Skocz do zawartości
paw

Quo Vadis HD?

Rekomendowane odpowiedzi

[quote name='sebik' post='102334' date='17.05.2008, 09:02 ']W odpowiedzi do kolegów Maxiuca i Mazoku:
Swoistym standartem VOD dla "tępaków" komputerowych itp. jest Apple TV oraz Itunes. Nie mówiąc o tym, że na amazon.com też można kupować filmy w wersji elektonicznej.[/quote]
Ale to nie jest żaden standard tylko produkt jednej firmy. Bez entuzjastycznego wsparcia ze strony dystrybutorów (jak Blu-ray). Ogólnoświatowego standardu nie ma.
A filmy z Amazona trzeba oglądać na kompie, czyli nie o tym mówimy i nie o to chodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Itunes i Apple TV zaczęły być całkiem niezłym produktem jednej firmy. Od paru tygodni wszystkie filmy mają premierę na itunes w dzień premiery DVD i/lub BR (niestety w SD). Czyli wsparcie wytwórni jest. To, że MPAA napisała podanie do ustawodawcy Amerykańskiego też oczymś świadczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='sebik' post='102334' date='17.05.2008, 09:02 ']Dnia 9-ego maja 2008 MPAA, czyli Motion Pictures Association of America, wystąpiła w imieniu SONY Pictures, Universal, Paramount, FOX Warner Bros i Disney'a, do Amerykańskiego ustawodawcy o pozwolenie na VOD (przez kabel i satelitę) tylko w postaci cyfrowej (w USA prawo nakazuje dystrybucję sygnału telewizyjnego jak w postaci analogowej tak cyfrowej).
Chodzi tu o VOD w HD, dostępne dla widza przed premierą na DVD i BR. Producenci proszą o zwolnienie z obowiązku sygnału analogowego tłumacząc się potrzebą wysokiego zabezpieczenia przed kopiowaniem.[/quote]
Mijasz się z prawdą. Prawo w Ameryce, broń Boże, nie nakazuje dystrybucji analogowego sygnału wraz cyfrowym (inaczej np. telewizja satelitarna nie mogła by tam działać w ogóle, nie wspominając o HD, który jest praktycznie niemożliwy do transmitowania analogowo :( ). Proponuję przeczytać ze zrozumieniem newsa, którego zamieściłeś:

[i]News of the studios' plans is contained in a petition filed with the Federal Communications Commission on March 9 by the Motion Picture Assn. of America. The petition seeks a waiver from FCC regulations barring cable and satellite operators from using selectable output controls (SOC) on set-top boxes to [b]turn off unprotected analog connections to a TV set.[/b][/i]

Czyli przekładając na ludzki język petycja dotyczy możliwości wyłączenia w dekoderach konsumenckich złącz komponent i pozostałych analogowych dla pewnych usług, a pozostawienia tylko HDMI, czego wprowadzone w 2003 roku prawo w Ameryce zakazuje. Wszyscy wiemy, jak cudownie niezawodnym złączem jest HDMI i jak doskonale urządzenia HDCP współpracują ze sobą. Więc ta petycja wcale nie jest taka fajna :)

A VOD w HD to już od dawna tam mają, np. w kablówce Comcast.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
No i właśnie tu jest problem.... Bo VOD jest, ale musi być również na wyjściu analogowym.
A więc mijałem się troszkę z prawdą, bo sam sygnał może być cyfrowy, ale musi być dekodowany do postaci analogowej.

"The news comes from a petition filed with the Federal Communications Commission on March 9 by the Motion Picture Association of America. Basically what they want is to allow for broadcasters to limit the HD transfers to digital only. They need to do this in order to send their HD movie with digital copy protection.

