Skocz do zawartości
fitarkus

NAS do Domu Synology czy Qnap

Rekomendowane odpowiedzi

Już się "doszkoliłem", że moim przypadku RAID 10 będzie lepszy.

Czy ktoś mnie może naprowadzić na odpowiedź na pytanie, jakie HDD mam zastosować w tym konkretnym RAID.

Powinny być typu "NAS" czy mogą być "zwykłe"? Przypomnę, że będą w kompie typu PC na kontrolerze ADAPTEC RAID.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma tutaj zadnej wiedzy tajemnej. Ale jak chcesz cliche to proszę. Zwykle dyski padaja, szybkie się grzeją, archive sa wolne (w zapisie), enterprise drogie. Najsensowniejszym wyborem do domowego NAS-a sa dyski typu NAS

Ja ostatnio testuje Ironwolf Segate'a. Ciągle mam parę "zwyklych" w drugim Ja się. I tylko one wykazują Bad aectory Ale system sobi3 z nimi radzi. Ostatnio tylko jeden z dysków został zdeinicjalizowany jako "failled" i po rekonstrukcji voluminu (tylko ten pomimo innych z większą ilością BS) oznaczony przez NASa jako "failing", trzeba było go wymienić.

 

A ten kontroler adapt3cs to SAS/SATA. Pytam bo pojemne dyski SAS można wyrwać sporo taniej niż SATA ( u mnie, dzieki zaglebiu IT, w lecie było tak 8TB SAS 150e, 8TB SATA 250e)

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytałem o te dyski NAS, bo coś kiedyś czytałem, że obsługują jakieś komendy współpracujące z RAID i z tego powodu bezpieczniejsze. Ale zupełnie nie wiem, czy to marketing, czy prawda?

Adaptec 31205 czyli 3*SAS SFF-8087. Dysków SAS nie brałem pod uwagę, właśnie ze względu na cenę. Daj koniecznie jakieś namiary:)

Kurczę, a jakie kabelki muszę kupić do tego? Mam SAS-> 4*SATA tylko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
zadalem konkretne pytanie, a tutaj odp z poglebioną analiza o jakis bluzeczkach... 
no comment.. 
 
 
 
Ja mam Synology dokladnie dla takich zastosowań jakie Ty potrzebujesz. 4 dyski WD Red 2tb pracują w RAID Synology non stop 3 lata i żadnych problemów. Dla mnie ważny jest też zdalny dostęp do zawartosci.

Wysłane z mojego BTV-DL09 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też używam Synology od paru lat i działa bezproblemowo. Dostęp do wszystkiego poprzez aplikacje w telefonie. Zainstalowałem w swoim dyski dedykowane do NAS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki za porady szczegolnie DO's & DONT's / poczytanie for z info z  pierwszej reki wydaje sie praktyczna. Raid pewnie bedzie 5 lub 6.

Nie pali mi sie z tym NASem wiec moge spokojnie poczytac o ich mozliwosciach i dobrac konkretny pod siebie. 

Po dotychczasowych poszukiwaniach wiem ze bedzie wiecej kieszeni niz pierwotnie planowalem, procek moze byc wolniejszy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam potrzebuje pomocy, mam shield tv i chciałem zainwestować w NAS. Tylko nie wiem który wybrać, potrzeba to  przechowywanie multimediów i odtwarzanie na shieldzie fullhd i 4k z dużym bitrate (każdy NAS podoła takim plikom? Chyba nie potrzeba transkodowania w locie do shielda) oraz pobieranie od czasu do czasu na NAS. Najlepiej na dwie kieszenie dyskowe, planowałem na razie zamontować jeden dysk wd red 4tb lub 6tb a w przyszłości dokupić kolejny.

Tylko jaki model, myślałem nad synology ds218 bo około stówke droższy od ds218play a więcej ramu i łatwiejszy montaż dysków, ds218+ trochę za drogi, ale może coś od Qnap będzie lepsze? Kwota którą mogę wydać to na pewno mniej niż 1500zł ale to już w ostateczności max jakby nie było wyjścia, oczywiście za sam NAS, dysk w kolejnym miesiącu. Z góry dziękuję za pomoc ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

M4aco - stalem przed takim samym dylematem co Ty, tez wybieralem miedzy DS218 Play, DS218, DS218+, a ostatecznie zakupilem Qnapa TS-231P :) z uwagi na znacznie nizszą cene urzadzenia.

Tak na prawdę ani DS218play, ani DS218 nie nadaje sie do transkodowania bo nie obsluguje go w ogole jak na razie Plex, brak obslugi tego procka Realteka.

