Jump to content
fitarkus

NAS do Domu Synology czy Qnap

Recommended Posts

Co do łącza down i up po 250 ;) także leci po 30MB/s w obie strony, a wracając to wątku to być może nie warto sobie głowy zawracać migawkami, jak się straci pliki to się przeboleje. No nie ma porównania po to kupiłem shielda żeby wszystko grało a NAS jako dodatek do całości.

Kurcze no to niezle masz z tym łączem ze w obie strony takie predkości :). Dokladnie tak, tak samo jak ja slysze o tym calym transkodowaniu z tych serwerów NAS to mnie sie śmiać chce, co ja bede tam transkodować na co na jakies stare prehistoryczne urządzenia typu telefon czy tablet. Shield, PC, telefon, wszystkie uciągną 4K 60fps, nie mowiąc o FHD :) a transkodowac zeby oglądac to potem w duzo gorszej jakości to jest poroniony pomysł, jedyne wytlumaczenie jak ktoś chce oglądać coś na sieci mobilnej, ale nie mam co robić tylko oglądac swoje filmy na telefonie :):)

Co do migawek to na pewno przydatna funkcja, ale i tak bym temu nie ufał w 100%, kopia na dysku zewnetrznym i tak jest podstawą w przpyadku NAS'a czy komputera.

Edited by PeterMac

Jak potanieją wezmę 500mb :D Jak widać w sygnaturce miałem kiedyś DS111 bardzo krótko bo mój soniacz nie odtwarzał z niego nic a transkodować się na nim nie dało a wtedy było by na miejscu jakby się dało, więc musiałem się go pozbyć a teraz muszę jakiś wybrać koniecznie. No ja chce NAS bo brakuje mi miejsca na to wszystko co mam więc z kopią mógłby być problem, porozrzucane na kilku mniejszych dyskach wszystko mam i takie migawki ciekawa opcja, miejsca nie zajmują a teoretycznie da się odzyskać.

Dokladnie, na pewno dobra opcja, tylko tez bym na tym nie polegał w 100% :)

Co do łącza to kurcze, operatorzy niektórzy to robią niezly idiotyzm, bo tak dają download mega wysoki jak choćby Orange ze światłowodami 600Mb, ale upload juz tylko 60Mb, mnie by wystarczyło 100/100 :) i nic wiecej nie potrzebuje.

Edited by PeterMac

Powiedzcie mi proszę jak rozumieć "maksymalna obsługiwana pojemność 8TB" w opisie Qnap TS-251A na stronie xkoma, bo nawet na stronie producenta nie mogę się doszukać info o pojemności dysków? Czy to oznacza, że mogę wmontować tylko 2 dyski po 4TB? Trochę lipa bo nawet starsze niższe modele mają po 24TB, tylko gdzie leży prawda?

Edited by M4co

??? Może to oznaczać nieaktualny opis, albo coś jeszcze innego.

Gdybyś poświęcił 30sec na sprawdzenie kompatybilnych dysków z Qnap-em TS-251A to już dawno byś wiedział, że na dzień dzisiejszy maksymalna wielkość obsługiwanego dysku, przez tego NAS-a, to 12TB np. Seagate ST12000NE0007.

https://www.qnap.com/pl-pl/compatibility/

Więc wygląda na to, że jeśli będziesz chciał to możesz tam mieć np. max 24TB.

Hej

Podepnę się do tematu. Planuję zakup NASa do przerzucenia całej biblioteki BD na serwer. I tu mam pytanie, ponieważ w tej materii jestem "lajkonik": kiedy zacznę gromadzić filmy UHD (HDR) koniecznym stanie się wyposażenie NASa w port HDMI co najmniej 2.0? Przeglądałem ofertę QNAP - wszystkie posiadające porty HDMI mają je w standardzie 1.4. Czy jest inny sposób przesyłania do TV materiału z bitratem charakterystycznym dla UHD z płyt BD?

Pozdro

Edited by kobolko

Owszem. Z NASa do playera sieciowego np Egreat A5 przez LAN.

1 godzinę temu, pmcomp napisał:

Owszem. Z NASa do playera sieciowego np Egreat A5 przez LAN.

Nie da się z NASa bezpośrednio do TV? Nie lubię tzw półśrodków (rozwiązań nie"systemowych"), czyli mnożenia urządzeń, bo jedno nie spełnia funkcji

Edited by kobolko

NAS jak sama nazwa wskazuje służy do przechowywania i zarządzania danymi, w tym przypadku biblioteką multimedialną. Player słuzy do odtwarzania tychże.