The FCC barred the use of output controls in 2003 to prevent cable operators from disadvantaging analog subscribers. This rule prevents them from delivering a digital only signal."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak. Chciałem tylko zwrócić uwagę, że ta petycja to efekt chorej polityki MPAA i maniakalnego troszczenia sie amerykańskich studiów filmowych o sygnał HD. Jest ona wymierzona przeciw użytkownikom, a nie ma im pomóc :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
@ [b]maxiuca[/b]
Nie porownywalem rynku audio do rynku video, tylko porownalem zachowania konsumenckie.
A te sa jakie sa i nie da sie z tym walczyc skutecznie, bo z klientami sie nie walczy tylko podsuwa to co chca.
A chca LATWO. Ja tego nie popieram, ale przyjmuje do wiadomosci.
Poniewaz rosnie pokolenie online konsumentow wiec jestem wiecej niz pewny, ze zaraz sie znajdzie rozwiazanie dla leniwych (jest popyt, znajdzie sie rozwiazanie).\
W tej kwestii jestem negatywnie nastawiony. Chcialbym by bylo inaczej, ale pozbylem sie zludzen.

Co do przepustowosci lacz. Oczywiscie masz racje. Tylko nie spowoduje to, ze ludzie zaczna kupowac BR, a zaczna sciagac cos gorszej jakosci. W mysl ukutej teorii: gorsze wypiera lepsze. :-)
Juz teraz mamy przekazy HD, ktore w rzeczywistosci sa apskalowanym SD. Czyli ludzie maja jakis sprzet do odbioru HD i ogladania, a wciaz dostaja material "HD" i sie ciesza.

Jestes albo wielkim optymista, albo naiwny, albo naprawde maniakiem, ze wolisz nie widziec, ze ludzie w swojej masie nie chca tego co Ty. (bez urazy) :-)

Nie wiem czy to co bedzie przyszlosci bedzie VOD czy wszelkiej masci odmiany iStory z filmami. Jednak powoli staje sie jasne, ze rewolucja sie dokonala na rzecz mediow przenosnych.
Moze ludziom przejdzie za pare lat zachwyt nad taka foma mobilnosci, ale wtedy BR [b]moze[/b] juz nie byc. Stety lub niestety.
Nadzieje daje jednak wlasnie rynek audio (mimo wszystko). Tam czesc firm wycofala sie z rynku stereo na rzecz kina domowego.
Minelo pare lat i juz z powrotem stereo wraca do lask i starzy gracze wracaja. Edytowane przez JunoPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
@JunoPL
Wszystko się zgadza i pewnie tak będzie, ale nie w perspektywie kilku następnych lat, bo jak pisałem: 1. brak standardu, 2. ludzie w wieku nabywczym nie potrafiący ustawić elektronicznego zegarka, 3. za słabe łącza. Moim zdaniem na prawdziwe, ogólnodostępne, ustandaryzowane i upowszednione VOD HD przez sieć poczekamy sobie jeszcze 10 lat.

Na temat HD na nośnikach optycznych dystrybutorzy i producenci sprzętu zaczęli się dogadywać jakoś 2002/2003. W końcu w połowie 2006 się to ustandaryzowało a dopiero teraz możemy mówić o jakieś tam popularności (5% sprzedaży filmów w USA).

I nie jestem żadnym maniakiem, po prostu mamy inne zdania. Żadne z nas nie dysponuje badaniami, więc to jest tylko gdybanie, więc odpuść sobie proszę wycieczki osobiste.

A wierz mi, że jeżeli ktoś zaproponuje mi set-top-boxa którego położę pod telewizorem, podłączy się sam do internetu za pomocą sieci bezprzewodowej i będę mógł sobie odtworzyć dowolny film z ogromnej bazy filmów HD za kilka dolarów to będę pierwszy który kopnie Blu-raya z zadek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
wracając do BD w Manufakturze BD stoją bokiem na półce obok SACD jakaś aluzja?Oczywiście by znaleźć filmy to trzeba się pytać obsługi bo samemu to trzeba mieć sokoli zwrok.A na dodatek są w plastikowych opakowaniach ochronnych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='maxiuca' post='102705' date='19.05.2008, 12:56 ']I nie jestem żadnym maniakiem, po prostu mamy inne zdania. Żadne z nas nie dysponuje badaniami, więc to jest tylko gdybanie, więc odpuść sobie proszę wycieczki osobiste.[/quote]
Cos za wrazliwy jestes, a przeciez sam pisales:
[quote name='maxiuca' post='102322' date='17.05.2008, 03:45 ']Oczywiście nie piszę o maniakach takich jak ja, którzy wydają wszystko co mają na HD :)[/quote]
Wiec nie bardzo wiem o co chodzi. Ale jesli urazilem Cie to oczywiscie przepraszam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

[quote name='JunoPL' post='102723' date='19.05.2008, 13:36 ']Cos za wrazliwy jestes, a przeciez sam pisales[/quote]
Ale w zupełnie w innym kontekście...

