Skocz do zawartości
Smartek

Poradnik HD, czyli kompletna instalacja i konfiguracja kodeków i playerów.

Rekomendowane odpowiedzi

Chyba mam ciekawostkę dla posiadaczy słabych Radeonów (inni też mogą popróbować, bo jest sporo do uzupełnienia)

Posiłkując się podanym tutaj namiarem:

>>>KLIKNIJ<<<

nie moglem ciągle zmusić Radeona HD 3450 (AGP) na Windowsie XP by odpalił w "DXVA" demka 1080i/p mkv.

(na zachodnich forach też bezskuteczna walka - com znalazł)

Okazało się (szperając po zachodnich stronach, lecz podstawa z 1wszej strony :rolleyes: ) że ktoś zmusił go do odtwarzania 1080p pod Windows 7.

Jako że wszystko mam w miarę legalne to i odtwarzanie chciałem: i legalnie i z 1080p.

Okazało się :

1. instalacja ver.9.9 Catalysta (najnowsza)

2. instalacja najnowszego K-Lite (wybrany i media player i obsługa DXVA (przy instalce)

3. media spliter

4. najnowszy MP-HC (choc i z k-lite wystarczy)

...ustawiając MP-HC na podstawie powyższego linku (i mieszając zewnętrznymi filtrami) ruszyło DXVA na 720p, TS 1080i/p, ale mkv 1080p nadal bez DXVA.

5. zrobiłem ten trik (choć nie dotyczy on ATI):

HKEY_CURRENT_USER\Software\Gabest\Filters\MPC Video Decoder

- Key name : CompatibilityMode

- type : DWORD

- value : 16 (Hex value)

(jak nie ma filtru, bo 2ma PC się bawiłem = wstawić ręcznie ten klucz)

..ruszył DXVA na 1080p mkv ale zamiast obrazu plamy, tylko momentami coś widać (P4 2,8GHz HT zużycie na poziomie 15% max, przy filmie ok 8Mbit)

6. zainstalowałem KMP i ustawiłem go tak by odtwarzal DXVA i kolejna ciekawostka:

- zapuszczam demo 1080p mkv na KMP i najmniej błedów przy WMR7 windowed i napisy spokojnie chodzą (zużycie nadal 15%)

Jednak teraz:

- demo zapuszczam w MPHC i zatrzymuję (zamykam MPHC)

(coś zostało w ramie, co do filtra Gabest się odnosi ??? - mam nadzieję że ktoś to rozgryzie)

- uruchamiam KMP i demo rusza idealnie czysto (żadne makrobloki itp), są napisy, można tryby super prędkości itp zał/wył - jest mu to dowolne.

Zużycie procka nadal niskie i chyba tylko zależne , jaki strumień wejściowy wchodzi, bo na 720p 15Mbit jest większe.

Mam narazie straszny bałagan (kodeki, odtwarzacze, filtry) ale chyba wszystko, co korzysta z DXVA chodzi (trzeba mieszać filtrami/odtwarzaczami)

Może ktoś się skusi i dopracuje ten bałagan, a daję gwarancję że filmik 1080p z napisami (ok 10Mbit) na Duronie 1600 i ATI 3450 AGP szedł bez zacięć na najszybszych scenach, a procek tylko kilkukrotnie do 50% doszedł.

Przypuszczam że będą i filmy, które nie ruszą , ale te co się bawiłem miały tzw. H@L5.1.

Pozdrawiam. :(

Edytowane przez hojlo1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O, miło że ktos gadający po polsku sie tym zainteresował. Juz od jakiegoś czasu rozpracowuje temat z ludźmi na kilku forach/blogach. Generalnie problem z ati jest taki że sterowniki nie pozwalaja na odtwarzanie plików mających powyzej pewnej wartości klatek referencyjnych dla danej rozdzielczości. Po prostu widzisz zielony obraz z wieloma makroblokami. Dla rozdzielczości 1080p granicą jest 4 ref frames (czyli level 4.1). Reszte rozdzielczości sprawdź na wiki jak chcesz.

Stosując proste sztuczki można odtwarzać pliki 1080p z 9 klatkami ref. bez artefaktów a przy 720p z 14 klatkami. Sposób podany przez ciebie działa na kartach HD 3450 AGP/PCI-E, co ciekawe nikt z innymi kartami się jeszcze nie zgłosił.. Ten trik działa na win7(vista pewnie też), troszke inny na xp też działa.

