Skocz do zawartości
Maciej Koper

Co to jest Kalibracja Telewizora? Jakie ustawienia są dobre i "naturalne"?

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 4.09.2020 o 13:55, Maciej Koper napisał:

Wzornik jest źródłem refleksyjnym, więc świeci światłem odbitym. Referencyjny wydruk wymagałby oświetlenia referencyjnym światłem, którego skorelowana temperatura barwowa musiałaby zgrywać się z docelowym punktem bieli telewizora (D65). Tutaj należałyby wziąć też pod uwagę fakt, że szeroko-spektralne źródła światła wydają się o kilkaset Kelvinów chłodniejsze od wąsko-spektralnych (wynika to ułomnego CMF'a). Ponadto wzornik drukowany nie przeniesie takiego kontrastu jak matryca telewizora, więc nie uda się ustawić charakterystyki jasności.

Long story short - nie da rady. Już na wstępie wchodzimy w bagno pełne krokodyli ;)

  1. wątpię by referencyjny punkt bieli był sztucznym, wyliczonym tworem, raczej wynika z konkretnych warunków oświetlenia naturalnego, więc przy "odrobinie" zachodu da się osiągnąć
  2. kontrastu nie przeskoczymy :/

dzięki za wyczerpującą odpowiedź

W dniu 4.09.2020 o 18:20, Xisiek napisał:

Dobrze Maćku, ze zrobiles podsumowanie, bo "wstepniak" mogl kolege nieco zbić z tropu ;)

nie mierz innych swoją miarą. Akurat "wstępniak" był odpowiednią odpowiedzią, a "podsumowanie" w stylu "nie, bo nie" kompletnie do mnie nie przemawia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Marcin Bielecki napisał:
  1.  

nie mierz innych swoją miarą. Akurat "wstępniak" był odpowiednią odpowiedzią, a "podsumowanie" w stylu "nie, bo nie" kompletnie do mnie nie przemawia.

Oj nie chcialem Cie urazic. Rozumiem masz wiedze. Spoko.

PS. Nie wiem dlaczego zalozyles, ze ja nie zrozumialem, ale ja sie nie poczulem jakos gorzej. Pozdrowionka  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Marcin Bielecki napisał:
  1. wątpię by referencyjny punkt bieli był sztucznym, wyliczonym tworem, raczej wynika z konkretnych warunków oświetlenia naturalnego, więc przy "odrobinie" zachodu da się osiągnąć
  2. kontrastu nie przeskoczymy 😕

dzięki za wyczerpującą odpowiedź

nie mierz innych swoją miarą. Akurat "wstępniak" był odpowiednią odpowiedzią, a "podsumowanie" w stylu "nie, bo nie" kompletnie do mnie nie przemawia.

Punkt bieli jest określony konkretnym koordynatem chromatycznym x: 0,3127 y:0,3290 w systemie CIE31. Oświetlenie naturalne jest bardzo zmienne nawet w zależności od pory dnia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
On 9/7/2020 at 12:08 PM, Maciej Koper said:

Punkt bieli jest określony konkretnym koordynatem chromatycznym x: 0,3127 y:0,3290 w systemie CIE31. Oświetlenie naturalne jest bardzo zmienne nawet w zależności od pory dnia.

Żeby być precyzyjniejszym, D65 jest zdefiniowany przez CIE przez jego spektralną radiancję, a nie koordynaty chromatyczne. Dlatego w zależności jakiego obserwatora założymy, koordynaty chromatyczne będą się różnić. W profesjonalnych wyświetlaczach Sony użył skorygowanego obserwatora Judda-Vosa przez co ich domyślny punkt bieli różni się koordynatami chromatycznymi od x: 0,3127 y:0,3290, ale Sony wciąż mówi ze to punkt bieli D65. 

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

 

183102202_Zrzutekranu2023-08-29o08_23.56(1).thumb.jpeg.9541e5898d2358a8c433e5f94ebdda6f.jpeg

 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, nie wiedziałem że zaczęli już używać obserwatora CIE 170-2, szczególnie w telewizorach konsumenckich. Teoretycznie to najbardziej stabilny CMF pod kątem metameryzmu, pytanie czy przyjmie się w Hollywood.

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co ty wiesz 😆 Jedynie, co najwyżej jak odkopywać jakieś stare wątki sprzed kilku lat 😅

  • Smutny 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem czym jest standard 170-2. Z ciekawości, wytłumaczysz nam na czym polega i skąd się wziął? Skoro tyle wiesz to nie będziesz miał problemu.

  • Plusik 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...