Ale nie istotne, nie obraziłeś i nie masz za co przepraszać. Luz, przecież to tylko forum :)

[quote name='JunoPL' post='102693' date='19.05.2008, 11:01 ']Nie porownywalem rynku audio do rynku video, tylko porownalem zachowania konsumenckie.[/quote]
Ale muzyka jest bardzo różna od filmów. Film ogląda się jeden do kilku razy. Utwór przesłu[beeep]e się kilkaset razy. Film trwa 90 minut, utwór 30 minut. Muzyki zazwyczaj słucha się idąc, jadać, robiąc coś innego. Na filmie człowiek chcąc niechcąc musi skupić się przez te 90 minut. Stąd SACD/DVD-Audio to formatu dla koneserów, który skupiają się na muzyce tak jak przeciętny człowiek na filmie. Dlatego jest to dla mnie nieporównywalne

[quote name='JunoPL' post='102693' date='19.05.2008, 11:01 ']Co do przepustowosci lacz. Oczywiscie masz racje. Tylko nie spowoduje to, ze ludzie zaczna kupowac BR, a zaczna sciagac cos gorszej jakosci.[/quote]
I w tym punkcie moim zdaniem Twoje rozumowanie jest błędne. Kto zacznie ściągać? W mojej grupie wiekowej oraz wśród ludzi trochę starszych (czyli generalnie w 25-35 lat) nie poznałem jeszcze w "realu" żadnej osoby, która wiedziałaby co to są grupy binarne. Niektórzy kojarzą torrenty, ale większość nie ma pojęcia nawet jak zassać sobie muzykę z netu. A im starsi tym jest gorzej. Gdyby było tak jak piszesz, że nagle wszyscy na hurra przestaną kupować legalnie w sklepach tylko zaczną kraść z sieci to rynek płyt CD już dawno by się załamał, bo muzykę z sieci można już od 10 lat ciągnąć.

Tak więc ile jest osób, które wiedzą skąd ciągnąć, mają PCeta podłączonego pod TV (albo mają Tvixa/NMT)? Piszecie że o rynku nie zadecyduję Polska tylko USA i Europa Zachodnia. Kto był w UK czy USA wie jak zidiociałe w większości są to społeczeństwa. I to oni mają teraz niby ssać z torrentów i puszczać to z kompa?
Tak więc dla większości przeciętnych ludzi nie ma alternatywy dla HD. Jeżeli chcesz mieć legalne HD to albo Blu-ray albo jakieś kanały HD w satce (ew. VOD przez kabel czy sat) albo nic.
Dodajmy do tego fakt, że społeczeństwa zachodnie przyzwyczajone są do kupowania oryginalnych płyt w sklepach i że zarabiają o wiele więcej to powiedzcie mi proszę ile tych amerykańskich 30-50 latków zarabiających 3000 dolarów miesięcznie (i więcej) będzie się bawiło w ściąganie reencodów z torrentów, pilnowanie ratio i odtwarzanie całości z komputera jeżeli będą mogli wypożyczyć lub kupić płytę BD? Moim zdaniem niewiele.

Oczywiście, jeżeli temu samemu amerykaninowi zaoferuje się set-top-boxa VOD, łatwego w podłączeniu i obsłudze to pewnie wybierze raczej takiego STB zamiast BD. Ale musi być standaryzacja i prawdziwe poparcie dystrybutorów. Jak skończyła zabawka DIVX (nie będąca ogólnie popartym standardem z poparciem studiów ale bez większego entuzjazmu) pewnie wszyscy widzą. Ale do tego jest potrzebny: standard i łącza. 5 lat to moim zdaniem minimum do spełnienia obydwu tych wymagań.

