Skocz do zawartości

piquadrat

Użytkownik
  • Liczba zawartości

    84
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi dodane przez piquadrat


  1. Dnia 22.12.2018 o 18:29, uren napisał:

    Na wyłączonym TV, wciskaj po kolei:

    i+, 5, Volume Up, Power. Włączy Ci się tryb serwisowy, wejdź w tryb diagnostyczny. Na dole po lewej, masz 5 liczb, są to godziny działania  TV (nawet z wyłączonym ekranem),  następne 5 to liczba uruchomień, a ostatnie 5, to godziny działającego  ekranu.

    Zostają po tym jakieś ślady prowadzące do możliwości utraty gwarancji?


  2. Byście dopiero zobaczyli jak wygladają Samsungi z podświetleniem krawędziowym (a nie ten rodzynek z FALDem). Tam to jest dopiero patologia, pas pasem pogania. Mam czasami wrażenie że do nas jakieś odrzuty przychodzą. Egzemplarze które tego nie mają oczywiście się zdarzają, czasami wpadnie jakiś właściciel jeden z drugim. Można ich poznać po tym, że rozglądają się po takich forach jak to i pukają dookoła w czoło pisząc coś w stylu "jaki banding", "jakie dse", "idźcie do okulisty" itd. Eeech, dowód anegdotyczny, podstawowy błąd poznawczy naszych czasów (i żelazne oręże w rękach gimbazy oraz milenialsów)

    • Plusik 1
    • Zmieszany 1

  3. 1 godzinę temu, efel napisał:

    1.5 roku temu (sierpień 2017) kupowałem LG B7. Zaczynały się wtedy spore obniżki cen, ale jeszcze nie wiedzieliśmy jak nisko zejdą ceny. Za swojego 55 calowego B7 zapłaciłem wtedy równe 8 tys. Kupowałem na allegro od sprawdzonego sprzedawcy, bo w sklepach typu Media Markt cena wynosiła około 10.5 tys. Wersja 65 cali kosztowała wtedy 13 tys nawet na allegro, w sklepach bliżej było do 15 tys. Teraz półtora roku później miałbym za tą kwotę jaką dałem 10 cali więcej, lepsze sterowanie głosowe, łagodną gradacje, dynamiczne mapowanie w trybie HDR Gra i Ty piszesz że nie ma żadnego postępu? "Don't think so."

    Dlatego porównuje się ceny z końca cyklu życia modelu, a tutaj jest prównywalnie r-2-r. Oled ma zbyt dużą dynamikę cen startując od nastu tysięcy a kończąc na 8 by porównania r-do-r gdzieś w środku tej krzywej miały sens. Bo czasami przesunięcie +- miesiąc zachwieje porównaniem +- tysiąc PLN. Nic nie uzasadnia tak dużej dynamiki cen w przypadku oled. To nie jest produkt żywnościowy a postęp jakościowy w ciągu tego roku jest rząd wielkości mniejszy. Ergo każdy kto kupuje oled w innym czasie niż pod koniec życia danego modelu przepłaca.


  4. 49 minut temu, Maciej Koper napisał:

    Myślę, że @Filutek miał na myśli luminancję barw podstawowych (RGB), która po zsumowaniu jest niższa (w HDR) niż luminancja bieli, a to z tej przyczyny, że do bieli wmieszany jest także biały subpiksel. W związku z tym efekty w filmach, gdy elementy na ekranie są kolorowe, są słabsze niż na matrycy RGB o takiej samej luminancji bieli. Tu mowa o jednostkach fizycznych wyrażanych w cd/m2.

    Ty zaś piszesz o modelu kolorów HSL/HSB, gdzie jasność (brightness/lightness) jest jedną ze składowych opisu danej barwy i stosunkowo mocno koreluje z postrzeganym nasyceniem.

    Dokładnie to ja mówię o zjawisku psychowizualnym polegającym na tym że różne barwy postrzegamy jako mające różną jasność (brightness) nawet jeśli całkowita energia dochodząca do oka jest identyczna. A do opisu faktycznie bardzo dobrze nadają się wspomniane przez Cię przestrzenie kolorów bo tam można wyróżnić zmienną niezależną która jest dobrze skorelowana z tym zjawiskiem. W HSL jest hue, saturation i lightness i nawet jeśli 2 ostatnie są identyczne to różne hue (czyli powiedzmy barwa) daje różną postrzeganą jasność (= brightness). Ten efekt i jego skala nie zależy od wyboru wyświetlacza. Żółty będzie postrzegany jako jaśniejszy niż fioletowy niezależnie od tego czy jest namalowany na ścianie, wydrukowany na kartce czy wyświetlony na oledzie. Color luminance to komponenta jasności zależna jedyne od barwy i w relacji do bieli. To cecha oka nie wyświetlacza. Nie bez przyczyny żółty rządzi.


