Jump to content
SlawekR

Kupujemy telewizor - czyli poradnik co kupować i jak kupować

Recommended Posts

To jest zaczątek artykułu, który ma pomóc potencjalnym zainteresowanym w dokonaniu trafnego wyboru wymarzonego telewizora.

Jeśli ktoś oczekuje na konkretny przepis w stylu "kup ten, nie kupuj tamtego", to się zawiedzie.

Ale jeśli ktoś chciałby poznać mechanizmy tym wszystkim rządzące, czyli "co w trawie piszczy" to zapraszam do lektury. Postaram się poruszyć zagadnienia, które najczęściej pojawiają się w pytaniach potencjalnych zainteresowanych.

Na początek zajmiemy się jednym z "gorących" i chwytliwych parametrów znanych z folderów reklamowych. Przed Państwem osławiony..... :

[color="#8B0000"][b]CZAS REAKCJI MATRYCY[/b][/color]

Postaram się to wyjaśnić na przykładzie praktycznym i w sposób możliwie zrozumiały dla osób niezbyt obeznanych "z tematem".

Przykład:

Mamy 4 telewizory. Producenci deklarują czasy reakcji matrycy, kolejno:

[b]Telewizor A - 12 ms
Telewizor B - 8 ms
Telewizor C - 6 ms
Telewizor D - 4 ms.[/b]

Czy oznacza to zatem, że najlepszy będzie telewizor D, a najgorszy A?

Przyjrzyjmy się temu bliżej, czyli kruczki i sztuczki marketingowo-reklamowe:

Cóż to takiego ten czas reakcji? Ano jest to czas, który potrzebuje piksel w matrycy, aby skutecznie zmienił się jego stan. Najczęściej tyczy się to przejścia z jednego koloru w inny i z powrotem.

Dawniej, najczęściej podawaną wartością liczbową był czas reakcji BTB, oznaczało to przejście piksela ze stanu czarny-biały-czarny.

Po jakimś czasie specjaliści od marketingu stwierdzili, że w większości przypadków znacznie bardziej marketingowo przyjazną wartości będzie przejście ze stanu szary-biały-szary. Takie przejście następuje znacznie szybciej. Zatem śliczniej będzie to wyglądać w folderach reklamowych.

Okazało się nagle, że wszystkie matryce stały się "lepsze". Nagle obniżyły im się wartości czasu reakcji z 12 do 8ms, z 8 do 6ms itd.

Czyli co, teraz wszyscy producenci podają przejście ze stanu szary-biały-szary, więc już możemy sobie porównywać matryce? Jeśli tak to super....

Ano nic z tego. Wszystko byłoby fajnie gdyby telewizory wyświetlały tylko obraz biało-szary. Ale przecież w obrazie zazwyczaj jest sporo więcej kolorów. Wróćmy zatem do naszego przykładu:

Telewizor A - przejście szary-biały-szary (GTG) ma deklarowaną wartość 12ms. Ale podczas pomiarów okazuje się, że przejście zielony-biały-zielony daje już wartość 16ms, a przejście czerwony-biały-czerwony raczy nas liczbą 26ms.

Dla odmiany, sprawdźmy jak sprawa wygląda dla telewizora C, dla tych samych przejść kolorystycznych:

szary-biały-szary deklarowane 6ms
zielony-biały-zielony pomierzone 35ms
czerwony-biały-czerwony pomierzone 50ms !!!!

Jasno widać z tego przykładu, że w telewizorze C czas reakcji silnie zależy od tego dla jakich przejść kolorystycznych jest on mierzony. W telewizorze A czas reakcji jest bardziej liniowy w funkcji koloru.

I cóż się ostatecznie okazuje? Ano telewizor A, z deklarowanym czasem reakcji 12 ms, będzie dawał mniejsze postrzegalne dla oka smużenie, od telewizora C, z deklarowanym czasem reakcji 6 ms.

