Skocz do zawartości
fitarkus

NAS do Domu Synology czy Qnap

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Noszę się z zakupem nas/a do domu

Interesuje mnie:

1 Synology 1515+

2 Qnap TS-563 TS-569 lub inne propozycje

Co jest dla mnie istotne

1 obsługa wewnętrznych pięciu dysków (nie mniej)

2 obsługa i współpraca z DLNA,UPnP,ITUNES,PC,Tablet,Oppo BDP 105,Musi posiadać klienta Torrent,

3 Ma być maksymalnie szybki po przewodzie 1Gbit/s

4 Ma być maksymalnie multimedialny, przy czym nie chodzi mi tu o wyjście HDMI a raczej o oprogamowanie i mnogość jego zastosowania.

Powinien umieć zrobić kopię bezpieczeństwa poprzez usb 3.0

Obecnie posiadam stację dysków usb 3.0 z pięcioma dyskami 4TB raid 5

Docelowo Serwer NAS ma mieć 5x4TB w raid 0 a obudowa USB będzie robiła jako mirror również w jako Raid 0,

O ile da się to zrobić bez bólu

Co mnie NIE interesuje

1 budowa komputera i przystosowywanie do moich potrzeb

2 jakieś HP microserver oraz inne wynalazki z nie do końca przejrzystym działaniem i intencjami XPenology

3 cena

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to typing error, czy blad planowania, ale RAID 0 nie brzmi zbyt sensownie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jego zabezpieczeniem będzie inny RAID 0 20TB w obudowie USB.

Edit:

Synology 1515+ 20TB Raid 0 plus obudowa (którą posiadam) USB 20TB Raid 0 jako Mirror

Edytowane przez fitarkus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem co chcesz przez to osiagnac. Stosujac Raid 0 uzyskasz predkosc transferu na poziomie dysku twardego (bez agregacji kart sieciowych, chyba ze masz model z 10 GiB ), ktorego prawdopodobienstwo utraty danych wynosi 50%, Ty chcesz zwiekszyc je do 97%, nie zyskujac niczego, poza maksymalna objetoscia woluminu. W tego typu rozwiazaniach chodzi raczej aby odwrocic te zaleznosc i zmniejszyc stopien ryzyka.

Tylko macierz Raid 5 albo 10 (na 4 albo 6 dyskach) ma sens, jesli zakladasz agregacje 2, a raczej 4 kart sieciowych (1 GiB, abstrahujac od rzeczywistej maksymalnej predkosci zapisu i odczytu modeli ktore wybrales)

Jesli w serwerze dostepna bedzie tylko jedna albo 2 karty 1 GiB jedynym sensownym rozwiazaniem dla Ciebie jest zastosowanie RAID 5 albo ekwiwalentnego rozwiazania opartego na 1 dysku redundancyjnym.

Moge to napisac inaczej jezeli potrzebujesz objasnienia dlaczego tak uwazam.

Edytowane przez binary
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mirror Raid 0 to właśnie Raid 10 . W Nas/ie będę miał 20 TB przestrzeni natomiast kolejne 20 TB w obudowie USB będzie Backupem... no to jakie jest teraz prawdopodobieństwo utraty danych ?

Raid 5 jest tak samo dobry na 4 , 5 i 6 dyskach jeśli pominiemy rachunek prawdopodobieństwa wynikający z ilości użytych dysków.

Odnośnie pytania z mojego tematu to jestem nastawiony na Synology 1515+, chyba że znajdą się argumenty wzmacniające konkurencję.

Edit:

Obecnie Raid 5 mam właśnie w tej obudowie USB

5 bay disk station Sharkoon

Jeśli się mylę to popraw mnie bo jak najbardziej oczekuję konstruktywnej krytyki,

Edytowane przez fitarkus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok widze, ze trafilem na sciane.

Raid 10 inaczej 1+O . Nie o takim rozwiazaniu piszesz. Ty proponujesz RAID 0 z kopia bezpieczenstwa umieszczona na innym RAID 0. Oczywiscie matematycznie prawdopodobienstwo padaki nie bedzie iloczynem prawdopodobienstw ale rozlozy sie na 2, jednak praktyczne zwiekszenie bezpieczenstwa tego rozwiazania, jest zludne, poniewaz nie majac zadnej kontroli parzystosci danych, w przypadku awarii glownego woluminu, nie masz pewnosci co do spojnosci danych zapisanych na woluminie zapasowym. One rowniez moga byc skompromitowane, pomimo iz macierz nie ulegla uszkodzeniu.