  5. 1 minutę temu, Filutek napisał:

    "...Luminancja – wielkość fotometryczna będąca miarą natężenia oświetlenia padającego w danym kierunku. Opisuje ilość światła, które przechodzi lub jest emitowane przez określoną powierzchnię i mieści się w zadanym kącie bryłowym. Jest to miara wrażenia wzrokowego, które odbiera oko ze świecącej powierzchni..."

    No coś o "oku" w tej definicji jest, ale tutaj kluczowe jest "co", emituje(OLED) to natężenie oświetlenia(czyli mizeroty, piksele w Oledzie). :P:lol:

    Więc nie mieszajmy, przyczyn i skutku,

    bo najpierw jest sex a dopiero później alimenty!!! :P:lol: 

    No dobrze, uruchom google i wpisz: color luminance (luminancja koloru).

    Nie musisz dziękować, wystarczy mi kropka w temacie. Na przyszłość, więcej precyzji w sformułowaniach, ułatwisz sobie i innym życie.

    • Plusik 1

  6. 2 minuty temu, Filutek napisał:

    Tere, fere, ....... kuku! :lol:

    Luminancja np. 50  cd/m² będzie taka sama, gdy patrzy "ślepy salonowiec" z zamkniętymi oczami,

    jak i wtedy kiedy patrze ja, czy Ty. :P:lol:

    Czyli, nie zależy od sprawności "wzroku", jeno od tego ile piksele wyświetlacza, "dają do pieca"!!! :P:lol:

    Matko, całe życie się muszę z ignorancją użerać. A im większy niedouk tym bezczelniejszy.

    • Plusik 1

  7. 3 minuty temu, szpaksonus napisał:

    Czyli to nie jest dla Ciebie postęp cenowy jeżeli 65" z około 30 tys po ok 3 latach maleje do mniej więcej 8 tys przy czym HDR jest w oledach kilka procent lepszy i żywotność matryc większa niż była kiedyś?

    Nie rozumiem Twojego toku myślenia......

    Rok temu 65" oled kosztował mniej więcej tyle ile w tym roku, za rok od teraz też będzie tyle kosztować. W krótkiej perspektywie nie ma postępu. Z drugiej strony rozsądne (nie porównywalne - rozsądne) 65" lcd kosztuje dzisiaj 4,5 tys. Tutaj jest konsekwentny spadek cen. Mniej więcej ta sama jakość w lcd jest tańsza rok do roku (nie licząc high end, high end zawsze wypacza analizę trendów). Mniej więcej taka sama jakość w oled nie jest tańsza rok do roku. Kiedy zacznie tanieć 77" i pojawi się 75" (optymalne dla substratów 10,5G) to się zmieni. W okolicach 2020 65" oled będzie można kupić za koło 5 tysięcy (z grubsza estymując). 


  8. 6 godzin temu, efel napisał:

    Tu się nie zgodzę z tym, że oledy nie zrobiły wyraźnego skoku do przodu. Jeżeli chodzi o jakość obrazu to masz rację, natomiast popatrz na ceny. Topową półkę jakości obrazu masz w oledzie dzisiaj za 5 tys zł (LG B8). Mówię o 55 calach. Jeszcze trzy lata temu za telewizor tego rozmiaru i tych parametrach płaciłeś 15 tys. Natomiast w LCD dalej masz wysokie ceny w topowej półce, wyższe nawet niż te 3 lata temu, a jakościowo jest zastój a nawet często regres. 

    55" to jest zbyt wąski obraz rynku by wyciągać wnioski. Nie da się u nas kupić oled 65" poniżej 8 tysięcy. Oczywiście coś tam się pojawia na niemieckim amazonie, oczywiście są wyprzedaże gdzie seria z poprzedniego roku jest w okolicach 7 ale zawsze haczyk jest, zawsze. Albo na amazonie nie wysyłają do Polski albo u nas egzemplarze ze sklepów czyli z dużym ryzykiem że poekspozycyjne. Chcesz mieć oled 65" z pewnego źródła, szykuj 8 kafli, kropka. Czy to jest jakiś postęp? Don't think so.