Telewizory B i D, pomimo deklarowanych czasów dla przejść szary-biały-szary, na poziomach 8 i 4 ms, mogą dawać całkowicie odmienne wartości dla innych kolorów. Co gorsze znikąd się nie dowiemy jakie to są wartości, ponieważ producent ograniczył się w deklaracjach tylko dla jednego przejścia kolorystycznego. A przecież obraz telewizyjny jest wielokolorowy....

Jak by tego było mało, spece od marketingu wpadli na diabelski pomysł, aby dla telewizorów z tak zwanym układem 100Hz (o czym później), podzielić pomierzony czas reakcji przez pół. Oznacza to że telewizor bez tej funkcji może mieć czas reakcji GTG 8ms, a wyposażony w tę fukncję, nagle ma deklarowaną wartość 4ms. Chociaż matryca nie uległa zmianie. A tzw. układ 100Hz ma się niestety nijak, albo bardzo luźno, do rzeczywistego czasu reakcji.

[b]Wnioski:[/b]

Czy na podstawie deklarowanych przez producentów czasów reakcji można dokonywać wyboru matrycy najmniej smużącej? Nie i jeszcze raz nie. Pojedyncza wartość zbyt mało nam jest w stanie powiedzieć o rzeczywistym zachowaniu panela LCD.

Czy warto zatem w ogóle zwracać uwagę na ten parametr? Teoretycznie tak, ale w bardzo ograniczonym zakresie. To znaczy powinniśmy być czujni jeśli producent deklaruje na przykład 25ms. Bo jest to dość dziwne i raczej nie mieści się w przyjętej obecnie konwencji. Może to oznaczać jakąś starą matrycę. Ale już nie możemy wyciągać żadnych wniosków na podstawie różnić pomiędzy 3ms, 4ms czy też wartością 8ms.

[b]O czym jeszcze warto wiedzieć, przy okazji czasów reakcji matrycy:[/b]

[b]1.[/b] Matryce w technologii MVA/PVA mogą wykazywać większe różnice przy różnych przejściach kolorystycznych, w stosunku do matryc S-IPS/IPS. Matryce IPS mają wartość czasu reakcji bardziej liniową w funkcji koloru.

[b]2.[/b] W matrycach LCD zawsze odbywa się coś kosztem czegoś. Często jest tak, że uzyskując głębszą czerń bezwzględną, tracimy nieco na czasie reakcji. Im głębsza możliwa do osiągnięcia czerń, tym bardziej możemy się spodziewać problemów ze smużeniem i nieliniowości czasu reakcji dla różnych przejść kolorystycznych. Im głębsza czerń deklarowana przez producenta, tym powinniśmy być bardziej czujni.

[b]3.[/b] Jakich przejść kolorystycznych matryce nie lubią? Największe problemy możemy dostrzec przy przejściach z głębokich brudnych czerwieni, (okolice koloru buraczkowego), do kolorów z okolic szarości i z powrotem. W takim przypadku najłatwiej wyłapać smużenie.

[b]
Koniec akapitu[/b], w rolach głównych wystąpił "czas reakcji". Jeśli ktoś przebrnął przez całość i "zatrybił o co biega" gratuluję ;). Mam nadzieję, że to rozwieje "milisekundowe" dylematy wielu osób.

To tyle na początek. W kolejnych akapitach zajmę się kontrastem, deklarowanymi kątami widzenia, nieszczęsnym układem 100Hz i wszelkimi innymi parametrami i funkcjami, mogącymi mieć znaczenie dla potencjalnego kupującego.

I jeszcze uwaga techniczna: Uprasza się o nie powielanie powyższego tekstu, w całości czy też części, w innych serwisach internetowych, bez zgody i wiedzy autora.

Edited by SlawekR
  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites
Brawo bardzo dobra robota ! Czekamy na dalszy ciąg . Edited by jaczro

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pomysł zebrania wszystkich przydatnych informacji, przy zakupie TV, w jednym miejscu zasługuje na HD nobla.
Z niecierpliwością czekam na ciąg dalszy.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Z pierszej czesci poradnika wynika to, ze kupujac telewizor nalezy kierowac sie ostatecznie wlasnym okiem, a nie poradami specow od marketingu.
Dodatkowo, nie ma to jak wejsc na forum i wpisac w wyszukiwarke okreslony punkt zainteresowania.

