Skocz do zawartości
PlusEVqba

jaka karta graficzna Nvidia do obsługi 4k 60 Hz po HDMI 1.4

Rekomendowane odpowiedzi

Ostanio przesiadłem się z 32FHD na TV LG40UB800V UHD (HDMI + HDMI 2.0 brak DisplayPort'u) jako drugi monitor mam w pivocie 23 FHD

Posiadam kartę Radeon R7 seria 200 (R7770)
Przejrzałem mase różnych forów - myślałem, że HDMI 1.4 z 30Hz na 4k wystarczy, myliłem się

Przy pracy na 4k 30Hz obraz jest zbyt mało płynny, do tego myszka ma "przeskoki"

Są na rynku karty z portem HDMI 2.0, jednak nie jest mi potrzebna karta za 2k PLN z tego względu, że nie gram w żadne gry.
Z tego co sie dowiedziałem jest możliwość przesłania 60Hz przez HDMI 1.4 w kartach Nvidia przy stracie jakosci kolorów (sterowniki Nvidia 340.43 lub wyższe)

Moje pytanie jaka najtańsza karte Nvidia z HDMI 1.4 DVI (opcjonalnie dodatkowo display port) moge kupic aby działał na niej obraz 4k 60 Hz ?
GTX 750 czy cos z wyższej pułki

Jeszcze druga sprawa - uzywam myszki Atech V-track F4 z max 3000DPI 1000HZ, nie chodzi ona "płynnie" przy obecnym 4k 30Hz- uzywam całego 40" monitora w 4k ze skalowaniem windows 8.1 ~125%), czy warto będzie zainwestować w myszke z 6000DPI+ jak uporam sie juz z obrazem (zależy mi na duzej szybkości i bardzo dużej precyzji)

Dodatkowe informacje o sprzecie:
procesor i5-3570k
RAM 16GB dual 1600Mhz
Płyta główna Asrock Z77 Pro 4
dysk SSD 256GB Plextor PX-256M6S


Pozdrawiam

PlusEVqba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.anandtech.com/show/8191/nvidia-kepler-cards-get-hdmi-4k60hz-support-kind-of

oraz

https://forums.geforce.com/default/topic/753944/geforce-drivers/official-nvidia-340-43-beta-game-ready-display-driver-feedback-thread-6-17-14-/post/4245376/#4245376

Technicznie jest to tak że sygnał jest przesyłany z karty do TV 4K nie jako np RGB a coś jak YV12 (Nvidia podaje yuv420) czyli kolor jest subsamplowany, dzięki czemu zmniejsza się potrzebna przepustowość do przesyłu danych. Ten rodzaj przechowywania strumienia wideo nie jest utratą jakości, bo w tym formacie wszystkie cyfrowe filmy są przechowywane od svcd do bluray a także twoje pliki na dysku i tak nadaje telewizja. Jednakże wiedząc jak działa karta graficzna tz, że wszystko co wyświetla na ekranie monitora jest RGB, to sobie myślę że jak znowu skonwertuje z rgb do yuv420 a potem panel LCD będzie to przetwarzał to może delikatna utrata jakości nastąpić ale zwykły zjadacz chleba jak zwykle nie zauważy.

Aby to działało musisz mieć kartę nvidia z rdzeniem kepler, wspomniane nowe sterowniki oraz TV 4K który przyjmie na wejście format subsamplowany czyli yuv420. Tak więc nie zawsze to działa a zależy od konfiguracji sprzętowej.

Edit: Wygląda na to że Twój TV spełnia warunki i przyjmie po HDMI 8bit/Ycbcr 4:2:0 po HDMI, natomiast nie wiem jak z kablem.

Edytowane przez sirdaniel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki za informacje

z tego co miedzy czasie przewertowałem w sieci wynika, że dobrym wyborem będzie

GTX 660
GTX 670
GTX 680

Edytowane przez PlusEVqba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś pisze że działa również na serii 7xx np 750ti ale minimalnie odczuł pogorszenie koloru. Nie wiem jak w serii 9xxxx. Pożycz od kogoś kartę albo sam zdecyduj. Kup gdzie możesz dokonać zwrotu :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi ta karta nie jest potrzebna do grania....
tylko do tego zeby uzyskac 60Hz przy 4k - nic wiecej

gtx 660 kupie za 500 zl na allegro
gtx 970 1300zl.....


obecnie jakosc grafiki na Radeon R7770 jest dla mnie okey a wszystkie GTX z seri 6xx maja wyniki w 3d mark'u 2-3x wyzsze

Edytowane przez PlusEVqba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to jak nie zależy ci na wydajności to czemu w ogóle patrzysz na gtx 660 - za 500zł to będą jakieś używki być może zajechane w trupa przez OC

750ti jest wtedy lepszym wyborem bo to zdaje się maxwell 1 generacji

ale ja i tak bym do tv 4k nie chciał karty która ma 4k w wersji yuv420 - na pulpicie tą kompresję kolorów ewidentnie widać i nie wygląda to fajnie.