    Dopóki LG nie uruchomi fabów 10,5G nic się w tej materii nie zmieni. Mają za mały volumen produkcji w stosunku do popytu więc cena nie spadnie. A pełną zdolność produkcyjną osiągną owe faby nie wcześniej niż w 2020. Zmiany jakościowe zaś to dopiero po przejściu na top emission (prawdopodbnie z zastosowaniem TADF), które zapewne będzie skorelowane czasowo z 10,5G. Po drugiej stronie barykady też nic się nie ruszy do 2020 bo w najlepszych estymacjach dopiero wtedy Samsung osiągnie jako taką zdolność produkcyjną QOLED. Drukowane OLEDy czy mikroLED to pieśń jeszcze odleglejszej przyszłości.


  9. 1 godzinę temu, Mr.Hankey napisał:

    O ile jeszcze w roku 2016 telewizory LCD faktycznie były w stanie nawiązać równorzędną walkę z oledem, sam wtedy ostatecznie zdecydowałem się na DX900, tak dziś kompletnie nie rozumiem, po co w ogóle rozważać LCD, skoro obecne flagowce są słabsze niż ówczesne ZD9/DX900... No chyba, że ktoś katuje non stop to samo i boi się wypaleń, wtedy ok. Można narzekać, że przez ostatnie 2-3 lata oledy nie zrobiły jakiegoś wyraźnego skoku do przodu pod względem jakości obrazu, tak LCD niestety w tym względzie zaliczyły regres...

    Nie w średniej i średnio-niskiej półce, tutaj w przypadku lcd jest wyraźny postęp (więcej za mniej). LCD rozważają klienci kupujący sprzęt rzadko i na dłużej i oglądający dużo TV. Oraz gracze.

    • Plusik 1

  10. 2 godziny temu, Jacoustic napisał:

    Witam,

    Czy ktoś z Was miał styczność z XF90 w 75 calach. Czy ten telewizor ma lepszą czerń / więcej stref podświetlenia niż model 65 cali?

    Zastanawiam się nad kupnem telewizora zastępującego mi plazmę Panasonic 50VT60, ale nie chciałbym cofać się wstecz jeśli chodzi o głębię czerni, kąty widzenia nie mają dla mnie znaczenia... Wiem, że najlepszym zastępstwem będzie oled, ale 65 cali to dla mnie trochę mało, a nie stać mnie na oleda 77 cali...

    Dokładnie to wygląda tak:

    55": 40 (5 cols x 8 rows)
    65", 75": 60 (5 cols x 12 rows)
    85": 72 (6 cols x 12 rows)

    Jak kąty widzenia nie mają dla Cię znaczenia to będziesz zadowolony.


  11. 4 godziny temu, uren napisał:

    Tak, niestety w sterowaniu nic to nie zmienia.  "cyfrowe wyjście audio"

    Znalazłem też mały minus takiego zastosowania, za każdym razem trzeba przełączyć ręcznie,  jeżeli  chcemy audio z głośników tv. Przy hdmi jest to automatycznie. 

    Posiadałem R1250DB,  oraz jeszcze kilka dni temu R1850DB. Niestety nie miałem już dla nich miejsca :(,  po zmianie Tv.

    Ale powiem Ci, że soundbary tak do 1000 to można sobie w ogóle darować (ewentualnie Samsung K450/M550 ale to też ewentualnie), a powyżej tak do 2000 to wcale nie jest lepiej (może jakiś jbl czy yamaha). Yyych. A bym wolał soundbar bo praktyczniejsze i wizualnie lepiej się komponują z resztą. Ale chyba się poddam i jednak wezmę R2730DB (około 900PLN) bo niby miejsce na to mam a bardzo nie lubię kompromisów w pewnych sprawach. Inaczej pewnie zadowoliłbym się Samsungiem NU8005 a nie dopłacał niemałe przecież pieniądze do XF9005.


  12. 33 minuty temu, efel napisał:

    Jeżeli dowodem na Twoje twierdzenie, że będę częściej na oledzie oglądał banding niż przeciętny użytkownik xf clouding jest długość wątków na forum to nawet nie chce mi się tego komentować. Wątek o B7 na tym forum też jest długi. Można w nim znaleźć również wiele przypadków kiepskiej jakości tych telewizorów. Czy to oznacza że te telewizory są gorsze od np takiego modelu xf? No niekoniecznie. Być może dużo więcej ludzi kupiło model B7 i większy procent wśród nich to są świadomi userzy którzy udają się na forum i dyskutują o nich wymieniając się zdjęciami i narzekaniami. Mając tylko takie dane nie da się w sposób wiarygodny wysnuwać takich jednoznacznych wniosków jakie wysnuwasz Ty.

