Skocz do zawartości
djrobus

Onkyo TX-NR636 vs. Tonsil Altus 100A, gdzie ten bas?

Rekomendowane odpowiedzi

260880197_1_644x461_altus-100a-subwoofer

Po zmianie ampli na Onkyo jak w tytule (wcześniej 607), subwoofer jak w tytule nagle zrobił się kapryśny i przestaje się wzbudzać w oczekiwanych przeze mnie miejscach miejscach, tzn. ekspolozje, ryk silników itd.

Milczy jak zaklęty, dopiero po odpowiednim, solidnym podkręceniu głośności w ampli łaskawie się budzi ale wtedy ten kloc daje takiego czadu, że czekam tylko na interwencję sąsiadów. Sztuka polega na tym, żeby łagodnie i miękko chodził na głośności 25-30 w ampli, tak jak wcześniej. Nie chodzi przecież o to, żeby film ze mną oglądało (słuchało) całe osiedle.

Nie wiem co jest grane, testowałem wszystke sztuczki z odcinaniem, filtrowaniem, zabawą z filtrowaniem i mocą w subie itp.

Nadmienię, że po kalibracji audio, ampli ustawia tego kloca na -15 (czyli całkowite minimum), jednak w efekcie, w praniu, sub znika i milczy podczas oglądania filmów. Dodam, że podczas kalibracji ampli zauważy suba dopiero wtedy kiedy jego moc jest ustawiona praktycznie na maks. W innym przypadku suba nie widzi i ustawia głośniki jako 5.0.

W tym ampli nie ma ustawienia pozostałych głośników na "small", bawić się mozna z odcinaniem częstotliwości, teoretycznie kombinacji mnóstwo ale coś jest najwyraźniej nie tak.

Macie jakieś pomysły?

Edytowane przez djrobus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy pomysł zrób kalibracje onkyo przy użyciu mikrofonu który dostałeś

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kalibrację o której napisałem, robiłem właśnie za pomocą tego mikrofonu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Scisz suba manualnie a w av podkręcić go ręcznie musisz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szukam właśnie tego złotego środka amp/sub

sub nie może być jednak zbytnio wyciszony manualnie, wtedy nawet +15 na ampli go nie obudzi na umiarkowanych ustawieniach głośności (25-30)

jak napisałem wcześniej, nie sztuka, żeby to wszystko grało na wysokiej głośności, wtedy hula aż za mocno

te urządzenia chyba siebie "nie lubią"

zastanawiam się nad zmiana suba (salon 30m2)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustaw głośność suba na godzinę 12 czyli środek skali i wtedy kalibruj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po kolejnej kalibracji sub się nieco obudził ale:

LPF of LFE mam off....

pozostałe ustawienia

front 40 Hz

center 40 Hz

Sorround 120 Hz

suba po kalibracji ampli ustawił na -11, oczywiście podczas testów z filmami milczał jak zaklęty

obudził się dopiero przy -4 (głośność 22-25)

i jeszcze jedna uwaga, podczas kalibracji ten ampli nie obudzi tego suba nawet jak ten ma ustawioną max głośność manualnie

trzeba wcześniej go uaktywnić np. włącznikiem z tyłu i dopiero kalibrować, zanim się znowu nie wyłączy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym na Twoim miejscu pożyczył od kogoś innego suba i zobaczył jak tamten będzie się zachowywał, może coś masz z wyjście sub w amplitunerze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po kolejnej kalibracji sub się nieco obudził ale:

LPF of LFE mam off....

pozostałe ustawienia

front 40 Hz

center 40 Hz

Sorround 120 Hz

suba po kalibracji ampli ustawił na -11, oczywiście podczas testów z filmami milczał jak zaklęty

obudził się dopiero przy -4 (głośność 22-25)

i jeszcze jedna uwaga, podczas kalibracji ten ampli nie obudzi tego suba nawet jak ten ma ustawioną max głośność manualnie

trzeba wcześniej go uaktywnić np. włącznikiem z tyłu i dopiero kalibrować, zanim się znowu nie wyłączy

Lpf of lfe ma by

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po kolejnej kalibracji sub się nieco obudził ale:

LPF of LFE mam off....

