z tutejszego serwisu i Philips wychodzi w nich po prostu lepiej.

Też się biję sam ze sobą - (taki) TV nie kupuje się na dwa lata, więc "wypadałoby dołożyć" (do OLEDa), ale z tego się robią chore pieniądze :). Początkowy budżet był sporo mniejszy :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że dobrze szukasz. Wyniki kontrastu w drugiej scenie opublikowanej przez Macieja chyba mówią najwięcej o czerni: OLED - nieskończony, pus8102: 22 000:1, XE90: 4 200:1, więc Philips sprawdzi tu się lepiej w filmach w ciemnym pomieszczeniu niż XE90. Problemem jest faktycznie nienajlepsza opinia Phlipsa i pytanie jak na nim sprawuje się system Android, bo jest sporo osób które narzekają na jego jakość. Przy Twoich preferencjach to chyba warto zaryzykować - jak nie OLED do ten Phlilips. Najlepiej kup w sklepie internetowym, bo wtedy zawsze masz prawo do odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni, a potem jeszcze przez 14 dni możesz go testować i dopiero potem odesłać go do sprzedawcy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.12.2017 o 12:45, Subman napisał:

Wyniki kontrastu w drugiej scenie (...)

Czy możesz podać poziom czerni czy będziesz chował głowę w piasek udając, że nie wiesz o co chodzi ?  :o

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Xisiek, coś się tak uczepił tego poziomu czerni XE90? Przecież każdy zainteresowany go zna, a jak jest ciekawy to może sprawdzić. Jak na LCD ma niezły winik, tylko co z tego? Nadal ma się to nijak do oleda.

A żeby pozostać w temacie, to do autora wątku napiszę, że z trójki XE90, XE93, PUS8120 skusiłbym się na drugi wariant. Niby Philips lepszy na papierze, do tego to nie krawędziak, ale to nadal Philips... A XE93 to TV do którego już naprawdę ciężko się przyczepić, a jego czerń usatysfakcjonuje zdecydowaną większość kupujących.

  • Lubię 1
  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...