PS. wyobrażasz sobie stojące obok TV i strasznie hałasujące pudło?

PS2. a latasz czasem samolotem? On nie spełnia podstawowej funkcji zaparkowania w moim garażu. Muszę z tym żyć.

Edited by pmcomp
  • Haha 1

pmcomp, jak napisałem wyżej nie jestem specjalistą w tym temacie, stąd pytanie.

PS. wyobrażasz sobie stojące obok TV i strasznie hałasujące pudło?

Czemu zaraz obok TV? równie dobrze może stać w drugim pokoju.

PS2. a latasz czasem samolotem? On nie spełnia podstawowej funkcji zaparkowania w moim garażu. Muszę z tym żyć.

Jeszcze raz powtórzę: NIE JESTEM specjalistą w tej dziedzinie, a właściwie nie wgłębiałem się w nią wcale. Co nie upoważnia Ciebie do protekcjonalizmu. 

I tak, tak sobie wyobrażam działanie kompletnego urządzenia NAS przeznaczonego do użytku domowego: przechowywanie i udostępnianie multimediów - bezpośrednia możliwość ich prezentacji na odbiornikach (bez pośrednictwa jakichś protez).

@kobolko.

Dlatego też powinieneś zaufać doświadczeniu Kolegi.

NAS nie służy do odtwarzania plików multimedialnych tylko do ich przechowywania i strumieniowania (wspoldzieleniu i backupu wszystkich waznych danych uzytkownikow domowych komputerów, względnie obsługi CCTV). Odtwarzanie video, w szczególności UHD, pozostaw playerom do tego tego celu dedykowanym. NAS najlepiej schować gdzieś gdzie nie będzie kul w oczy i przeszkadzał.

• Upvote 1

6 minut temu, binary napisał:

@kobolko.
Dlatego też powinieneś zaufać doświadczeniu Kolegi.

Doświadczeniu mogę zaufać. Zgorzkniałemu tetryzmowi już nie bardzo. Zwłaszcza wobec osób o dużo mniejszej wiedzy w danym temacie.

Dzięki za pomoc, już chyba wiem, czego szukać.

3 hours ago, pmcomp said:

NAS jak sama nazwa wskazuje służy do przechowywania i zarządzania danymi,

Co ty nie powiesz .....

A kanapa  między kolumnami poprawia brzmienie :D

Kto ci chłopie dał ten dyplom.... 

3 godziny temu, kobolko napisał:

pmcomp, jak napisałem wyżej nie jestem specjalistą w tym temacie, stąd pytanie.

Powtórzę: NAS to jest storage jak sama nazwa wskazuje. Nie player.

Jeśli nie chcesz mojej rady to powertuj internet i sam znajdź lepsze rozwiązanie.

Edited by pmcomp

3 godziny temu, kobolko napisał:

I tak, tak sobie wyobrażam działanie kompletnego urządzenia NAS przeznaczonego do użytku domowego: przechowywanie i udostępnianie multimediów - bezpośrednia możliwość ich prezentacji na odbiornikach (bez pośrednictwa jakichś protez).

To źle sobie wyobrażasz. Jesli kupisz coś w stylu all in one to zazwyczaj takie urządzenie idzie na wiele skrótów i kompromisów. Ale może zawiąże ci jeszcze krawat i będziesz zadowolony. Najlepiej kup i przekonaj się sam, wtedy wiedza lepiej się przyswoi :).

Edited by pmcomp

6 godzin temu, pmcomp napisał:

Ale może zawiąże ci jeszcze krawat i będziesz zadowolony. Najlepiej kup i przekonaj się sam, wtedy wiedza lepiej się przyswoi :).

Masz niezwykłą zdolność zmian zwykłych dyskusji wynikających z prostych i nie zaczepnych pytań wynikających z niewiedzy, w erystyczną przepychankę. Oprócz udzielenia merytorycznej odpowiedzi nie umiesz oprzeć się pokusie wbicia szpilki, czy wprost wyrażenia swojej opinii na temat pytającego, mającej ustawić go w szeregu. I nie pierwszy raz to widzę.

Kręci Cię to? Czy może ktoś w dzieciństwie Cię skrzywdził?

• Upvote 1

Chamstwo i bufonada to podstawowe cechy pmcompa. Taki już jest. Na dodatek nie myśli i pisze głupstwa. A uważa, że jest ekspertem :D

• Haha 1

16 godzin temu, kobolko napisał:

Hej

Podepnę się do tematu. Planuję zakup NASa do przerzucenia całej biblioteki BD na serwer. I tu mam pytanie, ponieważ w tej materii jestem "lajkonik": kiedy zacznę gromadzić filmy UHD (HDR) koniecznym stanie się wyposażenie NASa w port HDMI co najmniej 2.0? Przeglądałem ofertę QNAP - wszystkie posiadające porty HDMI mają je w standardzie 1.4. Czy jest inny sposób przesyłania do TV materiału z bitratem charakterystycznym dla UHD z płyt BD?