Nie wiem SlawekR jak twoj poradnik przyjma sprzedawcy sprzetu, ale ja ciesze sie, ze podjales sie tego trudnego zadania niesienia "kaganka oswiaty".

Pozdrawiam

braavoo
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

[quote name='braavoo' post='131827' date='18.11.2008, 09:45 ']Nie wiem SlawekR jak twoj poradnik przyjma sprzedawcy sprzetu, ale ja ciesze sie, ze podjales sie tego trudnego zadania niesienia "kaganka oswiaty".[/quote]


Nie wiem jak przyjmą go sprzedawcy sprzętu. Ale mam nadzieję, że ci mądrzejsi już teraz dobrze wiedzą, że bardziej zorientowany klient, to klient z którym ostatecznie będzie mniej problemów, gdyż wie czego chce.

Ci mniej zaznajomieni z tematem, może sami coś pozytywnego wyniosą z lektury tego wątku. Do tej pory byli karmieni dość jednostronną wiedzą na spotkaniach marketingowych, więc inna perspektywa spojrzenia na zagadnienie na pewno im się przyda.

A ci, którym wiedza praktyczna jest niewygodna z jakichś tam powodów, cóż... ich nie bierzemy pod uwagę, niech sobie pozostają po ciemnej stronie mocy :). Pozostaje tylko mieć nadzieję, że są w mniejszości. Czego sobie i potencjalnym kupującym, życzę.

Share this post


Link to post
Share on other sites
[i][b]SlawekR[/b][/i] - ja też dołączam się do Twoich życzeń i do wcześniejszych podziękowań forumowiczów.
Mam nadzieję, że oświeciłeś nie tylko takich szaraczków jak ja, ale również tych bardziej ociemniałych z chęci zysku sprzedawców.

Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku. Edited by czago

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czegoś nie rozumiem - jak auto jest wolne to czy jedzie pod górę czy z góry czy w dzień czy w nocy to jest wolne i tyle.

Jak piksel ma duży czas reakcji czyli jest wolny to czy on bedzie wyświetlał biały zielony czerwony kolor to i tak bedzie wolny - bo to jest inpuls elektyczny na który raguje piksel - czy ten impuls wyzwoli ten czy inny kolor to mu jest obojetne robi to w określonym czasie i tyle - bo własnie miał taką drogę do przebycia nie inną - jak mu zaprojektują inną trasę i wzmocnią go po drodze to dotrze do celu szybciej i zaświeci okreslony kolorek szybciej .

Tak samo jest odswierzaniem matrycy LCD w TV czy w Komputerze - jest różnica między 50 a 100 Hz a u Sonego nawet 200 Hz.

Jak szybko będziemy elektroniką napędzać piksele tak szybo bedą swiecić - może nie do końca - bo każdy piksel nie jest taki sam.

Bo na tym polega jakość i najnowsza technologia matryc - kto ma lepsze i szybsze matryce technologicznie produkuje Lepsze TV czy to będą LCD czy Plazmy czy Oledy.

Tak że w tym że każda matryca jest dobra bezwzględu na czas reakcji się nie zgodzę - z tego co piszecie to powinniśmy kupować chinskie lub nawet te najgorsze i najtańsze telewizory bez względu na czas reakcji

- zamiast 3 s - namawiacie ludzi i robicie im wode z mózgu

- że te 12 sekundowe są lepsze i by je kupowali bo kolor szary mają szybki a inne kolory wolne .

To tak jak sprzedawca sprzedający autko wmawiał by kilijentowi niech kupi to wolniejsze autko bo pod górę to ono się wlecze ale z góry jest pierwsza klasa.

Jak by nie było róznicy miedzy szybkością wyswietlania pikseli - to matryce produkowane w Fabryce Philips - LG , powinny dawać taki sam obraz i szybkosc reakcji - można porównać jakość tych matryc na rynku - Philips jest drogi i dobry a LG sami wiecie jak plasuje się w rankingu jakości .