I tu jest pies pogrzebany ustaw LPF to LFE na 120 hz a fronty ustaw na np 80 hz żeby je szybciej odcinało

Edytowane przez venom200

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zakres frontów mam od 35 hz w górę (tak przynajmniej widzę na naklejce z tyłu)

filtr w subie mam od 50 do 150, ustawiłem więc na minimum

ampli po kalibracji ustawia fronty na 40

jeszcze jedna rzecz, ten model suba działa tak, iż mimo, że jest fizycznie włączony przełącznikiem, to przy braku odpowiedniego sygnału po kilku minutach kontrolka z przodu gaśnie i... koniec basów (takie "auto-on").

wkurzające jest to przy oglądaniu koncertów przy umiarkowanej głośności:

jak fizycznie z tyłu włączę suba, to wszystko ładnie buczy przez kilka minut, potem sub gaśnie i robi się kaszana na scenie.

dopiero jak podkręcę głośność w ampli (i to zdrowo), to z powrotem sub wskakuje, ściszam, kilka minut normalnego słuchania, a potem historia się powtarza i sub gaśnie.

nie wiem, czy to jest tak założone przez producenta, czy jednak to usterka

czy sub powinien być cały czas aktywny, co sygnalizuje m.in. kontrolka z przodu, czy też jest to naturalne, że się sam "wygasza"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze wierzysz w marketingowy bełkot czytając naklejki ustaw tak jak ci mówię głośność suba na połowę.

Odcięcie suba około 80 hz na początek a kolumny frontowe ustaw na full band czyli pełne pasmo przenoszenia i po kalibracji sub nie powinien być nigdy wyciszeny na -12 db jeżeli tak jest zmniejszaj poziom głośności suba i kakunruj jeszcze raz. Każda inna wartość wyciszenia na subie niż-12 będzie wartością prawidłową

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie wydaje mi się że ten SUB po prostu nie będzie działał z tym ampli.

Ja mam od jakiegoś czasu też suba który ma podobną funkcjonalność (włączania się po wykryciu sygnału LFE) i działa to bez problemu z moim Denonem.

Co więcej podczas kalibracji automatycznej ampli zdetekował wszystkie głośniki jako LARGE i na wyjście suba wysyłany jest tylko sygnał z oryginalnego kanału LFE nagranego na materiale źródłowym, nie ma żadnego miksowania z dźwiękiem z pozostałych kanałów, tak jest skonfigurowany ampli. Nota bene sam ampli podczas konfiguracji ustawił wzmocnienie na głośnikach na około -3dB a wzmocnienie na subie na -9dB (głośniki 200W mocy, SUB 300W mocy, na subie wzmocnienie ustawione na 50%) i jak na moje ucho wszystko idealnie współgra.

Mam wrażenie że w tym przypadku problem może leżeć w amplitunerze jako takim (już tu na forum niedawno ktoś pytał co zrobić żeby Onkyo dawało mu więcej basu).

Może też być tak że efekty LFE na płytach które słuchasz występują sporadycznie i dlatego SUB Ci się wyłącza, sprawdź to na jakimś filmie z dużą ilością efektów.

A może też jest tak że wszystko jest OK tylko Ty oczekujesz nie wiadomo jak dużej ilości basu i sprzęt który masz po prostu nie potrafi Ci tego dostarczyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i jeszcze jedna uwaga, podczas kalibracji ten ampli nie obudzi tego suba nawet jak ten ma ustawioną max głośność manualnie

trzeba wcześniej go uaktywnić np. włącznikiem z tyłu i dopiero kalibrować, zanim się znowu nie wyłączy

tak jak napisałem wyżej, kalibracja nie uaktywni tego suba (oczywiście jest on włączony)

muszę go uaktywnić ręcznie i wtedy wykorzystuję te kilka minut na kalibrację

te urządzenia najwyraźniej ze sobą "nie gadają",

jest coś nie tak, jeśli ampli nie jest w stanie obudzić suba podczas kalibracji (potem traktuje mój system jako 5.0 bez suba i oczywiście ustawia frony na full band)

jeszcze kwestia połączenia kablem:

z ampli mam podłączony 1 RCA na wyjściu "sub" (jest też wyjście na drugi sub "pre-amp"), na wejściu do suba mam dwa wejścia LINE, prawy i lewy,

korzystałem z dwóch możliwości: 2xRCA lewy-prawy, bądź 1xRCA do lewy lub prawy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak jak napisałem wyżej, kalibracja nie uaktywni tego suba (oczywiście jest on włączony)

muszę go uaktywnić ręcznie i wtedy wykorzystuję te kilka minut na kalibrację

te urządzenia najwyraźniej ze sobą "nie gadają",

jest coś nie tak, jeśli ampli nie jest w stanie obudzić suba podczas kalibracji (potem traktuje mój system jako 5.0 bez suba i oczywiście ustawia frony na full band)

jeszcze kwestia połączenia kablem:

z ampli mam podłączony 1 RCA na wyjściu "sub" (jest też wyjście na drugi sub "pre-amp"), na wejściu do suba mam dwa wejścia LINE, prawy i lewy,

korzystałem z dwóch możliwości: 2xRCA lewy-prawy, bądź 1xRCA do lewy lub prawy

Co do podłączeń to jeżeli masz dedykowane wyjście z ampli to zawsze jednym kablem z wyjścia sub do wejścia w subie oznaczonego jako LFE (zazwyczaj lewy kanał).