A to że filmy są w iTunesach. Co z tego? Apple to duży gracz i jeżeli dystrybutor może zarobić to daje licencje, zwłaszcza w sytuacji, kiedy konkurencja daje licencje. Co nie oznacza jeszcze wielkiego zaangazowania i poparcia ze strony dystrybutorów jak jest w przypadku Blu-ray (chociaż jak widać też nie wszyscy dystrybutorzy zaangażowali się w BD).

Problem jest w tym, że ludzie wcale nie potrzebują BD bo DVD im wystarcza, więc największym konkurentem BD nie jest żadne nieistniejące VOD czy niszowe filmy z sieci tylko tanie, dostępne i popularne DVD. I tu ma konsorcjum BD prawdziwie twardy orzech do zgryzienia.

Edytowane przez maxiuca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='paw' post='102714' date='19.05.2008, 13:01 ']wracając do BD w Manufakturze BD stoją bokiem na półce obok SACD jakaś aluzja?Oczywiście by znaleźć filmy to trzeba się pytać obsługi bo samemu to trzeba mieć sokoli zwrok.A na dodatek są w plastikowych opakowaniach ochronnych.[/quote]

I tak pewnie przez chwilę zostanie, szczególnie że cena ponad sto zł za film skutecznie odstrasza potencjalnych nowych klientów standartu Sony.

Tymczasem Toshiba (ustami szefa Atsutoshi Nishida) zapowiedziała że nie będzie wytwarzać odtwarzaczy DVD zgodnych z Blu-ray. Zamiast tego, Toshiba zamierza konkurować z obozem Blu-ray przez odtwarzacze DVD wyposażone w układy LSIs po niższych cenach niż modele Blu-ray. Będą to odtwarzacze DVD potrafiące konwertować wszechobecne płyty DVD do wysokiej rozdzielczości. Technologia ta pozwala na reprodukcję wysokiej jakości obrazów porównywalnych do jakości wideo Blu-ray. ([url="http://www.yomiuri.co.jp/dy/features/science/20080530TDY01303.htm"]żródełko[/url])

Widać zostało im troszkę części w magazynach, pożyjemy zobaczymy - :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
To byłaby ciekawa alternatywa: SUPER HIPER odtwarzacz DVD (w bibliotece kilkaset plyt DVD) kontra odtwarzacz BR (na pólce kilkanaście pozycji). Jeśli ktos ma TV32-40 cali to mze być jak w reklamie: po co przepłacać jak nie widać różnicy ? Różnice w SACD też nie wszyscy mogą usłyszeć (a na półce kilkaset CD), więc znowu analogia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='HD Tosiek']Będą to odtwarzacze DVD potrafiące konwertować wszechobecne płyty DVD do wysokiej rozdzielczości.[/quote]

Panowie ... konwersja z pustego w próżne.
Jeśli ktoś nie widzi różnicy pomiędzy 720x576 a 1280x720 (nie wspominając o 1920x1080) to chyba nie mamy o czym rozmawiać.
Choćby nie wiem jak najwspanialsze rescalery zastosowali to nie uzupełnią brakującej treści :)

Toshiba "przegrała" wojne o HD więc chce wydoić jak najwięcej z DVD. Tak należy rozumieć ich decyzję.
Niesety cudów nie ma .... są tylko pieniądze :)