    Nie długość wątków ale liczba raportowanych problemów a długość wątków sugeruje wartościową próbę statystyczną. No w każdym razie bardziej wartościową niż "nam ze szwagrem działa". Powtarzam, nie znam żadnego przypadku cloudingu na xf (poza ekranami łądowania aplikacji) i dziesiątki a nawet setki przypadków bandingu i zafarbu  na oled. Co jest zatem bardziej prawdopodobne i co statystyczny kowalski zobaczy częściej?

    Kto powiedział że oled jest gorszy od xf?

     

    • Plusik 1

  13. 1 minutę temu, efel napisał:

    Wiem.

    Wiem też że pisząc te słowa:

    go nadużyłeś, a zatem popełniłeś błąd logiczno-językowy. Dowód anegdotyczny niekoniecznie reprezentuje typowy przypadek, co więcej w ogóle nie nadaje się do rozważań nad którymi tutaj dyskutujemy, bo ilość oledów z bandingiem czy sonych xf9005 z cloudingiem jest jak najbardziej mierzalna i możliwa do opisania przez statystykę. Jeżeli coś da się policzyć, zmierzyć, to stosowanie dowodów anegdotycznych jest bez sensu żeby udowodnić jakąś tezę.

    Piszesz że cloudingu w xf nie ma na żadnym normalnym kontencie  w sprawnym egezemplarzu - to samo mogę powiedzieć o bandingu w oledach. Tym samym obalam Twoje pierwotne twierdzenie, które mówiło że użytkownik oleda go będzie widział częściej niż clouding w xf.

    Powtarzam zajrzyj na forum avs gdzie jest ponad dwustustronicowy  wątek o xf i kilkanaście wątków z setkami stron na temat oled. Na te 200 stron o xf było raportowanych kilka przypadków bad pikseli i żadnego przypadku cloudingu na normalnym kontencie. Czasami ktoś się wychyli, że widać clouding na ekranie ładowania Androida albo ekranie startowym Netflixa ale zazwyczaj (i słusznie) inni wysyłają go do psychologa wstępnie rozpoznając nerwicę natręctw.

    Zaś w wątkach o oled.... uuuu.

    • Zmieszany 1

  14. 10 minut temu, uren napisał:

    Cofam to, co napisałem powyżej,  kolega @zlaty bazant miał rację. Sprawdziłem teraz dokładnie,  po przełączeniu, w ustawieniach "głośnik" na system audio, wycisza dźwięk, aleś sterowanie głośnością,  tylko za pomocą pilota od systemu audio. W przypadku podłączenia soundbara xf9000, wchodząc w zakładkę "sterowanie kinem domowym" nic nie mogę zrobić,  wyświetla się aby lista produktów kompatybilnych, i brak jakichkolwiek ustawień soundbara, wszystko tylko za pomocą pilota od audio. Co planujesz kupić? 

    A sprawdzałeś jeszcze to ustawienie: Settings > Audio > Digital audio out (na dole listy) > Ustawić na "PCM Always Output in PCM"

    Nie wiem jak to będzie w polskiej wersji menu, mam angielską dla lepszej orientacji na zagranicznych forach.

    Myślałem o głośnikach aktywnych, przede wszystkim o Edifier R2730DB. Będą miały chyba wystarczający bas jak dla moich zastosowań a jednak jakość dźwięku raczej nieosiągalna dla dowolnego soundbara poniżej 2 tysięcy. Te głośniki można zasilić spdif, liniowe wejścia też są. Jako, że mam Logitech Harmony One brak wyłączania przez HDMI mi nie doskwiera (aż tak bardzo).


  15. 1 godzinę temu, efel napisał:

    Melduje się przeciętny użytkownik oled. Jakieś drobne problemy z szarością 5% widziałem przez rok używania oleda dokładnie raz - wtedy jak zapuściłem planszę testową. Ostatnio u teścia pojawił się również oled. Nawet planszę testową 5% ma idealną więc może Twoje twierdzenie i zapewnienia, że powinienem to widzieć częściej są funta kłaków warte?

    Każdy sprzęt można kupić wadliwy, nie wpadajcie w paranoję po lekturze tego czy innego forum, bo ludzie na fora wrzucają same problemowe przypadki. W rzeczywistości szansa na dostanie kiepskiego egzemplarza jest mała, ale jest i wtedy trzeba stanowczo walczyć o swoje prawa i jak najszybciej zwracać bubel do sprzedawcy.  

