Skocz do zawartości
paw

Quo Vadis HD?

Rekomendowane odpowiedzi

[quote name='HD Tosiek' post='104838' date='31.05.2008, 15:52 ']Czy na pewno tanieje? Dobry i nowoczesny 36" TV CRT 5-7 lat temu kosztował min. 15 tys., dobry i nowoczesny 37" LCD dzisiaj to też 15 tys.[/quote]
Ze wszystkim się zgadzam poza jednym ............ gdzie ty dziś kupujesz LCD'ka 37" za 15 tyś?????? Nie mówię oczywiście o sprzęcie unikalnym, dla prawdziwych maniaków, super hiper drogiej firmy. Za 15 tyś to kupisz 57" Regze. Dziś 37" LCD'ka full HD można kupić za 3.5 tyś zł. W tym tempie za rok będzie kosztował nie więcej niż 2 tyś (czyli jedną średnią krajową pensję). Stąd taki pęd ludzi do wymiany telewizorów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
Niedawno widziałem na Allegro 36 calowego Panasonica - najwyższy model sprzed bodajże 3 lat za 1500 złotych poszedł.

Dyskusja Wasza jako żywo przypomina mi rozmowy prowadzone przed stworzeniem N-ki. Zażarte dyskusje, że po co kupować duże LCD i PDP jak materiał HD w Polsce to najwcześnej za 10 - 15 lat (nie wiem skąd ludzie biorą te cyferki). Weszła N- ka i wszystkei rozmowy się skończyły. Nagle się okazało, że HD może byc wprowadzone już, teraz.....
Postęp dokonuje sie na naszych oczach niesamowity. Siedzimy w środku i nie zauważamy jak wszystko szybko postępuje. Komórki, kiedyś gadżet dla superbogaczy, teraz prawie, że do chleba dorzucają. Komputery, które już jak wielokrotnie oznajmiano niby doszły do kresu swoich możliwości, procesory, których już rzekomo nie dało się bardziej upakować bo fizyka na to nie pozwalała. Dostęp do internetu tylko dla wybranych, itd, itp.
W chwili obecnej nie można opierając się na własnych doświadczeniach NIC prorokować. Nagrywarki DVD grube lata kosztowały około 3 tysięcy złotych. Nagrywarkę bluray dostaniesz już za 1000 zł - niebieski laser w komercyjnej wersji mamy przecież od niedawna. Odtwarzacze od troszkę ponad roku..... Jak jeszcze trochę spadną ceny nagrywarek bluray do komputerów - nośniki BD będą leciały na łeb i szyję - bo w chwili obecnej nie ma nośników za pojemnych.....

HD jest nieodwracalne, bo producenci zupełnie odchodzą od CRT. I zawsze materiał wysokiej rodzielczość będzie wyglądał na płaskich wyświetlaczach lepiej niż niskiej.

I nie ma tu ŻADNYCH analogii z SACD. Bo tu różnicę mogli zauważyć nieliczni.... a różnicę w obrazie zobaczy prawie każdy.

Przecież rozwija się teraz rynek kamer HD. Ich ceny też spadają (Panasonic SX5 - 1500 zł). Jak coś nagrasz w wysokiej rodzielczości, to też tak będziesz chciał odtworzyć - czyli trzeba kupić odtwarzać BD, potem nagrywarkę stacjonarną itd.

Zapiszcie sobie w notesie adres tego tematu i poczytajcie za rok czasu - pośmiejecie się szczerze:) Jak tak zrobiłem z tematami o wprowadzaniu TV Sat wysokiej rodzielczości w Polsce. A jakie ceny ludzie pisali, że będą w stanie płacić za obecność samego Discovery HD w N-ce (nikomu się nie śniło, że będzie dużo więcej HD) - ceny wahały się koło 90 złotych (za ten właśnie kanał).

Pozdrowienia dla dyskutantów. Edytowane przez pooh1968

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

[quote name='pooh1968' post='104848' date='31.05.2008, 18:54 ']I nie ma tu ŻADNYCH analogii z SACD. Bo tu różnicę mogli zauważyć nieliczni.... a różnicę w obrazie zobaczy prawie każdy.