Posiadacze kart ati z silnikiem UVD 2.2 (czyli hd 4770 i nizej) mają ułatwioną sprawę. Wystarczy odpowiednia wersja powerdvd9 z włączoną akceleracja ati avivo i śmiga niektórym nawet do 16 ref frames (klatek referencyjnych) przy 1080p czyli pełny 5.1 level :huh:

5. zrobiłem ten trik (choć nie dotyczy on ATI):

HKEY_CURRENT_USER\Software\Gabest\Filters\MPC Video Decoder

- Key name : CompatibilityMode

- type : DWORD

- value : 16 (Hex value)

(jak nie ma filtru, bo 2ma PC się bawiłem = wstawić ręcznie ten klucz)

No właśnie że dotyczy on ati. Oryginalnie dekoder MPC-HC jak odtwarza pliki powyżej poziomu 4.1 na ati, przechodzi w tryb software, czyli bez dxva. Tym wpisem do rejestru mozesz ustawić od ilu klatek referencyjnych będzie to robił. 16 bodajże oznacza 22 klatki ref czyli w zasadzie każdy plik będzie szedł w dxva.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sirdaniel - podaj inne triki (będzie czas to się pobawię).

Potrzebne mi też pliki 1080 mkv h@l5.1 powyżej 8 klatek (bo wypada ze 8 idzie na mojej ATi ) - wystarczy namiar na jakieś krótkie demka.

(podam efekt końcowy)

Jest podobnie jak opisujesz - na MPHC i triku z rejestrem mam obraz przeważnie zielony, jednak tak jak opisałem poprzednio przy przesiadce na KMP jest wszystko idealnie (jak zrobione to w określonym porządku).

Jednak zmiana parametrów w rejestrze poza pewną granicę (czy to góra, czy dół) zamyka DXVA ale znowu tylko dla mkv1080p (testowych). (?)

Ps - tę modyfikację rejestru wziąłem z opisu dla użytkowników Intela G45 GPU i stąd zaskoczenie że na ATI ruszylo. :P

...dodane po czasie

Wszystko się zgadza: mkv 1080p L5.1 z 16klatkami (kluczowymi) wyświetla mi się w DXVA przez ok 1/2sek a potem obraz już stoi. :rolleyes:

Edytowane przez hojlo1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
sirdaniel - podaj inne triki (będzie czas to się pobawię)

Jakiego systemu windows używasz? Jeśłi xp to czy masz najnowszy net framework?

Jakiego kodeka używasz w KMplayer?

Potrzebne mi też pliki 1080 mkv h@l5.1 powyżej 8 klatek

No na tej stronce co podałes jest trailer Bonda Quantum of solace z 9 klatkami referencyjnymi. Po "zabiegach" powinien ci chodzić bez żadnego problemu.

Ps - tę modyfikację rejestru wziąłem z opisu dla użytkowników Intela G45 GPU i stąd zaskoczenie że na ATI ruszylo

No cóz, mpc hc dekodował juz dużo wcześniej na ati, a na intelu dopiero od niedawna. To sam programista ustala co i na jakim sprzęcie ten wpis oznacza;) Jak widać intelowskie chipsety też miały/mają problemy z wyzszymi levelami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na stałe mam Xp Pro (razem z komputerem nabyłem), ale Windowsem 7 też mogę się pobawić (jeżeli jest sens, bo tam z DXVA i trikiem nie walczyłem), ale widziałem że jest najszybszy w HD (softwarowym)

Netframworki mam od 2 do 3,5 z SP (czyli raczej ok).

Nawet jakiegoś KB microsoftu dorzuciłem (nie wiem co robi)

Kodek to MPC - VideoCodec (taki w KMP dowodzi) , cyberlinkiem tez się bawiłem , ale ten darmowy

Ten trailer juz testowałem (ma inna nazwę) i na moim P4 HT 2,8 GHz po triku idzie bez zarzutu i zajęcie procesora to max 10% (w sumie).

Coś bym jeszcze namieszał (jak się okazało ze to prosto wychodzi), ale chyba to już koniec na co ATI 3450 z DXVA potrafi.

Czekam oczywiście na jakieś propozycje zabaw (jak coś mogą dać).

Pytanie - czy jest sens jakiegoś GForca nabyć z serii:6600/6600GT/7600GS - oczywiście AGP, czy ruszy więcej i lepiej?