Co do współpracy urządzeń to tak jak już wcześniej napisałem sprawdź ampli z innym subem a sub z innym ampli i wtedy będziesz wiedział co z czym nie działa, albo co jest uszkodzone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak, mam dedykowane wyjście i do tego mam podłączony kabel RCA

jak widać na załączonym zdjęciu, poniżej jest też drugie wyjście "pre-out" do drugiego suba w schemacie 7.2

jako ciekawostkę napiszę, że podczas kalibracji głośników, w ekranie TV widac obrazek z dwoma subwooferami. pomimo, że mam podłączony tylko jeden,

1062_KINO_DOMOWE_amplitunery_A_V_ONKYO_T

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w ustawieniach mam do wyboru sub: yes/no

nie ma rozróżnienia 2 sub, lub 1 sub do wyboru,

to podejrzewam ampli wyczaja, kiedy podłączyłbym drugi sub

Jasiek_31:

gdzieś czytałem, że optymalnym rozwiązaniem jest kabel 1RCA (w ampli)/2RCA (w subie z tzw. Y),

z kolei krytycy tego rozwiązania twierdzą, że do suba powinno się podłączać tylko 1 RCA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w ustawieniach mam do wyboru sub: yes/no

nie ma rozróżnienia 2 sub, lub 1 sub do wyboru,

to podejrzewam ampli wyczaja, kiedy podłączyłbym drugi sub

Jasiek_31:

gdzieś czytałem, że optymalnym rozwiązaniem jest kabel 1RCA (w ampli)/2RCA (w subie z tzw. Y),

z kolei krytycy tego rozwiązania twierdzą, że do suba powinno się podłączać tylko 1 RCA

W instrukcji od suba mam jasno napisane że jeżeli w ampli mam ustawione LFE to podłączam kabel tylko do jednego wejścia w subie oznaczonego właśnie LFE (zresztą mam przełącznik w subie na tryb pracy LFE który omija zwrotnicę odpowiadającą za regulację częstotliwości podziału), rozumiem że drugie ustawienie wybierałoby się w sytuacji gdy sub podłączany jest kablem stereo do wyjścia pre-out kanałów przednich gdy w amplitunerze nie mamy dedykowanego wyjścia na sub i wtedy też bawimy się w ustawianie częstotliwości podziału na subie (no ale tu mogę się mylić bo nigdy w takie konfiguracje się nie bawiłem).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem posiadaczem tego wzmacniacza, a piesze to dlatego, ze u mnie wspolpracuje on i wybudza prawidlowo oba suby. Pamietam natomiast, ze pierwsza kalibracja tez byla dziwna i byl klopot z wykryciem suba, ale chyba zignorowalwm wtedy ustawinie glosnosci na 75dB (afair) . Nie sadze, zebys mial ustawiony jakis tryb nocny, kaleczacy suba (o ile wogole cos takiego jest w tym ampie), aczkolwiek factory reset i ewentualne sprawdzenia jak bas sterowany jest z wlaczonym lub wylaczana korekcja AccuEQ, oraz Matching Phase ustawieniach basu

CO WAZNE. Podczas kalibracji nalezy sie stosowac scisle do zalecen Onkyo i wprowadzic ustawienia (poziom wzmocnienia na subie i glosnosc wzmacniacza) wg komend wyswietlanych podczas kalibracji.

Moj main sub podlaczony mam kablem Y, zas dopalajacy zwyklym, Poza tym poziom wzmocnienia mam skorygowany recznie (reczne ustawienie to imho koniecznosc w przypadku 2 poteznych subow) i dziala bez zarzutu. Wybudzaja sie zawsze.

edit zanim ewentualnie dokonasz ponownej kalobracji, mozesz jeszcze sprobowac odciecie basu ustawic wyzej np 120Hz i zobaczyc, czy spowoduje to rozniace w wybudzaniu.