Naprawde ciekaw jestem Twoich potrzeb odnosnie predkosci transferu, skoro bezpieczenstwo danych nic dla Ciebie nie znaczy. Po co Ci wolumin 20TB zamiast 16TB (prosze nie zwazac na zaokroglenia) i dlaczego upierasz sie przy takim konkretnie rozwiazaniu? Podejdz do wyboru konfiguracji z wiekszym rozmyslem , bo nie masz racji co do reszty ktora napisales, o konfiguracjach RAID, wiec moze jednak nie zdajesz sobie sprawy z zagrozen i nie dostatecznie dobrze zbilansowales praktyczne zyski i potencjalne straty. Zostawmy rozstrzyganie sporow w tej kwestii na pozniej *.

Jakiego masz konkretnie tego Sharkoona (model), czy aby napewno dziala on w trybie RAID 5, a jesli tak dlaczego chcesz to zmienic?

Pytam o zastosowanie serwera i Twoje prioterytety, bo do Twojego opisu pasuja dzisiaj wszystkie urzadzenia, z kontekstu mozna natomiast podejrzewac, ze moze masz jakies oczekiwqnia, ktorych urzadzenie ktore wybrales byc moze nie jest w stanie spelnic.

* wydaje mi sie, ze wczesniej pisales o Raid 10 na 4, 5 i 6 dyskach, Sprobuj w takim razie utworzyc Raid 10 na 5 dyskach ;) Mozesz uzyc 4 albo 6, nie masz miejsca na 6 jeden hdd pozostanie wiec nieuzyty w macierzy, ktorej rozmiar uzytkowy wynosic bedzie w zaokragleniu 8 TB, w RAID 5 to 16 TB, roznica znaczaca zas taki sam poziom zabezpieczenia. Sprawdz sam jesli nie wierzysz.

https://www.synology.com/en-us/support/RAID_calculator

Jezeli jednak to zdanie pozostalo niezmienione od poczatku, to i tak nie ma ono sensu, tez moge wyjasnic dlaczego. Ale moze skupmy sie na problemie.

Wracajac do meritum. Raid 5 lub SHR -1 (w przypadku Synology), to najsensowniejszy wybor, bo daje mozliwosc zachowania danych i ciaglego dzialania pomimo utraty jednego dysku. Jesli bedziesz mial macierz typu RAID 0, na niej dajmy na to 15TB danych. To wszystkie ida w zapomnienie. Ponowne utworzenie i sprawdzenie spojnosci nowej macierzy a pozniej przekopiowanie utraconych danych na serwer to doba, podczas ktorych serwer nie swiadczy uslug.

Jak mi napiszesz dokladnie co to za obudowa i jak zamierzasz uzywac, to bedziemy mogli porozmawiac o bezpieczenistwie zbackupowanych na niej danych etc.

We wczesniejszym poscie Kolega pmcomp napisal o awarii jednego ze swoich dyskow. W zakladanym przez Ciebie ukladzie juz bys mial stracona dobe ( w najlepszym wypadku). Dla mnie juz to stanowiloby wieksza strate niz 4TB zainwestowane w RAID 5 . O innych akspektach mozemy podyskutowac dalej, jak napiszesz cos wiecej.

Edytowane przez binary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Raid 0 w NASie na pięciu dyskach to proszę nie się o kłopoty. Chyba, że potrzebujesz potężnej wydajności, ale wtedy to NAS się nie nadaje. Nawet RAID5 nie daje bezpieczeństwa. Backup musi być.

Inna kwestia to czy ta kieszeń będzie współpracować z NASem. Dla bezpieczeństwa całował bym w sprzęt oparty na intelu niż ARM.

Sent from my Leap using Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fitatkus

Jak Ci sie podoba 1515+ i nie masz jakich zadan specjalnych do wykonania, to lykaj, tylko zostaw przynajmniej jeden redundantny dysk (mozesz 2) podczas instalacji. Moze pomysl o wiekszych dyskach jesli to ma byc 20TB bez zaokraglen.

Rozumiem ze ten Sharkoon zostaje do robienia okresowych backupow tak?

Edytowane przez binary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie taki mam plan, Sharkoon jako backup.

Rozważam również ośmiodyskowe rozwiązanie ale ... no właśnie

,tu już trzeba zainwestować w osiem dysków.

A teraz wróćmy może do pierwszego posta Synology z ARM czy QNAP z x86 ?

Kolega Salata zabił mi gwoździa z procesorem ,no bo zamierzam wydać ponad 5 tysięcy a pod maską tylko Atom,

poza tym podobno na x86 jest większy wybór oprogramowania.

Edit: A może jednak pięciodyskowy NAS i dodatkowy pięciodyskowy moduł rozszerzający w raid 5 ?