Ps - córka ma HP6840EW (grafika GF8400M jak się nie mylę) i jej wystarczył goły K-lite Codec... z MPC w komplecie by wszystko, nad czym walczę ruszyło z dopalaniem sprzętowym.

Edytowane przez hojlo1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm teraz doczytałem jak to robisz na xp i to jakos inaczej. Jakiego renderera uzywasz w obu playerach? Napisz moze bardziej szcegółowo? Ja tylko na MPC działam.

W xp odpalam MPC HC z rendererem evr/custom i zwyczajnie uruchomie plik vc-1 z profilem advanced (np ten http://www.mediafire.com/?tzlnhdynnhq ) a po chwilce ładuje plik h264 i ogladam już filmy normalnie aż do następnego reboota. Musze to robić za każdym razem po włączeniu kompa, ale tylko raz. Jak sie nie uda to odpal plik mpeg2 za pomoca darmowego cyberlinka, zresetuje to stan dxva. Potem spróbuj jescze raz z vc-1.

W win7 gośc radzi żeby włączyć jakiś plik h264 w MPC HC ale tylko w wersji 1.2.1000. Podczas odtwarzania dac File>>close ale playera nie zamykać. Następnie uruchomić WMP 12 i włączyc w nim film który chcemy oglądać . Powinno pójśc, chociaż mi tylko za pierwszym razem sie udało. Kwestia obczajenia. Kodek h264 dxva w win7 jest naprawde dobry i szybki.

Coś bym jeszcze namieszał (jak się okazało ze to prosto wychodzi), ale chyba to już koniec na co ATI 3450 z DXVA potrafi.

No raczej już nie namieszasz. Ale spróbuj swoja metode na plikach powyżej 9 klat ref. A nóż ;)

Pytanie - czy jest sens jakiegoś GForca nabyć z serii:6600/6600GT/7600GS - oczywiście AGP, czy ruszy więcej i lepiej?

Nie, nie ruszy lepiej.. w zasadzie tylko gorzej.

Ps - córka ma HP6840EW (grafika GF8400M jak się nie mylę) i jej wystarczył goły K-lite Codec... z MPC w komplecie by wszystko, nad czym walczę ruszyło z dopalaniem sprzętowym.

K-lite to taki goły nie jest. Ma prawie wszystko co potrzeba. A karty nvidii po prostu bez problemu łykają pliki z poziomem 5.1 Na xp z tego co wiem jest troszke gorzej, na win7 elegancko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Pozostała jeszcze sekcja "Zewnętrzny dekoder audio", w której ustawiamy jak na poniższym screenie:

Screen nie działa!

Edytowane przez panzerV10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To i ja się podepnę. Jestem raczej minimalistą w sprawie instalacji kodeków etc. Po zainstalowaniu jedynie Haali Media Splitter, AC3Filter MPC HC wszystko ładnie działa - szczególnie kodowanie ze wsparciem gpu /radeon DH4350/. Niestety nie wiem jak odpalić napisy - po instalacji jakiejkolwiek paczki kodeków /np. KLite/ napisy owszem są ale akceleracja dekodowania przez gpu już nie, pomimo mieszania w ustawieniach. Coś jednak muszę doinstalować?

Pozdrawiam, M.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisy możesz wyświetlać albo za pomocą filtra DirectVobSub i wtedy akceleracja DXVA odpada, albo z poziomu playera np. MPC HC i wtedy akceleracja działa. Na Twoim miejscu odinstalowałbym paczki jak KLite i nie używał DirectVobSub, a po prostu w MPC HC wciskasz ctrl+L i otwierasz napisy. Można też ustawić automatyczne włączanie napisów w MPC HC - Widok -> Ustawienia -> Odtwarzanie -> Napisy "zaptaszkowane" (napisy muszą mieć tą samą nazwę co film i być w tym samym katalogu).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisy możesz wyświetlać albo za pomocą filtra DirectVobSub i wtedy akceleracja DXVA odpada, albo z poziomu playera np. MPC HC i wtedy akceleracja działa. Na Twoim miejscu odinstalowałbym paczki jak KLite i nie używał DirectVobSub, a po prostu w MPC HC wciskasz ctrl+L i otwierasz napisy. Można też ustawić automatyczne włączanie napisów w MPC HC - Widok -> Ustawienia -> Odtwarzanie -> Napisy "zaptaszkowane" (napisy muszą mieć tą samą nazwę co film i być w tym samym katalogu).