Przecież rozwija się teraz rynek kamer HD. Ich ceny też spadają (Panasonic SX5 - 1500 zł). Jak coś nagrasz w wysokiej rodzielczości, to też tak będziesz chciał odtworzyć - czyli trzeba kupić odtwarzać BD, potem nagrywarkę stacjonarną itd.[/quote]

Pozdrownienia dla tych co uwazaja, że można zauważyć różnicę między HDV a full HD z kamer na telewizorach 42 cali "HD ready"
Pozdrowienia dla tych uważają, że ludzie się rzucą kupowąc fuul HD telewizory o przekątnej co najmniej 50 cali bo czas na full HD.

jesteśmy na forum maniaków, więc trochę się wypaczył niektórym obraz (chociaż to mnie nazywają Crazy :) )

W Szwecji niektórzy z moich kolegów po wielkich bólach przeszli z czerno-białych CRT na HDready TV o przekątnych do 40 cali (dochody około 100 tys Euro rocznie). Naprawdę myślicie, że wszyscy są maniakami i nie mają nic lepszego do roboty niż kupować "szalenie" drogie odtwarzacze płyty i odtwarzacze BR, skoro dopiero kupili DVD ? Nie widzicie odwrotu od HD TV w Niemczech ? Nawet ja nie kupiłem odtwarzacza BR bo po co ? co będę oglądał ? 5 część Idiany, 20 odcinek Rambo itd ? Wielu ludzi zamiast oglądać sport w HD woli uprawiać sport samemu (to właśnie Szwecja, tu ludzie nie dyskutują o formule 1 bo WIEWDZĄ, że nie mają o tym pojęcia, ale też nie hodują brzuchów tylko biegają o nartach. I wtedy okazuje się ile Polak wie o sporcie ;) ).
I ludzie liczą pieniądze, NAPRAWDĘ upskalowane DVD dla WIĘkSZOŚCI jest nie do odróżnienia od HDVD tak jak SACD dla większości brzmi na ich sprzęcie gorzej niż CD.

Nie ma filmów nie ma HD, ja nie kupię odtwarzacza dopóki nie zobaczę zapowiedzi 300 filmów BR a nie 3 ( w porywach) ;)

Edytowane przez crazy-j

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='pooh1968' post='104848' date='31.05.2008, 18:54 ']Postęp dokonuje sie na naszych oczach niesamowity. Siedzimy w środku i nie zauważamy jak wszystko szybko postępuje. Komórki, kiedyś gadżet dla superbogaczy, teraz prawie, że do chleba dorzucają.[/quote]

Ale widsisz różnicę pomiędzy posiadaniem komórki, a posiadaniem "wypasionej" komórki ? Czy masz i większość Twoich znajomych ma komórke z nawigacją i ogląda na niej TV ? Bo ja mam tylko taką do rozmowy i nie zamierzam jej zmieniać. Analogicznie wielu ludzi którzy mają bardzo dobe DVD, kilkaset filmów w kolekcji i TV HD ready nie zamienia tego na BR bo po co ? I to nawet dobra analogia z komórkami, bo firmy poniosły ogromne straty myśląc że ludzie rzucą się na wypasione komórki.

I do tego w Szwecji buduje sie już bezprzewodowy internet (oparty na sieci komórkowej) z szybkością co najmniej 100 Mb/s (o ile dobrze pamietam). Po co komu odtwarzacz jeśli ściągnę film w HD na komputer ? A pewnie każdy w Szwecji oleje czy to jest 720 p czy 1080i.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

[quote name='crazy-j']Pozdrownienia dla tych co uwazaja, że można zauważyć różnicę między HDV a full HD z kamer na telewizorach 42 cali "HD ready"
Pozdrowienia dla tych uważają, że ludzie się rzucą kupowąc fuul HD telewizory o przekątnej co najmniej 50 cali bo czas na full HD.[/quote]

Dzięki za pozdrowienia :)
Kto mówił o TV "HD Ready"? Kto mówił o rozróżnianiu HDV i full HD? Skąd Ci to przyszło do głowy?
Teraz jest SD czyli rozdzielczość w porywach 720x576 .... do full HD to różnica jest 5'cio krotna! Jeśli ktoś nie potrafi tego zobaczyć ... wizyta u okulisty niezbędna.