Matryce produkowane w Zakładzie Samsung Sony , są wykorzystywane przez Sonego w sonego Fabrykach a Samsung w samsuga Fabrykach - matryce są z tej samej fabryki ,

- ale elektronika sterująca już jest inna

- i to nam już daje inne czasy reakcji matryc

- nie zapominajcie że zakałady produkujące TV LCD czy plazmy przed montażem testują matryce i segregują je pod względem jakości i szybkości

- i z tąd są różne klasy TV i nigdy nie będzie dwóch tak samo działających TV - nawet gdy mają taki sam symbol i pochodzą z tej samej fabryki.

Kochani klijenci czy to bedzie maslo czy telewizor czy samochód

- cena była , jest i będzie zawsze odzwierciedleniem jakości

- cena i dane które producent podaje.

Jak masło traci datę ważności obniżamy cenę

Jak telewizor jest w starej już tchnologi wyprodukowany traci na cenie - to trzeba sprzedać starocie w promocjach dla idiotów

- bo trzeba wprowadzi modele nowsze w jeszcze niższej cenie niż ta promocyjna i w lepszej jakości.

Ludzie odpuscie sobie te głupie promocje i to że wolniejsze jest lepsze od szbszego i za miesiąc góra dwa za te same pieniądze kupicie nowszy sprzęt i lepszy.

A temat jest ok i powinient brzmieć:

Jak w sklepach nie dla idiotów tylko dla debili wytłumaczyć potencjalnym ..... i......lub.......d......... że matryca 12s jest lepsza od 3 s.

.

Edited by HerGregor
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Czegoś nie rozumiem - jak auto jest wolne to czy jedzie pod górę czy z góry czy w dzień czy w nocy to jest wolne i tyle.

Jak piksel ma duży czas reakcji czyli jest wolny to czy on bedzie wyświetlał biały zielony czerwony kolor to i tak bedzie wolny - bo to jest inpuls elektyczny na który raguje piksel - czy ten impuls wyzwoli ten czy inny kolor to mu jest obojetne robi to w określonym czasie i tyle - bo własnie miał taką drogę do przebycia nie inną - jak mu zaprojektują inną trasę i wzmocnią go po drodze to dotrze do celu szybciej i zaświeci okreslony kolorek szybciej .

Proszę Cię, przestań siać herezje....dlaczego mącisz w temacie o którym nie masz pojęcia. Czas reakcji matrycy nie jest zdeterminowany czasem dotarcia impulsu do piksela. Czas ten przecież jest identyczny dla wszystkich pikseli.

Jest to czas po jakim ciekły kryształ zareaguje na tenże impuls. A tak dziwnie się jakoś składa, że ten czas jest różny dla ciekłych kryształów odpowiedzialnych za generowanie różnych kolorów. Jeśli nie jesteś w stanie tego zrozumieć postaraj się to przyjąć na wiarę. Podobne zjawisko występuje zresztą w przywoływanych ekranach plazmowych. Tam z kolei luminofor dla różnych barw ma różne czasy wygaszania, stąd się bierze "green ghosting".

Tak samo jest odswierzaniem matrycy LCD w TV czy w Komputerze - jest różnica między 50 a 100 Hz a u Sonego nawet 200 Hz.

Rzeczywiste odświeżanie matrycy w telewizorze LCD nie ma nic wspólnego z marketingowym określeniem 100, czy też 200Hz. Absolutnie nie ma nic wspólnego. To są całkowicie różne pojęcia. I znowu mącisz, ręce normalnie opadają.

Jak szybko będziemy elektroniką napędzać piksele tak szybo bedą swiecić - może nie do końca - bo każdy piksel nie jest taki sam.

Ależ bzdura. Inaczej tego nie mogę nazwać.

No to się kurcze zdecyduj. Czy wszystkie piksele są takie same czy nie, bo sam widzę nie możesz się zdecydować. Do tego weź pod uwagę kwestię subpikseli i ich różnego zachowania w zależności od koloru. Czyli zjawiska które zanegowałeś wyżej.