Problem w tym że mam komunikat "aby wczytać napisy musisz zmienić typ renderera wideo i ponownie otworzyć plik"

Ki diabeł?

Pozdrawiam, M.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zależności od systemu musisz ustawić odpowiedni renderer:

Windows XP - VMR9 renderless

Vista/Windows 7 - EVR profil własny

Ustawiasz to w Widok -> Ustawienia -> Odtwarzanie -> Strumień wyjściowy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystko chodzi poprawnie do momentu:

Teraz klikamy Prawym Przyciskiem Myszy na głównym ekranie KMPlayera i wybieramy po kolei: Wideo (Zaawansowane) -> Generator Wideo -> VMR9 Renderless (HQ napisów):

po zaznaczeniu tej opcji każdy film się wiesza... o co chodzi ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kurde nie mialem nigdy problemu z odtwarzaniem HD na PC, aż do dzis. Sciagnalem sobie nowy k-lite mega codec i zaczely sie problemy ... w 90% mkv 1080p tnie sie obraz ... postanowilem uderzyc szybko na forum i oblukac poradnik hd ... zrobilem wszystko wg instrukcji ... ale mam problem, poniewaz w ustawieniach kmplayera nie moge ustawic w "Zewnetrzym dekoderze wideo - H 264 Wideo " opcji Cyberlink H264/AVC ... mam tylko do wyboru CoreAVC oraz ffdshow ... w czym moze tkwic problem ??

Zalaczam moja specyfikacje pc :

DDR2 2gb ram GEIL

DualCore Intel E8200 ~2700MHz

NVIDIA Geforce 8800 gts 512mb

sys operacyjny : mod wina xp "Windows MX7F"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byc może zainstalowałeś kodek Cyberlink MPEG-2 decoder z K-lite. U mnie tak zaczęły sie własnie gryźć. Zreinstaluj cyberlink h264.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W zależności od systemu musisz ustawić odpowiedni renderer:

Windows XP - VMR9 renderless

Vista/Windows 7 - EVR profil własny

Ustawiasz to w Widok -> Ustawienia -> Odtwarzanie -> Strumień wyjściowy

Dzięki serdeczne, pomogło :)

Pozdrawiam, M.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok juz zaradzilem z kodekiem cyberlinka, natomiast mam problem z ostatnia sprawa w KMplayerze a mianowicie http://img143.imageshack.us/i/kmplayer7ov1.jpg/ na owym zdjeciu sa opcje ktore nie wystepuja w mojej wersji playera ( najnowsza ) gdzie mozna owe wlasciwosci wlaczyc ??

moje opcje : kmp.th.jpg

aha i jeszcze takie male spostrzezenie : zauwazylem ze w kmplayerze jakosc zdeka odbiega od tej jaka wystepuje np u mnie na mpc obrazujac to wyglada to chociazby tak jakby niektore sceny, najbardziej widoczne na czarnym tle i jakims tytule rozpoczynajacym film, brak wokol napisu jakby antianalisingu, natomiast w mpc jest obraz delikatny i nawet chyba bardziej ostry ...

Edytowane przez geffer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. To nie wina wersji KMP ale trybu w jakim działasz, twój jest podstawowy a opis odnosi się do trybu zaawansowanego , zmień go w Options / Advanced Menu .

2. Jeśli piszesz o ogólnej jakości obrazu a nie o jakości wyświetlanych napisów, to wina może leżeć po stronie renderera lub raczej nieprawidłowego skalowania obrazu. Przy nieprawidłowych proporcjach obraz może być postrzępiony :

Screen Controls / Correct AR of Output Device / Off

/ Keep Display Output Ratio

Skorzystaj też z najnowszej wersji KMP 1436, do idealnego skalowania obrazu można użyć filtrów ffdshow ale to już więcej roboty i opisu ....

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po rozwiazaniu problemu wg 1pkt rozwiazal sie odrazu problem z jakoscia obrazu ... dzieki jeszcze raz za wszelkie rady i pomoc :angry:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam problem mały, Ustawiłem sobie 24Hz z przeplotem, tv odrazu wykrywa 1080p/24p ale w filmach mam dziwny pasek poziomy, tak jakby był problem z Vsync ( miałem tak kiedyś na słabych CRT) na 60Hz tego paska nie ma.