Ja nie mówię że ludzie się na to rzucą ale pokaż mi firmę która wypuszcza obecnie nowe modele TV HD Ready ?
Praktycznie większość firm prezentuje już wyłącznie modele full HD.
Za rok w sklepach zostaną tylko modele full HD.
Jeśli będziesz chciał kupić tv nie będziesz miał wyboru ;)

[quote name='crazy-j']Nie ma filmów nie ma HD, ja nie kupię odtwarzacza dopóki nie zobaczę zapowiedzi 300 filmów BR a nie 3 ( w porywach) ;)[/quote]
Słusznie. Ja też nie kupiłem odtwarzacza BR. Co nie znaczy że te 300 tytułów nie pojawi się za parę miesięcy. Jestem pewny że to się stanie.
Niedługo odtwarzacze BR stanieją do powiedzmy 300 zł ... a wtedy ..... nie muszę kończyć :)

Świetnie że poruszyłeś temat komórek ........ to spróbuj kupić nową komórkę która nie będzie mieć:
- aparatu
- kolorowego wyświetlacza
- polifonicznych dzwonków
- odtwarzacza MP3
- dostępu do internetu (czy chociaż WAP'u)
Przecież to wszystko jest kompletnie zbędne!

To się nazywa postęp. Nawet gdybyś nie chciał to i tak producenci cię do tego zmuszą :)

Edytowane przez Fantom

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='Fantom' post='104869' date='31.05.2008, 21:56 ']Świetnie że poruszyłeś temat komórek ........ to spróbuj kupić nową komórkę która nie będzie mieć:
- aparatu
- kolorowego wyświetlacza
- polifonicznych dzwonków
- odtwarzacza MP3
- dostępu do internetu (czy chociaż WAP'u)
Przecież to wszystko jest kompletnie zbędne!

To się nazywa postęp. Nawet gdybyś nie chciał to i tak producenci cię do tego zmuszą ;)[/quote]

Rozumiem, że to żart, wszystkie te rzeczy w komórce są zupelnie zbędnie ;)

A co do HD, może mam specyficzne grono znajomych, ale wszyscy kupili TV HDready do 42 cali , więc nikt nie kupi HDfull i BR jest dla nich zbędnie. Jeden kupił projektor fullHD, ot maniak jak my. A jeśli ktoś odrózni na tych HD ready upskalowane DVD od BR z odleglości 3 metrów to tylko mogę gratulować. Ta różnica oczywiście musi być tak istotna żeby zmienic TV na full HD. Zaryzykuję stwierdzenie, że TV HD ready zabiły BR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='crazy-j' post='104873' date='31.05.2008, 21:18 ']Rozumiem, że to żart, wszystkie te rzeczy w komórce są zupelnie zbędnie ;)

A co do HD, może mam specyficzne grono znajomych, ale wszyscy kupili TV HDready do 42 cali , więc nikt nie kupi HDfull i BR jest dla nich zbędnie. Jeden kupił projektor fullHD, ot maniak jak my. A jeśli ktoś odrózni na tych HD ready upskalowane DVD od BR z odleglości 3 metrów to tylko mogę gratulować. Ta różnica oczywiście musi być tak istotna żeby zmienic TV na full HD. Zaryzykuję stwierdzenie, że TV HD ready zabiły BR.[/quote]

Dobrze zrozumiałeś ;) To był żart ..... i zarazem nie był.
To rzeczy są absolutnie zbędne w telefonie ale spróbuje kupić komórkę która by tego nie miała.

Rynek(producenci) wymuszą zmiany. Reklama dźwignią handlu :)
Możesz mi wierzyć że coraz więcej ludzi kupuje TV full HD ... bo tak im radzą w sklepach. Bo przecież one mają suuuuper rozdzielczość :)
A niedługo nie będzie alternatywy ...... nowy tv = tv full HD.

Zapominasz o platformach sklepowych satelitarnych .... oni nakręcą ochotę na filmy/programy full HD.

A potem ludzi zaczną kupować płyty/odtwarzacze BR ... bo będą tanie i tak im polecą sprzedawcy/sąsiedzi/rodzina ...

