Skocz do zawartości
Smartek

Poradnik HD, czyli kompletna instalacja i konfiguracja kodeków i playerów.

Rekomendowane odpowiedzi

wedlug tabelki na tej stronie: http://www.nvidia.com/page/purevideo_hd.html -> PureVideo HD Support Table

GeForce 9300 w pelni wspiera DXVA (PureVideo HD).

Nie zapominaj że bez PUREVIDEO nie pójdzie.

1. Mam pytanko - udało się komuś uruchomić DXVA na karcie 7900?

W tabelce http://www.nvidia.pl/docs/CP/17536/PureVid..._Comparison.pdf - tej na początku tematu - jest ta karta wymieniona - ale za cholerę nie daje się odpalić.

2. Dla wszystkich leniwych:

http://ranpha.wordpress.com/page-1/

Instrukcja jak prosto w MPC - odpalić DXVA.

Przetestowałem - działa bez zarzutu - na razie odpaliłem ze dwadzieścia filmów - wszystkie co mają DXVA i bez DXVA pracują bez problemu. Widzę tylko różnicę w obciążeniu procesora i temp. GPU.

Pracuje to bez zarzutu na 8700GT - na 7900GS też nie chce.

Edytowane przez kecaw

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuję pomocy!

Stan faktyczny

1. laptop ze złączem HDMI i wyjściem SPDIF

2. TV z hdmi

3. Kino domowe

Zaistalowałem i zrobiłem wszytsko jak w poradniku.

Podłączam lapka do TV przez HDMI obraz super - pełne 1080p.

Podłączam lapka z kinem domowym spdif - optyk w kinie.

I teraz problem. Gdy odpalam divixa w avi dzwiek leci z kina domowego, natomiast gdy odpalam plik mkv

dzwiek z kina nie leci. Wszytsko zostało zrobione jak w poradniku. Skoro dzwiek a avi leci po spidifie do kina to

znaczy ze sprzetowo wszytsko gra. Cos musi byc nie tak z dekodowaniem dzwieku po spdif w plikach mkv w poradniku.

Pozdrawiam

Arek

Edytowane przez Wafel69

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź ten plik avi w mediainfo i wklej tu log, pewnie ma dźwięk w mp3 który niezależnie od ustawień spdif (passthtrough lub dekodowanie na pokładzie) i tak dotrze zdekodowany i zostanie odtworzony na jakimkolwiek sprzęcie, napisz dokładnie jakie to kino domowe i czy ma opcje dekodowania DD/DTS. Przy zmianie wyjść audio także może być potrzebne przełączenie urządzenia HDMI Audio Out/ SPDIF Out , chyba że dzieje się to automatycznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te filmy w AVI to AC3, sparwdziłem w mediainfo.

Film mkv jest w DTS.

Kino mam Panasonica SC-860T i dekoduje DTS.

Dziwne jest ze jak zmieniłem w KMPlayer zewnętrzny dekoder Audio na FFDSHow to poszedł dzwiek po spdif.

Ale na innych (wg mnie lepszych dekoderach nie idzie).

W KMplayerze w zakłądce zewnętrzy dekoder DTS mam do wyboru ffdshow audio dekoder, Nvidia audio dekoder, Cyberlink Audio dekoder, i ac3 filter)

P.S Dzieki za szybkie info i chęci pomocy :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No a ja teraz zapytam o możliwość odtwarzania zripowanej na dysk zawartości płyty HD-DVD. Układ jest oczywiście zupełnie taki sam jak na płycie, bez ingerencji w kodowanie itp.

Power DVD 8 - nie ma w ogóle opcji odtwarzania HD-DVD tylko BD (może zła wersja, nie wiem, nie znalazłem takiej co by umiała), Power DVD w wersji 7 z czymś - teoretycznie umie ale się wykrzacza - jak mu pokarzę katalog z materiałem - nic nie robi, jak chcę odtworzyć plik *.evo - wyrzuca internal error. MPC-HC potrafi odtworzyć plik ale dźwięk rozjeżdża się z filmem, szarpie, dźwięk się zrywa po jakimś czasie i idzie z przerwami. Kaszanka.

Cała reszta playerów - nie dają rady.

W MPC-HC mam tylko coreavc, haali spliter i ac3 filter. Próbowałem dodać filtry z PDVD - obraz szedł płynnie ale brak dźwięku w ogóle.

Przypuszczam, że skopałem sobie konfigurację bo kilka razy instalowałem i odinstalowywałem różne wersje PDVD.