Jesli chodzi o DS218+ to tez nie warto bo raz ze za drogi, dwa nawet jesli jest najwydajniejszy to i tak transkodowanie nie dziala z plików 4K 60fps, tylko max 30fps.

Do tego jesli masz Shield TV tak jak i ja, to transkodowanie jest zupelnie zbędne. Wybralem Qnapa z uwagi na to ze daje mozliwość szyfrowania calego dysku/partycji w AES czego nie ma nadal w Synology a bylo wiele prosb od lat na forum jednak Synology nie slucha w ogole uzytkowników.

Szczerze mogę polecic Qnapa TS-231P, jest bardzo cichy, duzo glosniej chodzą same dyski, dobrze radzi sobie jako magazyn plików, moc ma w zupelnosci wystarczającą jesli nie planujesz transkodowania czy wirtualizacji, nawet przy szyfrowaniu calego dysku transfery nie spadają, ograniczna ich tylko predkość samych dysków talerzowych :).

Edytowane przez PeterMac
  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

PeterMac dzięki za odpowiedź, czytałem Twoje posty w sprawie Qnapa ? i też nie znoszę kupować czegoś nowego, te dylematy ? a wracając do wątku na razie nie mam w planach nic innego oprócz multimediów i pobierania, ale czy kiedyś nie przyjdzie chęć na coś więcej dlatego mam dylemat czy nie zainwestować w coś lepszego? Transkodowanie wiadomo przy shieldzie niepotrzebne. To mówisz, że qnap radzi sobie dobrze ze współpracą z shieldem? 1gb ram to nie mało, żwawo sobie radzi no i jak QTS da radę ogarnąć temat? Jeśli mogę zapytać w jakie dyski poszedłeś, warto od razu w 2szt + raid czy 1 większy a potem dokupić? Dzięki.

Edytowane przez M4co

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Dziala znakomicie z Shieldem w sumie co ma nie dzialac ;) wszystko z KODI po SMB filmy materialy testowe 4K 60fps czy ISO BD , muzyka itd. 1GB RAM spokojnie wystarcza na to co robie, zajeta pamiec nie przekracza 550MB, procek tez jest wydajny przy kopiowaniu plikow na zaszyfrowany dysk czyli szyfrowanie w locie obciazenie CPU utrzymuje sie w granicach 55-60% a transfer siega 100MB/s :) takze jest cacy. Zauwaz ze są NASy Synology na rynku ktore mają i 512MB np. DS218J i tez do podstawowych dzialan to wystarcza, ba zobacz ile ma taki Synology DS115 256MB :). W koncu to nie pecet zeby potrzeba bylo 4GB czy wiecej. A ze ludzie zaczeli robic z tego mini komputery stawiac systemy operacyjne na wirtualce to zaczeli montowac duza ilosc ramu. Na razie uzywam 1 hdd WD Red 4TB, z czasem dokupie drugi zeby zrobic Raid1, ale i tak trzymam tam multimedia i kopie i tak posiadam na dysku odlączanym zewnetrzym w kieszeni, takze nie pali mi sie z drugim hdd, bo jak NAS zlapie wira to i tak Raid 1 nic nie da, choc tu w qnapie są te migawki takze to dobre pewne zabezpieczenie. Sam QTS bardzo przyjemny i dosc prosty do ogarniencia, tez sie nieco obawialem bo Synology ma system nieco prostszy na widok ale tu dluzszy czas i wszystko juz ogarniasz.

Edytowane przez PeterMac
  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Dzięki za pomoc, zaczynam skłaniać się w stronę Qnapa no i ile bym zaoszczedził, byłoby na 6TB WD Red. Powiedz jeszcze jeśli możesz ile faktycznie ma pojemności ten 4TB WD? Próbowałeś FTPa?

Edytowane przez M4co

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

4TB ma realnie 3,6TB. FTP nie ale sprawdzalem udostepnianie sieciowe plikow ktore dziala znakomicie. Klikasz na plik czy folder dajesz udostepnij i serwer tworzy link do myqnapcloud albo smartshare i gotowe, nawet nie trzeba sie bawic z dyndnsami, kazdy wejdzie bez problemu, mozesz ustawic wszystko czas waznosci pliku, haslo itd.

Edytowane przez PeterMac
  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używasz apek na andka do qnapa? Da się z poziomu qmanagera dodać pliki do pobrania? Porównałem ts-231p z ts-231p2 i wynika z tego, że p2 jest droższy, ma inny model procka z takim samym taktowanie, wymienialną kość RAM i pobiera więcej prądu. Nie warto się pochylić nad tym modelem? Dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

231P2 ma chyba ten sam cpu Annapurna Labs dual core 1.7GHz co model 231P, osobiscie bym nie kupil bo uwazam nie ma sensu, wiadomo lepiej miec mozliwosc ewentualnej rozbudowy ram w przyszlosci tylko mowie zalezy jakie kto ma potrzeby a trzeba zaplacic 300zl wiecej do P2 a za to jest juz 70% do dysku 4TB :). Jak dla mnie to urzadzenie ma robic za stabilny magazyn danych z szyfrowaniem AES po sieci lokalnej czy tez zewnterznie i ewentualna mozliwoscia pobierania plikow i do tego 231P sie nadaje z nadwyzką.