Edytowane przez fitarkus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym miejscu wiekszosc ludzi, ktorzy chca miec pelna dowolnosc w doborze sprzetu, (czesto wykorzystac ten co juz maja) skalowalnosc, duza przestrzen dyskowa, SSD cache i nie chca wydac 10k na to, wybieraja skladaka.

Mialem kiedys Synka na ARM-ie (oczywiscie generacje bedaca mocno wstecz za dzisiejszymi) i docenilem przejscie na x86 (z pozoru badziewne, ale robiace wszystko w temacie multimediow AMD Neo ?) od ktorego dzisiejsze ARM-y sa zapewne bardziej wydajne. Osobiscie mogac miec balerona, Pentium, czy nawet Xeona, sam bym sie juz na ARM-a nie skusil.

Ty musisz rozwiazac swoj dylemat sam. Moze Kolega Salata podpowie Ci dlaczego odradza ARM-y

Edytowane przez binary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Kwestia dostępnego oprogramowania i kompatybilności. Akurat pracowałem na obu platformach i często dl ARMa brakowało bibliotek. Twoja kieszeń na USB3 na 90% nie zadziała na ARM. Poza tym dla twoich zastosowań to tylko x86. QNAP ma rTorrent. Dzieli go przepaść od Transmission. Najnowsze QNAPy wykorzystują przyzwoicie możliwości QuickSync jeżeli chodzi o transkodowanie.

Tapped from Nexus

Salata

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja dołożę swoje pięć groszy.

Mam Qnapy na x86 i na ARM, zdecydowanie polecam x86, dużo więcej aplikacji (@Salata Transmission na Qnapa też jest).

Co do samej budowy to zdecydowanie polecam RAID5, no i tu ponieważ potrzebujesz tak dużej przestrzeni to albo urządzenie z większą ilością mniejszych dysków np 8x4TB w RAID5 albo jakiegoś czterodyskowca z dyskami 8TB.

Tą kieszeń którą chcesz podłączać w celu robienia backupu proponuję podłączyć przez eSATA a nie USB (oczywiście jeżeli jest taka możliwość).

Co do szybkości sieci to mój czterodyskowy Qnap z RAID5 daje na gigabitowej sieci praktycznie max tego co na co sieć pozwala 90 - 95GB/s więc o wydajność nie masz co się obawiać.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok a zatem wstępnie

Qnap TS-563 + 5x6TB Dostępna przestrzeń 24TB ? Cena 548£ + 5x179£ = 1443£

http://www.amazon.co.uk/Turbo-TS-563-8G-Network-Attached-Storage/dp/B00YTVEG1A/ref=sr_1_3?ie=UTF8&qid=1447015593&sr=8-3&keywords=ts+563
Dyski 6TB
http://www.amazon.co.uk/Desktop-drive-Network-Attached-Storage/dp/B00LO3KR96/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1447016757&sr=8-1&keywords=6tb

LUB

Qnap TVS-663 + 6x4TB Dostępna przestrzeń 20TB ? Cena 699£ + 6x124£ = 1443 £

http://www.amazon.co.uk/QNAP-TVS-663-4G-Affordable-10GbE-ready-Golden/dp/B00S9FH9CU/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1447016561&sr=8-1&keywords=tvs+663

Dyski 4TB
http://www.amazon.co.uk/Red-3-5-inch-Desktop-Hard-Drive/dp/B00EHBERSE/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1447016621&sr=8-2&keywords=4tb

A więc koszt całej imprezy to około 8600zł i jest do przełknięcia.
Czy w tej cenie istnieje jakieś lepsze , mądrzejsze rozwiązanie ?

Edytowane przez fitarkus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Z żalem przymierzam się do sprzedaży takich elementów:


Lian Li Modular Cube Case


1 szt.


Chieftec SST-2131 SATA


8 szt.


kontroler Adaptec RAID 31205


3 szt.


kable sas->3xSATA

9 szt.


kabelki/rozgałęziacze zasilające (molex)


można dołożyć jeszcze koszyki hdd wewnętrzne - jest miejsce w obudowie (druga połówka prawie pusta)


ew. dostępny zasilacz (odpowiedni;)) i płyta główna z procesorem intel (i7 lub i3) (nowe)


Wszystko nowe, oprócz 1 karty adaptec raid 31205, która parę tygodni popracowała w innym kompie.

Elementy nieużywane ale mają kilka lat - po prostu nie starczyło determinacji w realizacji :(


Reasumując:

- zgrabny NAS na 24 hdd hotswap

- 2 kieszenie 5,25 zewn.