    Jeżeli @walec32 nie masz prawa do zwrotu tego bubla, to obawiam się że serwis Cię totalnie oleje i napisze że TV spełnia wszystkie normy. Przygotuj się na długą walkę i już zacznij się rozglądać za rzeczoznawcą. Albo sprzedaj to w cholerę i następnym razem kupuj przez internet z możliwością zwrotu w ciągu 14 dni do sklepu stacjonarnego w okolicy. 

    A wiesz co to jest dowód anegdotyczny? Zajrzyj na forum avs do wątków o oled i kontroli jakości. A dla uściślenia w xf cloudingu nie ma na żadnym normalnym kontencie chyba, że się wyłączy local dimming ale w takim razie po co było ten sprzęt kupować?


  16. 9 godzin temu, uren napisał:

    Niestety, sterowanie dźwiękiem, przejmuje zewnętrzne urządzenie podpięte pod optyka. Dodatkowo głośniki w tv, są aktywne  w tym czasie, więc najlepiej je podciszyć do zera,  ponieważ jeżeli dobrze pamiętam, to przycisk "mute" jest wyświetlane cały czas, na ekranie.

    A co się stanie jeżeli w ustawieniach Androida zrobi się tak:

    Settings > Audio > Speakers (zmienić z "TV Speakers" na "Audio System") oraz

    Settings > Audio > Digital audio out (na dole listy) > Ustawić na "PCM Always Output in PCM"

    Nie mogę tego sam sprawdzić w tej chwili (na razie brak sprzętu). Na logikę biorąc skoro TV zrobi downmixing (konieczny przy Output in PCM dla każdego formatu wielokanałowego) to regulacja głośności oraz cały audio processing (korektor i inne bajery) również powinien zrobić TV. Będę zobowiązany jeśli to sprawdzisz (albo inna dobra dusza z system audio podpiętym po optyku) w wolnej chwili. Od tego zależą moje przyszłe decyzje zakupowe.


  17. 34 minuty temu, walec32 napisał:

    Dlaczego cały czas toczysz debate o tych OLEDach, że są takie słabe?

    dlatego:

    1 godzinę temu, walec32 napisał:

    Mogę nawet dopłacić za OLEDa, bo to jest nie jest warte tych pieniędzy. 

    Szkoda, ze nie słuchasz co chcę Ci powiedzieć tylko walczysz z jakimiś demonami, które mają Cię oczerniać. Stare dobre przysłowie mówi, że niestety człowiek najlepiej uczy się na własnych błędach. Przerzucisz trochę sprzętu w tym przedziale cenowym to zrozumiesz o co mi chodzi. I bynajmniej nie chodzi mi o to że nie masz oczu i widzisz wady, których nie ma bo te wady w sony to fakt (nie tylko w tym modelu) ale na tle wad konkurencji.... uuuuff. No cóż przekonasz się sam skoro chcesz.

    • Zmieszany 1

  18. 6 minut temu, walec32 napisał:

    Obraz niestatyczny wyświetla wspaniały. Tu się zgodzę. Jednak kupując telewizor za 7k oczekuje doskonałej jakości i na statykach i w ruchu. W dodatku jest to produkt pod którym podpisuje się marka Sony.

    Testowałem model XF8305 w różnych warunkach. Trochę gorsza czerń, mniej widoczny HDR, kolory tez nie te, ale nie widziałem ani jednej chmury. Matryca była podświetlona równomiernie. 

    Gdyby producent poinformował mnie o tym że wystąpi takie zjawisko jak te chmury, to wybrał bym inny model, a tego wątku by nie było. "psq" - trafiłem na model, a co jak inni trafią na taki model?

    No ale wychodzisz trochę na odrealnionego, może nie trolla ale odrealnionego jeśli oczekujesz doskonałej jakości za 7 tys. Nawet rzeczy za 20 tys nie są doskonałe.

    "Welcome to the real world"

    Jeżeli jako alternatywę do tego tv przyjmiemy dowolnego oled'a to mogę dorzucić do szarości 5% obraz wypaleń po wyświetlaniu kontentu z logiem przez 3-4 miesiące z testów rtings. Zapewniam, że za 9 tysięcy można by było oczekiwać więcej. Chmury na ekranie ładowania aplikacji to przy tym pikuś pikusia.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...