Bo na tym polega jakość i najnowsza technologia matryc - kto ma lepsze i szybsze matryce technologicznie produkuje Lepsze TV czy to będą LCD czy Plazmy czy Oledy.

Przykro się to czyta normalnie. Może Cię to zdziwi, ale matryca nie jest jedynym wyznacznikiem jakości telewizora. Elektronika sterująca matrycą, w obecnych czasach stanowi o 70% sukcesu danego modelu. I to właśnie ze względu na unifikację jakości samych matryc.

I właśnie takie wypowiedzi jak kolegi, odwodzą mnie od pisania postów poradnikowych. Bo i po co..... I tak zawsze znajdzie się ktoś kto i tak będzie udowadniał, że ziemia jest płaska.

Tak że w tym że każda matryca jest dobra bezwzględu na czas reakcji się nie zgodzę - z tego co piszecie to powinniśmy kupować chinskie lub nawet te najgorsze i najtańsze telewizory bez względu na czas reakcji

- zamiast 3 s - namawiacie ludzi i robicie im wode z mózgu

- że te 12 sekundowe są lepsze i by je kupowali bo kolor szary mają szybki a inne kolory wolne .

A kupuj sobie chłopie co chcesz, na pewno Cię nie przekonam jeśli nawet nie potrafisz czytać ze zrozumieniem.

Nie napisałem że wszystkie matryce są dobre i to bez względu na parametry. Wyraziłem myśl, że obecnie większość nowoczesnych matryc reprezentuje zbliżony poziom jakościowy i różnica pomiędzy modelami zaciera się z każdą nowszą generacją. Technologia dochodzi do kresu swoich możliwości i postęp zaczyna być marketingowo wirtualny.

To tak jak sprzedawca sprzedający autko wmawiał by kilijentowi niech kupi to wolniejsze autko bo pod górę to ono się wlecze ale z góry jest pierwsza klasa.

Jak by nie było róznicy miedzy szybkością wyswietlania pikseli - to matryce produkowane w Fabryce Philips - LG , powinny dawać taki sam obraz i szybkosc reakcji - można porównać jakość tych matryc na rynku - Philips jest drogi i dobry a LG sami wiecie jak plasuje się w rankingu jakości .

Matryce produkowane w Zakładzie Samsung Sony , są wykorzystywane przez Sonego w sonego Fabrykach a Samsung w samsuga Fabrykach - matryce są z tej samej fabryki ,

- ale elektronika sterująca już jest inna

- i to nam już daje inne czasy reakcji matryc

- nie zapominajcie że zakałady produkujące TV LCD czy plazmy przed montażem testują matryce i segregują je pod względem jakości i szybkości

- i z tąd są różne klasy TV i nigdy nie będzie dwóch tak samo działających TV - nawet gdy mają taki sam symbol i pochodzą z tej samej fabryki.

Kochani klijenci czy to bedzie maslo czy telewizor czy samochód

- cena była , jest i będzie zawsze odzwierciedleniem jakości

- cena i dane które producent podaje.

Jak masło traci datę ważności obniżamy cenę

Jak telewizor jest w starej już tchnologi wyprodukowany traci na cenie - to trzeba sprzedać starocie w promocjach dla idiotów

- bo trzeba wprowadzi modele nowsze w jeszcze niższej cenie niż ta promocyjna i w lepszej jakości.

Ludzie odpuscie sobie te głupie promocje i to że wolniejsze jest lepsze od szbszego i za miesiąc góra dwa za te same pieniądze kupicie nowszy sprzęt i lepszy.

A temat jest ok i powinient brzmieć:

Jak w sklepach nie dla idiotów tylko dla debili wytłumaczyć potencjalnym ..... i......lub.......d......... że matryca 12s jest lepsza od 3 s.

.

Skomentuję to tylko tak: dobrze że niektórym nie mogę już zrobić wody z mózgu, to jest fizycznie i logistycznie niemożliwe. Zgodnie z przysłowiem o Salomonie.....