Pozdro

Tak jak napisali Ci inni koledzy, NAS do przechowywania i strumieniowania, do odtwarzania coś do tego dedykowanego.
I nie piszę bo nie wiem, ale kiedyś chciałem zrobić tak jak TY, mam QNAP’a z HDMI i na początku niby było OK, ale po jakimś czasie ten klocek który wiecznie hałasował pod TV tylko mnie męczył i ostatecznie, NAS wylądował w garażu a pod TV stoi sprzęt dedykowany do odtwarzania multimediów.
A co do HDMI, to zapewne kiedyś nowsza jego wersja w takich urządzeniach się pojawi, ale kiedy to pytanie powinieneś skierować do producentów tego sprzętu.

Pozdrawiam.

13 minut temu, Jasiek_31 napisał:

kiedyś chciałem zrobić tak jak TY, mam QNAP’a z HDMI i na początku niby było OK, 

Więc generalnie przesyłanie i odtwarzanie materiałów działa bez dodatkowych playerów (?). To były zdjęcia, czy materiały video? W jakim standardzie? FHD, 4K czy może pełne UHD?

26 minut temu, Jasiek_31 napisał:

ale po jakimś czasie ten klocek który wiecznie hałasował pod TV tylko mnie męczył i ostatecznie, NAS wylądował w garażu a pod TV stoi sprzęt dedykowany do odtwarzania multimediów.

Ale ja nigdzie nie pisałem, że chce mieć NAS obok TV. Z pewnością byłoby w pokoju za ścianą. Z Twojego komentarza wnioskuję, ze jedynym powodem użycia playera było przeniesienie NASa do garażu (?)

2 godziny temu, kobolko napisał:

Więc generalnie przesyłanie i odtwarzanie materiałów działa bez dodatkowych playerów (?). To były zdjęcia, czy materiały video? W jakim standardzie? FHD, 4K czy może pełne UHD?

Ale ja nigdzie nie pisałem, że chce mieć NAS obok TV. Z pewnością byłoby w pokoju za ścianą. Z Twojego komentarza wnioskuję, ze jedynym powodem użycia playera było przeniesienie NASa do garażu (?)

Odtwarzałem tylko jakieś pliki wideo HD.
A co do tego jak działało odtwarzanie to z tego co pamiętam nie było to bardzo wygodne w obsłudze, brak obsługi plików ISO, niestety to było kilka lat temu i już dokładnie nie pamiętam co dokładnie.
A powodów było kilka, wygoda, hałas i tym podobne. 
A przeniesienie do garażu i zakup playera były skutkiem niedogodności a nie związanych z używaniem NASa jako playera a nie przyczyną jego przenosin.

Pozdrawiam.

Ok, dzięki wszystkim za informacje. Chyba mniej więcej wiem już, jak to poskładać. Jak zacznie porządnie chodzić, wrzucę, na jakich elementach.

Pozdrawiam

Edited by kobolko

Na NAS'y ktore bedą sobie radzić poprawnie z materialami UHD trzeba jeszcze bedzie troche poczekać, czyli na takie juz z procesorami Intela Gemini Lake z integrą UHD 600 natywnym HDMI 2.0 itd. I tez nie ma pewności jak to sie bedzie sprawdzać pod np. KODI w wielu kwestiach, jak z halasem, jak ze wsparciem i odtwarzaniem roznych formatów audio/wideo. Lepiej kupic podstawowego NAS'a i oddzielny player.

Edited by PeterMac

Dnia ‎17‎.‎09‎.‎2018 o 15:47, PeterMac napisał:

Na NAS'y ktore bedą sobie radzić poprawnie z materialami UHD trzeba jeszcze bedzie troche poczekać, czyli na takie juz z procesorami Intela Gemini Lake z integrą UHD 600 natywnym HDMI 2.0 itd. I tez nie ma pewności jak to sie bedzie sprawdzać pod np. KODI w wielu kwestiach, jak z halasem, jak ze wsparciem i odtwarzaniem roznych formatów audio/wideo. Lepiej kupic podstawowego NAS'a i oddzielny player.

@pmcomp

Ucz sie kultury wypowiedzi u kolegów. Nie można było tak od razu?

Pzdr.