O moim sprzęcie gdzieś pisałem ale: Pentium D na 3GHz, ATI X1950Pro (no name), 2GB Ramu, szybko dysk sata (ok. 50MB/s). Wąskie gardło to procek ale na razie nie mogę zainstalować lepszego.

Co ciekawe - mam tytuły które na 1080 idą beż żadnych problemów - np. WALL-E.2008.BluRay.1080p.DTS.x264.dxva-EuReKA, The.Matrix.Revolutions.2003.BluRay.1080p.x264.DTS-WiKi, a mam takie które się tną np. Full.Metal.Jacket.1987.REMASTERED.BluRay.1080p.DTS.x264.dxva-EuReKA za diabła żadnej płynności, dźwięk daleko w tyle.

Czy da radę jakoś skonfigurować któryś z programów żeby HD-DVD poszło?

Dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie będę się rozpisywał bo temat był wielokrotnie wałkowany na forum a na pełny poradnik nie mam czasu, ale :

HD DVD odtworzysz z HDD wersją CyberLink PowerDVD Ultra v7.3.3319a Unattended , jeśli nie odtwarza filmu po wskazaniu struktury katalogów (wskazujesz katalog powyżej ADJ_OBJ) to albo

1. PDVD połączył się z netem i dociągnął sobie coś po czym już żaden HD DVD nie pójdzie (musisz mu na stałe zablokować net firewallem, ten windowsowy nie zawsze wystarcza)

2. Wyinstalować go i zainstalować ponownie bez netu

3. Masz problem ze sterownikami karty graficznej lub nie obsługiwane GPU.

PowerDVD Ultra v8.0.2217.50 + HD DVD Playback Addon czyta filmy BD z HDD ale z dużymi ograniczeniami i nie wszystkie (brak tracków audio w nowszych tytułach) a w pełni czyta BD z płyt i prawidłowo utworzonych struktur ISO (z dodaną właściwą strukturą katalogów i odpowiednim softem VCD lub Daemon nie we wszystkich wersjach).

W przypadku filmów z zaawansowaną javą i wyższym profilem BD (1.1 , 2.0) zawsze jest konieczne utworzenie prawidłowej struktury katalogów i zamontowanie tak utworzonego ISO, PDVD 7.3 nie wystarczy.

Nie sprawdzałem ale ponoć czyta HD DVD tyle że pewnie tylko z płyt, z HDD mi się to nie udało.

Pozostaje jeszcze soft Arcsoft'u TMT czytający większość filmów z HDD ale tego uruchomić to już w ogóle jest łut szczęścia.

Co do releasów EuReKi to bym podziękował , niech się nauczą enkodować , używają praktycznie tego samego skryptu avs do każdego rodzaju filmu, niezależnie czy to jest anime czy film z dużym ziarnem, dają duży bitrate a część ich enkodów ma rozmiar identyczny ze źródłem BD, nie wspominając o praktykach dodawania szumu do filmu który go w oryginale nie posiadał bo stwierdzili że tak będzie ładniej <_< , ich enkody nie są w pełni zgodne z dxva ani tym pecetowym ani tym do czego są zdolne playery NMT.

Co gorsza masz słabego proca i grafikę bez pełnego wsparcia dxva więc nie widzę wyjścia z tej sytuacji, może jedynie MPC z kodekiem corevac.

Edytowane przez apatch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ha - to że mam słabą maszynę do HD to ja wiem <_< Przyjdzie czas na zmiany.

No proszę - tego o Eurece nie wiedziałem. trza się porozglądać za czymś innym, i tu pytanie - której grupy encody polecanie?

Co do PDVD - mam Cyberlink.PowerDVD.Ultra.Deluxe.v7.3.3319f-DVT - czy to już jest właśnie to czego nie powinienem mieć?

No i właśnie MPC-HC z coreavc sobie nie radzi, więc jeśli uważasz, że to jedyna możliwa konfiguracja dla tego sprzętu, która mogłaby HD-DVD pociągnąć - cóż - chyba jednak pora zmienić proca i grafę. Boję się, że przyjdzie mi też zmienić płytę bo jest dość stara i low-end - ASUS P5-VD2VM - da się zainstalować C2D ale ma strasznie małe możliwości OC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz PDVD w wersji "f", a ja pisałem o "a" - jedna literka a uwierz robi sporą różnicę. ;)

Nie pamiętam dokładnie ale chyba działały mi filmy BD/HD na PDVD na karcie X1900 GT, 2 lata już minęły a karta 2 razy zmieniana więc nie pamiętam, enkody to już inna sprawa.