Edited by SlawekR

Share this post


Link to post
Share on other sites
I właśnie takie wypowiedzi jak kolegi, odwodzą mnie od pisania postów poradnikowych. Bo i po co..... I tak zawsze znajdzie się ktoś kto i tak będzie udowadniał, że ziemia jest płaska.

Jeden. Oraz kilkudziesięciu takich którzy słyszeli, że jest okrągła i wystarczy im globus pokazać, żeby uwierzyli i wielkim głosem zakrzyknęli.

Więc nie zniechęcaj się waść, bo kawał dobrej roboty odwalasz :)

A koledze HerGregorowi odpowiem tylko, że czasy reakcji podawane przez producentów (a w zasadzie przez działy marketingu i reklamy tychże producentów) można, trzymając sie porównań motoryzacyjnych, odnieść do podania przez koncerny samochodowe prędkości maksymalnej automobili.

Np. jeden poda 213 km/h a drugi 247 km/h. Przy czym pierwszy napisze, że na płaskim i bez wiatru, a drugi zapomni dodać, że z górki i z żaglem.

I tyle jeśli chodzi o porównania tabelkowe. I to właśnie (jeśli dobrze pojąłem intencję) wykładał kolega SlawekR.

Pozdrawiam

Silver666

Share this post


Link to post
Share on other sites

Właśnie, podobny przykład przyszedł mi do głowy:

Samochód A spala 4,5 litra benzyny na 100km

Samochód B spala 4.7 litra benzyny na 100km.

Czy można mieć na podstawie tego parametru 100% pewności, że samochód A jest z całą pewnością lepszy od B? Szczególnie jeśli producenci przy parametrach nie podadzą warunków pomiaru ( miasto, trasa, cykl mieszany)?

Widać niektórym to starcza do aurytatywnego określenia jakości. Cóż..... widać tak ma być. Z całą pewnością to upraszcza życie.... potencjalnym kupującym, jak i specom od marketingu. A czy będą później Ci kupujący zadowoleni, to już jest kwestia nieistotna, ważne że towar się sprzedał. Pozostaje zatem życzyć powodzenia w wyborze "na parametry".

Może chociaż ten samochodowy przykład będzie niektórym łatwiej "załapać", a nie milisekundowe wywody w kwestii matryc.

Edited by SlawekR

Share this post


Link to post
Share on other sites
...

Samochód A spala 4,5 litra benzyny na 100km

Samochód B spala 4.7 litra benzyny na 100km.

...

Może chociaż ten samochodowy przykład będzie niektórym łatwiej "załapać", a nie milisekundowe wywody w kwestii matryc.

A na Polskich drogach oba będą palić po 9l/100km

Wiem, że przykład naszych dróg nijak się to odnosi do czasu reakcji pikseli ale jestem pewien, że po przeczytaniu wywodu @SławkaR każdy lamer jak nie zrozumie to przynajmniej uwierzy, że ...... :) ...... ziemia jest okrągła

Share this post


Link to post
Share on other sites

No tak super początek, Ziemia się kręci, a ja zamiast kupić telewizor odjadę jakimś mercem z silikiem trabanta choć nie mam nawet prawa jazdy :)

Panie Slawku - co dalej ???? Chcialabym kupić ten telewizor jeszcze w tym roku :(

Pozdrawiam i życzę weny, bo na prawdę dobrze sie to czyta (ze zrozumieniem)

Share this post


Link to post
Share on other sites

czy możliwe jest przyspieszenie tworzenia porad. Czas ucieka ceny rosną - ogólnie kryzys :lol: a ja nadal nie wiem jaki TV kupić

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z niecierpliwością oczekuje dalszego ciągu wywodu na temat lcd, może w końcu co niektórzy wyluzują i dadzą innym szanse zrozumienia tego całego ustrojstwa bo słuchając większości sprzedawców to można pomyśleć ze trafiło sie do warzywniaka, więc prośba do "fachowców", o nie przeszkadzanie, pozwólcie "rozsądnie" zaplanować wydatek sporych pieniędzy tym , którzy próbują coś za tego zrozumieć - p.Sławku czekamy na cd. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam,

tez czekam na dalszy ciag.