Fakt, zyskamy na tym, bo pewnie zaczną wypuszczać odtwarzacze DVD które będą reskalowały jeszcze piękniej niż dotychczas. I pewnie wielu ludziom to wystarczy.
Niesety odwlecze to tylko nieuniknione .... czyli wejście prawdziwego HD pod strzechy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='Fantom' post='104737' date='31.05.2008, 01:09 ']......Jeśli ktoś nie widzi różnicy pomiędzy 720x576 a 1280x720 (nie wspominając o 1920x1080) to chyba nie mamy o czym rozmawiać.
Choćby nie wiem jak najwspanialsze rescalery zastosowali to nie uzupełnią brakującej treści :)[/quote]
A japońce z NHK testują już system SHV w rozdzielczości 7680 x 4320 pikseli (czyli 16xHD) bo 1920x1080 to już za mało :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='HD Tosiek' post='104746' date='31.05.2008, 07:27 ']A japońce z NHK testują już system SHV w rozdzielczości 7680 x 4320 pikseli (czyli 16xHD) bo 1920x1080 to już za mało :)[/quote]
Przy ekranach 200 calowych i większych rozdzielczość niezbędna :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='HD Tosiek' post='104746' date='31.05.2008, 08:27 ']A japońce z NHK testują już system SHV w rozdzielczości 7680 x 4320 pikseli (czyli 16xHD) bo 1920x1080 to już za mało :)[/quote]
Biorąc pod uwagę, że NHK zaczęło pracę na "zwykłym" HD w latach 60-tych to bym się tym SHV czy UHDTV (jak też to zwą) zbytnio nie przejmował.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='maxiuca' post='104786' date='31.05.2008, 11:22 ']Biorąc pod uwagę, że NHK zaczęło pracę na "zwykłym" HD w latach 60-tych to bym się tym SHV czy UHDTV (jak też to zwą) zbytnio nie przejmował.[/quote]
A czemu tak myślisz? Przecież NHK było jedyną analogową telewizją HD na świecie:

"Japan had the earliest working HDTV system, with design efforts going back to 1979. The country began broadcasting analog HDTV signals in the late 1980s using an interlaced resolution of 1035 or 1080 active lines (1035i) or 1125 total lines."
Źródło: wikipedia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='Fantom' post='104737' date='31.05.2008, 01:09 ']Toshiba "przegrała" wojne o HD więc chce wydoić jak najwięcej z DVD. Tak należy rozumieć ich decyzję.
Niesety cudów nie ma .... są tylko pieniądze :)[/quote]

No właśnie, pieniądze. kto kupi płyty BR, gdy za klikanście/kilkadziesiąt procent ceny kupi płytę DVD i NIE ZOBACZY różnicy na swoim 36 calowym LCD ? (bo siedzi 3 metry od ekrasnu).

Dla mnie BR na dzień dzisiejszy to SACD: prównywalne ceny i dostępność i rozwój.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

[quote name='sebik' post='104790' date='31.05.2008, 12:47 ']A czemu tak myślisz? Przecież NHK było jedyną analogową telewizją HD na świecie:[/quote]
No i co z tego? Na upowszechnienie HD przyszło nam poczekać ponad dwadzieścia lat. UHDTV jeżeli w ogóle będzie rozważane komercyjnie to jest to śpiewka dalekiej (10-15 lat przyszłości). To że ktoś nad czymś pracuje to jeszcze nic nie znaczy. Pokazy HD w Europie i testowe transmisje to wczesne lata 90-te (EBU i transmisje z Barcelony w 1992 w HD-MACu).

A swoją drogą to ja z tego prace dyplomową pisałem, więc mi nie musisz podrzucać linków z wiki :)

Tu masz ładniejszy cytat:

"Japan is considered to be the actual ?originator? of the HDTV concept. As far back
as 1964, NHK (Nippon Hoso Kyokai) began basic research for an improved television
system, which established some basic data in 1969. The 1125/60/5:3 scan format was then
established in 1975. The transmission system known as ?MUSE? (Multiple Sub-Nyquist
Sampling Encoding) enjoyed its world premiere at Expo '85 in Tsukuba. At the start of
the 1990s, regular broadcasts began using this analogue technique, which continue today."

Źródło: [url="http://www.tv-plattform.de/download/HDTV/HDTV%20in%20D_engl-Rel%201-0.pdf"]http://www.tv-plattform.de/download/HDTV/H...l-Rel%201-0.pdf[/url]

No i warto jeszcze dodać, że pierwszy pokaz tego systemu 5:3 był w 1969 roku.

Tak więc jak widać długa jest droga od koncepcji do komercjalizacji.

Edytowane przez maxiuca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='crazy-j' post='104791' date='31.05.2008, 11:47 ']No właśnie, pieniądze. kto kupi płyty BR, gdy za klikanście/kilkadziesiąt procent ceny kupi płytę DVD i NIE ZOBACZY różnicy na swoim 36 calowym LCD ? (bo siedzi 3 metry od ekrasnu).