Co do grup to polecam te znanych grup i o rozsądnych wartościach rozmiar/jakość obrazu , choć nie gwarantuje że dxva będzie na nich działać, widać ogólny trend enkodowania w profilu 4.1, ale nie zawsze reszta parametrów jest zachowywana tak by enkod by wspomagany przez GPU

ESiR/Thora, CtrlHD, DON, HDL, MMI, M794, iLL, DiR, Crow, Funner, ViNYL, H2, XSHD, DiC, REDµX ...

Unikałbym scenówek, które szybko się ukazują ale mają słabe parametry obrazu, mniej zajmują ale w sumie jest szansa że na twoim sprzęcie płynniej pójdą : SEPTiC, SiNNERS, CTU, Chakra, OUTDATED ...

Oczywiście bywają wyjątki ale ogólnie powyższa reguła się sprawdza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Diabli - człowiek się uczy całe życie, szczególnie w tym w czym nie jest mocny. No to poszukam "a".

Od esira mam parę wydań ale wszystko do czego mam dostęp w tej chwili to niestety tylko 720. 1080 trafiam jedynie na eureke.

Przydało by się konto na jakimś trackerze z wydaniami tylko HD ;) niestety teraz wszystko co dobre na zaproszenie.

Dzięki za porady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wykonałem wszystko według poradnika (przy okazji dziękuje autorowi - wykonał naprawdę ogromną pracę pisząc poradnik).

Mój lapek nie należy do demonów prędkości, bo był kupowany jakiś czas temu, konfiguracja:

intel core duo T2400

ATI Radeon Mobility X1600 256 MB

RAM: 2 GB

Poszperałem troszkę w necie i okazuje się iż ta karta wspiera DXVA:

Avivo™ Video and Display Platform

* High performance programmable video processor

o Accelerated MPEG-2, MPEG-4, DivX, WMV9, VC-1, and H.264 decoding and transcoding

o DXVA support

Niestety filmy w fullHD 1080p dalej skaczą podczas oglądania, CPU wykorzystywany w 80% - 100%.

Nieco lepiej sytuacja wygląda jak zamiast CyberLink H.264/AVC Decoder (PDVD8) użyje CoreAVC - obraz w tym czasie wyświetlany jest płynniej ale użycie CPU nie spada...

Siedzę już nad tym trochę i naprawdę kończą mi się pomysły, tak więc bardzo proszę o jakieś rady... Albo informacje czy przy takiej konfiguracji jest możliwe oglądanie filmów w HD.

Pozdrawiam

Gizzmo__

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie prosze o pomoc.

Wymienilem kompa glownie pod katem filmow HD.Moja konfiguracja to procek C2D 3,0Ghz,4 Gb ramu i Radeon 4870-nic wielkiego,ale powinien dac rade.Ripy 1080p chodza normlanie,procek obciazony w 7-8% natomiast przy pelnych Blu-rayach (typ plikow m2ts odtwarzane KMPlayerem) np Blood Diamond lub tez Batman Dark Knight wersja 41Gb obraz jest plynny,ale tak jakby przyspieszony(cos w stylu przewijania na podgladzie),obciazenie procka dochodzi do 50% i oczywiscie dzwiek nie nadaza za obrazem rowniez momentami pojawia sie na wyskokosci 3/4 ekranu ruchomy paseczek choc w sterownikach grafiki wlaczona mam pionowa synchronizacje. Wszystkie kodeki i programy mam skonfigurowane wg tzw Megaporadnika,ktory zostal umieszczony na forum.

Bardzo flustruje mnie ta sytuacja poniewaz 3,5 tysia jak na razie wydaje sie byc wyrzucone w bloto:(

Z gory dziekuje za wszelka pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wykonałem wszystko według poradnika (przy okazji dziękuje autorowi - wykonał naprawdę ogromną pracę pisząc poradnik).

Mój lapek nie należy do demonów prędkości, bo był kupowany jakiś czas temu, konfiguracja:

intel core duo T2400

ATI Radeon Mobility X1600 256 MB

RAM: 2 GB

Poszperałem troszkę w necie i okazuje się iż ta karta wspiera DXVA:

Avivo™ Video and Display Platform

* High performance programmable video processor

o Accelerated MPEG-2, MPEG-4, DivX, WMV9, VC-1, and H.264 decoding and transcoding

o DXVA support

Niestety filmy w fullHD 1080p dalej skaczą podczas oglądania, CPU wykorzystywany w 80% - 100%.

