Jump to content
Sign in to follow this  
VAMET

Bi-amping i Bi-wiring

Recommended Posts

Witam uprzejmie

Czy Bi-amping to jest to samo co Bi-wiring?

Onkyo TX-SR 606 pozwala na Bi-amping, czyli Fronty na AV podłączam do High Frequency w głośniku, a Back Surround do Low Frequency na głośniku.
Można tak zrobić, jak głośniki pozwalają na Bi-amping.

Teraz JBL ES 80 mają w instrukcji możliwość Bi-wiring, pojawia się problem ze zrozumieniem, czy to to samo co Bi-amping i czy tak samo można to podłączyć?

Ktoś wie? Tak w ogóle co to daje? Będę miał dźwięki kolumn tylnych w przednich? Nie rozumiem.

Z poważaniem

[quote name='VAMET' post='123740' date='02.10.2008, 20:25 ']Witam uprzejmie
Będę miał dźwięki kolumn tylnych w przednich? Nie rozumiem.
Z poważaniem[/quote]
Jak masz kolumny z "tri-wiring'em" to możesz podłączyć jeszcze boczne, albo sub'a - jak wolisz :rolleyes:

ps. poczytaj np. wikipedię

Witam uprzejmie

[quote name='cobico' post='123742' date='02.10.2008, 20:40 ']Jak masz kolumny z "tri-wiring'em" to możesz podłączyć jeszcze boczne, albo sub'a - jak wolisz :rolleyes:

ps. poczytaj np. wikipedię[/quote]

Próbowałem już z wikipedią, nie za bardzo rozumiem mechanizm działania Bi-amping.

No bo podłączam lewy front HF do amplitunera lewego frontu i lewy front LF do amplitunera lewego tyłu, analogicznie prawą kolumnę.
W praniu na chłopski rozum, co to daje? Moje kolumny przednie będą grały ścieżkę dźwiękową tylnych? Nie kumać :)

I czym się różni Bi-amping od Bi-wiringu, czy to pojęcie to samo?

Z poważaniem

Na pewno tu zaglądałeś: [url="http://en.wikipedia.org/wiki/Bi-amping"]http://en.wikipedia.org/wiki/Bi-amping[/url] ?

Witam uprzejmie

Tak dokładnie tutaj zaglądałem i jeszcze Bi-wiring, tak jak pisałem wcześniej.
Jeżeli rozumiesz to lepiej, to nie rozumiem, dlaczego nie masz ochoty się tą wiedzą podzielić, tylko podawać linki do wikipedia, mimo iż wspominałem, że byłem i czytałem i dalej tego nie rozumiem.
Nie mam oczywiście do Ciebie pretensji, bo to mój problem, że nie rozumiem, jednak od tego są fora, żeby się podzielić wiedzą, a nie przyjść i porzucać linkami i dalej nie wytłumaczyć.
Jestem troszkę zdegustowany takim podejściem, nie bierz proszę tego do siebie.

Nie wiem, spróbuję poszukać czegoś po polsku, może w ojczystym języku lepiej mi pójdzie to zrozumieć.

Poniżej z manuala amplitunera Onkyo TX-SR606:

[quote]The FRONT L/R and SURR BACK L/R terminal posts
can be used with front speakers and surround back
speakers respectively, or bi-amped to provide separate
tweeter and woofer feeds for front speakers, providing
improved bass and treble performance.
• When bi-amping is used, the AV receiver is able to
drive up to 5.1 speakers in the main room.
• For bi-amping, the FRONT L/R terminal posts connect
to the front speakers’ tweeter terminals. And the
SURR BACK L/R terminal posts connect to the front
speakers’ woofer terminals.
• Once you’ve completed the bi-amping connections
shown below and turned on the AV receiver, you must
set the Speaker Type setting to Bi-Amp to enable biamping
(see page 42).
Important:
• When making the bi-amping connections, be sure
to remove the jumper bars that link the speakers’
tweeter (high) and woofer (low) terminals.
• Bi-amping can only be used with speakers that support
bi-amping. Refer to your speaker manual.[/quote]