Jesli chodzi o apki to sprawdzalem QFile, dziala bardzo dobrze, inne appki typu QPhoto czy QMusic mnie nie interesuja zupelnie szczegolnie QMusic bo i tak nie sprosta moim wymaganiom :)

Obadam tego QManagera i dam znać

Edit:

Sprawdzilem QManagera na telefonie w sumie dobra apka jest caly monitoring serwera od aktywnych procesow aplikacji ktore mozna wylaczyc np. wylaczylem serwer iTunes bo mi zbyteczny, jak i jest cale info o temperaturach dyskach itd. Co do aplikacji DownloadStation to jest tam wbudowana wyszukiwarka plikow Bitorrent natomiast czego widze mi brakuje to opcji pobierania z juz zapisanych plikow torrent w pamieci telefonu. Oczywiscie wersja normalna na serwerze posiada taką opcje :)

Edytowane przez PeterMac
  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki serdeczne za wszystkie szczegóły, a DownloadStation pobiera z http, torrentami się nie zajmuje. Jutro może poszukam demo QTSa i poklikam sobie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki już znalazłem ? ale dużo to tam nie można sprawdzić, nawet DownloadStation nie jest zainstalowany, ale ogólny pogląd jest spoko, u Ciebie też tak żwawo działa?

Choć skłaniam się bardziej w stronę TS-231p2, jednak ma 4 rdzeniowy procek a TS-231p 2-rdzenie, na dodatek jakiś gość na yt od qnapa deklaruje, że do migawek to min 4GB ram potrzeba, czyli kiedyś warto byłoby dołożyć jeszcze ramu. A tak z innej beczki poszedłby serwer minecraft na tym ? wiem wymyślam sory ? ale zapytać można.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Tak działa wszystko bardzo plynnie i żwawo na nic nie trzeba czekać. To jak chcesz TS-231P2 to rozwazylbym tez model 3 dyskowy TS-328 bo mozna zrobić w nim juz Raid5 a cenowo nie duzo drozej.

Tak zgadza sie P2 ma procek juz 4 rdzeniowy, patrzylem na opis morele i tam zle podali, ale 

Cytat

Serwer TS-231P2 oferuje 256-bitowe szyfrowanie AES dla pełnego woluminu NAS, które zapewnia szybkość transferu wynoszącą ponad 157 MB/s, co zwiększa wydajność i bezpieczeństwo systemu oraz pomaga chronić poufne dane osobiste przechowywane na serwerze NAS

a teraz 231P 

Cytat

Serwer TS-231P wyposażono w udoskonalony mechanizm szyfrowania i odszyfrowywania ze wspomaganiem sprzętowym, który zapewnia szybkość transferu wynoszącą 179 MB/s przy 256-bitowym szyfrowaniu AES całego woluminu, co zwiększa wydajność i bezpieczeństwo systemu oraz pomaga chronić poufne dane osobiste przechowywane na serwerze NAS.

Takze troche dziwne :)

Co do postawienia minecrafta hehe to nie mam pojęcia :) 

Edytowane przez PeterMac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Fakt dziwne, ale powiem szczerze jeszcze trochę tu posiedzę na forum i w ogóle nie będę mógł się zdecydować, za duży wybór za duży ?

Edytowane przez M4co

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Wiem nie jest łatwo, czlowiek chce dokonać mozliwie najlepszego wyboru bo potem trzeba z takim urządzeniem siedzieć przez lata, natomiast ja mogę tylko powiedzieć ze jestem bardzo zadowolony z tego wyboru, wiadomo są lepsze maszyny na rynku tylko pytanie po co mi taka wydajność jak i tak z tego nie skorzystam i to wiem juz z góry, zresztą 231P to wydajny serwer, odstawia w wielu testach DS218Play a tamten ma 4 rdzenie Realteka, do tego im więcej procesów uruchomionych tym wieksza szansa na włamanie do systemu z zewnątrz.

Jeden uzytkownik mi dobrze odpisał myśle na forum ze jesli ma to być architektura na ARM to jak najtaniej, nie oplaca sie placic za duzo za te procki, jak juz placic to za coś na x86 tam jest wiecej appek i mozliwości.