Szczegolnie mnie interesuje na ile warte jest 100, czy 200Hz w LCD?

Czy to tylko znow "hlyt markietingowy", czy warto sie szarpnac i dolozyc.

Dylemat mam pomiedzy Sony 40L4000 za 800EUR czy 40W4500 za prawie 1200EUR?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bardzo fajny wątek.

Temat w prosty i zrozumiały sposób podany.

Jestem amatorem jeżeli chodzi o elektronikę, ale jeżeli inne, bardzo ważne funkcje będą przedstawione w podobny sposób chętnie poczytam i do serca sobie wezmę.

Mam zamiar kupić telewizor 42" i takie rady bardzo się przydadzą, bo nie wiem do końca na jakie parametry zwrócić uwagę przy kupnie.

Mało tego nie wiem czy kupić LCD czy Plazmę, choć ostatnio bardziej skłaniam się ku plazmie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

może sami coś wykombinujemy a kolega SlawekR pomoze

Jeśli chodzi o odświerzanie 100 Hz 200 Hz i (Śmiech) 600 Hz to sprawa wydaje mi sie ze wyglada następująco:

Obraz telewizyjny w standardzie pal sklada sie z 25 klatek na sekundę, a ponieważ kiedyś ktoś wymyslił ze latwiej jest wyswietlic 50 półobrazow na sekunde tzn.

25 klatek z liniami przystymi i 25 klatek z liniami nieparzystymi - wyświetlane naprzemian (bylo to prawdopodobnie zwiazane z mala rozdzieczoscia odbiornikow lampowych które nie byly w stanie wyswietlic wszystkich tych lini naraz).

Tak jak podaje powyzej jest tworzony obraz tzw. interlace czyli np 1080i50 gdzie i50 mowi nam ze mamy 50 polobrazow na sekunde

Tak więc w jednej 25 sekundy mamy dwie klatki: parzyste linie i nieparzyste, ponieważ ludzkie oko ma pewną bezwladność sygnal wyswietlany w taki sposob na ogol byl tolerowany i akceptowany przez wiekszosc oodbircow.

Mankamentem tego wyswietlania jest mniej lub bardzie widoczne migotanie szczegolnie widoczne na dobrej jakosci obrazie kiedy sa wyswietlane poziome jasne i ciemne linie znjdujace sie jedna po druga, wtedy wlasnie najbardziej widac jakby drzenie tych lini - raz widac ja troche wyzej raz niezej to jest wlasnie interlace.

Poniewaz jakosc obrazu telewizyjnego stale rosnie nawet w zwyklym Palu SD efekt ten byl coraz bardziej widoczny i producenci telewizorow CRT wprowadzili

podwojenie ilosci klatek interlace z dotychczasowych 50 na s (50 polobrazow) do 100 - innymi slowy w odcinku czasu trwajacym 1/25s czyli jedna pelna klatka filmowa są wyswietlane 2 razy linie parzyste i 2 nieparzyste naprzemiennie parzysta/nieparzysta. Nastepuje poprostu wieksze oszukanie oka ludzkiego wszystko sie dzieje jeszcze szybciej i 2 razy. Obraz wydaj się wtedy bardziej stabilny i linie juz nie migają tak wlasnie powstaje obraz zwany 100 Hz

To tyle na dzisiaj

To jest tylko wstep ktory traktoje o slynnych 100 200 i 600 Hz

Jesli gdzies sa jakies niezgodnosci walcie jak w dym nie czuje sie alfa i omega w temacie Telewizyjnym

Pozdrawiam Wszystkich Forumowiczow

Share this post


Link to post
Share on other sites

To ja mam takie pytanie, która matryca jest optymalna, matryce Panasonica Z IPS-Alpha, Sharpy Aquos składane w Japoni, Koreańskie Samsungi??? Jeśli ktoś jest w temacie i potrafi napisać parę zalet i wad każdej z nich byłbym bardzo wdzięczny.

