Skocz do zawartości
fitarkus

NAS do Domu Synology czy Qnap

Rekomendowane odpowiedzi

Ja używam dość starego NASa Synology wraz z Apple TV 4K i aplikacją Infuse. Wszysto śmiga elegacko i mega szybko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

Jestem przed zakupem mojego pierwszego NAS-a  i pojawiły się pytania. Dodam, że będzie służył do użytku domowego - przechowywanie i udostępnianie filmów, zdjęć, torrent, może kiedyś kamery. Po przeczytaniu ostatnich postów do odtwarzania planuję oczywiście zew. player :) Zastanawiam się pomiędzy QNAP TS-251+ i Synology DS218+ (pytanie czy na moje potrzeby nie będzie to "za bogato" :))

1. Czy jeżeli zastosuję na razie posiadany dysk WD 2 TB jako jedyny, migracja później na WD Red 4 TB będzie bezbolesna?

2. Czy dołożenie drugiego dysku (RAID 0) wiąże się z całkowitą reorganizacją NAS i ponownym przenoszeniu danych?

3. Czy mając 2 dyski 4 TB w RAID 0 mogę dołączyć 3 dysk przez USB i zrobić z tego RAID 5 (czy musi to być taki sam dysk ja 2 główne i jak powinna być jego pojemność?)?

4. Jak wygląda możliwość stworzenia czegoś w rodzaju prywatnego Dropboxa, np. na Nexcloud z dostępem oczywiście przez WAN?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, klf napisał:

Witam wszystkich,

Jestem przed zakupem mojego pierwszego NAS-a  i pojawiły się pytania. Dodam, że będzie służył do użytku domowego - przechowywanie i udostępnianie filmów, zdjęć, torrent, może kiedyś kamery. Po przeczytaniu ostatnich postów do odtwarzania planuję oczywiście zew. player :) Zastanawiam się pomiędzy QNAP TS-251+ i Synology DS218+ (pytanie czy na moje potrzeby nie będzie to "za bogato" :))

1. Czy jeżeli zastosuję na razie posiadany dysk WD 2 TB jako jedyny, migracja później na WD Red 4 TB będzie bezbolesna?

2. Czy dołożenie drugiego dysku (RAID 0) wiąże się z całkowitą reorganizacją NAS i ponownym przenoszeniu danych?

3. Czy mając 2 dyski 4 TB w RAID 0 mogę dołączyć 3 dysk przez USB i zrobić z tego RAID 5 (czy musi to być taki sam dysk ja 2 główne i jak powinna być jego pojemność?)?

4. Jak wygląda możliwość stworzenia czegoś w rodzaju prywatnego Dropboxa, np. na Nexcloud z dostępem oczywiście przez WAN?

Pozdrawiam

No to po krótce, 2TB to bardzo mało jak na to co chcesz z nim robićź a odpowiadając an Twoje pytanie.
1. Pewnie się da to zrobić jeżeli będą to dwa niezlaeżne dyski w NAS ale nigdy czegoś takiego nie próbowałem, jeżel się nie da to będzie bolesna bo będziesz musiał dane skopiować na trzeci dysk pośredni.
2. Tak, nie założysz RAID 0 bez usunięcia danych z dysku.
3. Nie możesz, po pierwsze żeby zzrobić RAID 5 potrzebujesz co najmniej 4 dysków, po drugie kontroler buduje strukturę RAID na wszystkich dyskach na raz więc na pewno wyczyści wcześniejsze dyski.
4. Tak możliwość istnieje.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką odpowiedź! 

Dochodzę do wniosku, że raczej nie będę bawić się w tworzenie RAID, tylko dane wrażliwe dla mnie (zdjęcia i prywatne pliki) będę backupować na dysku zew. przez USB, a pliki pamięciożerne typu filmy mogą sobie lecieć w kosmos :)

PS. Co do RAID 5 to się nie zgodzę... potrzebne są min. 3 dyski, gdzie dane zapisywane są na 2 dyskach, a na 3 sumy kontrolne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, klf napisał:

PS. Co do RAID 5 to się nie zgodzę... potrzebne są min. 3 dyski, gdzie dane zapisywane są na 2 dyskach, a na 3 sumy kontrolne.

Co do ilości dysków się zgodzę, chociaż nigdy nie budowałem RAID5 na trzech dyskach, natomiast sumy kontrolne są zapisywane na wszystkich dyskach macierzy a nie na jednym, dedykowany dysk parzystości jest w RAID4.
Nie zmienia to też faktu że RAID5 nie będziesz mógł zbudować w sposób który proponowałeś.

Edytowane przez Jasiek_31

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dotarł do mnie wczoraj QNAP TS-251+ 2G i pojawił się banalny? problem..... nie mogę zainstalować żadnej sugerowanej aplikacji (np. do odtwarzania plików wideo).

Próbuję odtworzyć plik wideo z dysku USB i pojawia się okienko z opcją instalacji dedykowanej aplikacji. Po wybraniu przycisku instaluj na ikonce pojawia się na chwilę obracające się kółko, znika i nie ma żadnego efektu i komunikatu. Dysk wewnętrzny jest zamontowany.

Macie jakiś pomysł o co chodzi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że problem rozwiązany - trzeba było utworzyć kontener, żeby NAS miał gdzie instalować aplikacje :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...