Skocz do zawartości
Maciej Koper

Co to jest Kalibracja Telewizora? Jakie ustawienia są dobre i "naturalne"?

Rekomendowane odpowiedzi

Co to jest Kalibracja Telewizora? Jakie ustawienia są dobre i "naturalne"?

O kalibracji telewizora, czy projektora można usłyszeć na każdym kroku. W moich testach przywiązuję do niej dużą wagę, ponieważ jest nierozłączna z oceną odwzorowania barw. Podejrzewam, że nie jest jednak dla wszystkich jasne, czym są "dobre", czy "naturalne" kolory, co ta kalibracja właściwie oznacza i jak się ją robi. Ten artykuł dedykuję zatem osobom początkującym, które mają po raz pierwszy styczność z tematem.

 

Przeczytaj całość

Edytowane przez Maciej Koper

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam dwa pytania związane z kalibracją TV

- Czy taką kalibrację się przeprowadza raz, trzy też trzeba ja powtarzać? (aktualizować)

-Czy w przypadku jeżeli TV został skalibrowany a uległ Awarii / Np. Matryca w takim wypadku Kalibracja przepada bo Serwis musi wymienić matrycę w tym przypadku? Dobrze mam to rozumieć? 

Pozdrawiam :)

Edytowane przez Robert_1988_KrK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W zasadzie nie powinienem \"wcierać się \" i dać odpowiedzieć Maciejowi, ale cóż, MOIM ZDANIEM: - powinno się co pewien czas powtarzać kalibrację - nie tylko awaria matrycy powoduje \"pzepadnięcie\" kalibracji, to samo dotyczy każdego elementu tzw. łańcucha video ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z rozmów z Maćkiem wiem ,że min. co 12 miesięcy. Gdyby nie to, że sprzedaję swoja plazmę już bym ją ponownie kalibrował...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Większość walorów kalibracji zostaje na zawsze. Warto skorygować odcień i jasność bieli, która zmienia się z czasem. Rozsądny termin to 12 - 24 miesięcy.

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy po kalibracji można zmieniać podstawowe ustawienia (podświetlenie,jasność,kontrast,nasycenie,ostrość), bez ryzyka rozjechania się szczegółowych ustawień kalibracyjnych?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko po co ?

Jeśłi wrócisz ze wszystkimi ustawieniami do ustawień "poikalibracyjnych" nic Ci nie grozi.

Ostrość jest jedynym parametrem, który nie ma wpływu na - ujmijmy to krótko -  "ustawienia kalibracyjne". Pozostałe wymienione przez Ciebie  jak najbardziej mają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się. Tzn. ostrość też jest ustandaryzowana i w raport wpisana jest jej poprawna wartość, przy której TV nie dodaje nic od siebie, ale nic się nie stanie jak ją podniesiesz. Wszak w telewizji, a nawet na płytach nie ma treści wideo bez widocznej kompresji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie wstrzymywałem się z kalibracją projektora bo myślałem że już mam na tyle dobry obraz, że nie trzeba...... po Maćka kalibracji zobaczyłem na własne oczy ile traciłem na jakości obrazu. Kolory i odcienie szarości, bieli oraz czernie nabrały innego wymiaru. Jak zobaczyłem po przełączeniu na stary obraz na jakim oglądałem i porównywaliśmy go do skalibrowanego to pierwsze co to rzuciły mi się na pierwszy ogień wyprane kolory oraz zaniebieszczenie obrazu. Bardzo dobrze też było widać różnicę w odcieniach kolorów trawy i drzew gdzie w obrazie przed kalibracją był praktycznie zdominowany jeden odcień a po nagle się okazało, że poszczególne obszary na trawniku posiadają inne odcienie...;-) Reasumując, kalibrację naprawdę warto przeprowadzić jeżeli zależy nam na naturalnych kolorach oraz chcemy dopracować swój obraz w 100%... ;-)

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Miałem przeprowadzona kalibrację na TV SONY z Android 5.1. Niedługo ukaże się aktualizacja Androida do wersji 6.0.1. Czy po aktualizacji wymagana jest ponowna kalibracja TV?

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, osaczony30 napisał:

Witam

Miałem przeprowadzona kalibrację na TV SONY z Android 5.1. Niedługo ukaże się aktualizacja Androida do wersji 6.0.1. Czy po aktualizacji wymagana jest ponowna kalibracja TV?

Ciekawe pytanie. Podłączam się.