"Postępu" nie zatrzymasz :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zamierzam zatrzymywać postępu :) , sam się zatrzymał. Wielu ludzi (większość która potrzebowała) kupiła HD ready, moi rodzice np. maja OTAKE (18 lat na karku) i nie zamierzają kuować nic nowego. A zapytaj ich o full HD :) , płaski ekran jest dla nich wystarczająco dobry.

Po co HD skoro nawet TVN nawet nie ruszył z HD a Niemcy się wycofują? Co zaproponować ludziom, pare filmow w cenach ponad 100 złotych do których trzeba kupić odtwarzacz i wzmacniacz ?

Nawet gier nie ma za duzo w 1080.

Ja jestem jak najbardziej za HD, tylko rynek dostał zadyszki. Może przed świętami się coś ruszy ? Bo tutaj to totalny zastój, kto miał kupić TV, to kupił w zeszłym roku (oczywiście nie full HD). Odtwarzaczy BR to nawet nie ma na wystawie, tak samo płyt. Programy w HD na satelicie to też drożyzna dla maniaków. Ciekawe czy na swiecie jest więcej ludzi jak Szwedzi, którzy kupuja nowości raz na pokolenie, czy jak Polacy, którzy starają się mieć to co najlepsze ( w zakresie TV :) )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
Crazy zapisz sobie adres tego tematu i poczytaj za rok. oki??
I nie mów mi o rodzicach, którzy są zadowoleni z Otake. Moja babcia też jest zadowolona z Frani i nic nie zastąpi tej porządnej pralki.
Jeżeli nie widzisz tego co się dzieje "naocznie" to pewnie dlatego, że żyjesz w Szwecji - a tam się zmienia wszystko raz na pokolenia, może tam żyją prekursorzy Amiszów??
W tej chwili trudno kupić TV inny niż HD Ready, a jeszczę troszkę, będą tylko Full HD.
Fantom to rozumie - Ty nie, pewnie tak jest w Szwecji no i dobrze. W Szwecji postęp się zatrzymał. W sumie pewnie żyją tam szczęśliwi ludzie i tylko im pozazrościć - no i te tysiące Euro co zarabiają wow.
Nie ma się co pytać o rozwój HD - bo jest to pytanie retoryczne....... PZDR

ps. I w sumie jak dla mnie tyle w tym temacie..... bo jest on typowym biciem pianki. Edytowane przez pooh1968

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='pooh1968' post='104894' date='31.05.2008, 23:39 ']Crazy zapisz sobie adres tego tematu i poczytaj za rok. oki??
I nie mów mi o rodzicach, którzy są zadowoleni z Otake. Moja babcia też jest zadowolona z Frani i nic nie zastąpi tej porządnej pralki.
Jeżeli nie widzisz tego co się dzieje "naocznie" to pewnie dlatego, że żyjesz w Szwecji - a tam się zmienia wszystko raz na pokolenia, może tam żyją prekursorzy Amiszów??
W tej chwili trudno kupić TV inny niż HD Ready, a jeszczę troszkę, będą tylko Full HD.
Fantom to rozumie - Ty nie, pewnie tak jest w Szwecji no i dobrze. W Szwecji postęp się zatrzymał. W sumie pewnie żyją tam szczęśliwi ludzie i tylko im pozazrościć - no i te tysiące Euro co zarabiają wow.
Nie ma się co pytać o rozwój HD - bo jest to pytanie retoryczne....... PZDR

ps. I w sumie jak dla mnie tyle w tym temacie..... bo jest on typowym biciem pianki.[/quote]

Sam sobie zapisz ten temat jako przyklad niezbyt mądrej dyskusji. Ja wiem, że HD zastąpi DVD, tylko twierdzę, że zajmie to kilka dobrych lat. Ty jak rozumiem, ze 1 rok (skoro mam sprawdzać ten temat za rok). A że TV będą większe i z większą rozdzielczościa itp, to wszyscy wiedzą. Europa to nie Japonia, gdzie zmienia sie telewizory co roku. Większość co kupiła teraz HDready nie zamieni ich na full HD bo po co? nie zobaczą różnicy w swoich salonach. Ale nie bedę się powtarzał, zobaczymy jak za rok w chociaż co drugim domu w Europie będzie TV full HD.

pozdrowienia i do zobaczenia za 1 rok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nikt nie twierdzi że rok. Bez przesady. Ale na pewno nie potrzeba kilku(nastu) lat jak sam twierdzisz.