Jak puszczam film na full screen i mam odpalonego Frapsa to jest ciągle 24 Fps. Co może być winą ? film .mkv nie jest w 24p?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja z kolei zauważyłem, że ustawienie "tryb super prędkości" pogarsza znacznie obraz filmu. Kontrast spada, "Level Control" też nie działa a szczegóły chowają się... Nie wiem tylko ja tak mam? Z wyłączonym tym trybem mam zużycie procesora na ok. 50-65% dla filmów 720p dla 1080p ustawiam generator na "direct3d 9 RGB surface (HQ napisów)" i jakość jest rewelacyjna.

Mam jeszcze drugie pytanko, przez nowe karty muzyczne Xonar-a można zapodać 24bit-y przez cyfrowy przewód, jak to się odnosi do strumienia DTS 1.5Mbps ? DTS jest chyba 16bit tak ?

dual core 2.0GHz

2GB 800MHz (1 kość)

gf 9600gso

Edytowane przez CrazzyIwan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś tu popisałem, ale po konsultacji z autorem poradnika nie ma sensu. Pojawiło się sporo nowych możliwości, funkcjonalności kodeków się pozmieniały, w sumie można sobie darować Klite'a i Cyberlinka i użyć samego CoreAVC plus ffdshow. Tak zamierzam dziś zrobić, może ta opcja pod Win7 zadziała lepiej. Dzięki Smartek :)

EDYCJA :

Tak jak Smartek radził, zrobiłem system od nowa, na najnowszysm buildzie MPHC + CoreAVC 2.0 + AC3 - taki zestaw radzi sobie ze wszystkim, co mam :P

CoreAVC korzysta z CUDA, na oko mniej wydajnie, niż DVXA z PureVideo, ale to jest różnica rzędu kilku procent przy moim procku, w zasadzie obojętnie, czy materiał jest w 720p, czy 1080p, obciążenie procka waha się między 15-20%.

No i wspomagane są chyba wszystkie filmy x264, żaden do tej pory mi nie odmówił współpracy. Jeszcze walcze z podawaniem AC3 i DTS na ampli, ale to już w innym wątku :)

Edytowane przez Kidzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

potwierdzam co pisze kolega Kidzi. Zainstalowalem CoreAVC 2.0 i wszystko hula fajnie.

Najpierw instalowalem K-Lite Codec Pack pozniej Haali Media Splitter i bylo nawet ok ale na Subedit player cos tak nie za fajnie chodzily filmy, pozniej doinstalowalem ostatniego ffdshow xxl ale totalnie mi pokielbasil (filmy mkv otwieraly sie tylko w MPHC). Wywalilem ffdshow zainstalowalem CoreAVC 2.0 i jest pieknie.

Mam teraz pytanie, chce odtwarzac filmy xvid i mkv z napisami na np Subedit player. Czy wystarczy zestaw K-Lite Codec Pack + AC3Filter+CoreAVC czy musze doinstalowac tego Haali??

Czy jakbym chcial postawic system od nowa i jechac na zestawie K-Lite Codec Pack + AC3Filter+CoreAVC to co powinienem odznaczyc przy instalowanie K-Lite Codec Pack??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cos mnie wywalilo z forum. Nie jestem specjalista, moze sie wlaczam w nie moja dyskusje, ale moj wniosek:

1. Usunac kodeki typu KLite dokladnie najlepiej przez punkt przywracania

2. Zainstslowac pakiet od Shark007.net 32 bit a pozniej jesli system 64 bit (posiadaja juz w sobie Halli, FFdshow, AC3, i chyba DivX7)

3. Jesli ktos ma karte NVidia z pelnym CUDA to zakupic CoreAVC teraz okolo 10$ corecodec.com, jesli nie to DivX7 wystarcza (to dla mkv)

4. Uzyj Settings

Na razie wszystko co uruchamiam chodzi w WMP i MCenter.

Jak ktos lubi to MPC HC mozna bez instalacji.

Dla nie mkv to najszybciej chodzi Splash Player tez bez instalacji.

Dla TS zgrywanych przepuscic najpierw przez TSDoktor.

mozna tez poczytac na sevenforums.com i innych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak koledzy wygląda instalacja i konfiguracja kodeków na win 7 64 bit? Wszystko jest tak jak w poradniku pod XP czy też trzeba coś zmieniać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...