Jedno mi tylko przeszkadza ale to nie wina Qnapa, jak odpalę Shield TV to raz na jakis czas wybudza mi dysk, nie wiem jakis proces w Shield TV to powoduje, moze skanuje urządzenia w sieci albo coś, tak samo kazde uruchomienie KODI od razu powoduje wybudzenie dysku, wiadomo w niczym to nie przeszkadza, ale jak siedzi sie w nocy w totalnej ciszy to jednak jak dysk rozkreci swoje talerzyska to slychać go trochę, samo chlodzenie serwera jest praktycznie nieslyszalne, wiatrak chodzi caly czas na 960RPM, tempy tez bardzo ok, nawet przy dlugim kopiowaniu temperatura systemu utrzymywala mi sie w okolicy 36C.

Edytowane przez PeterMac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak, tv mam już prawie 6 lat, kompa 11lat ... itd, sprzętów nie wymieniam za często więc muszę wybrać coś co się szybko nie zestarzeje i będzie w miarę długo działać, czy tak się da?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Da się, co ma nie działać długo :) tu sie nic nie zmieni przez lata, serwer plików pozostanie serwerem plików :), jedyne ograniczenia to pojemność w przypadku 2 zatok to do 24TB, ale po co komu taka pojemność w warunkach domowych, chociaz wiadomo za 10lat to moze być i mało :), pamietam jak 20 lat temu w kompie kupowało sie dyski 2GB-3GB :)

Sprawdz sobie jeszcze TS-251, masz juz cpu x86 Celerona, mozliwość rozbudowy pamieci, i wyjście HDMI.

Tylko co mnie zastanawia

Cytat

Oferowana przez TS-251 funkcja szybkiego szyfrowania i deszyfrowania umożliwia transfer na poziomie do 68 MB/s; rozwiązanie pozwala na szyfrowanie wolumenu 256-bitowym szyfrem AES

https://www.qnap.com/pl-pl/product/contrast.php?cp[]=258&cp[]=142&cp[]=286&ref=product_overview

Zobacz na pobór prądu P2, jednak 4 rdzenie potrzebuja wiecej papu :)

Z kolei TS-251 gorzej wypada znacznie od TS-231P pod względem szyfrowania w AES jesli chodzi o transfery, takze niezbyt jak na Celerona, tylko o tyle ciekawe ze tylko modele na x86 u Qnapa oferują szyfrowanie w AES folderów, modele na ARM tego nie obslugują.

Edytowane przez PeterMac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

TS-251 ciężko dostać już chyba wycofany, ale porównuje TS-251A z P2 ale to już kwota konkretna ~400zł różnicy, a co do szyfrowania kolekcje filmów do shielda warto szyfrować? Czy to jest aż tak istotne? 

Trzeba sobie uświadomić własne potrzeby i nie wymyślać, że to czy tamto mi się kiedyś przyda, jak tak dalej będzie to przekroczę i 2tysie i dalej nic. Chyba wybiorę coś między 231P, 231P2 lub 251A. Ale fakt pobór P2 to lipa, znów przepłacać za pilota w 251A też nie warto nie użyje tego raczej, ale więcej ramu i migawki powinny działać a to jest konkret. Próbowałeś migawki u siebie?

Leci 1,3 - 1,4MB/s? ps. ja mam łącze 250mbps ciekawe ile by leciało ?

Edytowane przez M4co

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

No tak ale masz łącze 250mbps zapewne download, a upload jaki :) ? ja mam łącze światłowód orange 100mbps i upload 10mbps, choć uzyskuje realnie nieco wyzsze wartości, ~117mbps download, 13mbps upload.

Co do migawek nie testowałem jeszcze u siebie, gdyż utworzyłem dysk w formacie dysku statycznego, i w tym trybie nie jest to obslugiwane, musiałbym przewalać wszystko do woluminu pełnego lub uproszczonego, ale nie ma opcji zeby 1GB ram był tu wąskim gardłem dla tej funkcji skoro jest w tym urządzeniu to na pewno działa poprawnie jak cała reszta, zresztą to nic innego jak utworzenie punktu przywracania dla plików.

Pootwierałem kilka aplikacji i RAM praktycznie nie rośnie w górę, uzycie ramu jest na poziomie ~max 55%

Wracając do jeszcze TS-251A z HDMI to i tak jest to lipa, gdyż wyjscie HDMI jest tylko w standardzie 1.4, czyli max 2160p przy 30Hz, do tego nie dziala tam w ogole przelaczanie automatyczne w KODI na tryb 24p, takze takiemu playerowi podziękuje, to juz bym wolał kupić za 250zł MiBoxa 4K :)

Bez tytułu.png

Edytowane przez PeterMac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...