A co do tego że Europa to nie Japonia to dam ci przykład.
Jeśli kilka(naście) lat temu samochód kupowało się na długie lata (często 10 i więcej).
Dzisiaj każdy kogo stać na samochód zmienia go co parę (3-5) lat.
Gdy byłem młody w butach chodziło się parę lat .... teraz rok to długo.

Światowy konsumpcjonizm zmienia jego oblicze. I to przyspiesza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='Fantom' post='104978' date='01.06.2008, 15:06 ']Światowy konsumpcjonizm zmienia jego oblicze. I to przyspiesza.[/quote]

A to jest smutny i nieekologiczny fakt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że warto rozwinąć kwestię, którą poruszył Fantom. Żywotność. Kiedyś telewizor też kupowało się "na lata". Dzisiejsze płaskie telewizory są niewątpliwie wspaniałe, ale ich techniczna żywotność raczej nie przekracza 8-10 lat. O żywotności technologicznej nawet nie warto wspominać, bo nowo kupiony telewizor jest przestarzały właściwie po roku, ale to - jak crazy-j słusznie zauważył - nie napędza sprzedaży. Natomiast wyblakłe matryce plazmowe i przepalające się świetlówki w LCDkach już tak. No i ludzie zarabiają już na tyle dużo, że płaski telewizor nie jest jakimś kosmicznym wydatkiem.

Dotąd czynnikiem hamującym rozwój HD w Polsce był brak contentu. Zaczyna się to wreszcie zmieniać. Myślę, że w przyszłym roku będziemy już mieli kanały HD od wszystkich trzech głównych nadawców - Polsatu, TVNu i TVP. Wszyscy główni dostawcy satelitarni i kablowi będą już mieli w ofercie HD i zacznie się konkurencja, być może także ze strony DVB-T. Po wygraniu wojny Sony bardziej skupi się na promowaniu Blu-Ray wszędzie, gdzie się da. Czekają nas ciekawe czasy ;)

Edytowane przez Mazoku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Według ostatnich badań przeprowadzonych przez firmę NPD tylko 9% posiadających HDTV w USA planuje kupno odtwarzacza Blu-ray w ciągu najbliższego pół roku. A dobre ceny i wybór mają. Te 9% z wszystkich użytkowników HDTV w USA to ok. 3,6 mln odtwarzaczy (obecnie szacuje się że w USA w ok. 40 mil. gospodarstw domowych znajduje się przynajmniej jeden odbiornik HD). Ponadto wg. NPD z wszystkich użytkowników telewizorów wysokiej rozdzielczości mniej niż połowa (tylko 45%) słyszało o Blu-ray. Większość z badanych stwierdziła, że jest zadowolona z jakości jaką oferują filmy na poczciwej płycie DVD (a co będzie po starcie DVD HD?) i że Blu-ray nie jest wart takich nakładów finansowych. Ciekawie wyglądałyby te dane gdyby nie substydiowana sprzedaż PS3. A czy ktoś wie jak wyglądają podobne badania w naszym kraju?

Źródło : [url="http://www.npd.com/corpServlet?nextpage=corp_welcome.html"]www.npd.com[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tosiek

Prawda jest bardziej smutna ;)
Bo w innym artykule
[url="http://rapidtvnews.com/index.php/us-still-in-the-dark-on-blu-ray.html"]http://rapidtvnews.com/index.php/us-still-...on-blu-ray.html[/url]
grupa NPD ustaliła, że :

It is tough to believe but an authoritative survey states that less than half of US owners
of HDTV receivers know or understand what Blu-Ray discs are all about.

...Aż trudno uwierzyć, ale wg wiarygodnego sondażu ustalono, że w USA mniej niż połowa
posiadaczy odbiorników HDTV wie lub rozumie co to właściwie jest ta płyta Blu-Ray... :P

U nas pewnie panuje większa świadomość B)

pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coraz więcej osób deklaruje totalny brak zainteresowania BD które odbierają tylko jako ulepszone DVD (tak samo podchodzą do HD DVD, QDVD, DVD HD itp). Ludzie wolą odtwarzacze DVD za 100-200 zł i płytki za 10-20 zł niż player BD za 1500 i płytki po 120! A jak chcą jakość i wielkość to jadą do IMAX-u :P Najnowsze DVD skalują wystarczająco dobrze by cieszyć się przyzwoitym obrazem na TV do 37" Z 7.1 korzysta znikomy procent ludzi. A jak ceny DVD HD będą dobre to jeszcze pogorszy sytuację BD.