Nieco lepiej sytuacja wygląda jak zamiast CyberLink H.264/AVC Decoder (PDVD8) użyje CoreAVC - obraz w tym czasie wyświetlany jest płynniej ale użycie CPU nie spada...

Siedzę już nad tym trochę i naprawdę kończą mi się pomysły, tak więc bardzo proszę o jakieś rady... Albo informacje czy przy takiej konfiguracji jest możliwe oglądanie filmów w HD.

Pozdrawiam

Gizzmo__

A próbowałweś używać programu VLC media player jak będzie mulił to raczej tylko CoreAVC prof.

Edytowane przez piotr_the

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie używałem jedynie KMPlayera no i SubEdita, a w KMPayerze ba przemian korzystałem jak już wcześniej pisałem codeków CyberLink i CoreAVC prof. I poprawa jest właśnie na CoreAVC lecz mimo wszystko użycie CPU to niemalże 100% a obraz nie jest płynny :/

Edytowane przez Gizzmo__

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z odtwarzaniem filmów mkv przy użyciu DXVA. Mój laptop to Aristro 1800 z Core 2 Duo T7250 2000MHz i GF8400M GS. Zrobiłem wszystko zgodnie z poradnikiem instalując wcześniej PureVideo Decoder Platinum Vers.1.02-223, niestety jednak nie widzę żadnej różnicy w użyciu procesora gdy włączę lub wyłączę użycie DXVA w Cyberlnik H.264/AVC Decoder (PDVD8). Sprawdzałem na kilku filmach z 1080p, niestety jednak użycie CPU sięga nawet momentami 80% podczas oglądania filmu z włączonym DXVA w Cyberlink'u.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli piszesz o enkodach x.264 odpalanych w innych playerach to upewnij się czy korzystasz z właściwego filtra, najlepiej sprawdź pod MPC HC bez filtra Cyberlink tylko na wewnętrznym, sprawdź na jakimś kompatybilnym enkodzie 720p (profil 4.1) .

Jest jeszcze jedno nowe rozwiązanie :

Dziś wyszła nowa wersja CoreAVC 1.9 , która zamiast korzystać z DXVA wspomaga się silnikiem CUDA na kartach Nvidii :) może w końcu zmniejsza się restrykcje akcelerowanych materiałów ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowałem najnowsze sterowniki nvidii (wypuszczone dziś) DXVA zaczął być wykorzystywany przez Cyberlinka (do 10% wykorzystania procesora).

Zainstalowałem także CoreAVC 1.9.0 niestety CUDA nie jest wykorzystywane, niby przy instalacji informowało, że GF 8400 obsługuje CUDA, ale nie działa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zainstalowałem także CoreAVC 1.9.0 niestety CUDA nie jest wykorzystywane, niby przy instalacji informowało, że GF 8400 obsługuje CUDA, ale nie działa.

Spróbuj zainstalować jeszcze nowsze. Ja wgrałem 182.06 z przedwczoraj i akceleracja w coreavc działa! Co więcej wygląda na to że działa niezależnie od materiału - przynajmniej nie trafiłem na film który by nie odpalił.

Dekodowanie bardziej obciąża procesor niż w przypadku DVXA (u mnie dobija do ok 30%), ale to w sumie bez znaczenia, bo i tak każdy film powinien chodzić bez zająknięcia.

Edytowane przez Sober

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam szukam pomocy juz z 12h probuje odpalić film hd z rozszeżenienim m2ts. dokładna nazwa filmu UNDERWORLD_EVOLUTION(eng-ita)HD 1080p. i problem mam nastepujący - zrobiłem jak w poradniku wszystkie kodeki zainstalowane a mam tylko dzwiek a nie mam obrazu. Jak odpalam powert dvd to obraz i dziwiek jest i chodzi ok. a np kmplayerem mam tylko dzwięk. z zalezy mi zeby na tym playerze chodził bo musze dograc napisy a jak zrobiłem napisy w srt to powerdvd ich nie czyta. pomocy!!!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam dobre wieści dla ludzi ze słabszymi komputerami. Na komputerze Athlon 64 3000+@3200+ (2000MHz), Geforce 8600 GT 256MB DDR3(nowo nabyty za 170zł) filmy MKV 1080p odtwarzają się w 100% płynnie. Skorzystałem z poradnika znajdującego się w pierwszym poście (wielkie thx za niego). Gdy film obsługuje DXVA to odtwarzam KMplayer'em przy pomocy kodeka Cyberlinka (użycie procesora max 30%). Gdy film nie obsługuje DXVA to odtwarzam za pomocą Media Player Classic Home Cinema i kodeka CoreAVC 1.9 (CUDA) (użycie procesora max 40%). Jeszcze nie napotkałem na film MKV 1080p który nie chciał się w ten sposób odtworzyć.