A tutaj z manuala głośników JBL ES 80:

[quote]BI-WIRING
ES30, ES80, ES90, ES100
The outer connection panel and internal dividing network of the ES30, ES80, ES90
and ES100 are designed so that separate sets of speaker cables can be attached
to the low-frequency transducer and midrange/high-frequency transducer portions
of this dividing network. This is called bi-wiring. Bi-wiring can provide several
sonic advantages and considerably more flexibility in power amplifier selection.[/quote]

Nie wstydzę się tego, że czegoś nie wiem, bo inaczej nigdy bym mądrzejszych od siebie nie pytał, a przez to nie wiedział.
Pozdrawiam serdecznie.

PS. A może ktoś już próbował podłączyć kolumny frontowe JBL ES 80 do Onkyo TX-SR 606 według Bi-amping, Bi-wiring (nie wiem, czy to dalej to samo, czy coś innego).

Z poważaniem

Kolego.

Bi amplifing polega na tym, że sekscja wysokotonawa i średniotonowa kolumny jest zasilana odrębną końcówką mocy wzmacniacza/amplitunera a niskotonowa odrębną. najczesciej w amplitunerach do zasilania bi amplifingu służy dodatkowo para wzmacniaczy odpowiedzialnych za zasilanie kolumn tylnych efektowych.
Czasami bi amplifing realizowany jest przez wzmacniacze kolumn A i B o ile wzmacniacz ma końcówki mocy dla kolumn B

Uwaga nr 1: Jezeli chcesz używac bi amplifingu najczesciej wymaga to odpowiedniego ustawienia w setupie amplitunera. W takim wypadku amplitunera bedziesz mogl uzywac wyłącznie w układzie 5.1 poniewaz dwa wzmacniacze kolumn efektowych 6 i 7 będą zasilały dodatkowo kolumny przednie główne.

Uwaga nr 2: Żeby nie "skopać głośników" należy przed uruchomieniem wzmacniacza w trybi bi-amp i podłaczeniu kolumn usunąc blaszki lub kable łączące sekcje wysoko i niskotonowa

Aha ja mam tak podpiete kolumny i o dziwo zauważyłem różnicę w brzmieniu choć przed operacją miałem co do tego poważne wątpliwości. Ponieważ równica tez była wyczuwalna po podpięciu dobrych kabli do głośników można przyjąć że obie operacje naraz mogą pomóc ale to zalezy od amplitunera, kabli głośników, pomieszczenia i stopnia głuchoty słuchającego.

pzdr

Witam uprzejmie

Dziękuję bardzo za rozjaśnienie i za tym idą kolejne pytania, czy Bi-ampling to to samo co Bi-wiring. W manualach od JBL ES 80 i Onkyo TX-SR 606 napisali o tym samym, tylko inaczej to nazwali?

Nie rozumiem jeszcze pojęcia, że AV pracuje jako 5.1 przy tym Bi-amplingu. W jaki sposób?
Powiedzmy, że mam tylko 2 kolumny frontowe i podłączam je jako Bi-amping, co się dzieje innego niż jakbym miał bez Bi-amplingu, tylko po prostu podłączone 2 kolumny frontowe.

A drugie pytanie brzmi, te blaszki, które łączą HF i LF używa się bez Bi-amplingu, rozumiem, że kabel podłączam od amplitunera gniazd frontowych kolumn do górnych HF (wysokotonowych?) gniazd głośników, ale poprzez blaszkę i tak dolne gniazda głośników dostają zasilanie? Czyli w tym przypadku nie ma znaczenia, w które gniazda się wepnę, jak jest blaszka?

Proszę o cierpliwość i wyrozumiałość wobec mojego długiego czasu na zrozumienie.

Pozdrawiam serdecznie.