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wątpię czy to ma wpływ. Żeby jednak mieć 100% pewność, należy zapoznać się szczegółowo co dana aktualizacja "poprawia" :)

Edytowane przez bankroot
znak przestankowy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właściwie nie poprawia a jest to zupełnie nowy system operacyjny. Dlatego pytanie do Maćka, czy po takiej zmianie wymagana jest ponowna kalibracja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie wiem, dlatego pytam na forum. Dodam że NIE jest to AKTUALIZACJA. Aktualizacja jest nazwą potoczną. 5.1 a 6.0 to dwa różne systemy i mogą wiele zmienić. Nie wiem jak jest to w TV i czy taka zmiana może mieć wpływ na parametry wyświetlania obrazu.

Edytowane przez osaczony30

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kalibracji podlega jeden z profili obrazu, który nie ma nic wspólnego z aktualizacja smarta. Wiec spokojnie "nie lękajcie się" ;)

Edytowane przez Xisiek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, może tak jest, co sie wydaje logiczne, ale wole otrzymać odpowiedź od Maćka :)

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wątpię by aktualizacja do 6.0 wpłynęła na zwykłe ustawienia kalibracyjne. Nie wiem tylko, czy wraz z nią nie przechodzi czasem do historii tryb "wideo hdr", na którym wcześniej wgrywało się kalibrację UHD. Ktoś musi potwierdzić. W ZD9 np. na systemie 6.0 można włączać i wyłączać HDR na każdym trybie obrazu.

  • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A moja córka nauczyła się HCFR-a w 3 dni z i1D/3 . I nie trzeba straszyć tymi przyrządami ludzi . Każdy TV powinien mieć auto kalibrację taką jak multiprofiler w Nec-u - każdy .
  • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wielokrotnie było o tym mówione. To dodatkowy koszt i żadna firma nie jest tym zainteresowana, zwłaszcza, że 99,999% tzw. populacji preferuje obraz dynamiczny. Jak w to nie wierzysz, popytaj znajomych albo zwracaj uwagę na obraz, jak jesteś \"w gościach\"
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skąd takie informacje o tym " dynamicznym " obrazie i takim procencie ??? Nie znam wśród moich znajomych nikogo kto by miał takie ustawienie. 

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że nie mam takich danych, specjalnie przerysowałem, aby powiedzieć, że zdecydowana większość użytkowników nie jest zainteresowana jakąkolwiek formą kalibracji. Być może wśród Twoich znajomych  wszyscy zwracają uwagę jak świeci TV, ja sugeruję TYLKO abyś sprawdził, czy aby na pewno mają dobrze ustawioną czerń.

Wracając jeszcze do autokalibracji zaproponowanej przez  @VETO: jak rozumiem kolorymetr i HCFR producent wyświetlacza dołączałby do sprzętu za darmo ?

Myślę, że jednak taniej zamówić usługę u Macieja.

 

PS. @artomoher jestem z Warszawy a nie z [beeep] wi skąd

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze taki problem, że nie każdemu pasuje kalibracja i z obrazem jest tak samo jak postrzeganiem sztuki, jeden zobaczy kreskę inny cięcie, a autor miał na myśli granicę między, a między. To co podoba się jednemu inny ma to gdzieś, ot tyle i aż tyle. :)

 

P.S.

To Twój problem skąd jesteś, nie dzielę ludzi . Podpis jest kierowany, ale skoro Ciebie poruszył. :D;) 

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, artomoher napisał:

Jest jeszcze taki problem, że nie każdemu pasuje kalibracja i z obrazem jest tak samo jak postrzeganiem sztuki, jeden zobaczy kreskę inny cięcie, a autor miał na myśli granicę między, a między. To co podoba się jednemu inny ma to gdzieś, ot tyle i aż tyle. :)

 

P.S.

To Twój problem skąd jesteś, nie dzielę ludzi . Podpis jest kierowany, ale skoro Ciebie poruszył. :D;) 

To potwierdza to o czym pisałem, że jakakolwiek dodatkowa inwestycja producenta w możliwości kalibracyjne telewizora jest z jego punktu widzenia pozbawiona sensu.

 

Co do PS. Wydaje mi się, że za bardzo filozofujesz, jeśli się mylę to przepraszam.

Bardzo nie lubię postów ad personam, zwłaszcza jak ktoś mi mówi, że mam z czymś problem, z czym problemu nie mam. Szukałbym go raczej nie u mnie, bo ja podałem skąd piszę. Nie lepiej było zostawić puste miejsce ?

Co do motta, któremu jak rozumiem hołdujesz: jeszcze lepiej być człowiekiem, który nie przeklina i nie być małym i cichym sku.......em.

 

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...