- możliwość domontowania 2 koszyków po 3, 4 hdd wewnątrz obudowy


Proszę moderatorów o przymknięcie oka na brak ceny;)

To taka przymiarka do oferty. Najchętniej sprzedam w całości ale nie wykluczam innych opcji.


Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja uzywam w tej chwili na Synku 2 x 12 kieszeni. Stoi tam macierz na 14u dyskach 4TB w RAID6 czyli ok. 48 TB plus macierz na 5u dyskach 2TB w RAID5 czyli ok. 8 TB jako dysk roboczy.

Do tego backup 6 TB w RAID5 na drugim Qnapie dla corowych danych.

I jestem zadowolony.

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pytanie dot wyboru pierwszego NAS, rozważam dwa modele:

QNAP TS-453A lub Synology DS918+. Moze ktos mial stycznosc z produktami ww firm i moze cos poradzić. 

zastosowanie do domu magazyn plikow, wspolpraca i magazyn dla odtwarzania  Oppo ma to dzialac dobrze z ios i androidem (mak,samsung), ale winda tez jest, pierwszy NAS, user w miare oganriety, ale nie informatyk, wiec jakas prostota i intuicyjnosc systemu mile widziana, menu nie musi byc PL, angielski ogarniam :) 

(uprzedzajac komentarze: wiem ze 4 dyski to malo, ale od czegos trzeba zaczac. Mialem zacyznac od wersji 2 dyskowej, ale odrzucilem ja na starcie). 

Z tych dwoch mimo ze ts to starszy sprzet sklaniam sie ku QNAP, dzieki cennym poradom forumowicza Nygus :) Chcoiaz spotkalem sie z opiniami ze Synology ma lepszy OS.

Z gory dzieki za opinie.

jest jeszcze nowszy model TS-453B

Edytowane przez szewi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dobrze rozumiem przeznaczenie tego NAS-a. Czy chodzi wyłącznie o magazynowanie plików i udostępnianie ich odtwarzaczowi Oppo? Jeżeli nie stawiasz przed nim żadnych innych zadań, to raczej nieekonomiczne rozwiązanie. Nie wiem jakie dyski planujesz, ale zakładając 4x4TB to wychodzi lekko 1000e za komplet, 4x 8TB to 400e wiecej. Ma to jakiś sens w przypadku zautomatyzowanego backupu, serwera www, czy cctv Ale jako magazyn plików multimedialnych dla jednego użytkownika, to jak strzelać z armaty do muchy.

Nie lepiej dokupić kilka dysków i dołożyć je do komputera, a z niego udostępniać przy użyciu wirtualnego serwera?

W zaprezentowanym kontekście też nie widzę wyższości Qnapa nad Synkiem. Skoro nie zamierzasz to podłącza bezpośrednio jako odtwarzacz pod TV

 

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie tylko magazyn i nie dla 1 tylko dla calej rodziny, musi radzic sobie z szybkim przesylaniem plikow przez siec np 4K, archiwizacja, dobrze jak bedzie mial transkodowanie w czasie rzeczywistyym, backup time machine, wspolpraca z innymi urzadzeniami smart itp

Pewnie znajde sporo dodatkowych zastosowan, ale narazie jeszcze o nich nie wiem ;)

Generalnie jak mam jakies urzadzenie lubie jak ma wiecej opcji do ogarniecia niz mniej, nie musze ze wszystkiego korzystać od razu, ale nie wykluczam takiej opcji.

Do desktopow nie chce wracać, bo kojarzy mi sie to z czasami studenckimi. Mysle o dedykowanym urzadzeniu i zaprojketowanym pod to systemem tak zeby wygodnie i bezstresowo mozna bylo z tego korzystać.

Jak na ten moment QNAP 435A lub B wydaje sie b sensowny.  

 

 

 

Edytowane przez szewi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobisz jak chcesz, to oczywiste.

Wybór NAS-a zwykle sprowadza się do zbalansowania potrzeb i budżetu użytkownika z możliwościami urządzenia. Podczas wyboru ludzie rozważają zwykle pojemność, możliwość rozbudowy, wydajność, funkcje dodatkowe, kosztbzakupu/utrzymania, awaryjność, znane/potencjalne problemy, wsparcie producenta/środowiska użytkowników.

Tymczasem swoj dylemat przestawiasz mniej więcej w takim stylu: "chciałbym sobie kupić bluzeczkę, tylko nie wiem, czy różowa, czy niebieska. Ale wezmę chyba niebieska. Co sądzicie?".

Z takim ulanskim podejściem zdecydowanie szybciej możesz znaleźć się w sytuacji, w której staniesz przed problemem, któremu można było z łatwością zapobiec, dokonujac swiadomych wyborow. Tu akurat mam na myśli raczej konfigurację serwera, niż wybór urządzenia.