Dla mnie BR na dzień dzisiejszy to SACD: prównywalne ceny i dostępność i rozwój.[/quote]

Naprawdę jesteś crazy :)
Uważasz że za kilka (nie mówię nawet o kilkunastu) lat ktoś jeszcze będzie miał w domu 37 calowy TV ????
Ja siedzę 3 m od ekranu 42 cale i doskonale widzę różnice pomiędzy SD a HD choćby nie wiem jak skalować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

[quote name='Fantom' post='104797' date='31.05.2008, 13:07 ']Naprawdę jesteś crazy :D
Uważasz że za kilka (nie mówię nawet o kilkunastu) lat ktoś jeszcze będzie miał w domu 37 calowy TV ????
Ja siedzę 3 m od ekranu 42 cale i doskonale widzę różnice pomiędzy SD a HD choćby nie wiem jak skalować.[/quote]
Jest jeszcze taki aspekt że są ludzie mieszkający w małych domkach, mieszkaniach czy pokojach i dla nich nic powyżej 32" może nie istnieć. Pamiętam jak swoją starą Nokię 28" CRT zawoziłem kolesiowi mieszkającemu w garsonierze o pow. 21 m2 !!! Ledwo mu się ten TV zmieścił :) Dla nich właśnie produkują piękne :) LCD 32" FullHD a wkrótce pewnie i 26" FullHD, pewnie większość żadnej różnicy nigdy nie zobaczy. Kupią DVD za 300-400 zł zamiast BD za 700 i cieszyć się będą płytami DVD lub QDVD :P po 9-10 zł albo i taniej z gazetą, zamiast BD za ponad stówe :) O ilości tytułów nie wspominając.

Edytowane przez HD Tosiek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='HD Tosiek' post='104812' date='31.05.2008, 13:51 ']Jest jeszcze taki aspekt że są ludzie mieszkający w małych domkach, mieszkaniach czy pokojach i dla nich nic powyżej 32" może nie istnieć. Pamiętam jak swoją starą Nokię 28" CRT zawoziłem kolesiowi mieszkającemu w garsonierze o pow. 21 m2 !!! Ledwo mu się ten TV zmieścił :) Dla nich właśnie produkują piękne :) LCD 32" FullHD a wkrótce pewnie i 26" FullHD, pewnie większość żadnej różnicy nigdy nie zobaczy. Kupią DVD za 300-400 zł zamiast BD za 700 i cieszyć się będą płytami DVD lub QDVD :P po 9-10 zł albo i taniej z gazetą, zamiast BD za ponad stówe :) O ilości tytułów nie wspominając.[/quote]

No nie do końca się zgodzę.
Przypomnij sobie jakie telewizory były u nas w domach np. 15 lat temu? Królowały 21''.
Gdy zaproponowałem babci przejście na 25'' stwierdziła "A po co taki duży???"
Parę lat temu kupiłem jej 29'' Soniaka.
Parę tygodni temu stwierdziła że chyba sobie kupi "takiego płaskiego" jak ja mam (a ja mam 42'') :D

Zresztą nawet gdyby ludzie kupowali tylko 32'' ale full HD i oglądali z 2 metrów to i tak zobaczą różnicę między SD i HD :P
Pójdą do sąsiada który będzie sobie oglądał HD i też będą chcieli to mieć u siebie.

No i nie zapominać o platformach satelitarnych. Tam za parę lat będzie duuużo HD :)

Postępu nie zatrzymasz :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='Fantom' post='104825' date='31.05.2008, 15:56 ']No nie do końca się zgodzę.
Przypomnij sobie jakie telewizory były u nas w domach np. 15 lat temu? Królowały 21''.
Gdy zaproponowałem babci przejście na 25'' stwierdziła "A po co taki duży???"
Parę lat temu kupiłem jej 29'' Soniaka.
Parę tygodni temu stwierdziła że chyba sobie kupi "takiego płaskiego" jak ja mam (a ja mam 42'') :)

Zresztą nawet gdyby ludzie kupowali tylko 32'' ale full HD i oglądali z 2 metrów to i tak zobaczą różnicę między SD i HD :)
Pójdą do sąsiada który będzie sobie oglądał HD i też będą chcieli to mieć u siebie.