Share this post


Link to post
Share on other sites
To ja mam takie pytanie, która matryca jest optymalna, matryce Panasonica Z IPS-Alpha, Sharpy Aquos składane w Japoni, Koreańskie Samsungi??? Jeśli ktoś jest w temacie i potrafi napisać parę zalet i wad każdej z nich byłbym bardzo wdzięczny.

Nie da się prawidłowo odpowiedzieć na tak postawione pytanie. Podczas gdy określenie "IPS-Alpha" oznacza faktycznie typ matrycy, to już sformułowania "Sharpy Aquos składane w Japoni" czy też "Koreańskie Samsungi" nie oznaczają nic poza sloganami marketingowymi. To że jakiś telewizor ma markę Samsung, Sharp, Philips czy też jakąkolwiek inną, nie mówi nam nic o typie matrycy. Ba nawet nie mówi nam wiele o jej producencie.

Może to kogoś zdziwi, ale połowa telewizorów Samsunga jest na matrycach.... AUOptronics. Także w matrycach Sharpa występują duże rozbieżności we właściwościach produktowych. Dobrym przykładem mogą tu być matryce o rozdzielczości PALowskiej, które zachowują się totalnie odmiennie od innych typów paneli tej samej firmy.

Pisałem już o tym wielokrotnie i napiszę jeszcze raz, nie kupuje się telewizora "na markę". Telewizor kupuje się wybierając konkretny model, konkretnego producenta.

Rozbieżności jakościowe pomiędzy różnymi modelami danej firmy są zbyt duże, żeby móc je wszystkie wrzucać do jednego worka, ferując opinie odnośnie marki. Każda firma ma produkty lepsze i gorsze, każda też ma stopniowanie produktów pod względem docelowego klienta, zastosowań, no i oczywiście pułapu cenowego.

Jeśli jakiś sprzedawca w sklepie wypowiada opinie "telewizory firmy X są lepsze od telewizorów firmy Y" bo to czy tamto, czy też "matryce w telewizorach firmy A, są lepsze od matryc w telewizorach firmy B" to czym prędzej powinniśmy zmienić sklep, albo sprzedawcę ;). Taki podział nie istnieje, dokonanie takiej klasyfikacji nie jest możliwe. A jeśli ktoś coś takiego czyni, to jest to czysta papka marketingowa.

Edited by SlawekR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, dzięki za obszerną odpowiedź. Trochę nie doprecyzowałem pytanie ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ze względu na przydługą moją odpowiedź zamieszczam jej streszczenie, dla tych co nie lubią dużo czytać :(

Tłumacząc z polskiego na nasze, zadałeś pytanie: "co jest lepsze, silnik elektryczny, czy może silnik Fiata, ale za to produkowany we Włoszech, chociaż nie ma pewności, że we Włoszech i czy aby na pewno Fiata, ale na pewno montowany we Fiatach?" :P Dość trudno prawidłowo odpowiedzieć na tak postawione pytanie.

Edited by SlawekR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oczywiście im więcej źródłowych sygnałów testowych tym lepiej i trudno się z tym nie zgodzić. Jedno o czym warto pamiętać to fakt, że żeby oprócz obrazów statycznych mieć też jakieś źródło typowych obrazów dynamicznych (ruchomych), bo na obecnym poziomie rozwoju technologii LCD, to głównie w sposobie radzenia sobie z wyświetlaniem ruchu, jest cały "pies pogrzebany". Statyczne właściwości matryc są już bardzo zbliżone, za to zachowaniem w sytuacjach dynamicznych potrafią różnić się diametralnie.

A skoro już mowa o sygnałach testowych, często pada pytanie jak szybko i najprościej sprawdzić czy matryca nie jest uszkodzona, czy nie ma martwych pikseli, odgniotów, plam, czy tez innych nierównomierności w podświetleniu.

Otóż w takim przypadku zazwyczaj radzę wyświetlenie szarego jednolitego obrazu. Nie czarnego, białego, czy też jakiegokolwiek innego koloru. To właśnie kolor szary o średnim zaciemnieniu angażuje matrycę w 100%. Przy takim obrazie najłatwiej wychwycić jakiekolwiek wady matrycy, których można nie dostrzec przy innych obrazach testowych.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...