Ciekawą (podzielaną przez część forumowiczów w tym i mnie) opinię na temat przyszłości BD zaprezentował Laurie Fincham, (Chief Scientist THX Corp.), który w wywiadzie dla brytyjskiego magazynu Home Cinema Choice powiedział: "Prywatnie, myślę że jest za późno na Blu-ray. Uważam, że konsumenci będą zainteresowani w zastąpieniu DVD gdy filmy HD staną się dostępne na katach pamięci typu flash. Czy nadal potrzebujemy następnego formatu opartego na ruchomym nośniku?(..) W przyszłości chcę mieć możliwość noszenia czterech czy pięciu takich filmów, przy sobie w portfelu, lub wejść do sklepu i zamówić kopię filmu na pamięć USB. Sklepom spodoba się taka idea bo tu chodzi przecież o cenne miejsce na półkach sklepowych. Setki filmów HD na nich sporo kosztują.(...) Do czasu gdy Blu-ray naprawdę wkroczy na masowy rynek będziemy mieć 128 gigabajtowe karty. Zgaduję, że wprowadzenie studiów filmowych w dostarczanie filmów na kartach pamięci czy poprzez ściągnięcie z internetu będzie znacznie łatwiejsze niż namówienie ich do supportu kolejnego formatu dyskowego.
[źródło: www.dvdtown.com]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kompletnie utopijna wizja, ktora chyba nigdy nie dojdzie do skutku. Jasne ze dla nas, uzytkownikow byloby to znakomite rozwiazanie, z punktu widzenia wytworni jest jednak zupelnie inaczej. Wszystko idzie w kierunku calkowitej kontroli nad tym kto, co i kiedy oglada. Dla wytworni idealem jest zmuszenie uzytkownika do placenia za kazdorazowe odtwarzanie zawartosci plyty, a takze koniecznosc placenia osobno za mozliwosc korzystania z tego samego contentu w innych mediach (odtwarzacz przenosny, samochodowy, itp.) Wlasnie po to w nowoczesnych odtwarzaczach sa gniazda ethernetowe (sciaganie dodatkow do filmow z sieci to tak naprawde zaslona dymna). Dlatego mysle ze z plyta na ktorej twardo (bez mozliwosci modyfikacji) sa zapisane dane nie predko sie pozegnamy. Pewnie po blu-rayu pojawia sie inne mutacje krazka odczytywanego przez laser. Predzej dostaniemy film na stu warstwowej plycie niz na karcie pamieci, o tym mozna zapomniec.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro piana już opadła, to pozwolę sobie wtrącić swoje trzy grosze. :lol:

Na początek mała wycieczka w przeszłość. Były sobie kiedyś dwie firmy, Sony i JVC. Każda z nich promowała swój standard kaset video, Betamax i VHS. Ten pierwszy był technicznie lepszy, ale JVC bez problemów i niedrogo udzielało licencji na VHS. W przeciwieństwie do Sony... Czy ktoś pamięta co to Betamax? O VHS pewnie wszyscy słyszeli lub na własne oczy widzieli...

Popularyzacja DVD, a szczególnie w Polsce, nastąpiła w momencie wysypu: chińskich odtwarzaczy za max. 200 PLN oraz "gazetowych" płyt z filmami za 5...10 PLN.

Jeśli słuchy o trudnościach jakie Sony robi przy udzielaniu licencji na BD są prawdziwe, to można obawiać się o przyszłość BD. Pisząc przyszłość mam na myśli szeroką popularyzację tego standardu.

Nie raz już w historii elektroniki, lepsze technicznie rozwiązania przegrywały w wyniku prób monopolizacji rynku przez ich twórców. VHS, Pecet, DVD mógł produkować każdy, i dlatego dominują (dominowały).