wolałbym czekać na gtx 960 - ma być zdaje się na początku przyszłego roku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gtx 750ti ma 1 generację Maxwell - czyli nowszą niż kepler - też powinna wspierać 4k 60hz z yuv420

a zużyje mniej prądu niż kepler i nie będzie sią tak grzać:

http://www.nvidia.pl/object/geforce-gtx-750-feb18-2014-pl.html

http://www.purepc.pl/karty_graficzne/test_geforce_gtx_750_i_750_ti_premiera_architektury_maxwell

Edytowane przez klaus71

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to jak nie zależy ci na wydajności to czemu w ogóle patrzysz na gtx 660 - za 500zł to będą jakieś używki być może zajechane w trupa przez OC

750ti jest wtedy lepszym wyborem bo to zdaje się maxwell 1 generacji

ale ja i tak bym do tv 4k nie chciał karty która ma 4k w wersji yuv420 - na pulpicie tą kompresję kolorów ewidentnie widać i nie wygląda to fajnie.

wolałbym czekać na gtx 960 - ma być zdaje się na początku przyszłego roku

Z tego co pamiętam to 750TI jest kartą słabszą od 660.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok skoro tak to faktycznie moze byc dobrym wyborem kupno jej

dzieki wszystkim za wypowiedzi :)

Jest jakis poradnik odnośnie kalibrowania TV który ma służyć jako monitor

Niby wszystko ladnie na tym LG'ku wyglada ale wydaje mi się, że kolory są trochę za "ciepłe" i za "żywe"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gtx 750ti ma 1 generację Maxwell - czyli nowszą niż kepler - też powinna wspierać 4k 60hz z yuv420

a zużyje mniej prądu niż kepler i nie będzie sią tak grzać:

http://www.nvidia.pl/object/geforce-gtx-750-feb18-2014-pl.html

http://www.purepc.pl/karty_graficzne/test_geforce_gtx_750_i_750_ti_premiera_architektury_maxwell

Jesli chodzi o 4K 60Hz np. po HDMI to niestety nie, dopiero GTX 970, 980 posiadają HDMI 2.0.

Edytowane przez PeterMac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to się mylisz - wszystkie karty nvidii od keplera mają 4k 60hz z yuv420 (czyli z lekko skopanymi kolorami)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra kupiłem GTX 660 ti - jezeli chodzi o odswieżanie wszystko ładnie śmiga 60Hz płynnie itp...

Problemem byly czcionki... w windows 8.1, użyłem Windows 8 Font Changer i pozmienialem wszystkie na Verdana - duzo mniejszy efekt fioletowo-niebieskich cieni na czcionkach windowsowskich...
Są jeszcze dwie sprawy...

- kursor w momencie gdy najadę na jakieś pole z tekstem powinien zmienić się w tzw "dwuteownik" (aby zaznaczyć tekst) - niestety znika on w 4k 60Hz w 30 Hz dziala normalnie

- przy niektórych oknach windowsowskich - kreator instalacji, właściwości danego folderu czy dysku, wyskakujące okienka w camtasia,.... dla przykladu okno NVidia miga co kilka sekund zawartość (nie wiem dokladnie jak to określić )
coś podobnego jak tutaj na tym filmiku http://www.youtube.com/watch?v=JfreP0AESQI z tym ze miga sam tekst - tak jakby się odświeżał sam tekst - nie wiem za bardzo jak to usunąć :P , na mozilli czy oknach z dyskami, katalogami działa wszystko normalnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Działasz na najnowszych sterownikach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja już nie wiem co robię źle ale ja zarówno na gtx670 jak i gt970 nie mam obrazu (stery 344.48).

po prostu ręce mi opadają - bo znudziło mnie przełączanie wejść hdmi i trybu UHD - a obrazu dalej brak.

ktoś ma sprawdzoną metodę jak zmusić te skopane stery i skopany tv do działania?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego się właśnie podpytuję. Ja jadę na 340.43 bo tylko tutaj mam obraz. Wyżej niestety jest zonk na HU6900 chociaż tam podobno trzeba te kolory na UHD zmienić i nazwę wyjścia na... PC ; ) Chwilowo olałem bo mam już dość szarpania się a zaraz wymienię na 980 tylko lipa, że tam może być też zonk. Ludzie na forum nvidia różne rzeczy ciągle piszą. Jednemu chodzi innemu nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

samsung 40hu6900

nazwę wejście na 'PC' też mam i też nie pomaga.

jutro jeszcze powalczę bo dziś większość czasu straciłem na reinstalację systemów by mieć czyste do sprawdzenia.

na obu kompach niestety ciemność.

Gmeru:

masz jakiegoś panasonica 4k na stanie?

może z panasem nowsze stery działałyby poprawnie?

Edytowane przez klaus71

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...