Z poważaniem

Napisałem, że w 5.1 żeby uzmysłowić Ci, że bi amping zabiera dwie końcówki mocy z amplitunera 7.1
Jezeli używasz tylko stereo to nie ma to dla Ciebie najmniejszego znaczenia. Kolumna lewa bedzie zasilana 2 koncowkami mocy a prawa dwoma kolejnymi tym samym do zasilania twoich kolumn w trybie stereo wykorzystane beda 4 koncówki mocy.

Bi-wiring polega na tym, że z jednej końcówki mocy wyprowadzasz podwójne kable do sekcji wysokotonowej jeden i do niskotonowej drugi.

O ile bi amping znajduje swoje uzasadnienie poprzez odrebne zasilanie dwoch sekcji glosnikow przez dwa wzmacniacze (ważne szczegolnie dla sekcji niskotonowych) o tyle bi-wiring wydaje sie byc czyms w rodzaju chwytu reklamowego bo sam do konca nie widze jego uzasadnienia.

Witam uprzejmie

[quote name='mjasinsk' post='123763' date='02.10.2008, 21:31 ']Napisałem, że w 5.1 żeby uzmysłowić Ci, że bi amping zabiera dwie końcówki mocy z amplitunera 7.1
Jezeli używasz tylko stereo to nie ma to dla Ciebie najmniejszego znaczenia. Kolumna lewa bedzie zasilana 2 koncowkami mocy a prawa dwoma kolejnymi tym samym do zasilania twoich kolumn w trybie stereo wykorzystane beda 4 koncówki mocy.[/quote]

Rozumiem, w sumie to jest teraz logiczne, że jak zabiorę gniazda tyłów, to skrócę sobie możliwość z 7.1 do 5.1.

Prosiłbym jeszcze o odpowiedzi na te 3 pytanka dla całkowitej jasności:
1. Czy 2 głośniki (układ stereo) bez podłączonych dodatkowych źródeł z AV na odpowiednie sekcje będzie się różnił od podpięcia tylko z jednego gniazda?
2. Rozumiem, że jak w instrukcji JBL ES 80 nie znajduje się zapis o Bi-ampingu, tylko Bi-wiringu, to nie mogę tych 2 kolumn podpiąć (zasilić drugą sekcję) dodatkowo z gniazd głośników tylnych? Czy też nie ma to nic do rzeczy?
3. Jakbym nie chciał Bi-ampingu tylko normalnie podpiąć te 2 fronty, to jest to obojętne, w które gniazda sekcji podepnę kabel z AV, bo i tak blaszka łącząca sekcje zrobi swoje?

Dziękuję raz jeszcze za wyjaśnienie.

Z poważaniem

odp 3 raczej tak.

odp 2 prawdopodobnie nie. Bo to wzmacniacz ma obsługiwać bi-amping a kolumny majac dwa oddzielne terminale napewno go obsługuja.

odp. 1 nie zrozumiałem pytania

Witam uprzejmie

[quote name='mjasinsk' post='123776' date='02.10.2008, 22:16 ']odp 2 prawdopodobnie nie. Bo to wzmacniacz ma obsługiwać bi-amping a kolumny majac dwa oddzielne terminale napewno go obsługuja.[/quote]

No amplituner na pewno ma bi-amping. Głośniki mają dwie sekcje również. Czyli według Ciebie można?

Z poważaniem

Przy Bi-wiringu i Bi-amplingu zawsze : musisz usunąć blaszkę łączącą sekcje w kolumnie i zawsze używasz dwóch par kabli do każdej kolumny.

Bi wiring - łączysz kable przy wyjściu z jednego wzmacniacza ( od tego miejsca sygnał dla nisko i średnio/wysokich leci osobno)
Bi amplig - łączysz kable do różnych końcówek i każda zasila inną sekcję . ( jeśli masz 7.1 , to zabierasz dla bi-amp 2 kanały i masz tylko 5.1 )

Witam uprzejmie

[quote name='BoDeX' post='123778' date='02.10.2008, 22:19 ']Bi amplig - łączysz kable do różnych końcówek i każda zasila inną sekcję . ( jeśli masz 7.1 , to zabierasz dla bi-amp 2 kanały i masz tylko 5.1 )[/quote]

Tak, rozumiem. Tylko pytanie brzmi jeszcze, czy jak głosniki mają dwie sekcje, czyli 2 gniazda +, 2 gniazda -, to rozumiem, że można je podłączyć bi-amping, bo Onkyo TX-SR606 ma taką możliwość poprzez gniazda kolumn tylnych.