Edytowane przez binary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

te wszystkie ulepszacze mam wyłączone

ustawienie głośności na 75 dB dotyczyło ampli, czy suba?

kalibracja AccuEQ jest prosta w trzech ruchach, komendy informują tylko, żebym odznaczył obecność/nieobecność suba w systemie, rodzaj frontów, końcowe ustawienie mikrofonu i przed ostatecznym naciśnięciem enter.... zachowanie ciszy:),

sama kalibracja trwa około 5 minut

powoli poddaje się, dokupiłem nowy kabel dla pewnośći, tamten już służył ładnych parę lat

kalibracja na nowym przyniosła taki sam efekt, czyli zerowy

będę rozglądał się za nowym subem, ten tonsil też już staruszek, dzisiaj go rozkręcę i zobaczę co tam w środku słychać

może polecicie jakiś budżetowy sub do salonu 30m2 do powiedzmy 2k?

dziękuję wszystkim za rady

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem Onkyo 605 i Energy sub 12 by Klipsch. Po kalibracji odcięło mi go na -12 db ale podniosłem go na -2db przy ustawieniu fronty 40hz central 60hz a surround na 80hz, sub ustawiony głośność na połowę crossover na 80 i dawało to świetny bass. Kolumny quadrall 500.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

te wszystkie ulepszacze mam wyłączone

ustawienie głośności na 75 dB dotyczyło ampli, czy suba?

kalibracja AccuEQ jest prosta w trzech ruchach, komendy informują tylko, żebym odznaczył obecność/nieobecność suba w systemie, rodzaj frontów, końcowe ustawienie mikrofonu i przed ostatecznym naciśnięciem enter.... zachowanie ciszy:),

sama kalibracja trwa około 5 minut

powoli poddaje się, dokupiłem nowy kabel dla pewnośći, tamten już służył ładnych parę lat

kalibracja na nowym przyniosła taki sam efekt, czyli zerowy

będę rozglądał się za nowym subem, ten tonsil też już staruszek, dzisiaj go rozkręcę i zobaczę co tam w środku słychać

może polecicie jakiś budżetowy sub do salonu 30m2 do powiedzmy 2k?

dziękuję wszystkim za rady

Za 2000 kupisz JBL SUB550P, całkiem niezły jest.

Ja bym na Twoim miejscu jednak jeszcze sprawdził czy problem nie leży jednak po stronie amplitunera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy jest to zalezne od wersji FW (u mnie takie sprzed 9 miesiecy), ale te 75dB to komenda, ktora ukazala sie na poczatku kalibracji w moim przypadku. Mozesz olac ustawienia ampa i troche pobawic sie ustawieniami recznymi daj mu nawet i +6 jesli Ci tylko bedzie pasowac. Najlepiej potestowac na ulubionych kawalkach, albo jakies plycie testowej DTS albo kompilacjach z AVforums.

Jak dorzucisz ze 200-400zl za transport i nie masz nic przeciwko uzywkom, to mozesz dostac konkretna 15" - Paradigma Servo 15 ktory zejdzie tak nisko jak zadna nowka za dwukrotnosc tej ceny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pożyczyłem Magnat Monitor Supreme Sub 202A

kalibracja udana, amp zauważył i wybudził suba bez problemu

ampli ustawił suba na -5

fronty odciął do 40

centralny 40

sorround 100

LPF of LFE 80

na testach kilku filmów odcięcie frontów podniosłem do 80, a suba do -1

oglądam teraz na głośności 13 i wszystko ok

sub bez wysiłku rozpędza basy po pokoju, jest szybki i miękki

z tyłu ma wszystko, co najważniejsze włącznie z trybem auto

oddzielnie regulacja mocy i częstotliwości, wejście na 1 RCA, czyli kabel RCA/RCA bez "Y" do ampli

http://www.magnat.de/de/home-audio/audiophile-lautsprecher/monitor-supreme-ii/monitor-supreme-sub-202a

dobry wybór dla kogoś, kto mieszka w małym M w bloku, sąsiadów nie postawi na nogi, a bas i tak ładnie rozprowadzi


Jak dorzucisz ze 200-400zl za transport i nie masz nic przeciwko uzywkom, to mozesz dostac konkretna 15" - Paradigma Servo 15 ktory zejdzie tak nisko jak zadna nowka za dwukrotnosc tej ceny.

dzięki

trochę o nim czytałem, robi apetyt

do tych moich 30m2 chyba trochę monstrualny

jest u mnie w czołówce, jednak dopiero w przypadku, gdy zrealizuję plany związane z przyszłym domem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...