Powodzenia.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z "resztek" sprzętu skonstruowałem miniPC z miejscem na 4 HDD 3,5".

Zastosowanie domowe "do wszystkiego", czyli serwer muzyki, filmów (również UHD), serwer ftp, plików, backup danych. Lan 1Gb.

Zależy mi na szybkości i niezawodności. Waham się pomiędzy RAID 10 i 6 (podkreślam: 4 hdd).

I 2. pytanie: czy warto wchodzić w jakieś dyski typu "NAS", czy wystarczą "klasyczne"?

ps

Zamierzam robić jeszcze jeden PC do celów czysto backupowych tego pierwszego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach




Zależy mi na szybkości i niezawodności. Waham się pomiędzy RAID 10 i 6 (podkreślam: 4 hdd).
I 2. pytanie: czy warto wchodzić w jakieś dyski typu "NAS", czy wystarczą "klasyczne"?


Szkoda przestrzeni na RAID10 albo 6 do takich zastosowań i z 4 HDD. IMHO to marnitrawstwo przestrzeni..Ani szybciej ani bezpieczniej.
1 redundantny dysk powinien wystarczyć. Chociaż ostatnio na Syno padł mi volumin (1 dysk się wysyłał a drugi odlaczyl, ale udało się zbackupowac dane i odbudować macierz.
Jaki system planujesz? Jeśli jakiś Linux to nie wybieraj ext4.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że to "marnotrawstwo" ale właśnie czytałem, że awarie 2 dysków wcale nie są rzadkie. Nie jestem praktykiem RAID, stąd moje pytanie.

Założenie jest takie, że system ma działać po awarii 1 dysku, dopóki nie dokupię nowego dysku np za 2-3 dni.

Znowu nietypowo, bo systemem będzie Win:) Mam potrzebę specjalistycznych działań na serwerze, które wymagają tego środowiska. Tzn pewnie da się to jakoś ominąć ale za stary (leniwy) jestem na naukę linuksopodobnych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, binary napisał:

Tymczasem swoj dylemat przestawiasz mniej więcej w takim stylu: "chciałbym sobie kupić bluzeczkę, tylko nie wiem, czy różowa, czy niebieska. Ale wezmę chyba niebieska. Co sądzicie?".

 

zadalem konkretne pytanie, a tutaj odp z poglebioną analiza o jakis bluzeczkach... 

no comment.. 

 

 

 

Edytowane przez szewi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Styczność z modelami obu wymienionych firm nie ma nic do rzeczy w kwestii rekomendacji, ponieważ po pierwsze i najwazniejsze nie wybiera sie rozwiazania na podstawie firmy, nie znajac przeznaczenia, oczekiwan i budzetu inwestora. Po drugie, porównanie tych 2 konkretnych urządzeń, na podstawie innych modeli wcześniejszych generacji nie ma specjalnego sensu, ani na podstawie historycznych bubli i wpadek z oprogramowaniem ani nawet na podstawie bezpośredniego zestawienia skoro nieznane nam są Twoje potrzeby i oczekiwania. Do tego co napisałeś oba z nich nadają się równie dobrze, a niewykluczone że inne nadawalyby się lepiej. Trudno odpowiedzieć na pytanie w stylu kupie sobie to albo tamto, ale raczej to. Co Wy na to? Zwłaszcza skoro zapytany o szczegóły nie raczyles ich doprecyzować.
Chciałem Ci doradzić, ale skoro podałeś już decyzję, to zwracam Ci uwagę na to co jest naprawdę ważne, czyli zasady których warto przestrzegać podczas konfiguracji i użytkowania NAS-a, żeby nie narobić sobie klopotow, albo nie stracić danych, czasu nerwów i kasy. Jeżeli wydaje Ci się, że markowy czy wypasione urządzenie DIY zbudowane na "niezawodnych" podzespolach klasy enterprise, jest gwarancją dla Twoich danych, to jesteś w błędzie. Pierwsza wizyta na forum tematycznym pełnym geekow i ludzi ktorzy nie tylko potrafia sobie sami wybrac, zbudowac ale i oprogramiwac NAS-a, uswiadomi Ci o skali problemow z jakimi borykają sie użytkownicy urzadzen obu tych brandow i nie tylko tych.
Z mojej strony ostatnia rada. Zapoznaj się z listą DOs-ow nad DONTs-ow.zanim zaladujesz na swojego NAS-a dane, postawisz go "w kącie" i o nim zapomnisz. Najlepiej jeszcze zanim wybierzesz typ macierzy i system plików.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...