Z poważaniem

NO raczej tak ale nie moge dac gwarancji ze jakis szalony producednt głosników wymyslil cos innego dla ułatwienia ja mam na swoich kolumnach oznaczenia:

HF+ HF-

LF+ LF-

i oczywiście usunięte blaszki łączące.

Wtrące 2 grosze:
1. z jednej końcówki wzmacniacza osobnym kablem do wysoko/ średniotonowego i osobnym do niskotonowego czyli bi-wiring: rozwiązanie stosowane przez biedniejszych audiofili, żeby sygnał basów nie zakłócał sopranów. Efekt wątpliwy (mam nadzieję, że nie będziemy dyskutowali). Ogólnie zasada brzmi, że audiofil lepiej zrobi kupując jeden pojedynczy ale lepszy kabel niż w tej samej cenie kabel do bi-wiringu.

2. z dwóch końcówek wzmaka osobno na wysokie/średnie i osobno na basy: rozwiązanie akceptowane ogólnie. Wraz ze wzrostem prądu we wzmaku wzrastają zniekształcenia (wiem, że nie we wszystkich tak samo). Gdy zasilamy kolumnę z dwóch wzmaków (bi-amp) wystarczy mniejszy prąd dla tej samej głośności. Różnica powinna być lepiej słyszalna przy zestawie "trudne" kolumny plus słabszy mocowo wzmak.

3. ja bym nie zrezygnował z 7.1 dla bi-ampu, ale mam duże pomieszczenie i tylne kolumny są konieczne.

Oj stary ale w Twojej instrukcji obsługi wszystko jest opisane :))))
Lenistwo oj lenistwo

Tak wiec mozesz je podlaczyc na zasadzie BI ampingu

[url="http://manuals.harman.com/JBL/HOM/Owner's%20Manual/Owners%20Manual%20-%20ES%2010,%2020,%2030,%2080,%2090,%20100,%2025C%20%20(Polish).pdf"]http://manuals.harman.com/JBL/HOM/Owner...%20(Polish).pdf[/url]

rysunek nr 8

Edited by mjasinsk

Jeżeli kolumna posiada odzielne sekcje , to oczywiście możesz je zasilać różnymi końcówkami mocy . ( nie pomyl polaryzacji , bo mogą być wewnętrznie zmostkowane "-" )

Witam uprzejmie

[quote name='mjasinsk' post='123785' date='02.10.2008, 22:32 ']Oj stary ale w Twojej instrukcji obsługi wszystko jest opisane :))))
Lenistwo oj lenistwo

Tak wiec mozesz je podlaczyc na zasadzie BI ampingu

[url="http://manuals.harman.com/JBL/HOM/Owner's%20Manual/Owners%20Manual%20-%20ES%2010,%2020,%2030,%2080,%2090,%20100,%2025C%20%20(Polish).pdf"]http://manuals.harman.com/JBL/HOM/Owner...%20(Polish).pdf[/url]

rysunek nr 8[/quote]

Mam ta instrukcje i czytalem, ale tam o bi-ampingu nie ma, tylko o bi-wiringu :)

Z poważaniem

według mnie przez przeoczenie bo rys 8 przedstawia schemat bi-ampingu Edited by mjasinsk