Jedyna nadzieja w tym, że odtwarzacz BD przyda się do oglądania już posiadanych DVD. W tej chwili w wyższym średnim segmencie cenowym, za taki uważam zakres 800...1500 PLN, może zacząć opłacać się zakup BD playera zamiast nowego DVD. Odtwarzacze powoli tanieją i coraz lepiej radzą sobie z upskalowaniem DVD. A gdy lawina (jeśli?) ruszy, to niedawno zakupiona maszynka odtworzy i nowe płyty...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='windmill' date='03.08.2008, 14:09 ' post='111850']
Skoro piana już opadła, to pozwolę sobie wtrącić swoje trzy grosze. :(

Moj poprzednik w dyskusji b.ladnie zatytulowal swoj post.Podpisuje sie pod tym i dodam swoje trzy grosze.
Przezylem juz mnostwo systemow wizji i fonii.Teraz na topie jest blue ray.
Uwazam,ze producenci przegapili b wazny moment.Zawsze bylo tak,ze gdy walczyly dwa konkurencyjne systemy (HDTV-blue ray) to w zasadzie oba przegrywaly.Tak oczywiscie jest i teraz.HDTV juz przegral a blue ray wlasnie spada w dol na skutek wygorowanych cen i w zwiazku z tym brakiem popytu.Brak popytu jest wynikiem braku podazy za rozsadna cene.
Technologia odtwarzania poszla tak do przodu,ze dla domowych potrzeb wystarcza gazetowa plyta DVD odpowiednio "podrasowana" przez telewizor i amplituner.
Rozni znawcy z zagranicy twierdza,ze blue ray przezywa wlasnie swoj szczyt.U nas to tylko ciekawostka dla fanow wysokiej rozdzielczosci.Pazernosc tworcow blue ray doprowadzi do tego,ze juz niedlugo ktos wymysli cos rownie dobrego,lecz znacznie tanszego i to wejdzie na rynek.Nie wiem co to bedzie,ale Chinczycy sa zdolni i czekam na ich dzialania.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[b]Chyba z Maxiuca będziemy banować za powielanie tego błędu[/b]
Blue ray co to jest bo nie znam? rzeczywiście chyba padł albo dopiero wchodzi bo co raz więcej ludzi o tym pisze.
Za to [b]Blu-ray[/b] ma się dobrze po za granicami naszego kraju sprzedaż rośnie, ilość filmów również.
W UK mamy dostęp do 660 filmów na tym nośniku to już jest jakaś ilość.A będzie więcej, co tydzień wychodzi już 5-10 wydawnictw. A gdy w Polsce dvd było nowością to również filmy w hipermarketach były za szybą w cenie 100zł.
Tylko tym razem nie widać spadku cen blu-rayi w polsce, poczekamy zobaczymy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='paw' post='116940' date='07.09.2008, 11:33 ']Blue ray co to jest bo nie znam? m razem nie widać spadku cen blu-rayi w polsce, poczekamy zobaczymy.[/quote]
Blue-ray to nic, ale czemu HDTV przegrało? :(

Dla uściślenia: były dwa konkurencyjne formaty Blu-ray i HD-DVD. HD-DVD przegrał. A HDTV to High Definition Television, czyli telewizja wysokiej rozdzielczości, która konkuruje jedynie z telewizją SDTV i na razie nie przegrała a wręcz przeciwnie :)

No i zgadzam się z przedpiścą, że Blu-ray to w Polsce faktycznie jakiś dziwny wybryk natury ze względu na cenę ale w USA czy UK to już rzecz powszednia. W Polsce nikt nie reklamuje Blu-ray w telewizji czy w magazynach jak to robi się za granicą (zwłaszcza w USA), tak więc nie ma się co dziwić, że jesteśmy sto lat za murzynami. W USA HDTV funkcjonuje od 1997 roku tak więc świadomość społeczeństwa jest wyższa a także ilość telewizorów HD w gospodarstwach domowych. Konsekwentne wyłączanie transmisji analogowych (na początku 2009 roku USA ostatecznie zrezygnuje z analogu) i wdrażanie naziemnych transmisji cyfrowych (w tym HDTV) też robi swoje.

Ale podobnie było z VHS i DVD w Polsce, więc nic nowego. Nie wspomnę już o Laserdiscu, który w Polsce nigdy się nie zadomowił a w USA czy Japonii był przez wiele lat standardem high-endowego domowego video.