Edytowane przez mp_lasso

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mam dobre wieści dla ludzi ze słabszymi komputerami. Na komputerze Athlon 64 3000+@3200+ (2000MHz), Geforce 8600 GT 256MB DDR3(nowo nabyty za 170zł) filmy MKV 1080p odtwarzają się w 100% płynnie. Skorzystałem z poradnika znajdującego się w pierwszym poście (wielkie thx za niego). Gdy film obsługuje DXVA to odtwarzam KMplayer'em przy pomocy kodeka Cyberlinka (użycie procesora max 30%). Gdy film nie obsługuje DXVA to odtwarzam za pomocą Media Player Classic Home Cinema i kodeka CoreAVC 1.9 (CUDA) (użycie procesora max 40%). Jeszcze nie napotkałem na film MKV 1080p który nie chciał się w ten sposób odtworzyć.

Stare wieści i niedokładne :)

Większość materiałów 1080p => 12 ref. frames przy wykorzystaniu CoreAVC z Cuda będzie odtwarzana z artefaktami i innymi przekłamaniami obrazu, szczególnie widoczne w ciemnych scenach, podobnie jak przy DXVA.

Wymagania co do kart też są specyficzne bo chip musi obsługiwać VP2 i CUDA :

supported graphics cards (G84, G86, G92, G94, G96, G98 Core):

GeForce 8300 GS, 8400, 8400 SE, 8400 GS, 8500 GT, 8600 GS, 8600 GT, 8600 GTS, 8800 GS, 8800 GT, 8800 GTS 512

GeForce 9300 SE, 9300 GE, 9300 GS, 9300M GS, 9400 GT, 9500 GS, 9500 GT, 9600 GS, 9600 GSO, 9600 GSO 512, 9600 GT, 9800 GT, 9800 GTX, 9800 GTX+, 9800 GX2

GeForce GTX 260, GeForce GTX 280, GeForce GTX 285, GeForce GTX 295

Quadro NVS 290, NVS 420, NVS 450,

Quadro CX

Quadro FX 370, FX 370 LP, FX 570

Quadro FX 1700, FX 3700, FX 4700 X2, FX 4800, FX 5800

Quadro VX 200

Quadroplex 2200 S4

Tesla C1060

supported integrated chipsets:

GeForce 8200, 8300

GeForce 9200, 9300, 9400

Quadro FX 470

definitely _not_ supported (G80 Core):

GeForce 8800 GTX, 8800 GTS, 8800 Ultra

Quadro FX 5600, FX 4600

Tesla C870

Jest to jakaś alternatywa ale tylko dla tych co nie mają wyboru, przełączanie filtrów lub zmiana playera w zależności od odtwarzanego materiału to nic wygodnego.

Powtórzę jak mantrę : NIE MA I SZYBKO NIE BĘDZIE IDEALNEGO UNIWERSALNEGO ZESTAWU FILTRÓW DO ODTWARZANIA WSZYSTKICH MATERIAŁÓW VIDEO I AUDIO ;)

Sam zmieniłem sprzęt na mocniejszy i korzystam z eksperymentalnego build'u FFDShow by Albain, ffmpeg-mt zamiast libavcodec dla H.264/AVC , dodatkowo włączany resize reskalujący każdy materiał do natywnej wyświetlacza- teraz nawet Cloverfield 1080p 5.1 zbitratem skaczącym do 60 Mbps idzie płynie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj niestety masz rację - potestowałem ostatnio to CUDO i niestety faktycznie na części materiałów są bardzo duże artefakty. Po wyłączeniu akceleracji jest ok. Niemniej myślę że to powinno być jak najbardziej do poprawienia w kolejnych wersjach kodeka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tutaj niestety masz rację - potestowałem ostatnio to CUDO i niestety faktycznie na części materiałów są bardzo duże artefakty. Po wyłączeniu akceleracji jest ok. Niemniej myślę że to powinno być jak najbardziej do poprawienia w kolejnych wersjach kodeka.

Nieoficjalnie, wersja 1.9.1 beta ponoć poprawia już część tych błędów, zobaczymy czy wszystkie. :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...