[quote name='VAMET' post='123755' date='02.10.2008, 21:14 ']Tak dokładnie tutaj zaglądałem i jeszcze Bi-wiring, tak jak pisałem wcześniej.
Jeżeli rozumiesz to lepiej, to nie rozumiem, dlaczego nie masz ochoty się tą wiedzą podzielić, tylko podawać linki do wikipedia, mimo iż wspominałem, że byłem i czytałem i dalej tego nie rozumiem.
Nie mam oczywiście do Ciebie pretensji, bo to mój problem, że nie rozumiem, jednak od tego są fora, żeby się podzielić wiedzą, a nie przyjść i porzucać linkami i dalej nie wytłumaczyć.
Jestem troszkę zdegustowany takim podejściem, nie bierz proszę tego do siebie.[/quote]
Nie jest to forum audiofilskie i dlatego próbowałem Cię naprowadzić na samodzielne poszukiwania.
To jest zaleta internetu, a nie wada.

[quote name='BoDeX' post='123778' date='02.10.2008, 22:19 ']Bi amplig - łączysz kable do różnych końcówek i każda zasila inną sekcję . ( jeśli masz 7.1 , to zabierasz dla bi-amp 2 kanały i masz tylko 5.1 )[/quote]
Rozmawiamy o dźwięku przestrzennym (np. 7.1). Jak chcesz zrobić bi-ampling, mieszając różne sygnały w jednej kolumnie?
Bi-ampling polega na "rozdzieleniu" zakresów częstotliwości (niskie/wysokie) na oddzielne wzmacniacze/głośniki, ale dla tego samego sygnału.

Witam uprzejmie

[quote name='mjasinsk' post='123793' date='02.10.2008, 22:40 ']według mnie przez przeoczenie bo rys 8 przedstawia schemat bi-ampingu[/quote]

A jest napisane w tytule, że bi-wiring :) I bądź tu mądry i pisz wiersze.
...ale jak mówicie, że jak głośnik ma dwie sekcje osobno, to można bi-amping, to Wam wierzę.
Mój amplituner na pewno może bi-amping, jedynie wątpliwość przy głośnikach.
Kurcze nikt z Was nie miał JBL ES80 i nie podłączał bi-amping?
Dziękuję Wam za rozwianie moich wątpliwości.

Z poważaniem

no a żeby troche Ci euspokoic to prosze tekst z forum dyskusyjnego ktoś to juz robił

[url="http://groups.google.com/group/pl.rec.audio/browse_thread/thread/122da4adece012d4"]http://groups.google.com/group/pl.rec.audi...22da4adece012d4[/url]

Witam uprzejmie

Dzięki! :) Super, co prawda E80 starsza linia, ale nowe tym bardziej :)

Jak Was jeszcze mam i tak ładnie odpowiadacie, to powiedzcie, jaki kabel do tych frontów najlepszy, jaka średnica i na co patrzeć przy zakupie?

Z poważaniem

[quote name='cobico' post='123795' date='02.10.2008, 22:44 ']Nie jest to forum audiofilskie i dlatego próbowałem Cię naprowadzić na samodzielne poszukiwania.
To jest zaleta internetu, a nie wada.

Rozmawiamy o dźwięku przestrzennym (np. 7.1). Jak chcesz zrobić bi-ampling, mieszając różne sygnały w jednej kolumnie?
Bi-ampling polega na "rozdzieleniu" zakresów częstotliwości (niskie/wysokie) na oddzielne wzmacniacze/głośniki, ale dla tego samego sygnału.[/quote]

NIc nie mieszasz.... przeczytaj moj post. Zabierasz dwa kanaly w niektorych wzmacniaczach. Np w mojej Yamasze zeby zrobic biamping musisz podpiac terminale kolumn efektowych 6 i 7 i zmienic ustawienia w setupie. Prawdopodobnie sa tez ampli ktore dla bi ampingu wykorzystuja koncowki mocy z drugiej strefy

Ze względów estetycznych ładniej wyglądają kabelki 4 X - poszukasz i znajdziesz ( płaska taśma - do niskotonowego grubsze )

A na co patrzeć ? Oczywiście OFC + ew. srebrzenie , przekrój 1.5 / 2.5 mm2 Edited by BoDeX