No i nie zapominać o platformach satelitarnych. Tam za parę lat będzie duuużo HD :)

Postępu nie zatrzymasz :)[/quote]
Zgadzam się, prawie ze wszystkim ;) Ale nie o bariery przyzwyczajeniowe, psychiczne czy "calowe" tu chodzi. Po prostu proza życia czyli ilość wolnego miejsca na ścianie, albo w meblościance ;) oraz kwota jaką ludzie chcą lub mogą na ten cel wydać. Zresztą jaki % populacji potrzebuje większą rozdzielczość? Posiadacze dużych połaci TV (z konieczności), smakosze obrazu (dla przyjemności) oraz maniacy HD (wiadomo dlaczego) - owszem tak, reszta - zdecydowanie nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='HD Tosiek' post='104828' date='31.05.2008, 15:10 ']Zgadzam się, prawie ze wszystkim ;) Ale nie o bariery przyzwyczajeniowe, psychiczne czy "calowe" tu chodzi. Po prostu proza życia czyli ilość wolnego miejsca na ścianie, albo w meblościance ;) oraz kwota jaką ludzie chcą lub mogą na ten cel wydać. Zresztą jaki % populacji potrzebuje większą rozdzielczość? Posiadacze dużych połaci TV (z konieczności), smakosze obrazu (dla przyjemności) oraz maniacy HD (wiadomo dlaczego) - owszem tak, reszta - zdecydowanie nie.[/quote]

Oczywiście rozumiem. Wiadomo że część społeczeństwa nie ma miejsca/lub nie stać ich na takie ekstrawagancje.
Ale myślę że ta część nie zahamuje rozwoju HD.

Tym bardziej że za parę lat jedna z barier .... cena przestanie istnieć. Wszystko tanieje.
A człowiek to taka małpka. Jak sąsiad ma to ja też chce mieć. I nie ważne że za duże, że się nie zmieści itp. :)
Jak gdzieś wyczytałem ile w Polsce się kupuje płaszczków (LCD/plazma) to się za głowę złapałem :)

Myślę że HD będzie się miało coraz lepiej.

Chociaż tak naprawdę to kto wie ........ :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='Fantom' post='104832' date='31.05.2008, 16:24 ']Oczywiście rozumiem. Wiadomo że część społeczeństwa nie ma miejsca/lub nie stać ich na takie ekstrawagancje.
Ale myślę że ta część nie zahamuje rozwoju HD.[/quote]
Nie zahamuje, bo nie żądza ludzkości za ilością pikseli ją napędza :)

[quote name='Fantom' post='104832' date='31.05.2008, 16:24 ']Tym bardziej że za parę lat jedna z barier .... cena przestanie istnieć. Wszystko tanieje.[/quote]
Czy na pewno tanieje? Dobry i nowoczesny 36" TV CRT 5-7 lat temu kosztował min. 15 tys., dobry i nowoczesny 37" LCD dzisiaj to też 15 tys. Zmienia się wielkość, stopień zaawansowania technologicznego, ilość funkcji i możliwości - a cena prawie bez zmian ;) Owszem więcej zarabiamy, dolar poleciał na pysk a sprzet HD produkuje się masowo i to powoduje jego przystępność. Tani będzie jak jeszcze się trochę zestarzeje i twórcy/producenci wydoją do dna "co się da, dopóki się da" ;)

[quote name='Fantom' post='104832' date='31.05.2008, 16:24 ']A człowiek to taka małpka. Jak sąsiad ma to ja też chce mieć. I nie ważne że za duże, że się nie zmieści itp. :)[/quote]
Pewnie rzeczywiście po sąsiedzku HD się rozrasta, ale tu raczej chodzi o wielkość, a nie o jakość :)

[quote name='Fantom' post='104832' date='31.05.2008, 16:24 ']Myślę że HD będzie się miało coraz lepiej.[/quote]
Pewnie tak, w końcu to czysta ewolucja.

Chociaż tak naprawdę to kto wie ........ :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...