Edytowane przez maxiuca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dawno na forum nie byłem ale czytam ten temat i czytam i poczółem się pzrez chwile jak w średniowieczu :) poplątane z pomieszanym a teorie katastroficzne i nawet się przeraziłem że jeszcze tydzien dwa a będe musiał kupić płyty na DVD bo na Blu-ray nic juz nie będzie bo umiera i się nie opłaca.
Teraz troszke poważniej :( W 100% się zgadzam z paw i maxiuca. Osądzaine rynku HD na podstawie polskiego rynku to troszkę nieporozumienie. Często bywam w sklepach w UK i ceny BLU RAY są NIŻSZE ( tak NIŻSZE ) niż na płyty DVD. Oczywiście nie na wszystkie tytuły ale wiele takich jest. Nowe filmy na Blu Ray sa o 3- 4 funty droższe od DVD więc nie jest to duża kwota ( podobne róznice sa na rynku niemieckim itd itd. ) Odwarzacz BLU RAY można kupić za około 160 funtwów ( często w promocjach jeszcze taniej ) a PS3 za około 250 funtów. TV Full HD to wydatek około 500 funtów ( nie patrząc na promocje gdzi ecześto są przeceny nawet o 50% ) To nie są duże kwoty dla przecietneg mieskzańca Anglii. Na angielsskim rynku BLU RAY ma się bardzo dobrze. Z tygodnia na tydzień przybywa płyt na półkach, są coraz większe stoiska, co raz więcej rekalm itd itd.
Jeszcze jedna sprawa. Pisanie że BLU RAY nie ma szan bo są DVD playery po 200zł i filmy w gazetach to kompletny absurd. Na tym forum powinni palic na stosie za takie herezje :) Każdemu kto tak pisze proponuje film BR na TV full HD chocby 42 cale, nawet bez jakiegoś systemu audio, a później niech idzie obejzrec film z gazety na DVD za 200zł na jakimkolwiek TV.
pozdr. dawmac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
w uk, reklamy filmów na blu-ray są chyba obecne praktycznie w każdej reklamie gdzie jest mowa o nowym filmie(wliczając w to najbardziej plotkarskie magazyny)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Aha i warto dodać, że w UK (z tego co wiem, dawmac jak możesz to proszę potwierdź) nie ma powszechnego zjawiska dodawania filmów do gazet, co u nas z jednej strony zmusiło dystybutorów do obniżenia cen a z drugiej strony mocno rozstroiło rynek i sporo "normalnych" ludzi nie kupi filmu za 40 zł (czy to będzie DVD czy Blu-ray) skoro w gazecie będzie miał za 9,99.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do rozstrojenia rynku, to chyba nie gazetowe wydania NIEKTÓRYCH tytułów (i to raczej wtarowogo sorta), a powszechność ściągania z sieci...

Od ośmiu lat jestem stałym klientem wypożyczalni z DVD, i miałem okazję zaobserwować rozkwit i teraz już niemal upadek biznesu pod nazwą "wypożyczalnia dvd".
Pisząc "upadek" nie mam na myśli bankructwa (chociaż parę widziałem), a poziom obrotów.

Ale jak napisałem, taka dyskusja to bicie piany, BD w Polsce dopiero startuje. Zobaczymy co będzie za rok. No i nadzieja w Chińczykach... Podobno już ruszają... <_<

A pokładam tą nadzieję nie dlatego, że liczę na zakup BD za 400 PLN. Dla mnie optymalną kwotą na odtwarzacz jest jakieś 1200...2000 PLN, obojętnie DVD czy BD. Ale do upowszechnienia jakiegoś standardu, konieczne jest zainteresowanie Kowalskiego. A bez tanich odtwarzaczy i płyt za 40 a nie 100 PLN, Kowalski sra na BD, nawet jeśli byłoby to 2160p zamiast 1080. Na razie jest to zabawka dla maniaków. A to chyba niewielki odsetek populacji... :)

Co do tańszych od DVD BD. Może są tańsze bo nie idą? :) W normalnym kraju, jak coś słabo schodzi to się obniża ceny. U nas na odwrót. Beverly Hills Video niedawno wystartowało z ceną 15 PLN za wypożyczenie BD. A teraz liczą se 18 PLN... :o

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...